Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:03 08.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Не вярвам на Кубитове и телепортация!  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано01.07.17 22:04



Във връзка с препирните около ТО, където скоростта на светлината не зависи от движението на източник и наблюдател...
... обаче във вакум!!! Във вещество, сам Гери каза, че фотоните се поглъщат и преизлъчват, при което тази независимост отпада.
Е, въпросът - когато светлина влиза в атмосферата на земята, т.е. плавно преминава от вакум към вещество, до кой момент ще е по Айнщайн и оттам нататък не? Гери се направи, че не схваща. Но това е странична тема.
Основната е, как така се правят експерименти със сплетени частици, които се пускат по оптовлакно, и където по пътя имаш милярди и милярди преизлъчвания. И защо да смятаме, че онези частици, които накрая достигат детекторите все още са сплетени? То, такива мерки се вземат при самото произвеждане на сплетени частици, да не се компрометира експеримента, а за въпросните преизлъчвания не се вземат никакви?
Айде сега Гери да обясни, например, експериментите на Аспе или друг и аз веднага ще му посоча шашмата



При кубитовете досега не съм срещал обяснения за инженерните параметри на кубитовите компютри. Обясняват само физиката им, която си е ясно, че ще остане неясна за слушателя. Те аналогови машини или цифрови са? Каква е тяхната шумоустойчивост с нарастване броя на кубитовете?
Въобще, имат ли прагови стойности за от-до за "0" и "1" което да определя тяхната шумоустойчивост ?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Не вярвам на Кубитове и телепортация!нови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано01.07.17 22:23



"Основната е, как така се правят експерименти със сплетени частици, които се пускат по оптовлакно, и където по пътя имаш милярди и милярди преизлъчвания. И защо да смятаме, че онези частици, които накрая достигат детекторите все още са сплетени?"

Ами в прозрачна среда нямаш преизлъчвания. Разбира се, има среди където има такива, например някои активни среди за лазери, ама оптовлакната с които се изследват сплетените двойки не са от такива материали.

Намаляването на скоростта на светлината в някакъв материал не е само за сметка на поглъщане и преизлъчване, а и в резултат на интерференцията. При поглъщането фотонът се държи като частица, но има взаимодействия с атома, където той се държи като вълна, без да се поглъща и без да си губи основните "сплетени" характеристики, и в крайна сметка да се забавя. Не мога да дам механистично описание как става това забавяне, но то е факт, а и КМ го описва количествено точно. Ако те интересува нещо по-конкретно по въпроса, поинтересувай се как квантовата механика "възпроизвежда" коефициентът на пречупване само от вълновото взаимодействие на фотона с атомите. Една добра популярна книжка където има по тоя въпрос е книжката на Файнман "КЕД - странната теория на светлината и веществото", има я на руски в мрежата.

Така че в такива материали можем да гарантираме запазването на сплетеността, до тогава докато разпространяващият се в тях фотон не се погълне или някой нееластичен Комптъновски удар със свободен електрон не му развали хатъра. Но това са допустимите шумове в живота :) Пък и резултатите от експериментите потвърждават наличието на сплетеност.

Какво точно за Аспе искаш да дискутираме? Искаш ли като начало самата му статия, да ти я дръпна от списанието в оригинал?

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Не вярвам на Кубитове и телепортация!нови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано01.07.17 22:49



Като спомена Файнман - нямаше ли някакъв проект тук да се сканират трите му учебника на български? Преди седмица се присетих отнякъде, порових по темите, но не открих нищо, а продължава да ми се струва, че преди време ти или някой друг от този форум замисляхте това добро дело.



Тема Re: Не вярвам на Кубитове и телепортация!нови [re: Alenadrow]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано01.07.17 23:00



Сканирал съм ги. Още миналата година. И все се каня да ги сложа тука, и все нещо ми убягва...

Ето временен линк към Файннман:



Изобщо, сканирал съм няколко стотин книжки от моята библиотека, повечето дето ги няма в мрежата. И се опитвам да си намеря няколко гигабайтов (2 ГБ за начало) безплатен хостинг, дето да дава директен линк до файловете. Ама не съм отделил много време на това търсене, и нещата засега са в блатото...

P.S. Като се има пред вид лошият печат от онова време, качеството е удивително добро.

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш

Редактирано от Герисъм на 01.07.17 23:06.



Тема Re: Не вярвам на Кубитове и телепортация!нови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано01.07.17 23:31



Благодаря много!



Качеството е просто перфектно на пръв поглед.



Тема кацна ли ми пиле шаренонови [re: Герисъм]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано03.07.17 18:43



Значи, когато обясняваш сплетен фотон, нямало преизлъчване. А когато обясняваш, че видите ли, във веществото скоростта на светлината зависи от движението - тогава имало преизлъчване.


Попе, кога си прав?

Де го Петков, да те дам на него?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: кацна ли ми пиле шаренонови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано03.07.17 18:58



Мисля, че ясно поясних, че скоростта на светлината може да е друга и без преизлъчване. Даже препратка към една много разбираема книжка съм дал. Той Петков беше автор на идеите с преизлъчването, щото толкова му стигаше пипето. Аз поддържах подобни идеи преди над 15 години, ама отдавна съм узрял.

Ще говорим ли нещо по същество, или само търсиш повод да се заядеш?

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема КЭД - странная теория света и веществанови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано03.07.17 19:54



Ето прекрасната популярна книжка на Файнман (на руски), разказваща увлекателно що е то квантова електродинамика (на която той е един от създателите) и как взаимодействат електроните и фотоните във веществото:



надявам се да разреши някои от основните дежурни и сърбящи въпроси в този форум :)

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш

Редактирано от Герисъм на 03.07.17 19:55.



Тема Re: кацна ли ми пиле шаренонови [re: Герисъм]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано03.07.17 21:24



Е щом си узрял, няма противоречие



Заяждането беше за разведряване. Ти май вече не държиш на другарска гавра?

Все пак, скоростта на светлината във вещество увисва без обяснение?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Редактирано от Exhemus на 03.07.17 21:26.



Тема Re: кацна ли ми пиле шаренонови [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано03.07.17 21:44



Абе гаври всякакви може, ама напоследък нещо скучно взе да става, само едни и същи :)

Скоростта на светлината, виж книжката дето съм добавил към темата. Поучителна е.

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.