Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:36 19.04.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема данни за гама фоннови  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано06.08.17 15:43



Здравейте,
някой знае ли защо почти винаги данните за гама фона показвани тук:


се явяват възможно най-малките, реално измервани с дозиметър-радиометър по улиците на съответния град. Няма грешка при измерването - мери се "одобрен тип" измерителен уред. Разликата идва от характеристиките на околната среда - тип почва и наличие и вид на околните сгради.

Примерно ако за град Пловдив гама фона е около 0.15 µSv/h, то при разходка по улиците и тепетата на града гама фона реално стига до 0,24 µSv/h.

Нарочно ли измервателните уреди ги слагат в точки с най-нисък гама фон и кой има полза от това? Защо примерно за Пловдив не сложат уредите на Бунарджика, където гама фона е най-висок заради скалите?

Официални данни:


Реално измерени данни при движение в Пловдив:




Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано06.08.17 19:06



Не знам защо е така, но пък ми прави впечатление, че на графиките, които си дал, дозата е в измерение наносиверти за час а според мен доза не се мери в нещо за час, тъй като дозата се натрупва и е интегрална величина.
Т.е. както ватметъра отчита моментната консумирана мощност, а електромера отчита потребената енергия, но не за час, а за произволно време, така и радиометъра отчита моментния радиоактивен фон или някакво излъчване, а дозиметъра отчита натрупаната доза в дадено тяло.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: Quai dOrsay]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано06.08.17 19:51



Изполваният уред е



Графиките показват изменението на мощността на амбиентния еквивалент на дозата. Единицата е микро Сивърт за час [µSv/h].



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано06.08.17 21:00



Не го приемай като заяждане или разводняване на темата - това което намирам за амбиентен дозов еквивалент, или което е същото - амбиентен еквивалент на дозата е следното -

Амбиентен дозов еквивалент H*(d) e дозовият еквивалент в дадена точка на
радиационно поле, която би била породена от съответното разширено и подредено поле в
сферата на МКРЕ на дълбочина d по радиуса срещу посоката на подреденото поле. Специалното
име на единицата за амбиентния дозов еквивалент е сиверт (Sv)

Източник:
тук


БНРА - Българска агенция за ядрено регулиране.

Причината да пиша това е, че наскоро имах спор с друг човек в друг клуб по същия въпрос, но тогава не си направих труда да ровя, а сега виждам, че съм бил прав.
Странно е, че твоят уред дава тази величина в микросиверти или наносиверти за час.

А всъщност за дозата аз имах понятие това което се ползва в медицината - доза йонизиращо лъчение, погълната от тяло, орган и т.н.

Редактирано от Quai dOrsay на 06.08.17 21:02.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано06.08.17 21:47



Уредчето изглежда доволно измислено.
Пък и правено(или поне лиценза е от там - ще видя) в Украйна - смях, голям смях.
Холите са по-некадърни от който и да е в Европа.
Може би само в Бангладеш има по-некадърни като цяло...





Тема Re: данни за гама фоннови [re: Quai dOrsay]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано06.08.17 22:05



Благодарен съм на всяко мнение. Питам, защото не знам. Прекалено отдавна съм бил в училище и тези неща не съм ги учил. Но пък са ми интересни. Това да се счита за извинение, ако сбъркам някъде. Питам, защото интерпретирането на наличната информация ми е трудно, а забелязвам доста спекулации по темата в интернет.

След тези уговорки - в графиките и в стойностите по-горе става дума за мощност на дозата, а не за самата доза.

Определението е в същият документ:
Мощност на дозата (погълната, ефективна и еквивалентна) е отношението на нарастването на дозата dD за интервал от време dt към този интервал: D=dD/dt Единица: използват се единиците за съответната доза, разделени на единицата за време.

Уредите мерят мощност на дозата в определена точка. Идеята е, да знаеш ако останеш в съответната точка примерно 10 часа каква доза ще получиш. Сметката е проста при мощност на дозата 0,60 µSv/h и престой от 10 часа, дозата ще бъде 6 µSv.

В НАРЕДБАта ЗА ОСНОВНИТЕ НОРМИ ЗА РАДИАЦИОННА ЗАЩИТА има норми за годишна доза. Стойността й ще се получи като се умножи мощност на дозата по броя на часовете в една година. Оттук не е все едно дали за един град ще се мери най-малката възможна за града мощност на дозата, средната за града или максималната за този град. Просто защото след умножението съответните стойности на дозите ще са различни.

Признавам, че съм объркан, защото дори и при минималните стойности написаното в член 15 от наредбата "Чл. 15. (1) Границата на годишната ефективна доза за всяко лице от населението е 1 mSv. " не излиза. Опитвам се да разбера откъде идва разликата, грешката или нещо друго което пропускам.

Редактирано от LZ1FW на 06.08.17 22:23.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: hidrazin4o]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано06.08.17 22:20



В отговор на:

Уредчето изглежда доволно измислено.
Пък и правено(или поне лиценза е от там - ще видя) в Украйна - смях, голям смях.
Холите са по-некадърни от който и да е в Европа.
Може би само в Бангладеш има по-некадърни като цяло...




Уредчето за мен е едно от най-добрите в света в своя клас - и като точност и като възможности. Аз имам добро мнение за разработена в Украйна техника. Има недостатък - цената е висока. Ама в тази област е така - всичко е скъпо. Книгите свързани по някакъв начин с ядрената енергетика, които си харесах, също се оказаха скъпи - от порядъка на 80 - 200 английски лири. Умножи по 2.20 лева... Освен това и са дебели и тежки...



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано06.08.17 23:27



Книгите свързани по някакъв начин с ядрената енергетика, които си харесах, също се оказаха скъпи - от порядъка на 80 - 200 английски лири. Умножи по 2.20 лева... Освен това и са дебели и тежки...
Защо не пробваш да ги намериш в електронен формат? Със сигурност ще са по-евтини. А можеш да ги потърсиш и пиратски съвсем за без пари.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано06.08.17 23:41



Не ми се рови сега, но мисля, че дозата се определяше не точно по този начин както ти я смяташ.
Този документ видя ли?



Виж за ефективна доза, както и за единиците, с които се измерва дозата.



Тема Re: данни за гама фоннови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.08.17 12:10



Съветвал съм те наредби да не четеш, тъй като не си в състояние да ги асимилираш, камо ли да ги тълкуваш.

Във въпросната наредба още в член първи е записано, че:
(3) От изискванията на наредбата се изключва облъчването на хората, дължащо се на:
1. космичното лъчение върху земната повърхност;
2. съдържанието на калий - 40 в човешкото тяло;
3. съдържанието на естествени радионуклиди в различни материали, което не е
променено от човешка дейност.


За хора с по-ограничени познания,

e записано още по-просто и ясно, че "Допустимите дози на йонизиращите лъчения в България се определят от Наредбата за основни норми за радиационна защита, приета с ПМС №229/25.09.2012 г. Тя определя допустимите дози за допълнително облъчване, в което не влизат дозите от естествения радиационен фон"

Видно е, че е абсолютно все тая къде ще се мери, тъй като само измененията имат потенциално значение, при това, ако тези изменения не се дължат на космически лъчения, т.е. ако такива изменения въобще са свързани с тази наредба. Колкото и отдавна да си бил на училище, то все пак би трябвало да се досетиш, че в една наредба трудно биха били регламентирани някакви лимити за естествени процеси. Но дори и логиката да ти изневерява, все пак щом си се научил да пишеш правилно, то значи остава да подобриш концентрацията при четенето, като оставиш параноидните подозрения и сложните сметки настрана и се опиташ да сванеш какво всъщност четеш. В случая няма никакъв физически въпрос, а просто обичайната ти тотална дезориентация всеки път, щом решиш да се запознаеш с някакъв нормативен документ по Интернет. Ерго, не е много по тематиката на форума.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.