Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:38 01.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Квантов дуализъм!  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано15.06.17 22:45



Това е много сериозна тема! Който не е достатъчно подкован да отиде в другата тема.
За начало ще дам за обсъждане някои удивителни факти:
-Съотношението между дължината и диаметъра на нанотръбичките определя дали те ще са от полупроводников и метален тип. Тези от метален тип имат до 1000 пъти по-голяма проводимост от медта. Това се дължало на шрьодингеровата вълна, която чрез габаритите на тръбичката се докарва до нужната форма!!! Къде е тук частицата електрон? Размита ли е временно?
или
- електронните облаци на електроните в атома - това са по определение области от пространството, където вероятността за пребиваване на електрона е между 90 и 100%. Някои облаци, обаче, нямат кръгова симетрия около ядрото. т.е. в тях не може да се впише орбита със център ядрото - то остава малко встрани. Какво тогава компенсира електрическата сила на привличане, щом като няма центробежна? Тука проблемът е по-тежък. Даже и размит, електронът не е загубил масата и заряда си. Значи електронният облак не е само гола вероятност, а съдържа някакви тайнствени сили, които държат електрона в затвор?


и доста други факти, но тези са достатъчни за умуване.



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Квантов дуализъм! [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано15.06.17 22:56



Дай да подхвана някаква част. Например:

"Какво тогава компенсира електрическата сила на привличане, щом като няма центробежна? "

Тя центробежна сила няма изначално в случая. Тя би се появявала само в описанието от отправна система свързана с електрона, а квантовият му статут нещо не е доброжелателен към отправни системи. В смисъл, как я дефинираме такава система изобщо.

Иначе да, електронният облак е най-вероятното място, където се установявва електрона под ограничението на силите, които му действат. Ама пък не е една беля: както беше казал Уилчек, "сила" е класическо понятие, което не се използва в квантовата механика. И сега какво да правиим? :)

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Квантов дуализъм! [re: Exhemus]  
Автор hladnika (brujo)
Публикувано16.06.17 12:40



Съотношението между дължината и диаметъра на нанотръбичките определя дали те ще са от полупроводников и метален тип. Тези от метален тип имат до 1000 пъти по-голяма проводимост от медта. Това се дължало на шрьодингеровата вълна, която чрез габаритите на тръбичката се докарва до нужната форма
Предполагам въглеродни нано-та, това ми звучи странно, можеш ли DOI, или линк да намериш?

*ба бъ** дир* бля
св. св. електрон и неговите протони
чукча-читател


Тема Re: Квантов дуализъм! [re: Exhemus]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано16.06.17 17:20



За начало ще дам за обсъждане някои удивителни факти:
-Съотношението между дължината и диаметъра на нанотръбичките определя дали те ще са от полупроводников и метален тип. Тези от метален тип имат до 1000 пъти по-голяма проводимост от медта. Това се дължало на шрьодингеровата вълна, която чрез габаритите на тръбичката се докарва до нужната форма!!! Къде е тук частицата електрон? Размита ли е временно?


За начало -нов метод за манипулация на структура от въглерод:



Колективните Свойства са въпрос на структура. Провежда се полето, а не частиците при металната структура. Или - в отговор на измененията на полето, структурата може да се престроява и така реализира различни свойства на "пренос". Електроните са се "там" - на място, само се сменя конфигурацията им в пространството около атомите.

или
- електронните облаци на електроните в атома - това са по определение области от пространството, където вероятността за пребиваване на електрона е между 90 и 100%. Някои облаци, обаче, нямат кръгова симетрия около ядрото. т.е. в тях не може да се впише орбита със център ядрото - то остава малко встрани. Какво тогава компенсира електрическата сила на привличане, щом като няма центробежна? Тука проблемът е по-тежък. Даже и размит, електронът не е загубил масата и заряда си. Значи електронният облак не е само гола вероятност, а съдържа някакви тайнствени сили, които държат електрона в затвор?


Електроните се образуват там, където им диктуват полетата от протоните - сумата от полето на протон и електрон става почти нула и няма забележимо излъчване на поле на повече от един диаметър - условен, на атом. Всеки електрон "прожекторно" се управлява от протон и така се реализира общ фотон за връзка, без излъчване на поле от структурата атом - с големина-обем и обвивка(и).
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Квантов дуализъм! [re: Exhemus]  
Автор xristogagovGmailcom229 (пришълец)
Публикувано16.06.17 17:44



"" Какво тогава компенсира електрическата сила на привличане, щом като няма центробежна? ""

В квантовата механика силата която действа на електроните - ( електростатичната сила на привличане), не се компенсират от центробежна сила, за да не падат към ядрото електроните. Това компенсиране го правят забранените орбитали, т.е, забранените енергетични зони, между електронните облаци на атома.

(всеки му според заслуженото)


Тема Re: ЕДНА ИНТЕРЕСНА НОВИНА [re: Exhemus]  
Автор xristogagovGmailcom229 (пришълец)
Публикувано16.06.17 17:46





Журналистически блъф, или истина ? и ако е истина, има ли физично обяснение ?

(всеки му според заслуженото)

Тема Re: Квантов дуализъм! [re: hladnika]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано17.06.17 16:15







Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Квантов дуализъм! [re: Exhemus]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано17.06.17 18:12



Господ не си играе на зарове! каза Айнщайн. След като той е толкоз подозрителен към вероятностната интерпретция, защо ние да си затваряме очите?
Квантовата теория с тая си интерпретация има огромна предсказателна и съответно практическа сила. Но дали не пречи за по-дълбоко проникване в същността?
Ето някои постижения:
-Менделеевата периодична таблица има непериодичност в по-горните си периоди. Квантовата теория го обясни - един електрон в атома заема най-ниското възможно енергетично ниво. Според ур. на Шрьодингер се оказа, че по-горни слоеве /съответстващи на периоди в Менд. табл./ са с по-малка енергия и всичко си идва на мястото.
- Тунелният преход се оприличава на две стъкла с пълно вътрешно отражение, когато се доближат на една вълна разстояние светлината вече не се отразява пълно, а прониква в другото стъкло. Гасенето и съответно негасенето на вълните се обяснява лесно с Хюйгенс и прехода между две среди. Когато направим обратно поляризиран п-н преход по-тънък от една дължина на вълната на електрона и започва да се забелязва пропускане на електрони от другата страна.
А дебелината е в пропорция с напрежението. Така се стига до - при по-ниско напрежение по-силен ток. Т.е. отрицателно съпротивление или ефект на усилване.
Това се експлоатира в диодите на Есаки и Гън. В последният аз лично съм се отъркал, случайно, когато проф. Молдованова го беше поканила да се фука с нашите постижения. Та човекът отиваше до тоалетна, когато аз изхвърчах от моята лаборатория и случайно го закачих в тъмния коридор.



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Аз какво ви пея [re: Exhemus]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано17.06.17 19:27



Ей от това:


ми капва мед на сърцето. Порастват ми крилца

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Аз какво ви пея [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано17.06.17 19:34



Не ми стана ясно какво иска да каже статията. Хем стига до извода, че Айнщайн не е прав, ама и още нещо, което... липсва. ????

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.