Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:10 19.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Пустият му дуализъмнови  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано12.10.17 22:56



Гледам аз водородният атом и недоумявам - d-орбиталите приличат на 4 яйца в кошница, а по средата им ядрото. Електронът пребивава вътре в яйцата съгласно вероятностната интерпретация и почти никак извън яйцата.
Никой не обяснява, обаче, че освен централносиметричната кулонова сила, му действа и някаква друга сила, която да го държи вътре в яйцата, като изпълнява кой знай какви акробатични пируети?
Иначе, ако го нямаше проклетият Шрьодингер, щяха да бъдат възможни само кръгови и елиптични въртения около ядрото.
Всички говорят за вероятност, но за да се случи тая вероятност нещо трябва да подгони електрона в проклетите яйца.

Всъщност аз не съм убеден, че са възможни само кръгови и елиптични орбити. Не знам какви са орбитите на кометите? Знам, че има прецесия, ама тя е много малка при небесните тела. При много силна прецесия електронът е възможно да пребивава в яйцата. Кое може да огъва орбитите му толкова силно? Сигурно собственото му електромагнитно излъчване, което той е длъжен да си погълне обратно?

Та, ето ви нова детерминистична теория



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Пустият му дуализъмнови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано13.10.17 08:57



"Гледам аз водородният атом и недоумявам - d-орбиталите приличат на 4 яйца в кошница"

При водородният атом не е ли само 1s-орбитала? Доколкото знам, d-орбиталите се срещат при атоми с повече електрони, като желяо, кобалт, никел, мед, цинк, хром.


"Всъщност аз не съм убеден, че са възможни само кръгови и елиптични орбити. Не знам какви са орбитите на кометите? Знам, че има прецесия, ама тя е много малка при небесните тела."

Кръгови и елиптини орбити има само в система от две тела. Кометите обаче са подложени на въздействие не само от слънцето, а и от другите планети. Затова при техните орбити най-силно се усеща това въздействие като прецесия, още повече че то се проявява по-силно при орбити с по-голям ексцентрицитет, характерен именно за кометите. Това е известната задача за трите тела.


"При много силна прецесия електронът е възможно да пребивава в яйцата. Кое може да огъва орбитите му толкова силно? Сигурно собственото му електромагнитно излъчване, което той е длъжен да си погълне обратно? "

Ако разчитаме на задачата за трите тела, която споменах по-горе, там нещата са зле. Тя дава непериодични и често неустойчиви орбити, докато атомът е доста устойчив, и сам не изхвърля електроните си. Така че без квантовомеханичните закони няма да минем тука. А с тях идва и недетерминистичността :)

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Пустият му дуализъмнови [re: Exhemus]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано13.10.17 12:59



Ако си представяш електрона и протона като малки топчета, които обикалят едно друго, тогава винага ще има чудене "ама как така!"



Тема Re: Пустият му дуализъмнови [re: Exhemus]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано13.10.17 16:14



Към обяснението на Гери, днешна информация:


Откриха повече от хиляда нови решения на задачата за трите тела (видео)
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Пустият му дуализъмнови [re: Герисъм]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано13.10.17 21:21



При водородният атом не е ли само 1s-орбитала? Доколкото знам, d-орбиталите се срещат при атоми с повече електрони, като желяо, кобалт, никел, мед, цинк, хром. - Гери уравнението на Шрьодингер не пита дали има повече електрони. Решенията на ъгловите компоненти дават тези "яйца". Както водородният атом може да бъде възбуден по главно квантово число n - серия на Пашен и т.н., тъй може и по m. Сигурно сериите по m са в радиодиапазона.

Така че без квантовомеханичните закони няма да минем тука. А с тях идва и недетерминистичността :)
- Въобще не казвам, че ще минем без КМ закони, но те казват само къде да търсим електрона, а не защо е там



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Пустият му дуализъмнови [re: harish_chandra]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано13.10.17 21:41



Ако си представяш електрона и протона като малки топчета, които обикалят едно друго, тогава винага ще има чудене "ама как така!"

Добре, няма да си ги представям така. Ама тогава дрябва да махнем кулоновият потенциал от уравнението на Шрьодингер, който е формулиран точно като привличане между две топчета.



Знам една учителка, която втълпява на децата си таблицата с елементарните частици като странни шарени животинки, които си имат свои навици, вкусове и отвращения. Като си помисля, нейните обяснения, като теория, биха имали толкова сила, колкото всяка друга теория, стига да можеше чрез тях да се предсказва.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Пустият му дуализъмнови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано13.10.17 22:13



Тук сериите не пречат. При един електрон няма причина да имаш - d-орбитали. Причината за тях е повече електрони, които си пречат и по този начин сегментират пространството, в което са налични.

Тук имам пред вид формата на периодичната таблица, дадена от Шарл Жане през 1929 г., базирана на електронната структура:



Но ако търсиш причина защо електронът е там, трябва да разглеждаш например принципът на Паули като сила, която действа на електроните :) Проблемът се корени в квантовомеханичната природа, опитът от наша страна обаче да я сведем до нещо привично създава такива "сили". Това по повод търсене на отговор "защо"...

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш

Редактирано от Герисъм на 13.10.17 22:25.



Тема Re: Пустият му дуализъмнови [re: Герисъм]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано13.10.17 23:26



Ужасно грешиш!!
1. Орбиталите следват от решенията на ур. на Шрьодингер, не от наличието на едиколко си електрона.
Така при решението за водорода имаме s,p,d,f оритали - нищо не е спестено

Щом ги имаме, значи единственият електрон може да се намира в тях при съответното възбуждане.
Ти си мислиш, че отделните "яйца" са черупка за всеки електрон на многоелектронните атоми - заслужаваш двойка.
В моя пример всичките 4 яйца представляват една орбитала. В по-сложните орбитали имаме много яйца и гевреци във целия обем на атома, пардон във цялата вселена. Ако си забелязал една орбитала не се съобразява, че заема от пространството на друга орбитала.
В многоелектронния атом електроните заемат по една орбитала всеки, последователно по енергия. Пардон, не всеки, а всеки два, според Паули.
По принцип електроните с по-голяма енергия са по-навън, но това навън е само част от вероятността. Могат да бъдат и по-отвътре - виж радиалната вълнова функция за s обриталите. Въобще уравнението на Шрьодингер не изключва в една точка да има много електрони!!!??? Те преминават един през друг. Сигурно се дематериализират?
От къде се вземат тези яйца и гевреци? Както е известно за решаването на ур. на Шрьодингер за водородния атом се използват полярни координати за улеснение. Така решението се разбива на решаване на три отделни по-лесни уравнения по трите координати - радиална, полярна и азимутална, като за резултат имаме три еднокоординатни вълни. Като ги наложим една върху друга в пространството се получават въпросните орбитали.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Пустият му дуализъмнови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано13.10.17 23:53



"Въобще уравнението на Шрьодингер не изключва в една точка да има много електрони!!!??? Те преминават един през друг. Сигурно се дематериализират? "

Тук също въпросът на края идва от прилагане на класически представи за електроните като някакви твърди, непроницаеми топчета, от там и учудването ти. Тъй като на практика електроните се държат точно според уравнението на Шрьодингер, единственият разумен извод е, че те не са топчета или не се движат по няквква траектория, или и двете заедно. А като приемем това, няма защо да се учудваме на останалото им странно поведение, предсказано от същото уравнение.

Изобщо, отговор на въпросът ти "защо" в случая подсъзнателно изисква класическо обяснение, с класическо поведение на електрона, което не е такова. Затова може да считаш въпросът изобщо за неприложим за случая :)

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема не е задължителнонови [re: Exhemus]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано14.10.17 09:42



кулоновия потенциал е дефиниран между две точки (не топчета) но това не задължава обектите да са точки. може да са размазани и пак да си имат ясен потенциал, дефиниран чрез интегриране на точковия кулонов потенциал.
всъщност, всички тия приказки електрона е хем вълна хем частица са малко упростени абе направо подвеждащи. в началото и самите физици са ги вярвали, дори фон нойман се опитва да изгради нещо като по-строга формулировка базирана на тая идея. там е работата обаче че по-нататъшните експерименти показват че вълновото поведение не произхожда от частиците, а начина по който се "избират" кои събития да се случат. има огромна разлика. ако вълната беше свойство на частиците, то вълните та на две и повече частици щяха да се сумират, а това не винаги е така, според събитието което формират могат и да се събират, но могат и да се умножават.
електрона не е частица, тоест няма точни координати. но не е и вълна, по причините които изложих по-горе. всъщност, ако някой ти каже че знае как се описва електрон, лъже. и това не е философски, а съвсем ясен въпрос, има доказан

на информацията която описва дадена система. накарай някой дето "знае" как, да ти опише с крайно количество битове физична система, да видим. наивния метод за представяне на величини с крайно количество информация, тоест дискретното представяне, ще докара анизотропия в поведението на системата. реалните системи нямат наблюдаема анизотропия, така че не става.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.