Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:41 28.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Една задачканови  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано19.02.17 15:21



За тези, дето могат да смятат :)

Имаме капка живак върху стъклена подложка. Поради силите на повърхностното напрежение капката не мокри повърхността. Поради силата на тежестта капката не заема сферична форма, сплесква се. Пита се (при идеализирани други условия): каква форма ще приеме капката? И по-лесната форма на въпроса: има ли нещо общо тази форма с елипсоид (вертикално сечение елипса паралелно на централната ос)?

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Една задачканови [re: Герисъм]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано19.02.17 16:07



Ветрец подухва ли?





Тема Re: Една задачканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано19.02.17 16:33



Североизточен, осем възела

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Една задачканови [re: Герисъм]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано19.02.17 16:49



Може би подобна на яйце с по тумбестатата страна отдолу, а острата отгоре сега се сещам за облаците как лежат на по плътните слоеве и са разлати отдолу а отгоре мязат на планини. Ми не знам Гери толкова акълец имам. Да видим останалите какво ще речат.
Благодаря за задачката трудна е. Ееех, що не бях медуза веднага щях да знам отговора.



Тема Re: Една задачканови [re: Герисъм]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано19.02.17 17:55



А подвижни магнитни полета?



Тема Re: Една задачканови [re: Heoбoгoмил]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано19.02.17 18:39



Мислил съм и за това докато пишех , знам един трик с мощни магнити и люспа от карбописец а бе писало с Карбоново мастило и да тя се държи в въздуха над магнитите но все пак е двумерно творение не тримерно та за това не го включих в изложението си.`Та настоявам на яйцевидната форма.



Тема Re: Една задачканови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано19.02.17 19:00



Е аз не мога да смятам, но не мога ли да изкажа предположение, че тъй като живака е тежък, отгоре в центъра трябва да е вдлъбнат? Предполагам, че зависи от количеството на живака, все пак. Но си признавам, че нямам идея как се смята формата, нито намерих информация по въпроса.



Тема Re: Една задачканови [re: Герисъм]  
Автор F14Tomcat ()
Публикувано19.02.17 20:51



Без да смятам, казвам че, ако има нулево мокрене на повърхността, формата на капката ще е сферична, независимо от силата на тежестта.
Ако обаче има макар и минимално мокрене на повърхността, тогава формата ще е на елипсоид.



Тема Re: Една задачка [re: F14Tomcat]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано19.02.17 21:11



Бъркаш. Като начало, какво е капка? Колко е голяма? Защото в зависимост от количеството формата ще е доста различна, и никога не е сферична, освен може би в някакъв граничен случай на безкрайно малко количество, когато силата на деформация причинена от масата може да се пренебрегне пред повърхностното напрежение. Само общи съображения де..

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Редактирано от Герисъм на 19.02.17 21:29.



Тема Re: Една задачканови [re: Герисъм]  
Автор F14Tomcat ()
Публикувано19.02.17 21:22



Може и да бъркам.
Намерих тази статия


и това ми даде отговора, но там не говорят за живак, а за други течности.
Разбирам, като казваш за размерите - да, масата на капката може да стане голяма. Но под капка обикновено разбираме нещо с размери 2-3, хайде да кажем до 5-6 милиметра максимум.

Редактирано от F14Tomcat на 19.02.17 21:23.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.