Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:16 11.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Малко по-спокойно, [re: Alenadrow]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано13.02.17 11:59



Е, хипотезата ми показва, защо е невъзможен такъв експеримент - няма смисъл да се търси!



Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Още [re: zornik2]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано13.02.17 12:31



По-важно е да се знае, че има и друга гледна точка, за цялостно обясняване на известното, досега.

Съгласен съм, че това е важно, но също е важно тази гледна точка да стане някак независима от източника си. Т.е. да се предложи не само гледната точка, но и причинно-следствен подход при разглеждането и - да е ясно какви нерешени проблеми се решават по този начин, какви предсказания за бъдещи наблюдения прави, както и как може да бъде (потенциално) потвърдена или опровергана.

Аз продължавам да твърдя, че за много хипотези има шанс да са в една или друга степен отражение на обективната действителност, но за да се превърнат в наука, то трябва да придобият качеството на теория, подлежаща на изучаване, формализиране и проверка.

По принцип трябва да се разтърся някъде за дискусията ви с Гери - все пак peer review-то си е важен компонент от всяка публикация. Гери може и да изглежда заядлив, но от това, което аз съм видял, обикновено използва аргументи и формули разбираемо - т.е. за мен той е авторитет и вероятно ще повлияе на погледа ми към хипотезата ти.

Пак казвам - нищо лично - имаш пълните ми уважения, че си изложил всичко на едно място и си го направил достъпно за разискване от потенциалните читатели.



Тема Re: Малко по-спокойно, [re: zornik2]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано13.02.17 12:43



За съжаление това далеч надхвърля нивото ми на запознатост и компетентност по въпроса, така че няма как да ти опонирам аргументирано. Но ще проследя подобна дискусия с интерес, ако я развиете с някой по-сведущ от мен.



Тема Re: Още [re: zornik2]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано13.02.17 12:45



"(вж при струнната теория, ... как, за съжаление, си остава хипотеза!) "

Там си остава хипотеза защото именно количествено не се връзват добре нещата, което е проверяемо. Докато в епистоларни писания като твоето, липсата на съдържание се запълва с всякакви съществителни и прилагателни без никакъв смисъл. При тебе е само: приказвай и дебелей, абсолютно без отношение към някаква реалност. Така че твоето не е гледна точка, както и да го гледаш. То е диагноза.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Малко по-спокойно, [re: zornik2]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано13.02.17 13:00



"Задължително ?.. за Сравняване. При липса на база за сравняване (недосегаеми области на науката) - губи смисъл фалсифируемостта."

Не за сравняване - за проверка. Ако една теория е толкова хлъзгава, че на практика обяснява всичко - тя не обяснява нищо. Защото може да "обясни" и взаимоизключващи се резултати. Именно това е фалсифицируемостта - да има ясна идея, която може да е верна, но може и да не е, и възможността да не е верна да не се крие зад кухи понятия. Няма нищо общо с недосегаемоста и прочие глупости. Ей ти струнната теория - размерът на струните е на практика недосегаем, теорията има огромен потенциал, варирайки свойствата, но въпреки това изпитва проблеми. Запитвал ли си се защо? Защото не е достатъчно само да си измисляш свойства каквито ти е удобно, трябва тези свойства да ги проследиш как количествено съответстват на реалността, и тук излиза напред фалсифицируемостта. Струнната теория за това изпитва проблеми, защото въпреки всяка недосегаемост е фалсифицируема, фокато твоята боза не е. Тя е просто религия в някаква ежедневна форма.


"Че това аз го твърдя от ... сто години! "

Ми тогава замълчи за някакви "темброви" взаимодействия. Или има изклчения?



"Това не е вярно. Изисква квантов подход за начало. И - така е направено, ама ... не си запознат. "

Ами на, няма квантови прояви в твоята хипотеза. Има някакво заявено желание, ама няма. Не се оправдавай, само желанията не са достатъчни за да има смислена хипотеза.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Малко по-спокойно, [re: Герисъм]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано13.02.17 16:26



Затова остави полтъргайстите, елфите и екстрасенсите и си ела в Онази земна темичка, да ти поизвия ПАК вратлето!





Тема Re: Малко още [re: Alenadrow]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано15.02.17 17:56



Има интересно:



И др. лекции на Файнман, да, но в тази разглежда правилно, въпросите които дискутирахме.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Малко още [re: zornik2]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано15.02.17 19:43



Гориварски клоун!



Тема Re: Малко още [re: zornik2]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано16.02.17 00:29



Много е хубава лекцията, и Файнман критикува именно хипотези като твоята.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Гориварска тухла: [re: Герисъм]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано17.02.17 21:36








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.