Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:31 13.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Пустият му дуализъмнови [re: Герисъм]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано22.10.17 07:51



Тоест електронът е много "по-квантов" от ядрото

Глупости, колкото е квантов електрона толкова е квантово и ядрото



(всеки му според заслуженото)

Тема Re: За моделизъм е нужен моделнови [re: Exhemus]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано22.10.17 07:56



тази зорник - теория, е изсмукана от пръстите, също както петковата и гуровата (Айнщанистката теория)



(всеки му според заслуженото)

Тема Re: За моделизъм е нужен моделнови [re: Exhemus]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано22.10.17 10:33



Оценявам усилията ти!
Ако имаш теория, изложи я систематично.


Благодаря!


Не е теория, а хипотеза. И понеже е малко "всеобхватна" () - съм я написал в книга (много скучна - няма главен герой и... т. н. "Ефирната възможност"). Основното е, че ако се заложи правилното начало на неподвижното ЕМП, може да се обясни (на кой ли му трябва, ама ...) с "човешки" думи физиката, а от там и живота и др.
Ето и др. опити:
"Хипотеза: Светът е триизмерен, защото в началото е бил изпълнен с възли
Международен екип учени предложи вероятно обяснение на наблюдаваната триизмерност на пространството, съобщи Phys.org.

Проучването, прието за публикуване в European Physical Journal C, е на разположение в сайта за препринти arXiv.org.

Хипотезата на учените предполага, че в ранните етапи на Вселената, преди около 13.8 миллиарда години, повечето от материята се е намирала в състояние на кварк-глуонна плазма. По време на фазовия преход на кварк-глюконната плазма в плазмата са възникнали протони и неутрони, образуващи ядрата на химическите елементи.

Малко след като се е появила Вселената, тя се е изпълнила с възли, образувани от гъвкави нишки от енергия, наречени тръбни потоци (flux tubes), които обединява заедно елементарните частици.

Тези "тръбни потоци" се състоят от кварки, елементарни частици, които изграждат протоните и неутроните. Кварките се задържат заедно от друг тип на елементарните частици, наречени глуони, които "слепват" кварките заедно. Глуоните свързват положителните кварки със съответните отрицателни антикварки с гъвкавите нишки енергия или т. нар. тръбни потоци.

Тъй като свързаните частици се привличат една от друга, тръбният поток се удължава докато достигне точката, в която се разпада. Когато това се случи, се освобождава достатъчно енергия, за да се образува втора двойка кварк-антикварк, който разделя и се свързва с първите частици, произвеждайки две двойки свързани частици. Процесът е подобен на рязане пръчка магнит наполовина - получават се два по-малки магнити, и двата със северен и южен полюс..."

Има и още, и картинки.

...
За електрон в атом- отдавна е известно, но не се обръща внимание, а е интересно: Античастица на протон по ЗАРЯД е и електрон (не само антипротон). Сила на привличане - огромна и изграждаща средните мащаби. При достигане на дистанция между частиците протон и електрон до размер на водороден атом - анихилират ЗАРЯДОВИТЕ характеристики в околното ЕМПоле, а се оформя фотон за връзка, с големина на пакета в рамките на обема на водородния атом - няма излъчване на ЕМВълни извън обема на атома, въпреки ускорителните движения на електрона и протона. Конфигурациите (сборно) на фотона за връзка, за множество цикли на образуване на атома са конфигурации на плътности на вероятностни облаци за намиране на електрона около протона.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Пустият му дуализъмнови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано22.10.17 10:49



"Глупости, колкото е квантов електрона толкова е квантово и ядрото"

Ясно, по тая логика ти си най-квантов. Това обяснява потока простотии, който бълваш с всяко обаждане



Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш

Тема Re: За моделизъм е нужен моделнови [re: zornik2]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано22.10.17 10:54



"...може да се обясни (на кой ли му трябва, ама ...) с "човешки" думи физиката, а от там и живота и др. "

Пропуснал си кавичките на подчертаните думи.

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: не е задължителнонови [re: zaphod]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано22.10.17 13:09



Относно горната граница за ентропията има нещо което не ми харесва. Разбира се, проблема е в това, че съм виждал само уики-статиите и дискусиите по форумите, но изглежда, че в тези ситуации физиците (включително е Бекенщайн) не полагат никакви усилия за прецизност. Една камара от твърденията са строго погледнатo безсмислени. А съм сигурен, че могат да бъдат прецезирани. Това което ме учудва е, защо не го правят.

Ето и уики-статията писана от него.





Тема Re: не е задължителнонови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано24.10.17 09:54



споменавал ли съм че мен тая идея ми хрумна преди да съм чувал за тоя бекенщайн? изведох същата формула , но с една сериозна разлика - това което формулата дава е броя състояния на системата, а не информацията. за да получиш информация/ентропия, трябва да логаритмуваш. въпреки това, във википедията ясно и недвусмислено пише че това е информацията, а не броя състояния. както и да е, спред мене точното число не е важно, а и вероятно това е горния лимит, но не е реалното число, важното е че тая концепция я има и според мене много ще помогне за следващия истински пробив. тия хигс мигс и ала бала бозони да ме прощават ама служат само за да не бъдат линчувани ползвателите на многомилярдни ускорители. не че ги "няма", просто нямат значение.
колкото до прецизирането, тоя лимит не е прецизна формула. в извеждането на тоя лимит влизат упростенчески допускания като например "нека пространството е куб/сфера/тороид", според това какво си избрал, модовете ще са различни, но крайния резултат е еднакъв до няква константа.
долу горе същото е като "колко е лимита на налягането което можем да получим ако затворим вода в съд и я замразим". теоретичния лимит, сметнат на база на енергията на фазовия преход е към 20 тона на квадратен сантиметър, реалния се оказва десетина пъти по-малко. говоря по спомен разбира се, числата може да са други.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: не е задължителнонови [re: zaphod]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано24.10.17 12:10



Моя проблем е друг. Упростяването не ме бърка, но смисъла трябава да е ясен. Например, като пишат за система намираща се в сфера с радиус R, това е пълно с калсичсески предразсъдъци и в релативистичанта ситуация въобще и не е ясно какво означава. Наивната престава за сфера с радиус R от евклидовата геометрия е не само опростяване, а е напълно некоректно. Също така като се каже, че енергията е Е, какво се има предвид? В ОТО гравитационната енргия не може да се локализира. Това М в решението на Шварцшилд, не е масата зад хоризонта, а е характеристика на цялото пространство-време. Предполагам, че всичко това може да се прецизира и уточни, например да се формулира изцяло чрез повърхнината на хоризонта на събитията или нещо подобно. Но защо не го правят не ми е ясно.



Тема Re: не е задължителнонови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано25.10.17 07:58



имаше един проблем, оценката на нулевата енергия на електромагнитното поле, та там безгрижно тръгваха от "вселената е куб със страна Л". как мислиш, дали вселената е куб със страна Л?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: не е задължителнонови [re: zaphod]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано25.10.17 11:13



"имаше един проблем, оценката на нулевата енергия на електромагнитното поле, та там безгрижно тръгваха от "вселената е куб със страна Л". как мислиш, дали вселената е куб със страна Л?"

Проблемът ме не е в това дали вселената е куб, а в това, че не е ясно какво е куб.

Например в контекстта на ОТО какво е сфера с радиус R и какво е енергията в тази сфера. Не колко, а какво са тези понятия? Как се дефинират?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.