Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:37 11.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: прав си! [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.02.17 20:52



Разбира се, че приемането на такива хипотези не е свързано с оцеляването. И разбира се, че приемането на грешни хипотези в повечето случаи е фатално.

Това, което имах предвид е, че човешкият мозък счита такъв подход за адекватен поради фактът, че подобен подход е адекватен при стремежът към оцеляване. Когато така или иначе може да не оцелееш, ако не приемеш някаква хипотеза, а нямаш нужната информация, то приемането на каква да е хипотеза е по-добро от неприемането на никаква.

Ясно е, че този метод е абсолютно неприложим в науката, просто се опитвам да си обясня защо той изглежда приемлив за някои хора. Аз мисля, че мнозина от пишещите тук си дават ясна сметка, когато не разбират нещо, но вместо да се опитат да го разберат наистина, те понякога го заместват с някаква уродлива представа, сглобена от разни разнородни парчетии.

Ти мислиш ли, че кукумил, например, наистина не разбира какво му обясняваш? Аз мисля, че чак такива идиоти няма - той разбира, но поради факта, че е "оцелял" - разбирай, че някой го оставя да си пише на воля, той приема, че неговите "хипотези" са в някаква степен достатъчни за оцялването му в този преносен смисъл.

Днес нещо не ми е ден да се изразявам, но надявам се да обясних какво горе-долу мисля. Иначе за ролята на някаква активност като компенсаторен механизъм съм съгласен, просто се опитвам да си обясня какво кара един човек да приема за верни съвсем очевидно неверни, или най-малкото спорни, неща.



Тема Re: прав си! [re: Alenadrow]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано12.02.17 21:10



...ли, че кукумил, например, ...
Ти си кукумил! Говорим за вълка а той в кошарата и какво ти е направил на тебе да не намериш верната физика потребителя който ти наричаш така?
Затваряй темата Хариш само нови плаващи пясъци виждам наоколо.



Тема Re: Още малко [re: zornik2]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.02.17 22:04



Мисля, че разбирам добре това, което твърдиш, но не съм съгласен с него. Ти защитаваш истиността на една хипотеза, аз просто се съмнявам доколко тя е научна в най-баналния смисъл на тази дума. Но ти сам разбираш, че ако е истина, че изискването за фалсифицируемост е отпаднало отдавна, то трябва да го заменим с нещо, което би дало някаква база на каквато и да е дискусия относно която и да е хипотеза. Не виждам да предлагаш такъв заместител.

Иначе по същество какво можем да коментираме? Да, някои от твоите разсъждения може и да са верни, а може и да са грешни, но по-важното е, че към момента те са без значение. И по-горе написах - тук не става въпрос затова дали ти си прав или грешиш, става въпрос за това, че голяма част от твоите предположения не са проверими, нито възпроизводими, което лишава опонентите от каквито и да било смислени аргументи, а в крайна сметка прави хипотезите ти без значение.

Представи си, че аз и ти сме двама диваци, които са родени на един остров и никога сме нямали никакъв досег с цивилизацията. Виждаме, с невъоръжено око, далеч от нас, самолет високо в облачното небето, без кемтрейлс

. Всички на острова мислят, че това са птици, които понякога прелитат надалеч, но ти казваш, че това е една голяма летяща лодка, пълна с хора.

В горния случай ти си "прав", но само от гледна точка на някой, който знае какво е това самолет. За абсолютно всички на острова ти изказваш една малко вероятна и същевременно непроверима хипотеза. Но по-важното е, че тя е без никаква стойност за жителите на този откъснат свят - те не знаят какво е самолет, нямат инструменти да го разгледат отблизо, нито пък този самолет ги касае по какъвто и да е начин.

На този илюзорен остров истинската наука би се развивала от хора, които изучават птиците, например. Или от други, които след поколения биха изнамерили инструмент за оптическо увеличение. Или пък от трети, които биха изнамерили начин да се приближат физически до този обект - било с лодка, било по друг начин. Ако всичко на острова се развива, то след известно време някой ще може да докаже, че това не е птица, друг ще може да определи размерите му, трети може да се приближи до толкова, че четвърти с изобретения от него далекоглед да види вътре човек.

Нали ме разбираш - възможно е ти днес да кажеш нещо вярно, но то няма да е научно. При растящо население вероятността някой да направи правдиво предположение нараства. Но това не влияе на науката. Ако някой ден някой намери начин да "види етера", то това хич няма да зависи от наличието или липсата на твоята хипотеза. Ако някой ден някой реализира "вещево проникване", той ще си формулира и хипотеза - все тая какво е бръщолевил някой преди хиляда години, нали?

Не ме разбирай неправилно - не мисля, че твоите размишления и предположения са лишена от всякаква стойност, просто към момента те са лишени от научна стойност и от прагматичен смисъл. Ти пишеш неща, които в най-добрия случай могат да минат за научна фантастика. Някои фантасти са познавали някои фрагметни от бъдещето, много повече не са налучкали нищо, но и едните и другите са имали общо с науката само дотолкова, доколкото са се старали да не пишат проверимо невъзможни неща и доколкото са съобразявали терминологията си с научната.



Тема Re: прав си! [re: Alenadrow]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано12.02.17 22:18



Разбирам те напълно. Проблемът е много разпространен. И докато за хора, за които "физика" звучи престижно и може би това е допълнителен стимул за изява, как би обяснил подобно поведение от човек, който е изучавал и завършил тази наука. Вчера мой колега, завършили сме заедно, минали сме през всички тежки изпити от времето, когато знанията все още значеха нещо и проверката им не беше шега работа, демек имаше някаква гаранция че си научил и разбрал нещата, та той ми разправя въодушевен от някаква руска теория, според която изведнъж се оказало, че атомите на водорода (!!!) проявяват някаква нестабилност, и се очаквало към края на годината водорода да се разпадне и сегашният цикъл на съществуване на света да се издигне на по-високо ниво... И пак всичко обвързано с логика, още Менделеев бил предсказал че има елемент по-лек от водорода и се предполагало че това е етера, после обаче лошите го махнали от периодичната система, та водорода щял да се разпада до етер, етера щял да си увеличи малко плътноста, и някакви следствия щяло да има от това, тук му изпуснах дирите на мисълта......

Нещо им става на тея хора...

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: НЯМА НЕВЪЗМОЖНИ НЕЩА [re: F14Tomcat]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано12.02.17 22:20



както се вижда, тъп си е, та дрънка чак.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Още малко [re: Alenadrow]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано12.02.17 22:35



Ти остави, че предположенията му не са проверими, те са откровено погрешни. Преди доста време отделих доста време за да му дискутирам хипотезата в конкретни детайли, тогава всичко си изплува и се видя. Всичките му основни понятия са иззпразнени от смисъл. Това скорост, път, разстояние, време, неподвижност - направо черна дупка. Хем с половин уста се приемат съществуващите понятия, хем като се задълбае, се оказва че не са те, ама пак, били съществуващите. И хем вижда как се излага, но тъпо продължава да си повтаря същото. Някакви набили се на подсъзнателно ниво мантри, над които няма никаква власт, коловоз в който е пропаднал и не може да мръдне...

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Още малко [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано13.02.17 08:31



Ти гледаш твърде професионално на размислите му и си в състояние да хванеш основни противоречия там, където за другите не е съвсем очевидно на първо четене.

Аз към него изпитвам човешко уважение поради факта, че е седнал да си подреди мислите и ги е оформил в книга, по начин, който той е счел за уместен. Това заслужава респект.

От там нататък - книгата му беше тегава за четене за мен. Не, че съм някакъв критерии, това е субективно. Моето повърхностно впечатление беше, че е поднесъл свои размишления, които обаче нито имат някакъв логически произход, нито се поддават на някакъв формален анализ. Т.е. аз приех неговата книга като "размислите на един човек за природата", нито за момент не можах да я приема като научно четиво. Нищо лично към него, просто така аз възприех поднесеното.

Не съм бил свидетел на дискусиите ви, но ти вярвам, че си открил вътрешни противоречия без да това да те затруднява - ти ги умееш тия неща по природа. Мисълтта ми беше, че на мен дори не ми се наложи да вниквам, за да имам сериозни съмнения относно научния характер на хипотезите му.



Тема Re: Малко по-спокойно, [re: Герисъм]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано13.02.17 11:15



че взех да се страхувам за психическото ти здраве.



Само при диалектиката знанията идват чрез изучаване на околният свят, и фалсифицируемостта тогава е задължително условие.

Задължително ?.. за Сравняване. При липса на база за сравняване (недосегаеми области на науката) - губи смисъл фалсифируемостта. Нали затуй физиците (физиците, а не, науката) не признават "научност" на струнната теория. А, известно ти е - там, в нея, работят едни от най-големите учени-физици... Така че - не се пъни толкова - ясно съм обяснил що отпада критерият. Дори и да не ти отърва - това е обективната истина.

Всички "недосегаеми" неща трябва да имат ясно наблюдаеми косвени прояви

Че това аз го твърдя от ... сто години!

Потенциалните косвени прояви на твоята вакрешетка обаче противоречат на наблюденията - те изключват ТО и изискват класическата физика

Това не е вярно. Изисква квантов подход за начало. И - така е направено, ама ... не си запознат.
Принципно - открай време критикуваш ... нещо друго, винаги и ... епитетиш над личността на опонента. Като помниш толкова, що забравяш, че ти ревеш на модератор да затваря темите? Щото ти свършват аргументите и се разбира (от феновете ти), че само показваш свои мисли и знания, които съвсем не съответстват на дискусията... Ама ... вижте колко много знам, моля ви се!.. Това ти са аргументите, пълна предубеденост към възможностите за друго мислене, друго знание, при събеседници.

пп По хипотезата - няма повече да ти обяснявам, че хептен ще превъртиш.

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Малко по-спокойно, [re: zornik2]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано13.02.17 11:50



... губи смисъл фалсифируемостта. Нали затуй физиците (физиците, а не, науката) не признават "научност" на струнната теория.

Струнната и М-теориите имат математическа опровержимост. Не е съвсем същото, като да са неопровержими. По-скоро към момента има колебания и съмнения какъв да е експерименталния подход към опровержимостта им - никой не е доказал, обаче, че такъв подход няма дефинитивно.



Тема Re: Още [re: Alenadrow]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано13.02.17 11:56



Мисля, че разбирам добре това, което твърдиш, но не съм съгласен с него. Ти защитаваш истиността на една хипотеза, аз просто се съмнявам доколко тя е научна в най-баналния смисъл на тази дума. Но ти сам разбираш, че ако е истина, че изискването за фалсифицируемост е отпаднало отдавна, то трябва да го заменим с нещо, което би дало някаква база на каквато и да е дискусия относно която и да е хипотеза. Не виждам да предлагаш такъв заместител.

Това (болднатото) е най-естественото състояние при "среща" с нещо ново и ... доколкото разбирам - неясно поднесено.

При толкова много несъгласни -- има шанс, хипотезата да е вярно отражение на обективната действителност.
Няма "заменка" (вж при струнната теория, ... как, за съжаление, си остава хипотеза!) за "пипане" на недостижими области от научно дирене. "Око да види, ръка да пипне!" е по-скоро наш, Ганьовски манталитет, за постигане на доверие.

Иначе по същество какво можем да коментираме? Да, някои от твоите разсъждения може и да са верни, а може и да са грешни, но по-важното е, че към момента те са без значение. И по-горе написах - тук не става въпрос затова дали ти си прав или грешиш, става въпрос за това, че голяма част от твоите предположения не са проверими, нито възпроизводими, което лишава опонентите от каквито и да било смислени аргументи, а в крайна сметка прави хипотезите ти без значение.

Ами ... има изцяло нова парадигма. Косвени следствия - "вижда" се от къде произтичат физическите свойства на частиците. Съответно - защо съществуват физическите закони. Съответно - как груповите ефекти с фотони за връзка, водят до нови качества (свойства), които не се наблюдават при отделното. Как се стига до био-превръщания, зависещи от наличния фон на ЕМПоле - различен климат. И т. н., - да не изреждам, че хората се дразнят. Важното е, че изисква ново мислене. Ставаме обосновано зависими от околната среда и възможностите за нейното изменение, ... намаляват... Самоунищожаваме се, ако не надникнем към въпросите за Човек и средата, по нов начин... Нормално развитие, според мен.
Вярно, стряскащо е да кажем, че "живеем" във Вселена, формираща се като изменения в псевдо-кристал вакуумна решетка - всичко е неподвижно, само измененията ни правят съществуващи посредством взаимодействия, а въздействията - ни ограничават времето за съществуване!

Другото писано е долу-горе, така. По-важно е да се знае, че има и друга гледна точка, за цялостно обясняване на известното, досега.
Че ще крадът - също е ясно.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.