Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:58 27.09.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема нагреватели  
Автор Tom_cat ()
Публикувано15.11.16 17:27



Здравейте,

Пускам един въпрос, който беше дискутиран преди доста години в един друг форум.
Въпросът е може би глупав, аз не съм на нивото на зейфод, който задава въпроси за разсейване на светлина.

Всички сте виждали обикновена електрическа отоплителна печка с реотани, навити на керамични цилиндрични тела, тип печка "ЛЪЧ". Съществуват различни разновидности, виждал съм нагреватели навити спираловидно в тръбички от кварцово стъкло, въобще печки работещи с излъчване, но същият ефект, за който ще попитам се наблюдава и при конвекторните отоплителни печки.

При включване на печката, докато е още студена, се чува едно характерно леко бръмчене откъм нагревателите. След като загреят, бръмченето постепенно изчезва.

На какво се дължи този ефект? Защо бръмчат нагревателите докато са студени, и защо спират да бръмчат когато загреят?



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано15.11.16 17:35



Мисля че... хммм в мига в който се постигне накаляване и металът на нишката стане достатъчно пластичен и той тя де спиралата престава да бъде медиатор на звука от мрежовото променливо напрежение... ти защо питаш?



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано15.11.16 17:36



Токовете в началото са доста силни и следователно взаимодействието между проводниците. А чрез токовете на Фуко и с корпуса.



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано15.11.16 18:04



Щом при загравяне изчезва, би трябвало да е свързано поне донякъде със силата на тока, която намалява с повишаване на температурата, съответно съпротивлението. Предполагам, че в началото, докато токът е силен, има и силни магнитни полета, които предизвикват леки вибрации в самия нагревател - като при трансформаторите. С повишаване на температурата, тока и, съответно, магнитното поле намаляват, а може би играе роля и промяна в структурата на самия метал на реотана под въздействие на топлината. Нещо такова си представям, но разбира се без претенции да съм прав.



Тема Re: нагревателинови [re: Heoбoгoмил]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано15.11.16 23:26



Токовете в началото са доста силни и следователно взаимодействието между проводниците.

Пълни простотии. Ти що не вземеш и да прочетеш нещо? Примерно учебник?



Тема Re: нагревателинови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано15.11.16 23:43



би трябвало да е свързано поне донякъде със силата на тока, която намалява с повишаване на температурата, съответно съпротивлението. Предполагам, че в началото, докато токът е силен,

Забравете за силни токове в началото и намаляващи после.
При материала за нагреватели (обикновено някоя от марка кантал) температурния коефициент е много малък.
Примерно за 2000W печка съпротивлението на нагревателя е 26,45 ома.
И не се изменя до 400 градуса - факторът Ct е нула (поне до втория знак след запетаята).
При 500 градуса е 1,01 и чак при 1000 градуса става 1,04
Демек при 1000 градуса същия този нагревател вече ще е 27,508 ома
А токът ще е намалял от 8,696А на 8,361А - намаляването на тока е "цели" 0,33А
По-скоро се насочете към точката на Кюри - за кантала е около 600 градуса (по спомен).



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано16.11.16 01:54



Бръмчат, щото треперят.
А треперят, щото им е студено.
Като се стоплят - спират.





Тема Re: нагревателинови [re: hidrazin4o]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано16.11.16 05:53



Не забравяй импеданса!
Променливият ток не се определя само от активно съпротивление!
Индукционната пещ изисква променливи токове!

Все пак Рачо е прав и за промяната на еластичността на метала към пластичност.

На акумулираща печка реотаните си звънят чак до намаляване на топлообмена с вече нагорещените огнеупорни тухли.



Тема Re: нагревателинови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано16.11.16 06:47



Да, точката на Кюри ми звучи много по-приложимо за казуса - въобще не се бях сетил за това. А и въобще не знаех, че промяната на съпротивлението е толкова малка - интуитивно си представях да е поне няколко десетки процента, явно ми е била доооста сбъркана представата, пък и сега като се замисля - то и да беше няколко десетки процента, пак нямаше да е достатъчно да се усеща разлика "на ухо".





Тема Re: нагревателинови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано16.11.16 11:04



А и въобще не знаех, че промяната на съпротивлението е толкова малка

Ами то там и работната температура не е кой-знае колко.
Виж, друг е въпроса относно ламбите с нажежаема жичка.
Примерно една ламба 100W има съпротивление в студено състояние около 32 ома.
Демек тока при пускането ще е около 7,2А.
А в работно(загрято) състояние за 100W имаме ток 0,434А.
Тук вече имаме пусков ток към 16 пъти по-голям от работния.
Подобно е при електродвигателите например или при зареждане на кондензатор.
Явно правиш някаква асоциация с тези неща.



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано16.11.16 13:07



Така, виждам, че говнянчо се е почувствал длъжен да се намеси в темата ми, макар да му е ясно, че въпросът не е бил към него, нито обясненията му са необходими или желани от мен. Все пак просташкото му възпитание както винаги е взело връх. Веднага се домъкна, макар мен да обвиняваше, в един съседен клуб, че ходя след него, и винаги съм щял да ходя докато той е там.

Към останалите, взели участие в дискусията - не видях никъде отговор на въпросите:

Защо нагревателите бръмчат докато са студени?

Защо нагревателите спират да бръмчат, след като загреят?

Вярно е, че нагревателите се правят от сплави с нисък TKR.
Най-често използваните сплави за направа на нагреватели в електродомакински уреди са Кантал и Нихром, както и Константан.
Името на Константана идва именно от константното му съпротивление, независещо съществено от температурата.

Следователно началният ток може да се приеме, че е същия както и токът след нагряване до номиналната работна температура.

И все пак това не обяснява защо нагревателите бръмчат. Нито защо спират да бръмчат.

Редактирано от Tom_cat на 16.11.16 13:25.



Тема Re: нагревателинови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано16.11.16 16:33



Между другото отговорът ми е само към теб и не се отнася за оная смрадлива и проскубана котка.
То кухото си е кухо. Колкото и да му обясняваш няма да разбере - просто му липсват първите седем.
А ако не знае що бръмчат да вземе и да бръкне с два пръста в контакта.
Много бързо ще получи факс и всичко ще му се изясни.



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано16.11.16 16:40



Ние, хората, не чуваме измененията на електричното и магнитното поле.
"Бръмченето" е в резултат на обемни изменения на материалите, поради нагряване. Промяната на обема на керамиката е на микро-тласъци, "отпускането" на проводника от нагряване е съпроводено и с неравномерно по време триене-приплъзване по керамиката. (В стъклените тръбни нагреватели шумът е по-слаб).
В обикновените нагреватели - керамичната основа първо се нагрява външно, а вътре е още студена - има преструктуриране на кристали по обема- това води до механично трептене - звук. Отражателите, освен собствен шум от обемни промени - засилват шума от нагревателите.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере



Тема Re: нагревателинови [re: zornik2]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано16.11.16 17:43



Айде сега пробвай с изправен ток да нагряваш, да видим дали се чува нещо :)

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: нагревателинови [re: Alenadrow]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано16.11.16 18:28



За жуженето е виновен

на намагнитване и размагнитване, вследствие на променливият ток в двете посоки, в едната става намагнитване, когато посоката на потенциала се измени в обратна посока става размагнитване, и понеже желязото е съставка на кантала и от феромагнетизма на желязото реотаните постоянно се размагнитват и намагнитват, това прави жуженето на реотаните, с нарастване на температурата точката на намагнитване на желязото се повишава, и това води до намаляване на жуженето при вече горещи реотани, но то не изчезва напълно дори и при горещи реотани.

(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: нагревателинови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано16.11.16 18:39



Ти сигурен ли си че кантала има феромагнитни свойства?
Пробвал ли си дали се привлича от постянен магнит?
Ако допуснем, че е така, защо точно в хистерезиса да е причината? Ако считаш така, то в такъв случай канталът магнитно твърд или магнитно мек материал е според теб? Знаеш ли каква е разликата в хистерезисните цикли на двата материала и какво е значението?

Редактирано от Tom_cat на 16.11.16 18:40.



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано16.11.16 19:19



Ми пробвай бе тъпчо, с един прост магнит да привлече обикновен реотан, хайде пробвай, и тогава говори, аз знам че кантала е феромагнитен, ти като се съмняваш в мойте приказки пробвай, за проба пари не се взимат. Ами хистерезиса е причината кое друго, загуба на енергия от постоянно намагнитване и размагнитване, то е причината за жуженето, жуженето взима енергия от мрежата, както една пчела трепти с крилца и жужи взимайки енергия от метаболизма си. Просто като гъбена чорба, ама се иска пипе за да се разбере.

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: нагревателинови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано16.11.16 20:00



Аз те питах дали си пробвал, не да ми даваш акъл аз какво да пробвам.
И въпросът беше друг.
Забележи, ако имаш с какво в кухата си кратуна, че не всичките нагреватели се правят от кантал. И не всички имат магнитни свойства.



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано16.11.16 20:39



АБЕ МАЙМУН аз без да съм пробвал съм сигурен, затова и ти казвам че ти като не си сигурен пробвай, да видим кой е правият , ти който се съмняваш, или аз. А за кантала дали всички нагреватели се правели от кантал, ами не вероятно има и други сплави, но забележи, всички нагреватели за печки и електрически лампи с нагреваеми тела, се правят от кантал, за справка имаш интернет кухо кратуно



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: нагревателинови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано16.11.16 21:02



всички нагреватели за печки и електрически лампи с нагреваеми тела, се правят от кантал,
Гагов, всички е много силно условие, мисли с бръмбарите дето са ти в главата.
И ти имаш интернет, поинтересувай се малко.
Аз не съм казал дали се съмнявам. Чети по-внимателно. Аз теб те попитах.
И въпросът ми беше зададен с цел да стане обсъждане някакво, а не разни малоумници като теб да дрискат.
Въпрос се задава не само за да научиш нещо, но и за да кажеш нещо на хората. Мислех, че е ясно, че не задавам въпроса без да знам отговора.
Но ти като един пълен глупак веднага реши да дрискаш, както ти е навик.
Човек, който не прави разлика между температура и топлина, изобщо не разбира от физика.



Тема Re: нагревателинови [re: Герисъм]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано17.11.16 09:01



Айде сега пробвай с изправен ток да нагряваш, да видим дали се чува нещо :)

Чува се ... друго, нещо като жужене и "пукане" заради разширяването.
Естествено, измененията в променливо електрическо поле води до промяна в механичните характеристики на материалите, съответно- до промяна на звуковите колебания. Включва се допълнителен "брум" от промяна посоката на токовете.
Фактът, че в нагрято състояние (не може да се говори за равновесно състояние, защото печката непрекъснато се охлажда от околния въздух) - в нагрято състояние продължава "жужене"- е заблуждение, че се "чува променливия ток" - с честотата си (50Hz). (Понякога е и заради лоши връзки към нагревателите).
Известно е, че "намагнитването" води до обемни изменения и затова, и то участва в шума. Ама - не чуваме "намагнитване", а чуваме измененията в обемите - те "правят" звуковите вълни.
...
Въобще, ЕМВълни- които не сме с състояние да чуваме, правят възможни механичните вълни, за които имаме "датчици" да чуваме.

Другите "усещания" - за топло, например, не са чуване. Виждането също не е чуване.
...
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано17.11.16 15:29



то не е като да оборваш айнщайн
значи, това което необогомил казва (учудващо) има смисъл, токовете в началото са по-силни осезаемо, и може би има дял. подозирам обаче че не това е основната причина
защо така подозирам, ами много просто - бръмченето за което говорим, по мои спомени е ясно изразено на 100 херца, не е на 50, и това е ясен индикатор че има термичен ,а не магнитен произход.
моята хипотеза: бръмченето се поражда от термичното "ускорение", метала в момента на нагряване леко се деформира, което се случва два пъти на период (от там и 100те херца). когато се нагрее, термичното ускорение изчезва, от там и звука




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано17.11.16 16:09



то не е като да оборваш айнщайн
Това не го разбрах, ако се отнасяше до мен. Аз никога не съм оборвал Айнщайн.
значи, това което необогомил казва (учудващо) има смисъл, токовете в началото са по-силни осезаемо, и може би има дял. подозирам обаче че не това е основната причина
Тук твърдо си в грешка. Обяснил съм защо, не ми се повтаря.
моята хипотеза: бръмченето се поражда от термичното "ускорение", метала в момента на нагряване леко се деформира, което се случва два пъти на период (от там и 100те херца). когато се нагрее, термичното ускорение изчезва, от там и звука
Звучи логично и добре обосновано, но брум с честота 100 Hz би могъл да бъде и с електромагнитен произход. Представи си, нагревателният проводник е навит, като токът в две съседни навивки винаги е еднопосочен и за двата полупериода.

Редактирано от Tom_cat на 17.11.16 16:10.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано17.11.16 16:23



не не визирам теб за айнщайн, а форумните гении
но брум с честота 100 Hz би могъл да бъде и с електромагнитен произход.
за началните токове си 100% прав, но се сетих после. лампите примерно консумират много при включване, но това би било голям проблем за печките, просто щото ако два киловата печка дръпне десеторен ток, ще изтърбуши инсталацията.
колкото до 100те херца, да, интересно предложение, чак си заслужава отделна тема. как без нелинеен елемент успя да изкараш 100 херца от 50 херцов вход.
доколкото обаче горното съображение за тока остава в сила, си оставам на термичния произход




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано17.11.16 16:36



чак си заслужава отделна тема. как без нелинеен елемент успя да изкараш 100 херца от 50 херцов вход.
Че то и при термичните 100 Hz които предлагаш няма нищо нелинейно. (Поне в идеализирания случай в който имаме чисто активен, чисто линеен резистивен нагревател).
При навивките имаш все едно два успоредни проводника по които тече ток в една и съща посока, ако пренебрегнем индуктивността и евентуално енергията, която би могла да се запаси в нея и да повлияе, всъщност би могло да има някакво дефазиране между ток и напрежение, т.е. нагревателят да не е чисто активен товар.

Има обаче и други хипотези, които засега ще премълча.



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано17.11.16 18:21



Глупако ти който правиш разлика между врат и шия, какво да ти обяснявам, безполезно е , все едно да обяснявяш на овчар научни работи. Вземи си скрий кратуната и не осмърдявай и без туй осмарденият форум от такива като теб



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: zaphod]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано17.11.16 18:27



Значи, това което необогомил казва (учудващо) има смисъл, токовете в началото са по-силни осезаемо, и може би има дял. подозирам обаче че не това е основната причина
защо така подозирам, ами много просто - бръмченето за което говорим, по мои спомени е ясно изразено на 100 херца, не е на 50, и това е ясен индикатор че има термичен ,а не магнитен произход.
моята хипотеза: бръмченето се поражда от термичното "ускорение", метала в момента на нагряване леко се деформира, което се случва два пъти на период (от там и 100те херца). когато се нагрее, термичното ускорение изчезва, от там и звука


Изключено е, защото температурните пикове и спадове ги няма, ти къде си виждал такива, температурни разлики подържани от разликите на мрежовото напрежение????? ебати глупостта

нещо много си бос и ти, ама виждам как кретените се съгласяват едни с други, ммм дааа гарвано око не вади

(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: zaphod]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано17.11.16 21:46



Май накрая пак до токовете на Фуко и температурата на Кюри ще стигнем.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: zaphod]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано18.11.16 01:43



И да имат дял токовете в началото - той е малък.
ТКр на кантала е 0.1 (по десет на минус трета келвина на минус първа), а на волфрама е нейде между 3 и 5 предполагам (на платината е към 4). Тоест, ако един Pt100 при нагряване със 100 градуса качва към 40 ома, то кантала ще качи 1 ом. За 25 ома, на 100 градуса ще имаме 0.25 ома, а за хиляда градуса съответно - 2.5 ома. И то ако ТКр не зависи от температурата, а той със сигурност зависи,при това - мисля - спадащо.

Така че остават двата варианта - термично или магнитно.
А може би и двете.
Мисля, че реотаните бръмчат леко дори когато са загрели напълно.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано18.11.16 01:50



Изключено е, защото температурните пикове и спадове ги няма,

Има ги и още как!
Вземи насочи един фотодиод към реотана и ще ги видиш.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано18.11.16 07:24



много незначително малки колебания има, и те не са същественни за жуженето. Глупости

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: zaphod]  
Автор 741 ()
Публикувано18.11.16 09:46



колкото до 100те херца, да, интересно предложение, чак си заслужава отделна тема. как без нелинеен елемент успя да изкараш 100 херца от 50 херцов вход.

Силата е пропорционална на всеки от токовете през двете съседни витки, но понеже в случая токът е един, зависимостта става квадратична, оттам и 100-те херца.

Иначе по темата - звукът не е брум на 100 херца, а както по-горе някой е писал, жужене модулирано със 100 херца. Моята хипотеза - причината е магнитна, звукът е от контакта в множество точки на вибриращия проводник с керамичното тяло. Като се вдигне температурата, проводникът омеква и звукът отслабва. Все едно да удряш по твърда повърхност със стоманен чук и после да го смениш с гумен със същата маса.

Отделно има и звуци от термичното разширение, тях ги има и при изключване на печката, но са по-различни и основно идват от ламарините, а не от самия нагревател.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано18.11.16 11:12



Че то и при термичните 100 Hz които предлагаш няма нищо нелинейно. (Поне в идеализирания случай в който имаме чисто активен, чисто линеен резистивен нагревател).

Напротив, по отношение на мощността, съответно температурата, идеалният резистор е нелинеен елемент - изходът не зависи от поляритета на входа, а от неговият квадрат. Предавателната характеристика е парабола.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: 741]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано18.11.16 11:23



Първото изречение не ми е никак ясно:
Силата е пропорционална на всеки от токовете през двете съседни витки, но понеже в случая токът е един, зависимостта става квадратична, оттам и 100-те херца.
Би ли обяснил по-подробно? За коя зависимост твърдиш, че е квадратична и можеш ли да изразиш с формула, че не става ясно? Силата между два проводника, по които тече ток в една и съща посока, или нещо друго имаш предвид?
Ако пусна през бобинка 1кХц, какво ще чуя? Щото смятам, че основният хармоник ще си е точно 1кХц и ще е много по-силен от втория.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: klapaucius]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано18.11.16 11:48



Напротив, по отношение на мощността, съответно температурата, идеалният резистор е нелинеен елемент - изходът не зависи от поляритета на входа, а от неговият квадрат. Предавателната характеристика е парабола.
Мощността е квадратична по отношение на тока, не по отношение на съпротивлението.
P=R*I^2
Според мен не е съвсем същото като резисторът да е нелинеен.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: klapaucius]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано18.11.16 12:21



Ако пусна през бобинка 1кХц, какво ще чуя? Щото смятам, че основният хармоник ще си е точно 1кХц и ще е много по-силен от втория.

Хайде сега помисли пак.

Наистина ще чуеш първи хармоник, но първия хармоник (на механичното трептене) е с удвоена честота спрямо тази на пропуснатия ток.

Редактирано от Tom_cat на 18.11.16 12:30.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: klapaucius]  
Автор 741 ()
Публикувано18.11.16 12:54



Би ли обяснил по-подробно? За коя зависимост твърдиш, че е квадратична и можеш ли да изразиш с формула, че не става ясно? Силата между два проводника, по които тече ток в една и съща посока, или нещо друго имаш предвид?

Да, тази сила имам предвид, и по-точно - силата, която действа на даден елементарен участък от проводника, в резултат на магнитното поле, създавано от останалите участъци на същия проводник. Формулата е

, като в нашия случай токът е един и същ и става на квадрат.

Ако пусна през бобинка 1кХц, какво ще чуя? Щото смятам, че основният хармоник ще си е точно 1кХц и ще е много по-силен от втория.

Ако не е залята добре и навивките имат възможност да трептят, ще чуеш 2000 херца. Като се обърне посоката на тока, се сменя и посоката на магнитното поле и силата върху проводника пак действа в същата посока. 2000 нули и 2000 максимума все в една посока правят 2000 херца звук. Основния хармоник (1000 херца) няма да го има, освен ако не я доближиш до постоянен магнит. Затова в телефонните слушалки бобинката се мотае върху магнит, иначе и в двата полупериода на тока мембраната ще се привлича все навътре, вместо в единия навътре, а в другия навън, както си трябва за да излезе звук със същата честота.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано18.11.16 13:26



В случая R е константа, какво изобщо ни дреме за P(R) ?
Говорим точно за зависимост P(I). R се явява нелинеен елемент, в качеството си на препобразувател на напрежение в мощност.

Линеен е, когато преобразува напрежение в ток.

Диодът не е нелинеен елемент, защото ако сменим диода ще стане еди-какво-си, а защото като сменим напрежението тока се изменя нелинейно.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: 741]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано18.11.16 13:28



Ъъъ, да, така е, и изглежда основно това се чува от реотанът.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: klapaucius]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано18.11.16 13:39



В случая R е константа, какво изобщо ни дреме за P(R) ?
Не знам на теб за какво ти дреме. Твърдиш, че R е нелинеен елемент, значи трябва P да зависи нелинейно от R. А това не е така. P зависи линейно от R и квадратично от I.
Иначе казано, резисторът R е такъв елемент, върху който при протичането на ток I, се отделя мощност P, зависеща линейно от съпротивлението R и квадратично от тока I.
Освен това токът от своя страна зависи линейно от съпротивлението R при константно напрежение U, което с използването на закона на Ом дава другата тривиална зависимост
P=(U^2)/R
При която P пак зависи линейно от R.

Всичко това важи за постоянни напрежение и ток, или за променливи, при които U и I са съответните ефективни стойности, както и при допускането, че във веригата няма реактивни елементи, които да дефазират токът от напрежежнието. В случай, че имаме реактивни елементи, зависимостите стават малко по-други, но за случая с нагревател, можем спокойно да пренебрегнем реактивното съпротивление на нагревателя като несъществено.
В общия случай моментната стойност на мощността p(t)=u(t)*i(t), и съответно P=U*I*cos(fi), където fi е ъгълът между векторите на тока и напрежението, при положение, че напрежението и тока са синусоидални, и във веригата няма висши хармоници, а P е отделената активна мощност върху R.

Диодът не е нелинеен елемент, защото ако сменим диода ще стане еди-какво-си, а защото като сменим напрежението тока се изменя нелинейно.
Тук вече съвсем оплескано. Диодът Е нелинеен елемент колкото си искаш.

Редактирано от Tom_cat на 18.11.16 14:22.



Тема така е, квадратична енови [re: 741]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано18.11.16 17:08



интуицията подвежда. обаче за мекия реотан хич не съм сигурен, ма как да го проверим




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано18.11.16 17:13



къде се отплеснахте. реотана загрява със скорост пропорционална на текущата мощност, а тя е пропорционална на квадрата на тока. затова термичното жужене е на 100 херца , ако не вярвша вземи един фототранзистор и го насочи към лампа с нажежаема жичка.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано18.11.16 17:34



реотана загрява със скорост пропорционална на текущата мощност, а тя е пропорционална на квадрата на тока
Да, ясно ми е, и съм го написал.

Редактирано от Tom_cat на 18.11.16 17:45.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано18.11.16 18:06



Канталът не е инвар и има немалък темп. коеф. на линейно разширение - 15.10^-6.
Ако реотанът е дълъг метър - а порядъкът е долу-горе този - това са 15 микрона за градус или 1.5 мм. за 100 градуса.
Ако температурата играе с 10 градуса - което е една съвсем вероятна стойност според мен - ще имаш 150 микрона промяна на дължината на всеки полупериод на мрежовото напрежение, което пък съвсем спокойно може да се чуе като 100Hz бръмчене.

Не казвам, че това е основната компонента - предполагам, че магнитната е такава - но със сигурност изменението на температурата също произвежда някакъв звук.



Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано18.11.16 18:34



Моят отговор е - термичен произход на трептенията.
И омекване на материала на нагревателния проводник, в резултат на по-високата температура след загряване. Омекването води до невъзможност за възникване и разпространение и излъчване на звукови вълни, енергията им се поглъща то материала.
Дали материалът има магнитни свойства е без значение, те не са му нужни в случая, респективно и точката на Кюри няма общо. Възможно е да има и съвсем слаба съставка, предизвикана от електромагнитно взаимодействие между навивките, но по-силната е термичната.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано18.11.16 19:02



Ако температурата играе с 10 градуса - което е една съвсем вероятна стойност според мен

Според теб, но в действителност, играе с някакви нищожни стойности нямащи значение за звуковото трептене на реотаните. Жуженето на реотаните е предизвикано от механично трептене, тука могат да играят много фактори, като , намагнитване - размагнитване, топлинни колебания. Крушки с нажежаема жичка също жужат когато им идва краят на живот. Много фактори влиаят и е трудно да се даде еднозначен отговор, но 90% е от намагнитване - размагнитване.

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: нагревателинови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано18.11.16 19:04



жуженето не изчезва дори и при нагорещени вече реотани, следователно термичната причина може да не я изключим съвсем, но допринася много малко за този ефект.

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано18.11.16 19:04



но 90% е от намагнитване - размагнитване.
Нищо подобно.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано18.11.16 19:06



ха сега се тръшкай , не било, щото том кат го казал



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано18.11.16 19:09



Ти си по тръшкането специалист ненадминат.

Хем нищо не разбираш.

Редактирано от Tom_cat на 18.11.16 19:09.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано18.11.16 19:29



инфантилнико тръшкай се



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано18.11.16 20:17



Жуженето на реотаните е предизвикано от механично трептене, тука могат да играят много фактори, като , намагнитване - размагнитване, топлинни колебания.

Добро утро - нали точно това обясняваме със 741!
Топлинните колебания, идващи от това, че в проводника тече един сравнително нискочестотен ток, и той непрекъснато се свива/разширява 100 пъти в секунда, водят до издаване на звук.
И със сигурност топлинните колебания са от порядъка на десетки градуси.
Няма значение кое колко процента е - факторите са комплексни, както казах още в първата си (сериозна) бележка по темата.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано18.11.16 20:21



Топлинните колебания, идващи от това, че в проводника тече един сравнително нискочестотен ток, и той непрекъснато се свива/разширява 100 пъти в секунда, водят до издаване на звук.

Ако беше така, ти малоумен ли си за да разбереш че токовете от мрежата не могат да създадат желаното колебание в температурните разлики на един реотан ? или така просто ти се желае ?, във физиката законите не са по желание на този или онзи .

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано18.11.16 20:25



Температурни разлики в реотана няма, откъде ти хрумна че има ? това са заблуди че мислиш че когато токът си мени големината 50 пъти в секунда, се мени и топлината на реотана 50 пъти в секунди. Топлоемкостта на кантала не го позволява, за това ще ти трябва топлоемкост на материал равен едва ли не на нула.

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано18.11.16 21:09



Разликата между мен и теб е, че аз съм го мерил.

И аз, и Зейфода ти казахме - вземи един фотоприемник, включи го към един усилвател, погледни с осцилоскопа изхода на последния и пак ще си говорим.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано18.11.16 21:22



С какъв фотоприемник ще мериш топлинни разлики за стотни в секундата бе безхаберник. Той залеза и той е безхаберник като теб затова се е и кръстил залязващ



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: така е, квадратична енови [re: zaphod]  
Автор 741 ()
Публикувано18.11.16 21:58



Мен топлинните пулсации ме съмняват. Имахме едно време от по-старите печки с няколко степени и най-ниската беше с двата нагревателя последователно. Мощността беше малка, проводниците не успяваха да се зачервят и на това положение бръмчеше непрекъснато. Иначе на другите положения спираше да бръмчи малко след като нагревателят светне на макс. Ако беше от температурни пулсации, не би трябвало при ниска равновесна температура да е едно, при висока друго. Затова по ми харесват версиите с размекването или с Кюри.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано18.11.16 22:26



Ми не знам дали знаеш, ама съществуват такива неща като фотодиоди и фототранзистори.

А излъчваната светлина от метала е пропорционална на температурата му.



Тема Re: така е, квадратична енови [re: 741]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано18.11.16 22:36



Ако беше от температурни пулсации, не би трябвало при ниска равновесна температура да е едно, при висока друго. Затова по ми харесват версиите с размекването или с Кюри.
Това, което казваш изобщо не противоречи на тезата за термичните пулсации, тъкмо напротив, потвърждава я.
Няма никакво противоречие. Замисли се, един мек като пластилин материал не би могъл да излъчва звуково трептене, нито да се разпространява в него. Мекият материал поглъща енергията на трептенето. Кюри също няма място тук.



Тема Re: Комсомола най сетне загрянови [re: stillpigi-166243]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано18.11.16 22:53



Браво Комсомолци най сетне стоплихте защо и как. . Да сте виждали трансформатор който не бръмчи? Само ако е изключен или изгорял. Реотановата печка кво е - реактор от съпротивителна жица.Ма наистина големи мъки бяха Цяло народно събрание - орел рак и щука. Кой е по по най.Майтапи Уили майтапи...
Айде разсейте се малко:

Редактирано от stillpigi-166243 на 18.11.16 23:26.



Тема Re: така е, квадратична енови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 10:38



Това, което казваш изобщо не противоречи на тезата за термичните пулсации, тъкмо напротив, потвърждава я.
Няма никакво противоречие. Замисли се, един мек като пластилин материал не би могъл да излъчва звуково трептене, нито да се разпространява в него. Мекият материал поглъща енергията на трептенето. Кюри също няма място тук.


Това важи със същата сила и ако елеминираме топлинните вибрации, и предположим само вибрации от електромагнитен характер, на които съм привърженик.

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 10:40



и къде е мерено тогава и е установена разлика в топлината ? знам че съществуват фотодиоди, то и светлината от светодиод може да се равнява на 3 000 по целзий, ама диода си е студен на пипане



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Редактирано от xristogagov@Gmail.com-229 на 19.11.16 10:41.



Тема Re: Комсомола най сетне загрянови [re: stillpigi-166243]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано19.11.16 10:44



Ееее те на това му се вика тюмбелхаане.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 11:07



знам че съществуват фотодиоди, то и светлината от светодиод може да се равнява на 3 000 по целзий, ама диода си е студен на пипане
Кой ти е крив, че си прост и необразован? Колко пъти ти го казах, и не само аз, но ти като си прост, не можеш да се усетиш.
Отиди да прочетеш някой учебник, и тогава пиши тук.
Цветната температура се мери в градуси, забележи Келвин, не Целзий, и това е спектър, еквивалентен на излъчването на абсолютно черно тяло, нагрято до тази температура, което съвсем не значи, че светодиодът, който излъчва трябва да се нагрява до 3000 градуса келвин.

Редактирано от Tom_cat на 19.11.16 11:12.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 11:38



Цветната температура се мери в градуси, забележи Келвин, не Целзий, и това е спектър, еквивалентен на излъчването на абсолютно черно тяло, нагрято до тази температура, което съвсем не значи, че светодиодът, който излъчва трябва да се нагрява до 3000 градуса келвин.


И така да е, збъркал съм целзии с келвини, но какво от това, цветната температура си е температура на излъчване на абсолютно черно тяло, това всяко дете го знае, ама ние тук коментираме топлинно разширение и свиване вследствие на което реотаните жужат, тъй ама аз пак казвам че независимо че се ползва цветна температура на излъчване на светодиод, забележи че той си е студен, е за какви температурни светимостти на реотан може да се говори че се отчитат от фотодатчик когато температурата трябва да играе роля на причинител на жуженето. Е то се иска пипе за да се разбере, а не мозъчни пердета като теб



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 12:20



Очевидно е, че ти бъркаш понятия и нищо не ти е ясно, като при това имаш наглостта да обвиняваш другите за собственото си невежество.
Не е срамно да не знаеш, но е тъпо когато ти се казва нещо, което не знаеш и не разбираш, вместо да се поучиш, да продължиш да баучиш своите тъпотии.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.16 13:17



Ами като цвветната температура е "температура на излъчване на абсолютно черно тяло" както сам казваш, и след като светодиодът определя че тя се мени на всеки полупериод от тока, простата логика показва, че и самата температура се мени по същият закон. Ама простата логика е недостъпна за тебе, това е ясно отдавна. Компенсира се само с тръшкане




"независимо че се ползва цветна температура на излъчване на светодиод, забележи че той си е студен,"

Тц, ползва се цветната температура на реотана, не на диода.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: така е, квадратична енови [re: zaphod]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано19.11.16 16:45



Много лесно, като нагрееш бръмчащ реотан. Включваш на 1, после завиваш с фолио.
Псолютно съм съгласен със 741. Термичната инертност на реотана е голяма и надали има голям принос. Крушките са с тънка жичка и не бръмчат.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 18:31



бай си бабо, том кат от комиксите и с перде

хо хо хо хо хо хо

(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 18:32



"независимо че се ползва цветна температура на излъчване на светодиод, забележи че той си е студен,"

Тц, ползва се цветната температура на реотана, не на диода.

Прав си, той явно не прави разлика между фотодиод и светодиод.


А аз не се усетих.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Герисъм]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 18:34



[url]Ами като цвветната температура е "температура на излъчване на абсолютно черно тяло" както сам казваш, и след като светодиодът определя че тя се мени на всеки полупериод от тока, простата логика показва, че и самата температура се мени по същият закон. Ама простата логика е недостъпна за тебе, това е ясно отдавна. Компенсира се само с тръшкане [/url]

Първо не е светодиод, а фотодиод, този който определя някакви разлики в светимостта, ама така е когато зомб влезе да троли

А за останалото, питам, като светодиод свети с цветна температура 3 000 келвина, що е студен на пипане, а , сега

Тц, ползва се цветната температура на реотана, не на диода.

А на диода тогава как ще се познае

(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: така е, квадратична енови [re: klapaucius]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано19.11.16 18:46



Крушките са с тънка жичка и не бръмчат.

Ааа... бръмчат. Поне има/имаше и доста бръмчащи.
С тези енергоспестяващи и LED ламби много бързо забравихте добрите стари ламБи.





Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 18:56



А за останалото, питам, като светодиод свети с цветна температура 3 000 келвина, що е студен на пипане, а , сега
Защото нагряването на тяло не е единственият начин за получаване на светлина.
Градусите Келвин на абсолютно черно тяло са само за еталонна мярка.

Но това твоята куха кратуна не може да го смели.

Редактирано от Tom_cat на 19.11.16 19:02.



Тема Re: така е, квадратична енови [re: hidrazin4o]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 19:24



с нагреваеми жички крушки, бръмчат чак се късат след това, изгарят де като вземат да бръмчат. Ясен признак за изстъняване на реотанчето им преди да им свърши животът, но аз ги предпочитам пред енергоспестяващите, щото са по близки до дневната светлина на слънцето, макар че непресттано ни убеждават че вече имало енергоспестяващи със максимален спектър до този на слънчевата светлина. Лъжа естественно, защото корпорациите които произвеждат ене3ргоспестяващи лампи искат да печелят повече от едисоновите корпорации.

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 19:28



Защото нагряването на тяло не е единственият начин за получаване на светлина.
Градусите Келвин на абсолютно черно тяло са само за еталонна мярка.

Но това твоята куха кратуна не може да го смели.


Маймуно, защо тогава се взимат за еталон градуси по келвин, като нагряването на тяло не е единственният начин за получаване на светлина. А сега



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: така е, квадратична енови [re: 741]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано19.11.16 19:34



абе по мои спомени бръмченето е винаги в нчалото, без значение 1,2,3. че нямам една такава да пробвам




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: така е, квадратична енови [re: klapaucius]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано19.11.16 19:36



след квадратичната корекция и аз съм по-склонен за магнитна основа на бръмченето




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 20:00



защо тогава се взимат за еталон градуси по келвин, като нагряването на тяло не е единственният начин за получаване на светлина.
А защо не? Първоначално другите начини не са били известни или популярни.
Ти имаш ли по-добро предложение?
Ето ти обяснение


Абсолютно черното тяло (АЧТ) е идеализиран модел, абстракция, използвана в термодинамиката и представлява тяло в термодинамично равновесие (т.е. има изотропно излъчване), което поглъща електромагнитно излъчване в целия диапазон (всички дължини на вълната) и не отразява нищо. Това обаче не означава, че тялото не излъчва. То може да излъчва всяка дължина на вълната и визуално има цвят.[1].Спектърът на излъчване зависи единствено от неговата температура. Слънцето, както и другите звезди, са най-добри приближения за абсолютно черни тела[2]

Терминът „абсолютно черно тяло“ (съкратено АЧТ[1]) е въведен от Густав Кирхоф през 1862 година.

Редактирано от Tom_cat на 19.11.16 20:20.



Тема Магнитострикциянови [re: Tom_cat]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано19.11.16 20:17



Моят отговор е - термичен произход на трептенията.

Като винаги - грешен отговор. Колко пъти да ти обяснявам че си неграмотен?
Отговорът се крие в заглавието на поста. Плюс токата на Кюри, колкото и да не ти се иска.
Вземи да прочетеш някой учебник де.
P.S.Аман от малоумници. Бил знаел отговора и затова пуснал темата... Смешник.



Тема Re: така е, квадратична енови [re: zaphod]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 20:19



абе по мои спомени бръмченето е винаги в нчалото, без значение 1,2,3. че нямам една такава да пробвам

Така е, досетил си се, браво, в началото бръмът е по висок, докато реотаните все още не са на мах нагрети, след като се нагреят до мах, бръмът намалява. Ами извода е, температурата влиае, но не само тя, има и колебания в магнитното поле. Всичко съвкупно влиае и е трудно да се даде еднозначен отговор.

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: Магнитострикциянови [re: hidrazin4o]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 20:21



Хайде от военни акъл не щем. Говнянчо!



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 20:24



добре, чел си недочел, взима се АЧТ - излъчването му като сензор за топлина. Да ама пак не, щото диода излъчва от анихилация и то точно тези спектри на нагрято до 3 000 келвина абсолютно черно тяло, и то забележи без да се нагрява даже с 5 градуса по целзий.

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: Магнитострикциянови [re: Tom_cat]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано19.11.16 20:27



Искаш, не искаш - нямаш шанс. То на теб и с черпака да ти наливат, пак ще си останеш куха лейка.
Смешник... Намерил да пита за неща от които и бъкел не разбира.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 20:30



Човече, скрий се някъде, пълни глупости си писал.
излъчването му като сензор за топлина.
Грешен отговор.
Никакъв сензор не е АЧТ. Вземи прочети малко преди да се излагаш.
Да ама пак не, щото диода излъчва от анихилация
Разбрах, че и анихилация не знаеш какво е.
Светодиода излъчва светлина заради преходи на електрони от едно енергетично състояние в по-ниско, при което се отделя енергия (кванти) под формата на светлина.
Това е съвсем грубо обяснение, колкото да вденеш, ако можеш. Подробностите са по-сложни и изискват образование, което ти нямаш, за да разбереш.



Тема Re: Магнитострикциянови [re: hidrazin4o]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 20:33



Можеш да скачаш колкото си искаш, говнянчо, но обяснението ти не е вярно.
Магнитострикцията не е определяща причина за бръмченето на нагревателите на печките.
Иди си прочети пак военният учебник.



Тема Re: Магнитострикциянови [re: hidrazin4o]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 20:34



Искаш, не искаш - нямаш шанс. То на теб и с черпака да ти наливат, пак ще си останеш куха лейка.
Смешник... Намерил да пита за неща от които и бъкел не разбира.


Не разбра ли че човека гледа постоянно през перде, ще попиташ ами как тъй, ами понеже има едно перде постоянно опънато отзаде на гъзъ си, за да не го ф-у -т -а-т , и понеже постоянно го е страх да не го ф-у -т-а-т отзаде, все гледа към гъзъ си, и все вижда през перде. Та затова и не му са ясни работите на момчето.



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: Магнитострикциянови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано19.11.16 20:37



затова и не му са ясни работите на момчето

Какво момче? Виждам две дебели бузи с миризлива дупка между тях.
На едната буза има пъпка...





Тема Re: Магнитострикциянови [re: hidrazin4o]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 20:43



Няма нужда да обясняваш как изглеждаш, говнянчо.



Тема Re: така е, квадратична енови [re: hidrazin4o]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано19.11.16 20:47



Бръмчат, но много тихо, а жичката им е далеч по-безинертна и температурните пулсации - далеч по-големи. С обикновен фоторезистор може да се види, че светлината е модулирана със 100 Хц.
Реотанът е далеч по-тромав топлинно, така че прилично силният звук, който издава, едва ли е от топлинни разширения.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 20:48



Тъпоумник

Човече, скрий се някъде, пълни глупости си писал.
излъчването му като сензор за топлина.


Ами да, при излъчване на АЧТ, се определя и температурата на излъчване. Предният ти пост го потвърждава, от това следва че спектърът на АЧТ може да играе роля на сензор на топлина на АЧТ.

Разбрах, че и анихилация не знаеш какво е.
Светодиода излъчва светлина заради преходи на електрони от едно енергетично състояние в по-ниско, при което се отделя енергия (кванти) под формата на светлина.
Това е съвсем грубо обяснение, колкото да вденеш, ако можеш. Подробностите са по-сложни и изискват образование, което ти нямаш, за да разбереш.


Тъпако, нищо не разбираш от P-N и N-P преходи в полупроводник, нито от дупчеста и електронна проводимост, ама си взел да се пуйчиш, то и анихилацията между квазичастици не знаеш какво е, тъпако ограмотявай се, не си ми на нивото



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 20:52



Предният ти пост го потвърждава, от това следва че спектърът на АЧТ може да играе роля на сензор на топлина на АЧТ.
Ти не знаеш и сензор какво е.

нищо не разбираш от P-N и N-P преходи в полупроводник, нито от дупчеста и електронна проводимост,
Тъкмо напротив. Точно в тази област е образованието ми.



Тема Re: така е, квадратична енови [re: klapaucius]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 20:54



така че прилично силният звук, който издава, едва ли е от топлинни разширения.

ааа дойдохте на моята, аз обаче не изключвам в малък процент, и топлинни разширения да имат пръст в брума .

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 20:56



Предният ти пост го потвърждава, от това следва че спектърът на АЧТ може да играе роля на сензор на топлина на АЧТ.
Ти не знаеш и сензор какво е.


Абе инфантилнико с едипов комплекс, какво ли се занимавам с теб, върви на майната си .

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано19.11.16 20:57



и къде е мерено тогава

В лабораторията си го мерих, оня ден, след като видях темата.
Опитната постановка - PIN-фотодиод с максимум на чувствителността на характеристиката в инфрачервения спектър, трансимпедансен преобразувател, усилвател. Един реотан на печката включен.
Сигнал на изхода на усилвателя - 100Hz, с амплитуда около 35-40 mV от връх до връх, разстояние от фотодиода до реотана - около 5 см.
Контролно измерване с 40 ватова крушка с нажежаема жичка - около 2V от връх до връх, отново 100Hz, при същото разстояние долу-горе.
Очакван резултат - реотанът е доста по-дебел от нишката в крушката, следователно топлинната му инерция е по-голяма.

Което навежда на мисълта, че магнитната компонента е основна при бръмченето. Независимо каква е - от сили на привличане/отблъскване или магнитострикционна.
Но компонента от топлинно разширяване и свиване присъства.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано19.11.16 21:00



тъй ама аз пак казвам че независимо че се ползва цветна температура на излъчване на светодиод, забележи че той си е студен, е за какви температурни светимостти на реотан може да се говори че се отчитат от фотодатчик когато температурата трябва да играе роля на причинител на жуженето.

Ами така кажи бе човек, че да ми светне!
Разбрах най сетне!
Ясни са нещата - понятията ти по физика са нулеви, което прави понататъшния разговор с теб излишен.



Тема Re: Магнитострикциянови [re: hidrazin4o]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 21:00



затова и не му са ясни работите на момчето

Какво момче? Виждам две дебели бузи с миризлива дупка между тях.
На едната буза има пъпка..


хоХоХоХо, чакай че ще ме пръснеш от смях, данеби да казваш че том кат е жена с дебели цици ? или не съм разбрал хо хо хо , ама възможно и да е така, женище с ник том кат и то с дебели цици да пише по форумите на дира подвизавайки се като мъж, хо хо хо хо



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 21:05



сни са нещата - понятията ти по физика са нулеви, което прави понататъшния разговор с теб излишен.



Така ли , я се обоснови



(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано19.11.16 21:07



Никакви доводи не вървят пред човек, който бърка температура с цветна температура.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 21:08



Което навежда на мисълта, че магнитната компонента е основна при бръмченето. Независимо каква е - от сили на привличане/отблъскване или магнитострикционна.
Но компонента от топлинно разширяване и свиване присъства.


А аз до сега какво пея, а ? или се правиш на ударен.

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 21:11



слушай, понятието " цветна температура " не означава температура, анадъмно, но едното - а то е цветната температура, е сензор за температура, панимаеш ?

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 21:15



Добре, това което казваш, че си измерил е интересно.
Обаче по-високите нива, които си измерил от лампата могат да се тълкуват и по друг начин. А именно - жичката в крушката все пак е отделена от околната среда в инертен газ, и дори да излъчва някакви звукови трептения, те може би не могат да достигнат до нас и да ги чуем.

Освен това при вероятен магнитен произход на трептенията, играе роля и силата на тока и разстоянието между навивките на проводника.
Колкото до магнитострикция, мисля че тук няма място. Все пак за да има електромагнитно взаимодейтсвие между два проводника с ток, не е нужно самите проводници да имат феромагнитни свойства.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано19.11.16 21:23



Да бе, инертния газ е като вакуума... Не провежда звукови вълни...
А за магнитострикцията - иска ти се ама ще го дух, дух, ашш...
Смешник...



Тема Re: Магнитострикциянови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано19.11.16 21:43



Не вееее... Не си ли виждал .... гъ...ззззз...?
Ама и това с травестита ми хареса.





Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: hidrazin4o]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 21:50



ще го дух, дух, ашш...
Абе шапкарю, ти топки имаш ли? Напиши ще го духаш, какви са тия дух дух дух...
говняр нещастен.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано19.11.16 21:54



Видът на Газа в крушката не би трябвало да е от значение за силата на звука. Виж налягането - да.
Обаче основната причина е, че нишката в крушката не контактува почти с нищо. За разлика от реотана на печката, който е намотан върху керамична основа, което само може да способства за музикалност от негова страна.

За магнитострикционните свойства съвсем не бих бил скептик.
Един от добрите магнитострикционни материали е сплав на желязо с алуминий. Кантала е също желязо и алуминий + хром. Хромът е добър магнетик, така че предполагам магнитострикцията при кантала ще е добре изразена.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Tom_cat]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано19.11.16 21:57



Е, кви са? Карам го културно.
Това не пречи да го лап, лап, ашшш... Сополив.





Тема Re: Магнитострикциянови [re: hidrazin4o]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 22:14



Не вееее... Не си ли виждал .... гъ...ззззз...?
Ама и това с травестита ми хареса.




(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: пак си на моятанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано19.11.16 22:17



Така че остават двата варианта - термично или магнитно.
А може би и двете.
Мисля, че реотаните бръмчат леко дори когато са загрели напълно.




(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: hidrazin4o]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 22:25



Ти и култура? Не ме разсмивай.
Нямаш смелост да напишеш нещата в прав текст, толкова си смотан, говнянчо.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.11.16 22:29



За магнитострикционните свойства съвсем не бих бил скептик.
Един от добрите магнитострикционни материали е сплав на желязо с алуминий. Кантала е също желязо и алуминий + хром. Хромът е добър магнетик, така че предполагам магнитострикцията при кантала ще е добре изразена.

Има логика, но все пак съм скептик, предвид механизма на явлението. Според мен трябва по-внимателен анализ преди да може да се каже със сигурност.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано19.11.16 22:37



А добро утро. Газът в ламБите е с атмосферно налягане.
Трафовете бръмчат заради магнитострикцията в магнитопровода.
Но магнитопровода не достига точката на Кюри за разлика от нагреватели от кантал.
Та вземи го обясни на проскубаната котка дето пусна старата тема отново.





Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 741 ()
Публикувано20.11.16 00:42



Сигнал на изхода на усилвателя - 100Hz, с амплитуда около 35-40 mV от връх до връх, разстояние от фотодиода до реотана - около 5 см.
Контролно измерване с 40 ватова крушка с нажежаема жичка - около 2V от връх до връх, отново 100Hz, при същото разстояние долу-горе.


Навремето го правих тоя експеримент, обаче освен пулсациите мерих и постояннотоковата съставка на фототока, без друг източник на светлина в стаята, тъй че директно получих относителната величина. За халогенна лампа беше нещо от порядъка на 8% пулсации на светлината, което прави около 2% пулсации в температурата.
Обаче отдавна изхвърлих електрическата печка, та няма как да го проверя в момента колко процента е за реотаните.



Тема Re: така е, квадратична енови [re: klapaucius]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано20.11.16 00:52



Реотана обаче контактува и се трие в кетрамично тяло, и това триене е добър генератор на звук. Гол реотан като му се пусне ток провисва, ама не съм забелязал да бръмчи.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано20.11.16 00:55



Абсолютно. Попаднал си на лекето на форума.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: xristogagov@Gmail.co]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано20.11.16 00:56



Ами ти сам за светодиодди говориш, кво ми се затръшка сега?

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: hidrazin4o]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано20.11.16 02:35



Говнянчо, а на теб кой да обясни, че нагревателят не е трансформатор.



Тема Re: те тия простите въпроси са най-сложни :)нови [re: Герисъм]  
Автор xristogagov@Gmail.com-229 (пришълец)
Публикувано20.11.16 09:54



зомби с интелектуални патерици

(и нека да пребъде во веки веков само истината)


Тема Re: така е, квадратична енови [re: klapaucius]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано20.11.16 17:34



Понякога бръмчат





Тема Re: нагревателинови [re: Герисъм]  
Автор Alek Tsvetkov (непознат )
Публикувано24.11.19 22:32



Имам соц. радиатор "Смядово" на вилата от тези червените, със сухите с реотани, дето са дълги по цялата дължина на радиатора. Мощността му е 2500 W. И понеже много ток върти, а и се опича здраво, че дори боята му е паднала на места. Реотаните му вътре са пресвързани от два по 1250 W в паралел на двата последователно, и от средната точка към единия реотан се шунтира от терморегулатора и така се постига по-голяма мощност при нужда. а двата в паралел както е заводско никога не работят. Обаче като са последователно реотаните бръмчат. Явно е, че кантала е дебел и дълъг и той вибрира като не е опечен до червено, но пък така е икономичен от към енергоразход в не до там студеното време и това е целта. Та въпроса ми е, ако сложа един грец 5 Амперов вътре да изправи тока в последователния режим дали ще намали това бръмчене?



Тема Re: нагревателинови [re: Alek Tsvetkov]  
Автор rien ne va plus (минаващ)
Публикувано25.11.19 08:28



Ти нормален ли си, защо извади тази толкова стара тема?
Като искаш да питаш нещо, пусни си нова тема!

Ако сложиш грец, само ще го изгориш така, нищо няма да постигнеш.

Първо няма да устиска на ток, второ няма да устиска на температура.
За свързване и конструкция да не говорим.
А и пак ще бръмчи, понеже грецът изправя, но не изглажда. Т.е. пак ще имаш трептения в тока през реотана. Разликата е, че ще бръмчи с честота 100 Hz, и може би малко по-слабо.



Тема Re: нагревателинови [re: Alek Tsvetkov]  
Автор Neobogomil (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано25.11.19 09:38



Пич, тук е за ФИЗИКА.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.