Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:52 07.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема цвят на листата  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.10.16 11:15



знаете аз съм прост човек и не съм дорасъл да громя то, км и други сложни неща, обикновено говоря за прости неща от живота.
ето нещо от ежедневния живот, което е просто и всеки го е виждал, но никой не обръща внимание че е малко ежедневно случващо се чудо


всички знаем че цвета на телата се определя от това каква част от спектъра отразяват, примерно сините тела отразяват повече късите вълни. логично е щом син материал отразява късите вълни, то ако го изтъним до там че да прозира, светлината която преминава през него трябва да е бедна от към къси вълни, защото те са вече отразени, следователно трябва да червенее. практиката обаче показва че това не е вярно, и това важи както за прозрачните, така и за транслуцентните материали.
наистина има много малко тела за които "логиката работи", примерно в компакт дисковете има едни стъкалца, които са сини на отражение и оранжеви на пропускане, точно както се очаква че е логично, но тия неща са единици и са изцяло изкуствени и високотехнологични, в природата ги няма. защо природата така грубо погазва логиката?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано09.10.16 11:34



Да медта отразява червения цвят,но медният варак пропуща зеления цвят. И аз съм мноо прос не знам защо е така. А лещите ги покриват с някакъв материал да не отразяват... Не знам Зейфоде не знам защо е така предавам се.



Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано09.10.16 11:45



По тая логика нашето синьо небе трябваше да е червено от Космоса.



Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано09.10.16 15:18



Ето какво казва англоезичната Уикипедия по въпроса:
Materials which do not transmit light are called opaque. Many such substances have a chemical composition which includes what are referred to as absorption centers. Many substances are selective in their absorption of white light frequencies. They absorb certain portions of the visible spectrum while reflecting others. The frequencies of the spectrum which are not absorbed are either reflected back or transmitted for our physical observation. This is what gives rise to color.

С други думи казано, ти правиш погрешно внушение, и след това го обявяваш за феномен.
Примерно, дадено тяло изглежда синьо на цвят. То отразява синия цвят, а останалата част от спектъра я поглъща. Ако ние изтъним, както казваш, тялото до степен да стане прозрачно или транслуцентно, то това няма да промени факта, че тялото поглъща целия останал спектър освен синия.
Следователно на тялото не му остава нищо друго, освен и на просвет да е синьо и на отражение да е синьо. Останалият спектър е погълнат от тялото и го няма, не преминава през него.

Ето ти го обяснението на това всекидневно случващо се "чудо".

Редактирано от Tom_cat на 09.10.16 15:31.



Тема Re: цвят на листатанови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано09.10.16 15:34



Да де, ама защо не обясни кое й е погрешното на логиката на зейфод?
Както винаги, ти нищо не обясняваш, но си най-велик от всичките.

Редактирано от Tom_cat на 09.10.16 15:35.



Тема Re: цвят на листатанови [re: Tom_cat]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано09.10.16 16:23



Обаче анаглифните очила пропускат и трети основен цвят.



Тема Re: цвят на листатанови [re: stillpigi-166243]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано09.10.16 22:46



Да допуснем че м а т е р и а л а е изтънен до един атомен слой, какво ще наблюдаваме Зейфод, а ако изработим н е м а т е р и а л н о монохромно изображение какво ще наблюдаваме от другата страна т.е. не от към осветителя
и защо А ако проведем втори опит в космоса където няма прахови частици
Питам защото не знам.



Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано09.10.16 23:29



Имаме 2х физично + 1х биологично чудо!
Листата хем отразяват, хем пропускат зелена светлина, а на всичкото отгоре имат наглостта да фотосинтезират пак със същата тази зелена светлина





Тема Re: цвят на листатанови [re: klapaucius]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано10.10.16 02:02



Не фотосинтезират с нея. Затова я пропускат. Червената и синята ползват за фотосинтеза.
Колкото до въпроса, откъдето и да го гледаш листото, виждаш отразена светлина. Ако го сложиш да закрива източника на светлина ще го видиш почти черно.



Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано10.10.16 09:09



Другите цветове ги поглъщат.
Само определен, отразяват/пропускат.



Тема Re: цвят на листатанови [re: Tom_cat]  
Автор naiv (тя)
Публикувано10.10.16 12:36



Следователно на тялото не му остава нищо друго, освен и на просвет да е синьо и на отражение да е синьо.

Но това не е така, на просвет не е синьо, затова и пита Зейфод!

А сега, какво е обяснението?

А, не чета внимателно, но какво става при изтъняването - какъв е цветът, същият като при дебел слой ли? Аз мисля, че при много тънък слой ще е нещо друго, не задължително обратното, но не и същият цвят. Един вид полупропускливо ще става и ще се променя всичко.

Редактирано от naiv на 10.10.16 12:43.



Тема Re: цвят на листатанови [re: naiv]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано10.10.16 12:40



Но това не е така, на просвет не е синьо, затова и пита Зейфод!
Бих те посъветвал да прочетеш по-внимателно какво е написал.


Т.е. аз дадох пример със син обект, не със зелен без това да променя общовалидността на разсъжденията - при листата се поглъща останалия спектър, пропуска и отразява зеления. Поне докато листото е зелено.
Нещо неясно?

Редактирано от Tom_cat на 10.10.16 12:42.



Тема Re: цвят на листатанови [re: Tom_cat]  
Автор naiv (тя)
Публикувано10.10.16 12:45



Ми да, виж, прочетох по-внимателно.

Но пак не ми изглежда да е непроменено отразяването и пропускането при изтъняване. Или се променя само наситеността на цвета?

Редактирано от naiv на 10.10.16 13:10.



Тема Re: цвят на листатанови [re: mr Chaos]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.10.16 15:38



и как тялото решава дали даден син фотон да го пусне или да го отрази?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано10.10.16 16:05



Ъгъла на падане играе роля мисля.
Колкото е по-дебело тялото, толкова повече намалява интензитета в посока "излизане".
Поради многократните отражения вътре, част от сините фотони също ще бъдат погълнати.
Тялото поглъща по-силно едни честоти, по-слабо други, но абсолютно 100 процентово отражение или поглъщане няма.



Тема Re: цвят на листатанови [re: naiv]  
Автор naiv (тя)
Публикувано10.10.16 16:51



Добре, де, полупропускливото огледало, с което разните интерферометри работят (и затова съм ги чувала, щото нали СТО и т.н.), нали били просто по-тънък слой от среброто или от каквото е покритието на стъклото. И заради това половината от лъч преминава, а другата се отразява. Сега, ако има намазано със синя боя стъкло, всичко ще се отразява от едната страна. Ако е рехав слой, ще преминава половината и ще е син от двете страни, но какво точно ще е синьто спрямо плътния слой?



Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано10.10.16 17:05



Това вече е съвсем друг въпрос.



Тема Re: цвят на листатанови [re: Tom_cat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.10.16 17:36



не е, всъщност той е отговора на "парадокса"




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано10.10.16 18:23



Атомите и молекулите на обикновените материали отразяват - и съответно игнорират (пропускат) - това което не поглъщат. А интерференчните филтри и огледала, за които споменаваш, имат особена конструкция, която не разчита на поглъщането.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: цвят на листатанови [re: Герисъм]  
Автор naiv (тя)
Публикувано10.10.16 18:44



Това поглъщане на мен също ми е много загадъчно, както май и напред имаше мнение. Много странно свойство е това да се поглъща избирателно.

Обяснявам защо го игнорирам и се запътих към огледалата...



Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано10.10.16 18:45



Няма никакъв парадокс. За обикновения житейски случай, за който ти претендираше да е въпроса в началото аз отговор съм дал.
Ако обаче си имал предвид нещо друго, дай да го видим какво е.



Тема Re: цвят на листатанови [re: naiv]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано10.10.16 19:10



О, избирателното поглъщане е основно свойство на атома. Електроните в него имат дискретни енергетични нива, т.е. те имат само разрешени състояния и забранени зони между тях. Един електрон може да премине между две такива състоянния или ако излъчи квант с енергия равна на разликата между тях, или погълне такъв квант. Това лежи в основата на факта, че спектърът на излъчване (и поглъщане) на атомите не е непрекъснат, а е организиран от спектралните линии. Т.е. едно вещество поглъща най-ефективно около спектралната линия на атомите от които е съставени, а всичко останало го отразява/пропуска. Огледалата са на друг принцип, или подходящо избран интерференционен ефект, или взаимодействие със свободни електрони, които не поглъщат някакви дискретни честоти избирателно.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: цвят на листатанови [re: Герисъм]  
Автор naiv (тя)
Публикувано10.10.16 23:14



Ех, атомите, те са ясни. Но като се боядисва например текстил или яйце, да кажем с естествени материали, например люспи от лук или коприва, какво им става на атомите на белия плат и яйцето!

Ето атомите:







Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор min4o praznikov (тъпак)
Публикувано10.10.16 23:34



верно си прост и не ставаш за тия работи.
похвално е че го признаваш. тва е голяма рядкост сред релативистите.
паули е направил същото.

бъркаш отразена с преминала светлина. златото е зелено на преминала светлина.







Тема Re: цвят на листатанови [re: bozho-109952]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано11.10.16 00:31



Не знаех.
Е, в такъв случай пак е чудо - майчицата природа е пропуснала голма далавера, игнорирайки енергията в зеления спектър.



Тема Re: цвят на листатанови [re: klapaucius]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано11.10.16 00:54



Доколкото знам, това е разумен компромис. По-тъмни листа ловящи повече енергия ще се затоплят повече и ще губят повече вода, което пък ще снижи ефективността на фотосинтезата.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: цвят на листатанови [re: klapaucius]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано11.10.16 01:10



Той и Гери писа, ама и аз да допълня. При водораслите, особено кафявите се използва основно зелената светлина, защото достига по-надълбоко, отколкото другите части от спектъра. Но за целта ползват услугите на разни бактерии, с които са в симбиоза.
Явно само с хлорофил не става, но за условията на повърхността хлорофилът се е оказал достатъчен.
Иначе се правят разработки за изкуствен хлорофил, който да ползва зелената светлина.



Тема Re: цвят на листатанови [re: min4o praznikov]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано11.10.16 01:16



Отразената и преминалата светлина са еднакви по спектър (освен при интерференчните филтри, ама там е друга бира). Проблемът е, че материалите имат допълнително разсейване на преминалата светлина по честота, което разсейване при едни е по-силно, при други по-слабо, че и зависи от качествата на самата повърхност. Например въздухът е напълно прозрачен за бялата светлина, ама вследствие на такова разсейване небето е синьо.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: цвят на листатанови [re: Герисъм]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.10.16 09:35



да ама не са. тънък лист злато или мед са зелени като гледаш през тях.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема добре, край на залозитенови [re: zaphod]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.10.16 09:51



доста от вас виждам че им се върти на езика "телата имат оня цвят който не се поглъща, той ще мине и той ще се отрази", но аз не напразно дадох примера със ония пластинки в сидито, както и тук други допълниха златото, медта и всеки метал който има цвят, ако бъде разтеглен ще има "логично" поведение на преминалата светлина. казвам това смело, без да имам информация за всеки метал, и там е ключа за палатката.
отговора е свързан с думата "отражение", аз съвсем умишлено я използвах неправилно, но го направих защото знам че всички я ползват неправилно и ще хване дикиш.
листата, синия камък, и въобще повечето обекти в реалния свят НЕ отразяват цвета който имат, всъщност отразяват бяло. който иска да се увери, да вземе примерно парче гладка червена пластмаса и да погледне под остър ъгъл, когато пластматата наистина ясно се вижда какво отразява, отражението е като във огледало, не е оцветено.
когато в детските книжки казват че листото отразява зелената светлина, просто лъжат. ако листото отразяваше зелената светлина, щеше да има металически вид, защото както знаем "ъгъла на падане е равен на ъгъла на отразяване". листото не отразява зелената светлина, а я разсейва, има голяма разлика. когато дадено тяло разсейва светлината, това означава че тя се мотка известно време из неговия обем, поради нееднородния му характер (примерно снегът разсейва, но той е от лед и въздух, които са прозрачни), и дали ще излезе от предната страна или от задната е въпрос на късмет. светлината преминала през листото и "отразената" са съвсем еднакви, просто едната при моткането е нацелила предната повърхност, а другата задната. да се нарече първата "отразена" е толкова вярно, колкото да се нарече задната "пречупена" , с една дума очевидна глупост.
и разбира се в случая когато наистина имаме цветно отразяване на светлината, както е при металите, логиката си работи, цветът на преминалата светлина е обратен на тоя на отразена.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 11.10.16 09:54.



Тема Re: цвят на листатанови [re: Герисъм]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.10.16 09:59



абе мисля че просто еволюцията това е намерила и това ползва. ако си забелязал има много видове с тъмни листа, тъмнолилави обикновено, които не знам по каква логика имат тоя цвят само на силно слънце, на сянка стават зелени. освен това да не забравяме че растенията са произлезли от морето, където водата не е проблем.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: добре, край на залозитенови [re: zaphod]  
Автор naiv (тя)
Публикувано11.10.16 11:29



да ама не са. тънък лист злато или мед са зелени като гледаш през тях.

и разбира се в случая когато наистина имаме цветно отразяване на светлината, както е при металите, логиката си работи, цветът на преминалата светлина е обратен на тоя на отразена.

Значи аз като имам опит с твои изказвания, правилно съм разбрала неказаното в задачата, а именно обратното на казаното!



казвам това смело, без да имам информация за всеки метал, и там е ключа за палатката.

Къде е ключа за палатката - ами ако не са залени златото и медта?



Тема Re: добре, край на залозитенови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано11.10.16 15:10



и разбира се в случая когато наистина имаме цветно отразяване на светлината, както е при металите, логиката си работи, цветът на преминалата светлина е обратен на тоя на отразена.

За човек с твоите претенции е меко казано странно да употребиш "обратен цвят". Особено когато изясняваш тънкостите на отразяване на светлината и цветовете на телата.
Казваш, че телата не отразяват светлината, а я разсейват. Според мен е въпрос на терминология. Аз бих казал, че отразяват дифузно.



Тема Re: цвят на листатанови [re: Герисъм]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано11.10.16 21:34



Съмнява ме нещо. Ще се затоплят листата, ако фотосинтезата им е ниско ефективна, но дори при това положение, допълнителната топлина може както да вреди, така и да помага.



Тема Re: добре, край на залозитенови [re: Tom_cat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано12.10.16 06:53



виж сега, няма да споря, аз не съм гери. едва ли някога ще опреш до ситуация когато има значение дали е отражение или разсейване, така че както и да си го наричаш все тая. ако все пак опреш можеш да изровиш темата и да прочетеш внимателно какво съм написал






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: добре, край на залозитенови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано12.10.16 07:48



Това, че не си гери го знаем.
Дали ще спориш си е твое решение. Но ми стана забавно написаното в българската, както и в англоезичната уикипедия по въпроса.
В българската пише в общи линии това, което ти казваш. Интересното е отдолу.

!!! Моля не пишете неща, които не разбирате... Голяма част от написаното тук е невярно, неточно или некоректно, вкл. текста под картинката...

За по-достоверна информация прочети - Scattering !!!


Така, отваряме на Scattering и там пише така -
Scattering is a general physical process where some forms of radiation, such as light, sound, or moving particles, are forced to deviate from a straight trajectory by one or more paths due to localized non-uniformities in the medium through which they pass. In conventional use, this also includes deviation of reflected radiation from the angle predicted by the law of reflection. Reflections that undergo scattering are often called diffuse reflections and unscattered reflections are called specular (mirror-like) reflections.
Т.е. тук се говори точно за отражение, което претърпява разсейване, наречено дифузно отражение, както и отражението, при което ъгълите на падане и отражение са равни.

P.S. По-важно е обаче какво реално се разбира под понятието разсейване. Ако то е същото по физичната си същност като дифузното отражение, то тогава въпросът е само терминологичен.

Редактирано от Tom_cat на 12.10.16 08:18.



Тема Re: добре, край на залозитенови [re: Tom_cat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано12.10.16 09:50



както казах в началото, всички ползват "отражение" и за разсейването (scattering), което обаче по нищо не се отличава от ползването на "сила" и "мощност" в ежедневния език като синоними (и аз в това число). но за един човек който примерно проектира двигатели двете неща са безкрайно различни.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: добре, край на залозитенови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано12.10.16 10:29



В такъв случай очаквам да обясниш физичната същност на разсейването. Какво представлява. Или поне да дадеш линк където е обяснено.
Ясно ми е какво е сила и мощнос, и аз не ги употребявам тези понятия дори в ежедневния живот като синоними.
Често хората казват, че при предавките на зъбни колела, примерно в скоростната кутия на автомобилите, как при ниски предавки се губели обороти, но се печелело мощност, а то е увеличение на въртящ момент, а не мощност, за сметка на обооротите (ъглова скорост).



Тема Re: добре, край на залозитенови [re: Tom_cat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано12.10.16 10:43



а, в текста който си дал си го има, разсейването се поражда в нееднородна прозрачна среда, обикновено в смес от някакви вещества, а отражението се поражда на повърхността. ако трябва да задълбаем още, отражението може да наодобява разсейването, ако повърхността е грапава, но дори в тоя случай пак между отражението и разсейването има две важни разлики
- отражението обикновено не променя цвета на светлината, а разсейването по-често го променя
- отражението има дистрибуция силно влияеща се от ъгъла на падане на светлината, докато разсейването има дистрибуция слабо влияеща се от ъгъла на падане. това е всъщност основната им и по-сигурна за идентификация разлика, това с цвета е по-маловажно.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: добре, край на залозитенови [re: zaphod]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано12.10.16 11:02



както казах в началото, всички ползват "отражение" и за разсейването (scattering), което обаче по нищо не се отличава от ползването на "сила" и "мощност" в ежедневния език като синоними (и аз в това число). но за един човек който примерно проектира двигатели двете неща са безкрайно различни.

6+ !!!

Не знам дали ще "помогне"

- в обяснение...

Чисто отражение - няма. Без поглъщане на фотони от падащата светлина, не може да "стават" другите ефекти, като посока на пречупено, разсеяно, отразено и т. н. (Файнман има едни лекции - май в Русия - на които разглежда преминаване на фотон през оптична среда - прозорец, огледало - но нещо не можах да ги открия-??! - само 4% се отразяват ... или 16% от "горен слой" и зависи от дебелината на материала - по памет)
При листата - излъченото е групов ефект поради "груповата" структура на материала. Погълнатите фотони са различни за различните групи и променят движенията им като цяло (а не като поглъщане на фотон от единичен атом - за съответната хим. реакция). За отбелязване - ние не "виждаме" частта от вълни за самоорганизацията на фронтовете от груповите ефекти - инфра и ултра.


пп Докато пишех - виждам си отговорил...
Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Редактирано от zornik2 на 12.10.16 11:03.



Тема Re: добре, край на залозитенови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано12.10.16 12:30



Добре, значи е подвеждащо че отначало уж въпроса беше за цветовете, а всъщност цялата драма е била за разликата между разсейване и отражение.



Тема Re: цвят на листатанови [re: min4o praznikov]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано12.10.16 15:19



За гориварите е важно да си плещят!

Времете и пространството правят относителни, но горивата и мангизите СИ налагат за абсолютни!



Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор Фири (непознат)
Публикувано26.10.16 12:44



Оранжеви са листата.



Тема Re: добре, край на залозитенови [re: zornik2]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано27.10.16 18:00



При листата - излъченото е групов ефект поради "груповата" структура на материала. Погълнатите фотони са различни за различните групи и променят движенията им като цяло (а не като поглъщане на фотон от единичен атом - за съответната хим. реакция). За отбелязване - ние не "виждаме" частта от вълни за самоорганизацията на фронтовете от груповите ефекти - инфра и ултра.

Тук има малко интересно като наблюдение:


Изненадваща причина листата на бегонията да са сини - за добиване на повече енергия

Първите фотосинтезиращи организми вероятно са били сини, а такива сини растения все още съществуват - това са бегониите от сумрачните дъждовни гори на Югоизточна Азия, на които, за да оцелеят в условията на ниска осветеност, им помага точно синият цвят на листата, съобщава Science.
Изследването е публикувано в Nature Plants.

Почти целия живот на Земята зависи от способността на растенията да превръщат светлината в химична енергия. Хлоропластите, тези малки фабрики, които извършват тази дейност, обикновено се смятат за пасивни - те просто си седят там и абсорбират светлината. Но се оказва, че не винаги е така.

Сега британски изследователи съобщават, че са открили вид сенколюбива бегония, наречена Begonia pavonina, която подрежда своите абсорбиращи светлината компоненти в листата си, за да стимулира поглъщането на светлината.
Необичайното оцветяване на вида идва от фотосинтезиращи структури, наречени иридопласти, обяснява съавторът на проучването Хедър Уитни (Heather M. Whitney) от Университета на Бристол. Както хлоропластите, тези структури предоставят клетъчния механизъм за фотосинтезата. Хлоропластите абсорбират светлината и я използват, за да синтезират молекулите, които съхраняват енергия, разчитайки на хлорофил - пигмент, който абсорбира червената и синята светлина и отразява зелената, което придава на растенията типичнния им вид.

Но когато Уитни и колеги й проучват клетките на Begonia pavonina под микроскоп, забелязват, че иридопластите имат много странно форма. Те са разположени един върху друг, мембрана върху мембрана и са разделени от тънък слой течност.

Почти целия живот на Земята зависи от способността на растенията да превръщат светлината в химична енергия. Хлоропластите, тези малки фабрики, които извършват тази дейност, обикновено се смятат за пасивни - те просто си седят там и абсорбират светлината. Но се оказва, че не винаги е така.

Сега британски изследователи съобщават, че са открили вид сенколюбива бегония, наречена Begonia pavonina, която подрежда своите абсорбиращи светлината компоненти в листата си, за да стимулира поглъщането на светлината.

Необичайното оцветяване на вида идва от фотосинтезиращи структури, наречени иридопласти, обяснява съавторът на проучването Хедър Уитни (Heather M. Whitney) от Университета на Бристол. Както хлоропластите, тези структури предоставят клетъчния механизъм за фотосинтезата. Хлоропластите абсорбират светлината и я използват, за да синтезират молекулите, които съхраняват енергия, разчитайки на хлорофил - пигмент, който абсорбира червената и синята светлина и отразява зелената, което придава на растенията типичнния им вид.

Но когато Уитни и колеги й проучват клетките на Begonia pavonina под микроскоп, забелязват, че иридопластите имат много странно форма. Те са разположени един върху друг, мембрана върху мембрана и са разделени от тънък слой течност.

Ефектът на слоя е подобен на вида на преливащото се със цветовете на дъгата масло, плаващо на водна повърхност. "Светлината, преминаваща през структурата леко се пречупва, което се нарича интерференция, обяснява Уитни. "Така се получава преливащия се отблясък".

Типичните хлоропласти са обхванати от външната, вътрешна и трета мембрана, наречена тилакоидна, които се натрупват една върху друга малко по случаен режим. При B. pavonina обаче това подреждане е далеч подредено, създавайки фотонни кристали. Тези кристални решетки силно отразяват синята светлина и листата придобиват тези преливащи се цветове.

Но по-важното е, че те се концентрират енергията на по-наситените зелени и червени дължини на вълните на светлината в листата си. Крайният резултат е, че листата на B.pavonina поглъщат около 10% повече енергия, отколкото другите обитатели на тропичния подлес. Това може да не изглежда много, но под дебелите балдахини на малайзийските гори, където живее B. pavonina , всяка допълнителна енергия дава на растението шанс да надделее над своите конкуренти.

...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: цвят на листатанови [re: zaphod]  
Автор lampion ()
Публикувано27.10.16 22:54



През есента цветът се променя.Явно не опира само до разсейване и отражение.



Иначе четох някъде, че листата отразява зеленият цвят като някакъв вид защитен механизъм, който ги пази от изгаряне и в същото време им доставя достатачно енергия за обработката на захар, фотосинтеза, растеж и прочие химични процеси.

Грубо казано, да речем - имаш някакво нормално разпределение във видимия спектър.Слагаш два хлорофила тип (a) и (b) извън стандартното отклонение от 68%(правилото https://en.wikipedia.org/wiki/68%E2%80%9395%E2%80%9399.7_rule) и ако растението се нуждае от повече енергия, поглъща синя, ако по-малко - червена..

Дали е еволюция? Божа работа..

\" смятам всичко за измет, само Христос да придобия \"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.