Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:20 24.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Има ли сред физиците ракетомоделисти?нови  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано09.05.07 15:57



Просто ми е любопитно, понеже при изработката на ракетните модели, а и на техните двигатели е необходимо да се познават добре физиката, химията и други такива науки. За съжаление едва ли има човек, дето да ги знае всичките накуп. То и от физиката едва ли всеки знае всичко, но това е друг въпрос. Просто ми е любопитно как може да се получи максимална движеща сила при различно налягане. Каква е оптималната форма на соплото при различно налягане и евентуалната максимална скорост. Да приемем плътността на горивото за 1.2 г/см3 обема на двигателя за 15 см/3, а масата на горивото - 10 грама. При изгарянето се отделят неуточнено количество газове, които излизат през соплото.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Има ли сред физиците ракетомоделисти?нови [re: Изyмeн]  
Автор aл ибн бeн AMAH (муджахидин)
Публикувано09.05.07 16:47



има си формули за смятане, ама едва ли ще ти свършат работа - проба му е майката. по спомен основния фактор е скоростта на изтичане на газовете - колкото повече, толкова повече!



Тема Re: Има ли сред физиците ракетомоделисти?нови [re: Изyмeн]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано09.05.07 18:04



навремето правех ракети, ама чак към последните класове на гимназията взеха да летят. формата на соплото май трябва да е някаква експонента, но имай предвид че за добра тяга ти трябва доста здрав двигател и тясно сопло. аз навремето правех двигателите от хартия, и доста често се взривяваха :)



Тема Re: Има ли сред физиците ракетомоделисти?нови [re: Изyмeн]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано09.05.07 20:12



Важен е вида на барута, по две причини, първо важна е скоростта му на горене и второ количеството газове, образувани от единица количество изгорял барут, те ще ти определят секундния разход, а от там и тягата на двигателя, времето за работа и т.н. Оптималната форма на соплото е сопло на Лавал, но за кръжочно моделиране е неудобна, така, че ще ти се наложи да се задоволиш с конична форма, керамична или епоксидна с инертен пълнител. Предвид използваните материали (хартия, гилзи от ловни пушки, празни алуминиеви флакони или опаковки от пури) за корпус на такива двигатели, най добре е най малкия диаметър на соплото ти да е 1/3 от калибъра на двигателя (това сечение би гарантирало неразрушаването на корпуса от надвишаване на налягането в двигателя и последващото ускоряване на скоростта на горене на барута, обратна връзка, често водеща до взрив), освен това за да се избегнат неточностите от изработването на соплото, влиаещи на вектора на тягата, препоръчително е в най тясното сечение конуса да преминава в цилиндрично такова със същия диаметър и височина 1/3 от диаметъра му. Хубаво е да има и дифузор на разстояние от 1 до 1/2 калибъра от началото на соплото, може да се изработи от тънка стоманена тел, желателно е от неръждаема стомана, би предотвратявала изхвърляне на парчета гориво през соплото и би водила до по равномерно горене на заряда. (По малкото сопло би водило до увеличаване скоростта на изтичане на газовете, но до по малка тяга, т.е. възможно е модела изобщо да не се отдели от стартовото устройство въпреки ефектното свистене.)
Толкова за приблизително изготвяне на моделен двигател, внимавай при запресоването особено ако ползваш смес цинк/сяра (въпреки, че плътността не преполага такава) или черен барут, бездимен не е желателно предвид по високите му енергетични показатели и достъпните за моделисти материали за корпуси.




Тема Re: Има ли сред физиците ракетомоделисти?нови [re: zaphod]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано09.05.07 20:13



:) Имам повредено тъпанче от такъв.






Тема Тц,нови [re: aл ибн бeн AMAH]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано09.05.07 20:14



на практика не е толкова просто.




Тема Re: Има ли сред физиците ракетомоделисти?нови [re: Изyмeн]  
АвторPaчo Koвaчa (Нерегистриран)
Публикувано09.05.07 20:21



Ето тук в това има разчет на дюза може и да не ти свърши работа но това е от старите ми експерименти за вечна машина





Тема Re: Тц,нови [re: akonitin]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано09.05.07 20:38



Нямам намерение да използвам барут. Нито димен, нито бездимен - за да се получи добре работата с бездимния е нужна преса, цинк и сяра също не ме устройва. Евентуално смятам да ползвам смеси на основата на калиев и/или амониев нитрат и различни органични вещества и добавки. Специално амониевият нитрат ме интересува повече, но за съжаление има някои недостатъци, които не се отстраняват лесно. Днес пуснах една ракета с калиев нитрат/захар, но това е изпробвано вече. Също така искам да избегна металните корпуси, понеже са доста опасни. Евентуално запушване на соплото може да причини взрив, а при метален корпус това е крайно нежелателно.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Тц,нови [re: Изyмeн]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано09.05.07 21:32



амониевия нитрат просто го забрави, за окислител в барут не го бива. калиев/натриев нитрат става добре за окислител. аз си правех калиев нитрат от калиев карбонат и амониев нитрат. калиевия карбонат го извличах от слънчогледова пепел. ако не ти се занимава със горене на слънчогледи, натриев карбонат може да ползваш.



Тема Re: Има ли сред физиците ракетомоделисти?нови [re: akonitin]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано09.05.07 21:37



аз нямах злополуки, въпреки че над половината ми ракети са изгърмяли. правех си или таймер или дълъг кабел за запалване на електрозапалката, почти нямам ракети пускани със фитил. най-тежките поражения май имах когато една ракета се взриви особено мощно на терасата, после известно време едва едва чувах.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.