Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:35 10.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Второ наблюдение на гравитационни вълнинови  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано16.06.16 12:16



, че LIGO е засякъл в края на декември миналата година нов сблъсък на две черни дупки. ЧД са били с много по-малка маса от тези в първият засечен сблъсък - около 7 и 14 слънчеви маси, което е дало много по-слаб сигнал и силно е затруднило дешифрирането на данните. Ориентировъчно разстояние до катастрофата около 1.4 милиарда светлинни години.

Официалната статия във Physical Review Letters е

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Редактирано от Герисъм на 16.06.16 12:17.



Тема Re: Второ наблюдение на гравитационни вълнинови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано17.06.16 12:28



Появиха се съобщения, че LIGO е засякъл в края на декември миналата година нов сблъсък на две черни дупки. ЧД са били с много по-малка маса от тези в първият засечен сблъсък - около 7 и 14 слънчеви маси, което е дало много по-слаб сигнал и силно е затруднило дешифрирането на данните. Ориентировъчно разстояние до катастрофата около 1.4 милиарда светлинни години.



Да бе да, през два три месеца поглъщане на черни дупки. Колко много трябва да ги има поглъщащите се черни дупки за да се случва това. Ами тези дето не се поглъщат, къде са ?
http://www.iflscience.com/physics/gravitational-waves-observed-for-a-second-time/
Колко галактики има в радиус от около 1.4 милиарда светлинни години. Така е когато науката се превърне в бизнес, даже и не могат да се усетят,че стават смешни.


Не им е изчистена представата за грав. вълни, ахъ, ама си настояват на тяхното
http://physics.aps.org/articles/v9/52





Тема Re: Второ наблюдение на гравитационни вълнинови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано17.06.16 14:06



"Колко много трябва да ги има поглъщащите се черни дупки за да се случва това"

Колко много трябва да ги има, в една сфера с радиус 1.4 милиарда светлинни години например? Аргументи? Или всичко е на принципа "аз не знам как е, ама ми се струва че не е така". Колко?

Науката изгражда представите от наблюденията, не от смучене на пръсти.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Второ наблюдение на гравитационни вълнинови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано17.06.16 21:57



"Колко много трябва да ги има поглъщащите се черни дупки за да се случва това"

Колко много трябва да ги има, в една сфера с радиус 1.4 милиарда светлинни години например? Аргументи? Или всичко е на принципа "аз не знам как е, ама ми се струва че не е така". Колко?



Ти пак по твоему с риторични въпроси и то половинчати искаш да цакаш. Виж какво още те питам?
Колко много трябва да ги има поглъщащите се черни дупки за да се случва това. Ами тези дето не се поглъщат, къде са ?
Пиши и по двете изречения, дал съм ти възможност и по двете да се изкажеш изявиш, стига с тия сиромашки номера (само по едното) ако искаш да ти се обръща внимание.



1.Черните дупки -ЧД (да допуснем че са реалност), се образуват от свръх новите и т .н. Но дали са ЧД черни дупки, неутрони звезди или обикновени звезди за тях са в сила закономерностите на Нютон, Кеплер. Т.е. те са масивни тела и са разпределени както ги наблюдаваме в нашата галактика (тука дори не ни трябва и ОТО).
http://bgastronomy.com/index.php?id=11&cat=8
( А при поглъщането на ЧД вече трябва ОТО а дали правилото се интерпретира всичко това е отделно.)

2. Ако заместим- превърнем по някакъв начин видимите звезди с ЧД, то за нашата галактика (която познаваме най добре от наблюдения) разпределението на ръкавите, масивните тела– заместени с черни дупки и тяхното движение ще е по същия начин. Да предположим , че можем да наблюдаваме по някакъв начин нашата галактика със така заместените звезди с черни дупки и ще наблюдаваме пак почети същата картина на ръкави и т.н.
3. Както вече съм писал, разглеждаме поглъщащите се ЧД , т.е. за това действие се изисква движение на поне едната черна дупка. Абе народа си го е казал, ако бе мирно стояло не би чудо видяло. Т.е. разглеждаме движение на ЧД които не се съобразяват с общото движение на ръкавите. Демек и в една стара тема ти го писах има щъкащи ЧД на които има се случва случка да се погълнат и т.н.
И тука важното.Отношението на сблъскващите се звезди към НЕзблъскващите се е огромно. В нашата галактика има над 200 милиарда звезди. И колко от тях се сблъскват? (Ти казвай ама документирано с факти.) Нека да са 10 наблюдения, т.е. 200 милиарда/10.
Или казано накратко, на всяко поглъщане на ЧД трябва да има много много милиарди непоглъщащи се ЧД които могат и да са щъкащи се но те трябва често да поглъщат и звезди а тогава стават ВИДИМИ.
Освен това броя на ЧД трябва да расте постоянно за сметка на звездите, щото звездите се трансформират в ЧД (свръх нови), ахъ. Млечния път е на минимум 10 милиарда години.

Та според въпросната периодичност -през два три месеца поглъщане на черни дупки независимо,че това уж ставало за радиус 1,4 милиарда светлини години. То поглъщащите се ЧД към тези дето не се поглъщат е огромно отношение. А факти за такова огромно количество ЧД взаимодействащи се с обикновени звезди, газове в нашата галактика няма. Ахъ.

Тези ВИДИМИ ефекти (както по горе съм го обяснил) трябва да са на порядъци повече от поглъщането на две ЧД, ахъ. Има набедени гама излъчвания от съзвездието Лебед, но трябва да се наблюдават още в милиарди съзвездия Лебеди и Кукумявки, ама няма.




Тема Re: Второ наблюдение на гравитационни вълнинови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано18.06.16 00:31



"И тука важното.Отношението на сблъскващите се звезди към НЕзблъскващите се е огромно."

Колко огромно? Какво число ползваш, за да направиш оценката си, и от къде се е взело то?


" В нашата галактика има над 200 милиарда звезди. И колко от тях се сблъскват? (Ти казвай ама документирано с факти.) Нека да са 10 наблюдения, т.е. 200 милиарда/10. "

От къде идва това число? С "нека" ли правиш категоричните си оценки?


"Или казано накратко, на всяко поглъщане на ЧД трябва да има много много милиарди непоглъщащи се ЧД които могат и да са щъкащи се но те трябва често да поглъщат и звезди а тогава стават ВИДИМИ. "

Колко са тези "много милиарди"? От къде идва тази оценка? Не че има оценка до тука, ама нали за нещо се пънеш все пак?


"Та според въпросната периодичност -през два три месеца поглъщане на черни дупки независимо,че това уж ставало за радиус 1,4 милиарда светлини години. То поглъщащите се ЧД към тези дето не се поглъщат е огромно отношение."

Колко огромно е това отношение? Поне една сигурна цифра има ли в мечтите ти до тука? Няма.

Е на това му се вика тръшкане - опитваш се безуспешно да докараш от десет кладенеца вода в решето, и не се получава. Хич не те бива в аналитичните разсъждения, цифрите не ти се отдават.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Второ наблюдение на гравитационни вълнинови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано19.06.16 12:59



" В нашата галактика има над 200 милиарда звезди. И колко от тях се сблъскват? (Ти казвай ама документирано с факти.) Нека да са 10 наблюдения, т.е. 200 милиарда/10. "

От къде идва това число?
От наблюденията бре чадо дал съм ти лик да се образоваш:
http://bgastronomy.com/index.php?id=11&cat=8


С "нека" ли правиш категоричните си оценки?

С нека ти опростявам живота, дал съм ти и възможност и ти да докажеш колко са сблъскващите се звезди като не ти харесва бройката 10: „(Ти казвай ама документирано с факти.)“
Не питай само риторично като папагал за да отклониш проблемите за гравитационните вълни дал съм ти линк:
http://physics.aps.org/articles/v9/52
Що не обясниш на другарчетата си какво им куца? А…. хитрец!

++++++++++++

И елементарния извод, при примерно 10 наблюдения на сблъскване на звезди спрямо галактиката с 200 милиарда звезди. Имаме 10 броя сблъскващи се звезди и 200 милиарда звезди минус 10 броя НЕсблъскващи се звезди (200 милиарда – 10 = 199,999999990 броя НЕсблъскващи се звезди ) И като ти обясних по рано ако примерно заместим звездите в нашата галактика с черни дупки ,което няма да промени по никакъв начин разпределението на ръкави и т.н ще има 10 движещи се (щъкащи) и поглъщащи се ЧД и 199,999999990 не поглъщащи се ЧД за определен период от време (за периода от време, ще се спра по надолу). Т.е. наблюдавайки млечния път (който както се казва ни е в задния двор и е най добре изучен) можем да направим и съответните изводи за количеството – броя Непоглъщащи се ЧД. (Т.е. от тази периодичност на поглъщане на ЧД през три месеца (както е писано в статията дето даваш) можем да направим и съответния извод (и сметки) колко са ЧД в нашата галактика и дали това се съгласува със наблюденията и т.н.)
1. При този огромен брой на непоглъщащи се ЧД =199,999999990 и това, че голяма част от галактиката ни е запълнен с гас то ЧД трябва да са ВИДИМИ, с акретациони дискове, джетове и т.н. Имали масово наблюдения на такива катаклизми – няма такова животно? Ахъ. Само няколко набедени в Лебед, Кукумявка и т.н.

2. Освен това анализирайки видимите движещи се звезди в нашата галактика трябва да се отчитат само звезди с маса по голяма от около 3 слънчеви, т.е. само звезди които имат масата за черна дупка.

3. Така наречените блуждаещи, движещи се или щъкащи звезди (условие нужно за да се стигне до процеса сближаване - поглъщане). Могат да се получат при ефекта гравитационна щека. Но трябва да се отчете и друго. При ефекта гравитационна щека в звездни системи от по няколко общи сателита най често го отнасят най леките сателити, т.е. повечето от блуждаещите звезди могат да нямат масата за ЧД.


4. Разстоянието до погълналите се ЧД в тамошната галактика е 1,4 милиарда светлини години. Т.е. поглъщането е станало преди 1,4 милиарда години. При анализ трябва да се отчита и колко допълнителни ЧД са се родили през времето от 1,4 милиарда години в нашата галактика, тъй като поглъщането е много рядък процес а раждането на ЧД е значително по често явление.
И т.н и т.н.




Тема Re: Второ наблюдение на гравитационни вълнинови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано19.06.16 14:28



"От наблюденията бре чадо дал съм ти лик да се образоваш:
http://bgastronomy.com/index.php?id=11&cat=8"

Къде в посоченият линк е даден броят сблъскващи се звезди, за който питам, и който ти смучеш от пръстите с това "нека"? Никъде. Е за какво ми отговаряш тогава?


"С нека ти опростявам живота, дал съм ти и възможност и ти да докажеш колко са сблъскващите се звезди като не ти харесва бройката 10:"

Аз те питам тебе, да обосновеш това "нека". Защото от величината която то задава зависи резултатът. А ти си измисляш някакви неща, дето дори с числа не се изразявват: "много", "малко". С такива неща няма начин да опровергаеш каквото и да било.


"Що не обясниш на другарчетата си какво им куца? А…. хитрец! "

Ти твърдиш, че резултатът от наблюденията на гравитационните вълни е съмнителен. Следователно ти трбва да обосновеш защо. Но с "нека", "примерно", "много", "малко" не става. Мене не ме набърквай, аз само питам какви са ти аргументите за да отхвърляш експериментални наблюдения. Както се вижда, никакви че и на квадрат.


"И елементарния извод, при примерно 10 наблюдения на сблъскване на звезди спрямо галактиката с 200 милиарда звезди. "

Пак необосновани предположения? А "примерно" 1000 или милион сблъсквания? И за колко време

?

И забравяш нещо основно. Звезди на практика не се сблъскват. Не говорим за свободно щъкащи звезди и черни дупки, те са нищожна част от статистиката и такива сбъсквания са инцидентни. Законите на Кеплер дават нищожна вероятност за това, която няма смисъл да се разглежда. Говорим за сблъскване на черни дупки и звезди, които са част от двойни и тройни системи, каквито има много. Пряки наблюдения за това преди LIGO нямаше. Имаше оценки, за двойни звезди, които стават на черни дупки. Оценките за плътността на дойните звезди може да се направи. Има наблюдения какво е статистческото разпределение по маса на звездите, от там колко са над границата на Чандрасекар и са потенциални черни дупки. От там теоретично се извежда оценката за потенциалното сблъскване на черни дупки. И тя е, че само в нашата галактика на средно 20-40 години имаме катастрофи от такъв порядък.

А в случая говорим за обем от 1.4 милиарда светлинни години. Колко галактики има в него и как се вдига посочената честота на събитията?


Научи се да работиш с числа. Оценки като "нека", "примерно", "много", "малко", трябва да са насочени само към оценяване на долна или горна граница на нещо, те не са точни оценки. Тоест числата трябва да са обосновани за такива граници, а не произволни. Ако тази горна граница даде честота на посочените събития по едно за всеки ден примерно, това не опровергава наблюденията на LIGO, колкото и да се пънеш

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: Второ наблюдение на гравитационни вълнинови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано21.06.16 17:14



"Що не обясниш на другарчетата си какво им куца? А…. хитрец! "

Ти твърдиш, че резултатът от наблюденията на гравитационните вълни е съмнителен.

Не се прави на улав. Виж кой твърди:
http://physics.aps.org/articles/v9/52
Frans Pretorius is a professor of physics at Princeton University.
И другите препраткии т.н.
(А за едно мое твърдение, ще го пусна в друга тема, ама нали знаеш не съм много от бързите,не си давам зор.)




Следователно ти трбва да обосновеш защо.
И що аз? На ония които твърдят, че дедектирането на гравитационни вълни е от ЧД те трябва да докажат че и в нашата галактика а и наоколо има нужната за случая бройка. Ахъ. Те трябва да си осигурят бройката ЧД със съответните наблюдения в нашата галактика и т.н. Те са в бизнеса с ЧД и те да си връзват гащите. Ахъ.

Но с "нека", "примерно", "много", "малко" не става.
Става ,става и от елементарен анализ се вижда, че бройката (реалните наблюдения в млечния път) не им достига.

Мене не ме набърквай, аз само питам какви са ти аргументите за да отхвърляш експериментални наблюдения.
А ти си пас, пък се правиш на знаещ и ги защищаваш!




И забравяш нещо основно. Звезди на практика не се сблъскват. Не говорим за свободно щъкащи звезди и черни дупки, те са нищожна част от статистиката и такива сбъсквания са инцидентни.
Е… анжак де, аз на инцидентни му казвам много рядко (ти че не го харесваш и се нахвърляш върху термина си е твой начин уж да кажеш нещо), т,е, много рядко наблюдавани блуждаещи звезди в млечния път и от там не им достига бройката за средно един случай на 20-40 години.

Законите на Кеплер дават нищожна вероятност за това, която няма смисъл да се разглежда. Говорим за сблъскване на черни дупки и звезди, които са част от двойни и тройни системи, каквито има много. Пряки наблюдения за това преди LIGO нямаше. Е щом няма наблюдения , а млечния път ни е в задния двор кво правим, кандърдисването ти не важи.
Имаше оценки, за двойни звезди, които стават на черни дупки.
А НАБЛЮДЕНИЯ? Ти си представяш, че в дадена двойна система и двете звезди могат да стигнат до стадий на ЧД и това да стане тихо и кротко като пиенето на кафе в интелигентно семейство. Аз пък ти казвам, че до стадий на ЧД се стига с много кавги и т.н. демек комшиите непременно ще разберат и усетят този процес, демек задължително наблюдения. Само ако двете бъдещи ЧД са с равна маса и едновременно стигнат до фаза на ЧД могат да се запазят в такава двойна система (но такава вероятност клони към нула). Иначе имаме ефекта на среща помежду женска и мъжка богомолка, нали знаеш какво става при такава среща (да не пишем глупости по форума)? Тоест още с превръщането на едната звезда в ЧД ще се стигне до развод и няма да има втори партньор за съответното сливане. Затова без, блуждаещи, щъкащи не може да се мине а те трябва да са ВИДИМИ (както вече съм ти писал) а такива МАСОВИ наблюдения НЯМА. Ахъ.

.

А в случая говорим за обем от 1.4 милиарда светлинни години. Колко галактики има в него МНОГО, колкото и да не ти харесва това определение ( вероятно са милиарди).
и как се вдига посочената честота на събитията? Сумират се.



Тема Re: Второ наблюдение на гравитационни вълнинови [re: polu]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано21.06.16 17:46



Ето как са се появили гравитационните вълни:




Как са се родили гравитационните вълни
Черните дупки, породили първите в историята на човечеството гравитационни вълни, фиксирани от детектора LIGO през септември 2015 година, са се родили в кълбовиден куп звезди в далечна от нас галактика, твърдят физици в статия, публикувана в изданието Astrophysical Journal Letters.

„Благодарение на данните, получени от LIGO, ние престанахме да бъдем теоретици фантазьори и сега можем да строим нашите теории, основани на реални наблюдения. В дадения случай двойката черни дупки е възникнала в резултат на работата на прости и добре изучени процеси, които се описват от обичайните закони на Нютон от лекциите по физика за първокурсници“, казва Фредерик Расио (Frederic Rasio) от Северозападния университет в Еванстън (САЩ).
Както разказват учените, откриването на гравитационните вълни през септември 2015 година и декември 2015 година, вместо очакваното гравитационно „ехо“ от сблъсъци на неутронни звезди, поставило пред учените въпроса: защо сливането на черни дупки се случва по-често, отколкото очаквали да видят физици и астрономи.

Расио и колегите му твърдят, че възможно са успели да открият обяснение на този феномен и едновременно да намерят предполагаемата „родина“ на черните дупки, породили септемврийския изблик GW150914, като моделирали поведението на звездите и компактните обекти в така наречените кълбовидни звездни купове.

Кълбовидните купове представляват тесни „семейства“ от няколко десетки или стотици хиляди звезди, съществуващи в периферията на галактиките. Смята се, че повечето от тях са се образували в далечното минало, което се подкрепя от голямото количество червени джуджета и звездни „останки“ – неутронни звезди и бели джуджета. Възрастта на най-древните от тях, ако се съди по отделни светила в тези купове, се приближава към времето на Големия взрив или дори го превишава
Авторите на статията смятат, че високата „плътност на населението“ в такива купове и голямото количество възрастни звезди в тях ще допринася за формирането на двойки черни дупки. Такива двойки ще възникват по „естествен път“ – в резултат на гравитационни взаимодействия всички черни дупки, раждащи се в кълбовидните купове, постепенно ще „потъват“ в тях, движейки се към точката на максимална плътност – в центъра на звездните купове.

Екипът на Расио е проверил колко често ще възникват такива двойки, използвайки няколко десетки различни компютърни модела на типични звездни купове. Изчисленията установили, че двойките черни дупки в тях ще се образуват достатъчно често и LIGO ще вижда около 100 сблъсъка на черни дупки в звездни купове всяка година.

Подобна честота на сблъсъци съответства на това, което виждат учените, работещи с LIGO, и характерът на сливането на черни дупки в подобни двойки е подобен на протичането на събитието, което са наблюдавали физиците на 14 септември 2015 година. Според авторите на статията това дава основания да се смята, че почти всички двойки черни дупки се раждат в кълбовидни звездни купове, а не в резултат на „изгаряне“ на особено големи двойни звезди, както са смятали много астрономи


Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Второ наблюдение на гравитационни вълнинови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано21.06.16 22:09



"Виж кой твърди: "

Ти също твърдиш нещо, не се извъртай. И като такъв трябва да доказваш твърденията си, а не да ме намесваш мене аз да доказвам твоите. Задал съм ти въпроси за твоите "оценки", така и си висят.


"И що аз? На ония които твърдят, че дедектирането на гравитационни вълни е от ЧД те трябва да докажат че и в нашата галактика а и наоколо има нужната за случая бройка. "

Хаха, значи манго, дето намерил на улицата стотинки, трябва да докаже дали е достатъчна вероятността на улицата да се намират стотинки? Е съвземи се в исканията си де.


" т,е, много рядко наблюдавани блуждаещи звезди в млечния път "

Рядко са, да. И не при тях се раждат черните дупки, които могат да се сблъскват. Тараторът се прави с краставици а ти описваш някаква рядка версия как ставал с водорасли.


" и от там не им достига бройката за средно един случай на 20-40 години. "

Правилно, от блуждаещи звезди няма да им достигне бройката. Всички сме съгласни. От какво ли достига обаче бройката? Още четене ти трябва, философстваш на празно в момента.


"Ти си представяш, че в дадена двойна система и двете звезди могат да стигнат до стадий на ЧД"

Преддставям си. Това е най-вероятният вариант за получаване на двойки черни дупки.


"Аз пък ти казвам, че до стадий на ЧД се стига с много кавги и т.н. демек комшиите непременно ще разберат и усетят този процес,"

Ми усещат го, естествено.


"Само ако двете бъдещи ЧД са с равна маса"

С близка. Това е най-масовата ситуация.


"едновременно стигнат до фаза на ЧД могат да се запазят в такава двойна система"

Не е нужно да се случва едновременно.


"А в случая говорим за обем от 1.4 милиарда светлинни години. Колко галактики има в него МНОГО, колкото и да не ти харесва това определение "

Напротив, много ми харесва

Именно, МНОГО са галактиките. Ако се напънеш още малко, за да уточниш количествено тази оценка (оценките за средното разстояние в нашата локална група са доста под 1 мегапарсек, средно само порядък повече от средният размер на една галактика, но да завишим оценката на към 2 милиона св. години, както между нас и Андромеда, за да получим по-малко галактики, да оценим долната граница на колизиите), ще получиш едно прилично число от 125000 галактики в посоченият обем. И сега си представи невероятната ситуация - във всяка галактика средно да имаме по едно сливане на ЧД много рядко, само веднъж на 500 години (официалните оценки са много по-високи, ама за хатъра ти една долна граница за честотата на тези събития да сметнем). При толкова галактики, както сам казваш, честотата на събитията се сумира, и получаваме средно по 0.7 колизии на ден, 250 годишно. Напълно достатъчно LIGO да дава резултати за почти всяко сутрешно кафе . А официалната оценка за честотата на такива колизии в една галактика е на порядъци по-голяма.


Виждаш ли как се опитваш - без никакви аргументи - да нагодиш някакви условия така, че да докажеш предварително измислен резултат? Това е елементарна логическа грешка.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.