Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:15 17.05.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема цвят на листатанови  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.10.16 11:15



знаете аз съм прост човек и не съм дорасъл да громя то, км и други сложни неща, обикновено говоря за прости неща от живота.
ето нещо от ежедневния живот, което е просто и всеки го е виждал, но никой не обръща внимание че е малко ежедневно случващо се чудо


всички знаем че цвета на телата се определя от това каква част от спектъра отразяват, примерно сините тела отразяват повече късите вълни. логично е щом син материал отразява късите вълни, то ако го изтъним до там че да прозира, светлината която преминава през него трябва да е бедна от към къси вълни, защото те са вече отразени, следователно трябва да червенее. практиката обаче показва че това не е вярно, и това важи както за прозрачните, така и за транслуцентните материали.
наистина има много малко тела за които "логиката работи", примерно в компакт дисковете има едни стъкалца, които са сини на отражение и оранжеви на пропускане, точно както се очаква че е логично, но тия неща са единици и са изцяло изкуствени и високотехнологични, в природата ги няма. защо природата така грубо погазва логиката?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано09.10.16 11:34



Да медта отразява червения цвят,но медният варак пропуща зеления цвят. И аз съм мноо прос не знам защо е така. А лещите ги покриват с някакъв материал да не отразяват... Не знам Зейфоде не знам защо е така предавам се.



Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано09.10.16 11:45



По тая логика нашето синьо небе трябваше да е червено от Космоса.



Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано09.10.16 15:18



Ето какво казва англоезичната Уикипедия по въпроса:
Materials which do not transmit light are called opaque. Many such substances have a chemical composition which includes what are referred to as absorption centers. Many substances are selective in their absorption of white light frequencies. They absorb certain portions of the visible spectrum while reflecting others. The frequencies of the spectrum which are not absorbed are either reflected back or transmitted for our physical observation. This is what gives rise to color.

С други думи казано, ти правиш погрешно внушение, и след това го обявяваш за феномен.
Примерно, дадено тяло изглежда синьо на цвят. То отразява синия цвят, а останалата част от спектъра я поглъща. Ако ние изтъним, както казваш, тялото до степен да стане прозрачно или транслуцентно, то това няма да промени факта, че тялото поглъща целия останал спектър освен синия.
Следователно на тялото не му остава нищо друго, освен и на просвет да е синьо и на отражение да е синьо. Останалият спектър е погълнат от тялото и го няма, не преминава през него.

Ето ти го обяснението на това всекидневно случващо се "чудо".

Редактирано от Tom_cat на 09.10.16 15:31.



Тема Re: цвят на листатанови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано09.10.16 15:34



Да де, ама защо не обясни кое й е погрешното на логиката на зейфод?
Както винаги, ти нищо не обясняваш, но си най-велик от всичките.

Редактирано от Tom_cat на 09.10.16 15:35.



Тема Re: цвят на листатанови [re: Tom_cat]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано09.10.16 16:23



Обаче анаглифните очила пропускат и трети основен цвят.



Тема Re: цвят на листатанови [re: stillpigi-166243]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано09.10.16 22:46



Да допуснем че м а т е р и а л а е изтънен до един атомен слой, какво ще наблюдаваме Зейфод, а ако изработим н е м а т е р и а л н о монохромно изображение какво ще наблюдаваме от другата страна т.е. не от към осветителя
и защо А ако проведем втори опит в космоса където няма прахови частици
Питам защото не знам.



Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано09.10.16 23:29



Имаме 2х физично + 1х биологично чудо!
Листата хем отразяват, хем пропускат зелена светлина, а на всичкото отгоре имат наглостта да фотосинтезират пак със същата тази зелена светлина





Тема Re: цвят на листатанови [re: klapaucius]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано10.10.16 02:02



Не фотосинтезират с нея. Затова я пропускат. Червената и синята ползват за фотосинтеза.
Колкото до въпроса, откъдето и да го гледаш листото, виждаш отразена светлина. Ако го сложиш да закрива източника на светлина ще го видиш почти черно.



Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано10.10.16 09:09



Другите цветове ги поглъщат.
Само определен, отразяват/пропускат.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.