Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:45 27.04.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема нагревателинови  
Автор Tom_cat ()
Публикувано15.11.16 17:27



Здравейте,

Пускам един въпрос, който беше дискутиран преди доста години в един друг форум.
Въпросът е може би глупав, аз не съм на нивото на зейфод, който задава въпроси за разсейване на светлина.

Всички сте виждали обикновена електрическа отоплителна печка с реотани, навити на керамични цилиндрични тела, тип печка "ЛЪЧ". Съществуват различни разновидности, виждал съм нагреватели навити спираловидно в тръбички от кварцово стъкло, въобще печки работещи с излъчване, но същият ефект, за който ще попитам се наблюдава и при конвекторните отоплителни печки.

При включване на печката, докато е още студена, се чува едно характерно леко бръмчене откъм нагревателите. След като загреят, бръмченето постепенно изчезва.

На какво се дължи този ефект? Защо бръмчат нагревателите докато са студени, и защо спират да бръмчат когато загреят?



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано15.11.16 17:35



Мисля че... хммм в мига в който се постигне накаляване и металът на нишката стане достатъчно пластичен и той тя де спиралата престава да бъде медиатор на звука от мрежовото променливо напрежение... ти защо питаш?



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано15.11.16 17:36



Токовете в началото са доста силни и следователно взаимодействието между проводниците. А чрез токовете на Фуко и с корпуса.



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано15.11.16 18:04



Щом при загравяне изчезва, би трябвало да е свързано поне донякъде със силата на тока, която намалява с повишаване на температурата, съответно съпротивлението. Предполагам, че в началото, докато токът е силен, има и силни магнитни полета, които предизвикват леки вибрации в самия нагревател - като при трансформаторите. С повишаване на температурата, тока и, съответно, магнитното поле намаляват, а може би играе роля и промяна в структурата на самия метал на реотана под въздействие на топлината. Нещо такова си представям, но разбира се без претенции да съм прав.



Тема Re: нагревателинови [re: Heoбoгoмил]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано15.11.16 23:26



Токовете в началото са доста силни и следователно взаимодействието между проводниците.

Пълни простотии. Ти що не вземеш и да прочетеш нещо? Примерно учебник?



Тема Re: нагревателинови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано15.11.16 23:43



би трябвало да е свързано поне донякъде със силата на тока, която намалява с повишаване на температурата, съответно съпротивлението. Предполагам, че в началото, докато токът е силен,

Забравете за силни токове в началото и намаляващи после.
При материала за нагреватели (обикновено някоя от марка кантал) температурния коефициент е много малък.
Примерно за 2000W печка съпротивлението на нагревателя е 26,45 ома.
И не се изменя до 400 градуса - факторът Ct е нула (поне до втория знак след запетаята).
При 500 градуса е 1,01 и чак при 1000 градуса става 1,04
Демек при 1000 градуса същия този нагревател вече ще е 27,508 ома
А токът ще е намалял от 8,696А на 8,361А - намаляването на тока е "цели" 0,33А
По-скоро се насочете към точката на Кюри - за кантала е около 600 градуса (по спомен).



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано16.11.16 01:54



Бръмчат, щото треперят.
А треперят, щото им е студено.
Като се стоплят - спират.





Тема Re: нагревателинови [re: hidrazin4o]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано16.11.16 05:53



Не забравяй импеданса!
Променливият ток не се определя само от активно съпротивление!
Индукционната пещ изисква променливи токове!

Все пак Рачо е прав и за промяната на еластичността на метала към пластичност.

На акумулираща печка реотаните си звънят чак до намаляване на топлообмена с вече нагорещените огнеупорни тухли.



Тема Re: нагревателинови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано16.11.16 06:47



Да, точката на Кюри ми звучи много по-приложимо за казуса - въобще не се бях сетил за това. А и въобще не знаех, че промяната на съпротивлението е толкова малка - интуитивно си представях да е поне няколко десетки процента, явно ми е била доооста сбъркана представата, пък и сега като се замисля - то и да беше няколко десетки процента, пак нямаше да е достатъчно да се усеща разлика "на ухо".





Тема Re: нагревателинови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано16.11.16 11:04



А и въобще не знаех, че промяната на съпротивлението е толкова малка

Ами то там и работната температура не е кой-знае колко.
Виж, друг е въпроса относно ламбите с нажежаема жичка.
Примерно една ламба 100W има съпротивление в студено състояние около 32 ома.
Демек тока при пускането ще е около 7,2А.
А в работно(загрято) състояние за 100W имаме ток 0,434А.
Тук вече имаме пусков ток към 16 пъти по-голям от работния.
Подобно е при електродвигателите например или при зареждане на кондензатор.
Явно правиш някаква асоциация с тези неща.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.