Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:14 24.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Вселената като компютърна симулациянови [re: 741]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано01.06.17 14:08



Дори такъв технологичен пробив да бъде достигнат, какво ще се случи с отделянето на топлината от вътрешността на кристала?



Тема не е само до разстояниетонови [re: 741]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано01.06.17 14:32



ако беше само то, щеше да има пак плавен ръст на честотите, защото транзисторите си падат на размер, можеш да направиш 1:1 процесор от преди 10 години който ще е 4 пъти по-малък, но не можеш да го направиш 4 пъти по-бърз.
макар че не съм чел обяснения официални, аз лично бих заложил умерено добра сума че са ударили термодинамичния лимит. демек - малките съвременни транзистори наистина са по-бързи от тия преди 10 години, но това е станало безполезно по необичаен за нас, свикналите на КТ315Б, начин , изглежда 3-4 наносекунди е термодинамичния минимум който се изисква за да се сведе вероятността за случайно "обръщане на времето" да е толкова малка, че процесора да работи надеждно.
иначе ако направиш усилвател със съвременен транзистор изваден от процесор, ще бачка до по-висока честота от ония преди 10 години. е, ще шуми обаче повечко :)




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Вселената като компютърна симулациянови [re: Alenadrow]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано01.06.17 14:45



като си се хванал за икономическите причини ще ти го обясня икономически
писането на код който ползва много ядра е в пъти по-скъпо (заради повечето човекочасове) от писането на код за едно ядро. ако можеше да се направи едноядрен 20 гигахерцов процесор, кода който върши същата работа като кода за 3 гигахерцов процесор с 8 ядра щеше да е много много по-евтин. на един съвременен компютър, особено тия дето се ползват за работа, софтуера има цена доста над тая на процесора. за крайния потребител би било по-изгодно да си купи 20 гигахерцов процесор макар и скъп+ евтиния софтуер, отколкото 3 гигахерцов+скъп софтуер. въпреки това тая опция нещо липсва на пазара :)




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Вселената като компютърна симулациянови [re: zaphod]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано01.06.17 17:37



Целта на фирмите е не, аз ти той тя то те ние вие и тези и онези да купим изгодно а стоката да е изгодно продадена и ако може поне през три лева чифта долни гащи. Песента на процесора тук така обширно коментиран е изпята Той вече е в категорията куче. Не съществува начин за отвеждане на все по грамадните количества топлина отделяни в днешните машини. Не знам кой тип изчислителна техника ще е дойната крава на бъдещето говоря като принцип. Позачувам за квантови компютри, но дори не съм виждал таквози нещинко даже и на панаира, а само в едно две телевизионни предавания...
Моите лични заигравки с Темелко 01 ме карат да вярвам че той - квантовият компютър ще е звездата. Само дето мисля че ние скоро няма да можем да си го купим.Не и нашето поколение. Но някаква хибридна система отчасти може да бъде и за нас достъпна до близките 20 години.По богатите от нас ще получат възможност да имат такова нещо
Това де го четохте току що не е до Зейфод а до всички които се изцепихте по темата. На Зейфод само му пиша пък че моя РС тоя на който пиша сега е закупен 2000 година с Пентиум 3 Всъщност го извадих от кофата за боклука и го поизмих и му добавих памет- COMPAQ се казва Мозилата вече протестира ама крета. Честно казано изумен съм като ви чета Като че ли няма просто нещо което да не направите напълно неразбираемо. С толкова ли много време разполагате бе хора???



Тема Re: Вселената като компютърна симулациянови [re: Alenadrow]  
Автор M1l1tary M1nD ()
Публикувано01.06.17 19:49



10GHz може да направят ама трябва всеки ден да идва цистерна с течен азот до вас. Иначе за моженето, то и на Марс можем да пратим човек, хипотетично със сегашната технология, ама дефакто няма да можем поне още 20 години или пък никога.

Awaken my child, and embrace the glory that is your birthright.


Тема Re: Вселената като компютърна симулациянови [re: Alenadrow]  
Автор M1l1tary M1nD ()
Публикувано01.06.17 20:22



Каква стъпка?

Стъпка за конкуренцията, защото Интел удариха на камък даже със 14nm да не говорим за <14nm. Затова в момента TSMC, GlobalFoundries и Samsung им дишат във врата.
Проблема е че технологията достига лимитите си. Интел преди 4-5 години бяха с поне 2 години по-напред от останалите в производствения процес. Сега поради достигане на тази бариера, започват да губят основното си преимущество и затова сега AMD се опитва да се върне в голямата игра(чрез GlobalFoundries и Samsung).
Икономическия проблем, е че са монополисти.

Awaken my child, and embrace the glory that is your birthright.

Тема Re: не е само до разстояниетонови [re: zaphod]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано01.06.17 20:48



аз лично бих заложил умерено добра сума

Щом до там го докарахме - давай, заложи. Ти сам каза, че това е форум физика - какво би заложил ти и какво аз не е точно аргумент.

Аз бих заложил, че ако платиш достатъчно пари ще ти направят точно десет пъти по-бърз процесор отпреди десет години.

Разликата между моето и твоето твърдение е една - твоето е лесно проверимо. Вместо да залагаш - питаш колко ще струва и плащаш.

На мен 3-4 наносекунди не ми изглежда някакъв фундаментален непредолим праг - по-скоро, а в твоето изложение няма аргументация защо би могъл да е такъв. Ти можеш да кажеш 3-4 наносекунди, аз мога да кажа 1.5-2.5 - дума срещу дума.

Моят аргумент обаче е налице - съществуващ в момента процесор може да се овърклокне до почти 9GHz - ако проблемът беше технологичен, а не икономически, що не ги продават?! Едно време точно това правеха, когато GHz-ите продаваха.



Тема Re: Вселената като компютърна симулациянови [re: M1l1tary M1nD]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано01.06.17 20:50



Еми аз какво твърдя от началото?!

П.П. Обикновено AMD го докараха ентусиасти до почти 9GHz - не вярвам да са му местили кеша по-близо.





Тема Re: Вселената като компютърна симулациянови [re: Quai dOrsay]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано01.06.17 20:59



Ще ти дам един линк -



Виж там как е разпределен радиочестотния спектър и после питай кой каква представа има, щом на аматьорите са разпределили до 141GHz. Има връзки на почти 3000 километра на 10GHz с 50W и 80 см чиния. Това говорим за SSB - демек пренасяне на говор.

Но да - имам някаква бегла представа колко са 10GHz - за да ти отговоря на въпроса. А това каква връзка с темата имаше?



Тема Re: Вселената като компютърна симулациянови [re: zaphod]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано01.06.17 21:14



Хаха, стига бе - ти да не си набор? Програмистите, които могат да пишат код за много ядра са има-няма хиляда в тоя свят, ако са останали толкова. Всичко друго чете в Гугъла какво е OpenMP и какво е MPI, не го разбира и оставя компилатора да се оправя.

Още преди няколко поста ти написах, че 95% от софтуера в света в момента се пише от хора, които си нямат идея какво е регистър, акумулатор, pipline или hyperthreading. Говорил съм със стотици такива с претенции, които са включвали за какво става въпрос като е трябвало да им давам пример с Форд как си произвежда колите и защо е му е било да измисля контейнерите.

Положението е точно обратното - в момента програмистите нямат никаква идея защо, къде и как им се изпълнява кода, а още по-малко пък за колко време. Ако ти имаш, значи си от едно по-старо поколение, което отчиташе тия неща. Виждал съм код от "корифей-младеж", който очевидно се локваше веднага - момчето не си беше направило труда да си компилира кочината и твърдеше, че работодателя му не го е оценил.

Много се отплеснахме - кажи колко пари даваш за 12GHz и да мислим по същество.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.