Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:19 15.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Хитринонови  
Автор Jonata ()
Публикувано11.12.16 19:40



Това, което се опитват да кажат по медиите е, че причината за взрива в Хитрино е превишена скорост на влаковата композиция. Ще се опитам да мобилизирам инженерните си познания и знанията си по сапьорно дело, за да изкажа хипотезата си за това как може би са протекли събитията. Ще започна с някои теоретични положения.
1. Газът пропан-бутан и другите от този род не са взривоопасни сами по себе си. Взривоопасна е сместа на газа с въздух. Тоест, за да има взрив, трябва първо газа да се смеси с въздух, после да се подаде искра, която да подпали тази смес. В момента на дерайлирането газ може да изтече, но няма да гръмне веднага, преди да се размесил с въздух.
2. Разрушения, каквито наблюдаваме в Хитрино могат да се получат само при кумулативна струя - тоест трябва има нещо като параболично огледало, което да концентрира и да насочи енергията от взрива само в една посока.
От горното следва моята хипотеза: имало пробив в цистерната, по пътя е изтичал газ, навлизащият въздух е образувал запалима смес вътре в цистерната. В района на изтичането извън цистерната очевидно също имаме горивна смес. Във фаталния момент е прескочила искра между колелата и релсите или някъде по електрическата система на влака и така образуваната смес е детонирала. В първия миг от детонацията мястото на пробива се е разширило и сместа вътре в цистерната също е гръмнала. Взривът е в предната част на предпоследния вагон, той се завърта, повличайки този пред него и двата вагона образуват V, с което насочват кумулативна струя за лош късмет точно към къщите.
С две думи, моето предположение е, че катастрофата е не дерайлиране и после взрив, а взрив, причинил дерайлиране. Още малко аргументи в подкрепа на предположението: стената на фаталната цистерна е буквално отпрана в предната си част. Ако взривът е отвън, цистерната следва да се смачка, не да се разпори. Разрушението на сградите очевидно говори за кумулативна струя, формирането на която освен с V-образното разположение на вагоните може да се обясни и с формата на самата цистерна с вътрешен взрив и отвор в единия край.
Има ли колега физик с походящ софтуер, който да се опита да моделира взрива, действащите сили и маси и да обясни разположението на вагоните и наблюдаваните разрушения?



Тема Re: Хитринонови [re: Jonata]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано11.12.16 20:43



Тук обикновено не се обсъждат толкова прагматични неща, но пък трагедията наистина е голяма.

имало пробив в цистерната, по пътя е изтичал газ, навлизащият въздух е образувал запалима смес вътре в цистерната.
С това не мога да се съглася. Въздух не е навлизал докато налягането вътре в цистерната е по-високо от атмосферното, посоката ще е отвътре навън, и никакъв въздух не може да влезе вътре при това положение.
Това е принципно, иначе с подробности по конкретния случай не съм запознат, а и аз не съм физик.



Тема Re: Хитринонови [re: Jonata]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано11.12.16 21:07



Какъв е вариянта в цистерната да не е имало пропан-бутан?



Тема Re: Хитринонови [re: Jonata]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано11.12.16 23:30



Според мен в размислите ти има и верни и неверни неща.
Вярно е газовете от този вид не са взривоопасни сами по себе си а само в смеси с кислорода от въздуха.
Вярно е че в момента на дерайлирането газ може да изтече, но няма да гръмне веднага, преди да се размесил с въздух.
И да, след размесването с въздуха и искра ще гръмне но само това дето е във въздуха, не и цистерната.
Тя няма да гръмне защото в нея би трябвало да има още газ който да изтича и да попречи на навлизането на кислород.
В тази връзка е нелогично твърдението че по време на движението е имало пробойна и хем е изтичал газ, хем е навлизал въздух.
Да влезе, да влезе, колко да влезе?
Също и това не ми се вързва:
"В първия миг от детонацията мястото на пробива се е разширило и сместа вътре в цистерната също е гръмнала."
След детонацията на сместа във въздуха няма как да гръмне и цистерната.
Просто газо-въдушната смес ще изсмуче кислорода от околния въздух и няма да има достатъчно кислород за незабавна втора експлозия.
Просто би могло детонацията на сместа във въздуха да разруши/сцепи цистерната и наоколо да се разпръсне течен и газообразен бутан.
Но пък тогава деформацията на цистерната ще е навътре както предположи.
Машиниста е казал че експлозията е станала 2-3 минути след откъсването (придърпването което е усетил) на цистерните.
Обикновено тези цистерни рядко гърмят и гърмят по съвсем други причини.
Това основно става при пожар отвън който нагрява цистерната.
Докато е все още много пълна няма особени проблеми.
Има предпазни клапани които изхвърлят газта с голяма скорост и тя се запалва но не загрява цистерната.
Изхвърлянето става периодично през предпазния клапан.
Проблем става когато течния газ вътре намалее - тогава изпарението му става още по-интензивно.
Но само това не е достатъчно. Трябва да има и достатъчно дълго нагряване от външния пожар.
Толкова продължително и силно че да нагрее горната част на резервоара до температури които ще отслабят стоманата - примерно 400 и повече градуса.
Тогава вътрешното налягане може да пръсне цистерната заради отслабените стени.
Но трябва да имаме няколко неща едновременно:
- външен пожар който достатъчно дълго да загрява цистерната
- или горящ теч от самата цистерна но много дълго време
- да се нагрява и горната част на цистерната - там където е само газ а не течен газ който да я охлажда
Общо взето в случая нямаме нищо от това.
Все повече започвам да си мисля че са пренасяли други неща...
Ето малко за това което се опитах да обясня.





Тема Re: Хитринонови [re: hidrazin4o]  
Автор Jonata ()
Публикувано12.12.16 01:21



Това във филмчето има съвсем различна картина от нашия случай. Във филма съдът се пръсва на парченца, при нас имаме запазил формата си съд с откършено парче. И такова продължително нагряване изобщо не е имало. Това ме кара да мисля, че това, което е било в цистерната вече е било пожароопасно и само е чакало кога да гръмне. ОК, може да не е пробив и замяна на газа с въздух, но тогава излиза, че въздухът е бил нагнетен предварително. Имай предвид, че участъкът е прав, влаковете дерайлират на завой, при 70 км/ч никой влак не дерайлира на прав участък.



Тема Re: Хитрино [re: Jonata]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано12.12.16 02:13



Не знам човек... Сега и друго ми хрумва.
Ако при дерайлирането и обръщането на цистерната да се е сцепила (чисто механически).
Тогава всичкия втечнен газ (или голяма част от него) би могла за тези 2-3 минути да направи взривоопасна смес със въздуха.
После искра и аллах-акбар.
Тогава, при вече разкъсана част на цистерната (голямо разкъсване) вече ще имало достатъчно кислород за да доразкъса единия край на цистерната.
Но самото предварително разкъсване ще трябва да е било бая голямо де.
Не знам какво да мисля. Много е странно.
Иначе съм отварял фланеца на пълна бутилка от газова на кола.
В началото има доста съскане докато я отваряш.
После цялата бутилка замръзва, буквално. Покрива се със скреж и не може да се държи с ръце - направо залепват от студ.
И вътре се вижда втечнения газ как се блъндика - наистина синее.
Та и тук би трябвало да стане нещо такова при спукване на цистерната.
Би трябвало да има и течен и газообразен бутан. Все пак е нямало пламъци предварително дето да помогнат за бързото изпарение.
Нямам си на идея как ще се изпари цяла цистерна за 2-3 минути...



Тема Re: Хитринонови [re: hidrazin4o]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано12.12.16 18:59



Нямам си на идея как ще се изпари цяла цистерна за 2-3 минути...


Като разлееш втечненият пропан бутан по земята, се изпарява доста бързо, поради обмен с топлина от земята и увеличаване на топлообменната повърхност. Един път си играех като срязъах еднин флакон от бутан за пълнене на запалки, идеята ми беше да излея газа в охладена метална чаша за сладолед и така да го съхраня в камерата на фризера, щото фризера ми е доста силен и замразява до под минус 40 градуса. Та като отворих флакона кипна веднага и успях да излея една част в чашата, другата част попадна по килима и буквално за по малко от 2 секунди се изпари, докато този дето беше в охладената чаша кипеше бавно, и след като го сложих във фризера постепенно стихна кипежът. Ти викаш че синеел течният пропан бутан, ама този не синееше, навярно щото е чист бутан за зареждане на запалки. И накрая нали ме пали пиротехниката

, подпалих малка част от кипящият долу на килима течен бутан, килима беше стар и на терасата, веднага пламна и интересно да видиш изгоря всичкият газ а килима остана невредим, нали топлината се вдига горе пък и при изпарението на бутана се охлажда долу пода дето е със съприкосновение с него. Тази експлозия в хитрино според мен е станала след като солидно количество газ е изтекъл изпарил се е вятърът го е размесил горе на високо, после отнякъде малко искра и се получава така наречената вакуумна бомба, която е била използвана още от древността за разрушаване на крепости и трудно достъпни места, понеже като гръмне и се получава дифузия на горящ газ в най малките пролуки даже дето няма и въздух. Възможно е тази дифузия да е вкарала и въздух в още неизпразнилата се цистерна и де е предизвикала и вторична детонация тази на самата цистерна. Понеже тя е била с недостиг на кислород, остатъчният бутан още един път е дал детонация този път извън бутилката.

(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: Хитринонови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано12.12.16 20:49



мърляч



Тема Re: Хитринонови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано12.12.16 21:10



Перде смотано, изтрий си говняният задник, и оближи изтритото



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: Хитринонови [re: hidrazin4o]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано12.12.16 23:24



Освен всичко има една голяма вероятност взрива да е умишлен. Все повече доказателства има в тази посока. Има хора с интереси това да се случи. И те далеч не са извън пределите на държавата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.