Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:29 12.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: zimbra]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано04.05.17 07:18



Ето например един цитат:

Ключовото свойство на живота обаче –възпроизвеждането чрез вариране и естественият подбор – логически не изисква самите материални структури да се копират точно. Достатъчно е информацията да се копира.Това отваря възможността животът да е възникнал чрез някаква форма на квантово копиране: К-живот, ако предпочитате.

Това е чиста форма на спекулация. Излагат се неопровержими научни факти, след което някак небрежно се подхвърля, че нещо друго си отваря възможността тези факти да са свързани с нещо, за което няма никакви доказателства.

Нарочно се абстрахирам от всичко останало в изложението. Парадокса е, че всичко в него ще си остане вярно, ако заменим само последно изречение в горния цитат и го превърнем в: Това отваря възможността животът да е възникнал чрез някаква форма на божествено копиране: Б-живот, ако предпочитате.

От тази смяна се вижда, че както и да променим твърдението, то в общия случай остава вярно поради широчината на предпоставката, че "логически не изисква самите материални структури да се копират точно" - на това условие биха могли да отговарят милиарди комбинации от предположения, то не е по никакъв начин конкретно свързано с квантовата механика или което и да е друго едно от тях.

Разбери ме правилно - тъй като аз не знам как е възникнал живота, аз нямам начин да съм сигурен, че не е възникнал както произволно се предполага в статията или както произволно се предполага в съседната църква. Фактът, че на едното място използват изрази, които звучат научно, далеч не дава превес на една от тия две тези.



Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: zimbra]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано04.05.17 07:23



Май никъде, може да се прилага според мен само като манипулация .

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: Alenadrow]  
Автор zimbra ()
Публикувано04.05.17 09:32



Конкретно за К-живота бях пуснала тема и бяхме единодушни, че е в сферата на хипотезите и в случая е опит за извеждане от предходните примери, които до колкото знам са ок - издържани са научно, провеждат се експерименти. Ти също се абстрахираш от тях, започвайки да коментираш предположенията за К-живота.

Вече започва да се говори за Квантова Еволюция. К се намесва при мутациите. До колкото "подочувам" се правят (и тепърва ще се правят доста) експерименти. Тези дни гледах един - мутации на бактерии във вода и в "тежка" вода (водородът се заменя с деутерий

). Тежката вода ограничава тунелния преход, който е считан за фактор при мутациите. Мутациите в пробата с тежка вода са по-малко.

Да разбирам ли следното:

Можем да се позовем на К само в случаите, в които сме в състояние да проведем експерименти. Това общо взето ограничава "сътрудничеството" до химията и биологията към момента. Едва след като К достатъчно добре е разпозната/изследвана при тях, ще може да се преценят предпоставките за влиянието и в други научни дисциплини.

А защо ви "притеснява" навлизането (макар и все още повече теоретично) в К и в другите дисциплини? Малко ми прилича на проблема Оуен vs Дарвин....



Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: zimbra]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано04.05.17 10:18



Не е въпросът само в експеримента, а в старото правило, че една теория трябва все пак да е опровержима, за да е научна. Експеримента нито е необходимо, нито е достатъчно условие.

То е ясно, че щом имаме квантова механика, която изглежда сериозно обоснована, то всичко е малко или много свързано с нея. Ясно е, че факторите за мутациите са многобройни, като вероятно всички в крайна сметка са свързани по един или друг начин с квантовата механика - дори най-тривиалната мутация от нормалната радиация е свързана с нея.

Та мен хич не ме притеснява никакви предположения в никакви дисциплини, но е дразнещо когато нещо очевидно започне да се повтаря като някаква мантра. В крайна сметка биологията разглежда живота - какъв точно е процесът на мутация на субатомно ниво няма голяма връзка със самата биология. Т.е. квантовата механика си е ОК, но е безмислено понятието "квантова" да се лепва на всичко. То по тая логика имаме и квантова медицина, както и квантова хранителна промишленост, квантово строителство и т.н. - в общи линии всяка наука, която не е чисто абстрактна, можем да и добавим квантова отпред, а можем да опитаме дори и с абстрактните. И? Чисто от лингвистична хигена не е нужно да се лепва някакво определение на всичко, за което може да се намери връзка с това определение.



Тема Re: Квантов живот?нови [re: Alenadrow]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано04.05.17 10:22



Ето например един цитат:
Ключовото свойство на живота обаче –възпроизвеждането чрез вариране и естественият подбор – логически не изисква самите материални структури да се копират точно. Достатъчно е информацията да се копира.Това отваря възможността животът да е възникнал чрез някаква форма на квантово копиране: К-живот, ако предпочитате.
Това е чиста форма на спекулация. Излагат се неопровержими научни факти, след което някак небрежно се подхвърля, че нещо друго си отваря възможността тези факти да са свързани с нещо, за което няма никакви доказателства.
Нарочно се абстрахирам от всичко останало в изложението. Парадокса е, че всичко в него ще си остане вярно, ако заменим само последно изречение в горния цитат и го превърнем в: Това отваря възможността животът да е възникнал чрез някаква форма на божествено копиране: Б-живот, ако предпочитате.


Болднатото - не изисква доказателства, а вяра - 90% от хората вярват.


Хипотезите - да, наистина са много, но една е правилната. И тя ще е работна хипотеза, ако се знае какво е живот.

Разбери ме правилно - тъй като аз не знам как е възникнал живота,...
А, аз - знам. И всичките предположения на Пол Дейвис са именно важни като хипотези, за да има повече въпроси, на които и физиците трябва да си отговорят. Научното мислене е това - да се достига до въпроси, които, евентуално, биха предизвикали експерименти.
Възникването на живота не е самото определение за живот. (имам определение за живот - писал съм го по-рано). Възникването е да се намери връзката: неживо-->живо. И е изключително проста: физически свойства на идеален газ, "съчетани" с физически свойства на "гума". Противоположни са, затова съчетаването преминава през влиянието на ЕМПоле, върху еластичните свойства на въглеводородните макромолекули. Измененията в ЕМПоле, ги кара да "мърдат" - т. е., води до механични колебания - демек, начало на "живо"...
Това предполага и квантови зависимости - облъчване - взаимодействия и въздействия с фотони --> механични движения.... И обратно - механично действие --> излъчване и поглъщане на фотони, но безразрушително!
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: Alenadrow]  
Автор F14Tomcat ()
Публикувано04.05.17 13:26



Че ти не знаеш ли за квантовата медицина?
Много е модерна сред шарлатаните напоследък.



Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано04.05.17 14:51



Абе хайде, моля ти се!



То направо може да се опише Битието, апокрифно!
...

Ще рече човек, че Квантовата е писана по... БИОЛОГИЯТА.
Още повече, че Котката на Шрьоди е биологичен организъм.




Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: Alenadrow]  
Автор zimbra ()
Публикувано04.05.17 18:13



Прав си.
Аз също в първия момент си зададох въпроса - какво й става по-различното на Биологията, че трябва да й се лепне Квантова?
Още повече ме замисли на какво ли основание би се родила Квантова Психология (а вече има пара-опит за подобна), но ти си ми отговорил напълно аргументирано.





Тема Re: Квантова ...еди какво синови [re: F14Tomcat]  
Автор zimbra ()
Публикувано04.05.17 18:22



Забавно е!

Лекува над 200 болести, цялостната личност, а не на парче...Това е сериозен напредък...Имало квантова диагностика и квантова терапия.

С тази джаджа ставал номерът. Струва 450 лв. и ти отгатва магнитното поле...
Даже в Одисеята на Кюбрик техниката изглеждаше по-адекватна!

Добре, че са тези теми, че да сме в крак с новите тенденции!

Редактирано от zimbra на 04.05.17 18:23.



Тема Re: Квантова ...еди какво си [re: zimbra]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано04.05.17 19:53



Гледай по-сериозно на Темата!
Не ИМ се подвеждай!


РЕАЛНАТА БИОЛОГИЯ е много по-различна от това, което учат простосмъртните!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.