Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:34 20.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано03.02.17 21:30



Добре де, пак нещо не ми се връзва съвсем.
Ако, както казваш, скоростта на разширение е константа, а константата на Хъбъл е функция на времето, то защо има граница, зад която се счита, че галактиките се раздалечават със скорост по-голяма от c и не са видими по тази причина?
В уикипедията пише, че това не било проблем, заради разширяващото се пространство, но на мен това ми идва в повече.



Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: Tom_cat]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано03.02.17 21:59



Ами разгледай модела с ластика. Колкото е по-дълъг, толкова по-бързо трябва да се раздалечават крайщата му, за да наблюдаваме на фиксирано разстояние определена скорост. Тоест обектите близо до избраните краища на ластика могат да се раздалечават с произволна скорост. Ластикът е пространството в случая. На практика може да е неограничен по дължина, ние наблюдаваме само някакъв отрязък. И по този модел навсякъде подобен по размер отрязък ще се държи по същият начин.

Малко като странично допълнение, преди време попаднах да сравнително добре написана статаия разясняваща какви са хоризонтите във вселената.



Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано03.02.17 23:00



Да, знам го примера с ластика.



Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор kaspichan (пичан)
Публикувано03.02.17 23:32



Точно така. И пространството е метъра, ако то се разширява, тогава и метъра се разтяга, тоест в крайна сметка нищо не се разширява.



Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор kaspichan (пичан)
Публикувано03.02.17 23:33







Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: kaspichan]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано04.02.17 17:56



И пространството е метъра, ако то се разширява, тогава и метъра се разтяга, тоест в крайна сметка нищо не се разширява.

Само по посока на скоростта... за вещевите обекти.
Ама Галактиките "бягат" във всички посоки - от наблюдателя. Тоест - навсякъде "сочат" векторите скорост (различни по големина).
Това показва, че пространството "се грижи" само за това, което мърда в посока с някаква скорост.
Което е настрани от вектора скорост (напречно), грижата е, да не се изменя големината на вещевия обект - метър, да речем.


Затуй няма "ефект" и не може да се открие с измерване "етерен вятър".
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Разширение на вселенатанови [re: Герисъм]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано04.02.17 19:05



Т.е. не е имало, няма и най вероятно не ще има причина толкова могъща която да промени начинът по който върви , се разгръща разширението на вселената което тече сега от времето на Големия взрив?
Добре къде се побира всичко това? Толкова ли е голям размера на местообитанието на вселената?Аз като дете си представях света като матрьошки примерно в мене има атоми , но аз пък съм атом в нечие "тяло" а "той" пък е атом в тялото на трети "Аз" и така нататък и така нататък.
И още добре, ластик ластик ама и той"душа" има. Какъв ще е края на цялата тази дандания като ластика се разпъне до дупка както се казва?То до тогава от нас и нашето преподобие ще са останали само само атоми в гигапространството да го наречем или направо нонио -пространството или в х- пространството най добре да го нарека Но това"Нещо" ще започне да се свива ли или ще остане като хербарий за вечни времена който пътници с да го наречем хиперлет ще наблюдават и показват на децата си че така и така имало едни ....с очи и ръце и вечно воюващи дето се мислели за голямата работа и на ей им изсъхналият букет се мота пред илюминатора...

Май тва дето го надрънках е по откачено и от моето устройство наречено от мен темелко на пръв поглед ми се чини ама вие ще решите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.