Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:36 30.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Разширение на вселената [re: Герисъм]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано02.02.17 18:01



е какво искаш да кажеш, че в ранната вселена, законът на хъбъл не е верен ?

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: Разширение на вселената [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано02.02.17 18:06



Точно това искам да кажа.

Ей ти една популярна картинка, иобразяваща разширението на вселената.



Забелязваш в началният етап след инфлационното разширение как има забавяне, нали? После много голям участък линейно разширение. И едва напследък спорният етап на разширение с ускорение.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: Разширение на вселената [re: Герисъм]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано02.02.17 19:01



Забелязваш в началният етап след инфлационното разширение как има забавяне, нали? После много голям участък линейно разширение. И едва напследък спорният етап на разширение с ускорение.

Да, но това инфлационно разширение ( разстягане на самата тъкан на пространството) как се обяснява от физиката, според Нютон пространството е абсолютна празнота която
помества материята. Не съм съгласен обаче че ако изчезне цялата материя, пространството като абсолютна празнота ще остане да съществува, защото наличието на материя дефинира и празнота в която да бъде поместена, няма материя няма и празнота в която тя да съществува, но предполагам че локална абсолютна празнота може да съществува, защото останалата материя ще съществува и ще може да се дефинира такава празнота но по отношение на околната заобикаляща тази празнота материя. И такава абсолютна празнота са така наречените хипотетично червиеви дупки, в които материята пътува мигновенно, понеже няма материя на субмикроскопично ниво което да и пречи да се премества със крайна скорост. Разбирам че това е засега само в сферата на научната фантастика, няма опит който да потвърждава това до момента. Един филм на лаици руснаци които твърдят че в абсолютна пустота телата ще се движат мигновенно


Та малко отклонение от темата. Можем да продължим по темата.

(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: Разширение на вселената [re: Heoбoгoмил]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано02.02.17 19:03



Явно водата сублимира в дълбок вакуум при 0 градуса, имаше едно време спор с герасим за това че не може да се постигне дълбок вакуум чрез кондензация на пара.



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Редактирано от xristogagov@Gmail.com-229 на 02.02.17 19:11.



Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано03.02.17 08:46



Пълно мълчание по въпроса ти... Странно...

Но понеже каза, че е анкета, ще се опитам да дам подсказки - сигурен съм, че ти накрая ще разясниш нещата най-разбираемо, но може пък някой да го озари някакво прозрение, да не говорим, че отговора винаги излиза на първа страница при търсене с Гугъл, независимо как го търси човек (на английски поне):

1. Константа ли е константата на Хъбъл?
2. Сравними ли са величините от (1) и (2) или са относителни спрямо нещо?


Иначе темата е много хубава и след като я приключиш вече верния отговор ще излиза и при търсене на български - доста полезно! В момента излизат малко сухи материали от физическия факултет на софийския университет и ... разсъждения на Петков по темата, при това частично верни (

), но отпреди 12 години!



Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: Alenadrow]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано03.02.17 12:00



Абе доста на прав път си :), може да продължиш.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: Герисъм]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано03.02.17 12:56



Според мен объркването идва от фрази като "разширение без ускорение", което навежда на мисълта, че вселената се разширява с постоянна скорост. Но това трябва да се разбира правилно, защото скорост на разширение на вселената е общо взето лишено от смисъл.



Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: harish_chandra]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано03.02.17 18:03



Да, като се говори за скорост по отношение на цялата вселена, нещата губят смисъл. Но можем да упростим нещата така, както следват например от модела на Фридман: ако две достатъчно отдалечени произволни тела се раздалечават във времето с постоянна скорост, то говорим за разширение без ускорение (равномерно оразширение), ако се раздалечават с ускрение - разширението е с ускорение, и при свиване аналогично. Под достатъчно раздалечени имам пред вид локалните движения в резултат на локални взаимодействия да представляват слаб шум на фона на ясно изразеният тренд в промяната на разстоянието. Демек да игнорираме пекуларните движения на самите обекти като по-слаби.

Така законът на Хъбъл по отношение на равномерното разширение придобива прост физичен смисъл: скоростта с която се раздалечават в момента два раздалечени обекта, се запазва във времето,и е била съща в миналото. Не се променя, т.е. няма ускорение. От тук и константата на Хъбъл като коефициент на пропорционалност, която свързва скоростта с разстоянието в настоящият момент от развитието на вселената. Трябва да се очаква, че в бъдеще тази скорост ако се запазва (равномерно разширение!), разстоянието обаче ще расте, от там и Хъбъловата константа ще намалява, тоест тя е функция на времето, не е константа.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: Герисъм]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано03.02.17 18:08



Няма да продължа, а по-скоро ще се върна към първичните си разсъждения, колкото и наивни да са те, щото си мисля, че ти това търсиш в "анкетата".

Та първо се замислих какво точно е "равномерно разширение"? Ако гледаме едно дърво, което расте с 1 метър на година, то равномерно ли се удължава? Ако дървото е пораснало с 10см през първата година, с 10см през втората и т.н. то равномерно ли е това израстване? Или се очаква в първата година да порастне с 10см, във втората с 11см и т.н.? Т.е. ако дървото е нарастнало с 10% от текущата си дължината си тази година, а следващата отново е нарастнало с 10% от текущата си дължина, то равномерно или ускорително нараства то?

Взех по-прост пример - аз се движа с 20км/ч, а някой до мен се движи с 40км/ч. Ако аз "равномерно" увелича скоростта си два пъти (и достигна 40км/ч) за някакъв период от време, то какво бих очаквал от него, за да определя, че ние "равномерно" увеличаваме скоростта си? По моята логика излиза просто - ако приемем, че аз съм се движил с 20, а той с 40, значи разликата в скоростите е била 20. Ако "равномерно" значи, че всеки един от нас е увеличавал скоростта си с 20км/ч, то на слдващия етап аз ще се движа с 40, а той с 60. Т.е. в един момент той се е движил два пъти по-бързо, а в следващия само с 50% процента по-бързо от мен - той отрицателно ли се ускорява спрямо мен?

От друга страна да приемем, че двамата не се движим помежду си в някакъв момент, а просто си седим, на известна дистанция един от друг, на една лента, която се удължава с времето, но колата си е със същите размери. Ако лентата се "удължи равномерно", то как ние ще се раздалечим спрямо размерите на колата?

Не на последно място ми направи впечатление и самата дума - равномерно. Излиза, че ние имаме понятие какво е равно и стига да имаме и понятие какво точно е мерно, то ще можем да си представим нагледно процеса.

От там нататък започнах да чета и съзнавам, че има доста неориентираност върху първоначалните ми разсъждения, но се изкушавам да заключа, че мога да мисля в правилната посока, що се отнася до собствената ми самооценка.



Нямам никакво съмнение, че когато изложиш решението на казуса тук, тогава ще стане много по-разбираемо за всички. Но този път мисля, че интуицията и физиката "бият" в една посока.



Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано03.02.17 18:19



Така законът на Хъбъл по отношение на равномерното разширение придобива прост физичен смисъл: скоростта с която се раздалечават в момента два раздалечени обекта, се запазва във времето,и е била съща в миналото. Не се променя, т.е. няма ускорение. От тук и константата на Хъбъл като коефициент на пропорционалност, която свързва скоростта с разстоянието в настоящият момент от развитието на вселената.
Само аз ли виждам противоречие тук?
След като скоростта е правопропорционална на разстоянието между два раздалечаващи се обекта, ясно е, че скоростта не е константа, т.е. има някакво ускорение. Коефициентът на пропорционалност очевидно е т.нар. константа на Хъбъл, но дори и тя да се променя във времето и да намалява, това не променя общия закон.
Т.е. как можем да кажем, че скоростта на разширяване е константа или бавнопроменяща се величина, след като очевидно по-близките обекти ще се раздалечават с по-малка скорост от по-отдалечените такива?
Досега си мълчах, защото ми се струваше, че нещо пропускам, но сега вече искам да се изясни, няма грешка в логиката ми, поне аз не мога да видя такава.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.