Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:17 11.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: Герисъм]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано12.05.17 21:27



прочетох го Да хубаво си направил че ми го подаде.
Гери, а бе не им ли омръзна да изкривяват българският език? Фалшифицируемост така е правилно да се напише. Какво все ми се правят на американци.

да пускам го тука:
"Фалсифицируемост („опровержимост“) (от лат. falsificatio, от falsus – неистинен и facio – правя) е важно понятие във философията на науката – възможността някакво твърдение или теория да се опровергае емпирично. Противостои на „верифицируемост“ – възможност за емпирично установяване, че твърдението е вярно.

„Фалсифицируемост“ е централно понятие в методологията на науката на Карл Попър, който издига на пръв поглед парадоксалната идея, че едно твърдение или теория не могат да бъдат научни, ако не допускат възможността да излязат неверни.

Фалсифицируем не означава неверен. За да бъде едно твърдение невярно, трябва поне принципно да бъде възможно да се направи наблюдение, което би показало, че то е невярно, дори и такова наблюдение да не е направено. Например твърдението „Всички гарвани са черни“ би могло да се опровергае (фалсифицира), ако се наблюдава един гарван, който не е черен.

Фалсификационистите твърдят, че всяка теория, за която не съществува дори теоретична възможност да се опровергае, е ненаучна. Теорията на психоанализата например се посочва от поддръжниците на Карл Попър като пример за идеология, а не наука. Един пациент, за когото психоаналитикът смята, че е „в отричане“ относно сексуалната си ориентация, може да се разглежда като потвърждаващ, че е хомосексуален, просто като отрича, че е такъв; и ако прави секс с жени, може да бъде обвинен, че се опитва да подкрепи отричането си. С други думи, няма начин пациентът убедително да покаже своята хетеросексуалност на психоаналитика. Това е пример, който Попър нарича „затворен кръг“. Твърдението, че пациентът е хомосексуален, не е фалсифицируемо."

А това : "Твърдението, че пациентът е хомосексуален, не е фалсифицируемо."
ми звучи като "врагът на моят враг е мой приятел"

А аз си харесах това:

Психоанализата е психологична теория, анализ и терапия, развита от австрийския медик и невролог Зигмунд Фройд и продължена от други (Лакан и т.н.). Психоанализата е и термин от психологията и психотерапията. Тя представлява един от методите на психотерапия, който започва да намира популярност и широко разпространение в началото на ХХ век.

Психоанализата има три основни приложения според Мур (1968):

метод за изследване на ума;
систематизиран набор от теории за човешкото поведение;
метод за лечение на психологически или емоционални заболявания [1]

Редактирано от stillpigi-166243 на 12.05.17 21:37.



Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: Герисъм]  
Автор zimbra ()
Публикувано12.05.17 22:55



Квантовата психоанализа ще е да е нещо като Квантовата медицина ...

, а уредът с положителност ще е същият, но с по-модерен диазйн



Идеята всъщност беше именно за дълбинната психология* предвид функции на организма, създаващи образи/спомени/емоции като в примера за обонянието (не е сигурно, тества се, хипотеза е). И от там "длъбинната" да се преименува мелодично на "квантова".

Но явно въпросът увисва като предмет на потенциална на бъдещето... В случая да, има проблем с теорията за несъзнаваното.

Дали квантовите процеси (ако мога така да се изразя) в организма (приехме, че със или без "квантов" отпред има такива нали?) ще потвърдят или опровергаят теорията за "несъзнаваното"?


* в търсене на: "дълбоките пластове, скрити зад поведенческите и когнитивни процеси"

Редактирано от zimbra на 12.05.17 23:00.



Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: zimbra]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано13.05.17 00:49



Виж сега, аз напоследък доста се тренирах да настройвам невронни мрежи, като начало за прости задачки. И си имам свое виждане за процесите на мислене, и за подсъзнанието. Подсъзнанието при невронните мрежи изглежда са буферните слове на мрежата. Там се крият всички асоциации. Понякога, ако се направи мрежа с някаква обратна връзка, част от изходите обратно на входа, може да се създаде известна нестабилност - с много малки промени на входните сигнали да получиш голяма разлика на изхода. Дали това е проява на неочаквани асоциации? И дали човека, който прави такива асоциации, е нещо повреден, не-нормален? Защото мрежа, която има такова поведение, е доста нестабилна, своего рода "луда" :)

Това са мойте пет стотинки по въпроса, просто съм на друга вълна.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано13.05.17 07:33



Другият въпрос сигурно е - доколко невронните мрежи са дори бегло подобни на човека или просто емулират неговата когнитивност? Според мен въпросните колебания по-скоро могат да се оприличат на дрогиран човек/животно, чисто психиатричната лудост е понякога много висша форма на абстракция.



Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: Alenadrow]  
Автор zimbra ()
Публикувано13.05.17 08:46



големите разлики на изхода могат ли да създават висш абстракционен пилотаж?
или отиваме в друга територия, над въпросните колебания



Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: Герисъм]  
Автор zimbra ()
Публикувано13.05.17 09:04



Тя може да е лудва, обаче поражда ли нещо като постоянна конкретна мисловно-поведенческа форма? При хората се изгражда нов мисловен модел - примерно "налудност за величие". Състои се от неверни изкривени мисли. погрешни заключения и подобни. Болните са убедени, че са известни и важни личности, че са призвани/избрани, че имат необикновени способности, например могат да летят, да управляват природни явления и т.н.


Все едно мрежата е избрала какви входни сигнали да приема - в каква посока да интерпретира информацията и разликата на изхода е постоянна. Мрежата се задържа в това състояние и получава "психоза".



Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: zimbra]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано14.05.17 12:21



На мен ми се струва, че към момента ние нямаме дори идея какво и как поражда абстрактното мислене. Така, че всякакви колебания, колкото и да приличат на психическо разстройство, най-вероятно в повечето случаи нямат нищо с неговите механизми в зародиша си.



Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: Alenadrow]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано14.05.17 22:24



Не оспорвам това което казваш Аленадроу, ще допълня само че по способни на абстрактно мислене в дадена насока са като че ли хора с достатъчно голям натрупан опит в тази насока... Хер Айнщаин е бил ерудит, способноста му да мисли абстрактно е била висока, голяма и благодарение на това му се е отдало да обясни привидно необясними неща на огромна аудитория по по достъпен за възприемане и от неспециалисти начин в един разумен времеви интервал.
Аз също не обичам да говоря неподготвен и за това спирам.
Познавах един художник -луд, перверзен,заядлив и какво ли още не , но нарисуваните му в формат на пощенска картичка фантастични картини бяха невероятно съдържателни и ултравъздействащи . Истински Енгър казвам ви.
Вероятно е починал - не го виждам вече, а картините- картичките му едва ли са запазени...

Има един Беър прави шоу с трудни каскади по телевизията " Оцеляване на предела" той така каза веднъж: " ...Събуждам се и в утрото над главата ми в джунглата е разцъфтяла най прекрасната орхидея и се замислям че тя щеше да разцъфне пак днес пак тук и пак толкова красива, независимо дали аз щях да съм или нямаше да съм тук и сега..." Това го написах в връзка с художника лудия който изчезна и който имаше пари да рисува картини само в формат пощенска картичка докато размишляваше над Сьорен Киркегор.



Тема Щях да умра заради квантовата психологиянови [re: zimbra]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано15.05.17 19:44



Казвал ли съм ви?
Преди 20 години си бях купил една трошка и така пътувам си рано сутрин към София по Хемус и виждам насреща си една локва. Точно там шосето е най-широко - десетина ленти. Кривнах аз наляво да избегна локвата и колата се наклони надясно. Врътнах инстинктивно надясно - колата се наклони наляво, ама повече, нали си няма амортисьори. Ха наляво, ха надясно, абе 10 ленти взеха да не ми стигат - ще се пребия. Тогава усетих, че това са психически квантови вълни и си казах задръж волана направо, имаш още една лента за да изхвръкнеш. Колата се люшна още 3-4 пъти ама затихващо и се оправих



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Щях да умра заради квантовата психология [re: Exhemus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано15.05.17 20:33



Поуката: квантовата психология може да е вредна за вашето здраве :)

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.