Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:49 09.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема какво ще се случи?  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано15.09.16 14:05



в следната ситуация:
имаме оптичен сплитер, дето като му пуснеш светлина в посока Х, я разделя на два равни по мощност лъча насочени по У и -У.
така, поставили сме сплитера да се рее свободно, и пускаме единичен фотон по Х.
ако сложим два детектора някъде нататък по двете посоки на оста У, един от двата ще сработи защото фотона се е засилил по едната от двете посоки на У. какво обаче се случва със самия сплитер? ясно че заради отразяването на фотона, ще получи лек тласък. сядаме значи и чакаме милион години, докато преместването породено от тласъка стане видимо.
какво ще е то?
а) в посока 45 градуса срещу детектора който е сработил, за да се съхрани импулса
б) напред, когато фотона се разцепил, не е било ясно кой детектор ще сработи, неопределеността ще се погрижи закона за запазване на импулса да не се наруши
в) ако има детектори в рамките на "честотната лента" - а) ако няма - б)
г) нещо друго (......)




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор Firi (член)
Публикувано15.09.16 14:25



Те тия най- ги обичам:)



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано15.09.16 18:07



Един милион години - добре може и да почакам, ами ако са два милиона години ко прайм. Ами ако фотона има черен печат и не го пуснат на границата, ами ако се спъне и ои чупи крака преди сплитера ко прайм тогава питам аз?
Не не нема оделка!



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано15.09.16 23:11



Според мен а)



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано16.09.16 08:13



Ако светлината се разделя на два равни лъча, неопределеност няма по условие. -> Имаме два лъча в противоположни посоки.

Значи сплитера ще се премести напред.
Не се искат чак милион години. Слънчевите платна си работят добре. Има видимо преместване за много по-кратко време.



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: mr Chaos]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.09.16 10:01



нали затова казах "пускаме един фотон". с един фотон бая има да почакаш докато се премести дори прашинка, но търпението ти ще бъде все пак възнаградено




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор 741 ()
Публикувано16.09.16 10:56



Без претенции да имам хабер от квантова оптика, мисля че краткосрочно б), а дългосрочно а). Поне това най-добре ми се вписва с подочуто оттук оттам по въпроса.

Или по-точно формулирано, няма как да разберем накъде се е отклонил сплитера за време на измерване по-кратко от необходимото на информацията да пристигне от детекторите, нещо такова. Ако има начин, то самият сплитер става детектор.



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор polu (идиот)
Публикувано16.09.16 14:19



в следната ситуация:
имаме оптичен сплитер, дето като му пуснеш светлина в посока Х, я разделя на два равни по мощност лъча насочени по У и -У.
Не са по У и – У (та доста време не мога да схвана първоначално какво разглеждаш), а на 90 градуса едни спрямо друг виж тука: http://www.st-andrews.ac.uk/physics/quvis/simulations_twolev/IOP%20-%20Mach%20Zehnder-PhaseShifter%20V7%20REV%20-%20Copy.swf
А разделянето по мощност (равен интензитет) става само при определена фазова разлика, това е и практичната същност на оптичните рутери, като манипулират фазата изпращат пакетите към съответния сървър.




така, поставили сме сплитера да се рее свободно, и пускаме единичен фотон по Х.
Няма никаква гаранция за законите по които преминават или се отразяват множество фотони (това което разглеждаш по горе) ще са в сила и за единичен фотон.
Фотона е неделим, отам и всякакво разглеждане води до вудо магия (както съм се изразявал по рана за КМ.)



ако сложим два детектора някъде нататък по двете посоки на оста У, един от двата ще сработи защото фотона се е засилил по едната от двете посоки на У. какво обаче се случва със самия сплитер? ясно че заради отразяването на фотона, ще получи лек тласък. сядаме значи и чакаме милион години, докато преместването породено от тласъка стане видимо.
какво ще е то?
Добре де, чакаме 1 милион години за да стане видимо въпросното преместване. Но ако детекторите са на милиард години разстояние то съгласно КМ (оная вуду част на КМ) преди да се определи откъде е минал фотона то сплитера остава в някакво безвремие за 999 милиона години и чак тогава ще си извърши преместването.



а) в посока 45 градуса срещу детектора който е сработил, за да се съхрани импулса
в посока 45 градуса и то при условие, че фотона се е отразил от рутера.


б) напред, когато фотона се разцепил, Фотона е неделим, излъчва се цял и се дедектира цял, половини фотони има сам при вудоКМ.

не е било ясно кой детектор ще сработи, неопределеността ще се погрижи закона за запазване на импулса да не се наруши
Но след 999 милиона години, а през това време ще разчитаме на баба Яга ли?



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано16.09.16 14:25



а)

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано16.09.16 14:41



"Но ако детекторите са на милиард години разстояние то съгласно КМ (оная вуду част на КМ) преди да се определи откъде е минал фотона то сплитера остава в някакво безвремие за 999 милиона години и чак тогава ще си извърши преместването. "

Нищо подобно. Измервайки моментално сплитера, може да предскажеш кой детектор ще улови фотона. Ако там няма детектори, а интерференционен екран, с това измерване разрушаваш интерференцията. Това е и принципа на експериментите с отложен избор.


"Фотона е неделим, излъчва се цял и се дедектира цял, половини фотони има сам при вудоКМ. "

Това твърди и квантовата механика - квантите са неделими и то по дефиниция. Каква ти е тази вудуКМ, само ти си знаеш.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.09.16 15:42



добре, но това значи че сплитера е детектор на клон от пътя, ако заменя двата детектора с огледалца, които събират двата лъча върху екран, то не трябва да интерферират ако поведението е а)
ако обаче го направиш, ще видиш че интерферират :)




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор min4o praznikov (тъпак)
Публикувано16.09.16 15:45



неопределеността ще се погрижи закона за запазване на импулса да не се наруши

хумор.





Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор gerisoft_-126481 (корав оптимист)
Публикувано16.09.16 15:51



Ами ако оставиш сплитера да може да отчита импулса, той става детектор, именно, интерференция няма да се получи в тая ситуация. Това е същността на експериментите с отложен избор - преди крайният детектор - екран или детектори, да смениш типа на експеримента и да определиш пътищата.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано16.09.16 16:01



Но ако детекторите са на милиард години разстояние то съгласно КМ (оная вуду част на КМ) преди да се определи откъде е минал фотона то сплитера остава в някакво безвремие за 999 милиона години и чак тогава ще си извърши преместването. "

Нищо подобно. Измервайки моментално сплитера, може да предскажеш кой детектор ще улови фотона. Ако там няма детектори, а интерференционен екран, с това измерване разрушаваш интерференцията.
Е …. толкова ти го набивах в канчето така и не разбра ,че има и динамична интерференчна картина освен статична.



"Фотона е неделим, излъчва се цял и се дедектира цял, половини фотони има сам при вудоКМ. "

Това твърди и квантовата механика - квантите са неделими и то по дефиниция. Каква ти е тази вудуКМ, само ти си знаеш.
Ти ли не знаеш какво е вудуКМ, да беше друг хайде да мине номера. Знаеш като поп. Забрави ли, за гъделичкания фотон дето няма обяснение защо се хили безпричинно. И график ти бях направил кога да караш метла кога да правиш бяла и черна магия и т.н.



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: gerisoft_-126481]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.09.16 16:05



тука не е баш експеримент с отложен избор.
там е работата че дали сплитера е детектор или не зависи от твърде спорен момент
нека сменим въпроса - имаме сплитер, две огледала на мястото на детекторите и екран. пускаме един фотон, може ли фотона да се появи в точка на екрана, където амплитудата се нулира, отговора е очевидно не, защото интерференция ще има, експеримента може да си го направиш и у вас. ако обаче сплитера е в безтегловност и вакум то след милион години можем да кажем през кой клон е минал фотона, следователно отговора се сменя






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано16.09.16 16:12



По какво се отличава от експериментите с отложен избор? Имаш промяна на ситуацията след излъчването и преди регистрирането. Експериментите с отложен избор дават резултат, производен на ситуацията след промяната. В случая ще е еквивалентно на това да детектираш кой фотон през кой изход минава на двупроцепният експеримент - с определяне на импулса на сплитера правиш същото.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано16.09.16 16:18



Никой свестен експериментатор не разчита на динамична интерференчна картина. По простата причина, че всичко което не е статична, може да мине за динамична картина, включително и простото кръстосване на лъчи в пространството. Така че това възражение не се приема.

"Ти ли не знаеш какво е вудуКМ"

Знам, това е твоето незнание за експерименталните резултати в тази област.


"Забрави ли, за гъделичкания фотон дето няма обяснение защо се хили безпричинно"

Проблемът е, че ти като причина търсиш само класическа такава, и това ограничава възможностите ти за възприемане на евентуалните отговори. Чети бе, човек, колко пъти да ти го набивам в канчето? Всички магии идват от незнание и невежество.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано16.09.16 16:44



Никой свестен експериментатор не разчита на динамична интерференчна картина. По простата причина, че всичко което не е статична, може да мине за динамична картина,
То на практика всички наблюдаеми интерференчни картини са динамични, а са статични само при теоретично разглеждане. включително и простото кръстосване на лъчи в пространството.
Простото разглеждане си е някаква твоя простотия нямаща отношение.



"Ти ли не знаеш какво е вудуКМ"

Знам, Ами като знаеш що се правиш на улав.



"Забрави ли, за гъделичкания фотон дето няма обяснение защо се хили безпричинно"

Проблемът е, че ти като причина търсиш само класическа такава,
Глупости, пак ми приписваш неща които не са верни.



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано16.09.16 17:03



По какво се отличава от експериментите с отложен избор? Имаш промяна на ситуацията след излъчването и преди регистрирането.

Имаш промяна на ситуацията но не с енергията на фотона както разглежда заход. При класическото разглеждане промяната не идва от фотона.
„тука не е баш експеримент с отложен избор.“






Тема Re: какво ще се случи?нови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано16.09.16 17:05



"То на практика всички наблюдаеми интерференчни картини са динамични, а са статични само при теоретично разглеждане"

Абе теоретично, теоретично, ама при опита на Майкелсън и Морли се изследва преместване на 1/20 от линията в половингодишен период. Не издребнявай.


"Ами като знаеш що се правиш на улав"

Не ми вади думите от контекста, това показва само че съм те лишил от смислени аргументи




"Глупости, пак ми приписваш неща които не са верни"

Кое не е верно, че търсиш някакво класическо обяснение? Ми прочети какво си написал де.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: какво ще се случи?нови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано16.09.16 17:10



Не схванах какво имаш пред вид. Не съм говорил нищо за енергии на фотона, и не се основавам на класическо разглеждане. В класическата физика няма фотони и за тях няма класическо разглеждане.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: min4o praznikov]  
Автор polu (идиот)
Публикувано16.09.16 17:49



„неопределеността ще се погрижи закона за запазване на импулса да не се наруши „

„ хумор.“

Минчо, то те разглеждат неопределеността като нещо реално разумно интелигентно и т.н. И няма как да не се стигне до глупост ако тръгнеш по мурафетите на така наречената ВКМ.
Същото е и ако тръгнеш след торен бръмбар, гарантирано е да те заведе до лайно.




Тема Re: какво ще се случи?нови [re: polu]  
Автор min4o praznikov (тъпак)
Публикувано17.09.16 02:05



абсолютно.



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано17.09.16 08:52



Имаш промяна на ситуацията след излъчването и преди регистрирането.
няма такова нещо, това е чист експеримент с интерференция (като тоя на

), не е с отложен избор, и когато експеримента е отдавна приключил, и вече интерференцията си я има, ти в един момент се сещаш "абе, ами аз мога да разбера от къде е минал фотона като измеря колко се е преместил сплитера".
разбира се не можеш, има уловка, макар и аз не съм много сигурен дали е точно така, само предполагам.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано17.09.16 09:39



По-лесно е да измериш преместването на огледалата, които отклоняват лъчите на 90 градуса.





Тема моето мнение (и усложняване на въпроса)нови [re: zaphod]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано17.09.16 10:34



първо няколко думи защо смятам тоя въпрос за интересен: когато фотона минава по два възможни пътя, очевидно взаимодейства с елементите от пътя (огледалца, сплитери, лещи, и тн) иначе нямаше да се формират тия пътища, щеше просто да си жули напред. щом има взаимодействие, има и предаден импулс. тоя предаден импулс, какъвто и да е той, трябва да бъде консистентен с това което накрая наблюдаваме.
аз винаги съм смятал че по-вероятно зад понятието колапс седи нещо реално (не че е задължително), демек жулят си значи вълните, и по някое време се решава "тук ще бъде българия" и това е. долу горе това е и позицията на фон нойман.
точно обаче въпроса с подвижните оптични елементи ме кара да мисля че няма вариант за логически издържан колапс модел,защото той би изисквал фотона или да колапсира на някой от оптичните елементи в установката, или да стигне в чиста суперпозиция до екрана, и тогава ще имаме смес от интерференция+гаусиани.
това обаче няма как да стане ако държим импулса да се запазва, ще стане така че в някои случаи сплитера няма да покаже преместване консистентно с детектора (фотона не колапсира на него, а на детектора) и тогава импулса чао. това че неопределеността ще се погрижи (отговор б) не го виждам как ще стане, защото мога да сложа детектора дето си искам и да докарам огромна точност в измерването на импулса и никаква неопределеност не може да спаси положението.
моето мнение е: отговор а) , сплитера ще се задвижи 45 градуса обратно на сработилия детектор
и ето втората, и всъщност по-интересна част на въпроса:
- ако изградим многопътна оптична система с подвижни огледалца, сплитери и тн елементи (то всъщност всяка е такава) в която накрая събираме пътищата върху екран, при пускане на единичен фотон ще "нарисуват" ли преместените след милион години елементи ЕДИН ЕДИНСТВЕН път през системата. примерно ако пътищата са два, всеки с по 100 огледалца, ще се преместят ли всички 100 огледалца на един от тях?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: mr Chaos]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано17.09.16 10:38



да, или на огледалцата, няма значение




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано17.09.16 21:10



“”””По какво се отличава от експериментите с отложен избор? Имаш промяна на ситуацията след излъчването и преди регистрирането.

Имаш промяна на ситуацията но не с енергията на фотона както разглежда заход. При класическото разглеждане промяната не идва от фотона.
„тука не е баш експеримент с отложен избор.“
++++++++++++++++++++++++++++++



Не схванах какво имаш пред вид.
Ами как ще схванеш бе приятел като не четеш въпросния поста (по горе съм ти го повторил да няма хън мън ) а гледаш да орезилиш опонента.

При класическото разглеждане на експериментите с отложен избор, експериментатора или някаква автоматика променя нещо по постановката влагайки енергия от вън за експерименталната постановка. (Не разглеждам никаква класическа физика дето се опитваш да ми препишеш, (както и в другия пост) няма ли да ги израстеш тез зомски номера)


А заход разглежда промяна на ситуацията, но енергията за тази промяна идва от енергията на фотона и в случая няма от къде другаде да дойде но и ЗЗЕ трябва да не се нарушава и т.н. (за сега ще си спестя подробностите какво как и къде).




Не съм говорил нищо за енергии на фотона, и не се основавам на класическо разглеждане. В класическата физика няма фотони и за тях няма класическо разглеждане.
Дрън дрън пляс пляс.



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано17.09.16 21:26



ОК, не е точно експеримент с отложен избор, прав си, прибързах. Началните условия определят резултата дали ще е интерференция или не. Ако фиксираш сплитера (за земята например), неопределеността на импулса му ще е малка, и в резултат ще имаш интерференция. Няма да можеш да определиш пътищата, тъй като си отрязал възможността да определиш импулса на сплитера, получен от фотона. Ако оставиш сплитера без опора, ще можеш да определиш импулса му, доставен от фотона, и по тоя начин да определиш пътя, поради което няма да има интерференция. Колкото е по-малък импулса на фотона, толкова неопределеността в импулса на сплитера ще нараства и интерференчната картина ще си вдига контраста, в обратната посока на импулсната скала ще изчезва.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано17.09.16 21:38



"При класическото разглеждане на експериментите с отложен избор, експериментатора или някаква автоматика променя нещо по постановката влагайки енергия от вън за експерименталната постановка."

Енергията от вън няма значение при експериментите с отложен избор. Попрочети повечко. И разбира се, няма класическо разглеждане на такива експерименти, защото ефектите от тях са чисто квантови - класическата физика нищо не предсказва за тях.

Дрънкай и си пляскай. То само това правиш де.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано17.09.16 21:57



"При класическото разглеждане на експериментите с отложен избор, експериментатора или някаква автоматика променя нещо по постановката влагайки енергия от вън за експерименталната постановка."

Енергията от вън няма значение
Глупости, значение има само зомското баукане колкото да кажеш нещо. Духаш супата.



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано17.09.16 22:12



АМи като нищо не разбираш, само това ще можеш да отговаряш. Оправдания и бягане по ъглите. Чети



Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: моето мнение (и усложняване на въпроса)нови [re: zaphod]  
Автор polu (идиот)
Публикувано17.09.16 23:40



първо няколко думи защо смятам тоя въпрос за интересен: когато фотона минава по два възможни пътя, Даже и по така наречената вКМ фотона не минава и по двата възможни пътя а само по единия, но не сме можели да определим по кой е минал и т.н.
очевидно взаимодейства с елементите от пътя (огледалца, сплитери, Да, ваимодейства лещи, С прозрачни материи не взаимодейства.
и тн) иначе нямаше да се формират тия пътища, щеше просто да си жули напред. щом има взаимодействие, има и предаден импулс. тоя предаден импулс, какъвто и да е той, трябва да бъде консистентен с това което накрая наблюдаваме.
Правилно, като идея добре, а за слабите места по надолу.


аз винаги съм смятал че по-вероятно зад понятието колапс седи нещо реално (не че е задължително), демек жулят си значи вълните, и по някое време се решава "тук ще бъде българия" и това е. долу горе това е и позицията на фон нойман.
точно обаче въпроса с подвижните оптични елементи ме кара да мисля че няма вариант за логически издържан колапс модел,защото той би изисквал фотона или да колапсира на някой от оптичните елементи в установката, или да стигне в чиста суперпозиция до екрана, и тогава ще имаме смес от интерференция+гаусиани.
това обаче няма как да стане ако държим импулса да се запазва, ще стане така че в някои случаи сплитера няма да покаже преместване консистентно с детектора (фотона не колапсира на него, а на детектора) и тогава импулса чао. това че неопределеността ще се погрижи (отговор б) не го виждам как ще стане, защото мога да сложа детектора дето си искам и да докарам огромна точност в измерването на импулса и никаква неопределеност не може да спаси положението.
моето мнение е: отговор а) , сплитера ще се задвижи 45 градуса обратно на сработилия детектор
и ето втората, и всъщност по-интересна част на въпроса:
За слабите места: Разглеждаш един единствен фотон но само с един единствен фотон интерференчна картина не може да се получи, дори и при така наречената вКМ пущат множество фотони и чак тогава върху екрана се получавала (уж де) интерференчната картина. А само с един нищо не ти се получава, попадението ще му е вероятностно т.е. нужна ти е статистика от много попадения за да имаме доказана интерференчна картина и т.н.

Проблема ти е, че не можеш до използваш втори трети или множество фотони тъй като
по тази експериментална постановка:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/Beam_Split_and_fuse.svg/360px-Beam_Split_and_fuse.svg.png

и условието за което първоначално писа – свободно реещ се сплитер (нещо такова беше писал сега да не търся), то още първия фотон и неговия импулс със съответното преместване ще направи интерферометъра вече да не е правоъгълен , т.е. променяш конструкцията и интерференчния максимум се измества и всичко ти става манджа с грозде.






- ако изградим многопътна оптична система с подвижни огледалца, сплитери и тн елементи (то всъщност всяка е такава) в която накрая събираме пътищата върху екран, при пускане на единичен фотон ще "нарисуват" ли преместените след милион години елементи ЕДИН ЕДИНСТВЕН път през системата. примерно ако пътищата са два, всеки с по 100 огледалца, ще се преместят ли всички 100 огледалца на един от тях?

Ще се преместят, но всяко 100-но огледало различно. За да нямаме разправии със ЗЗЕ.



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано17.09.16 23:44




Прескачам те по зомските номера.
Духаш супата.



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано18.09.16 08:18



така е, но детайлите в дистрибуцията са интересните в случая, казано с две думи, мисля че експеримент от такъв тип може да се ползва за потвърждаване или отхвърляне съществуването на "колапс". междинните дистрибуции, когато интерференцията я има но е замазана, ще имат един вид ако колапса е реален процес, и друг вид ако е привиден процес.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: моето мнение (и усложняване на въпроса)нови [re: zaphod]  
Автор 741 ()
Публикувано18.09.16 09:39



това обаче няма как да стане ако държим импулса да се запазва, ще стане така че в някои случаи сплитера няма да покаже преместване консистентно с детектора (фотона не колапсира на него, а на детектора) и тогава импулса чао.

Ако приемем, че при отразяване импулса го пази статистиката, а при единичен фотон не се запазва, тогава отговор б) и нещата си идват на място.
Интересно дали има правени такива експерименти.

Редактирано от 741 на 18.09.16 09:43.



Тема Re: моето мнение (и усложняване на въпроса)нови [re: 741]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано18.09.16 10:16



Експерименталното потвърждение на ефекта на Комптън е доказателство, че импулса се съхранява при всеки фотон, а не го пази статистиката.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: моето мнение (и усложняване на въпроса)нови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано18.09.16 10:19



"Даже и по така наречената вКМ фотона не минава и по двата възможни пътя а само по единия, но не сме можели да определим по кой е минал и т.н. "

Понятието "път" е наша човешка измислица за по-лесно мислене. В квантовата механика частиците не ходят по пътища, и самата постановка да определяме пътища е изначално грешна. И това е разликата между КМ и твоята вКМ



Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: какво ще се случи?нови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано18.09.16 10:25



Така те обичам, наврян в ъгъла да си траеш там.

При експериментите с отложен избор промяната в установката се извършва след като фотонът премине някаква част от апаратурата. Например, ако апаратурата е за интерференция с два процепа, ако след като фотонът мине разстоянието до процепите, но още не е достигнал интерференчният екран, ти успееш да запушиш единият процеп, в резултат няма да получиш интерференция, а само дифракция. Енергията вложена в тази промяна не се предава на фотона - на екрана той си има същата енергия, с каквато е тръгнал.

Затова те съветвам да четеш, а не да се правиш на ощипана мома, за да ти се изяснят нещата. И да схванеш кой от двама ни е зомбът



Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Промяна на импулс при отражение ?нови [re: Герисъм]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано18.09.16 10:34



Как се запазва импулс на фотон ако при отражение очакваме да има въздействие, промян в импулс на огледалото или на какво да е от междинните във вашите мислени постановки. В момента на тези събития трябва да имаме <материализация> на фотон в тесни простр. граници, обем , и в някаква степен определен импулс, който да се променя. Какво става според сегашните квантови модели.



Тема Re: Промяна на импулс при отражение ?нови [re: laplandetza]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано18.09.16 10:55



Съхранява се сумарният импулс на системата, в която участва и фотонът. Той ще предаде на огледалата толкова импулс, колкото ще загуби. Фотонът взаимодейства като едно цяло, с целият си импулс.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: моето мнение (и усложняване на въпроса)нови [re: 741]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано18.09.16 11:23



хм. аз мога да отдалеча детектора много от сплитера или огледалото, ако детектора сработи, неопределеността в импулса по оста огледало-детектор трябва да е много ниска, а това няма как да стане ако подвижния елемент не покаже задвижване.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Промяна на импулс при отражение ?нови [re: Герисъм]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано18.09.16 11:34



Щом взаимодейства при отражение с целия си импулс, то значи преминаването му е определено само по едно направление. Всяко отражение не е ли нарушение на тази изначална неопределеност, т.е. има някакъв <математически колапс>





Тема Re: моето мнение (и усложняване на въпроса)нови [re: Герисъм]  
Автор 741 ()
Публикувано18.09.16 13:34



И аз се сетих за Комптън, ама при него няма ли колапс при взаимодействието с електрона?
Може да бъркам, нямам претенции.



Тема Re: моето мнение (и усложняване на въпроса)нови [re: zaphod]  
Автор 741 ()
Публикувано18.09.16 13:42



А, това е различно от първия ми отговор. Тук не говоря за неопределеност при запазването, а за определено незапазване при отражение на единичен фотон като в твоята постановка. А при достатъчно число фотони статистиката има грижата да осигури запазването на импулса както си му е реда.
Но си е хипотеза изсмукана от пръстите.



Тема Re: моето мнение (и усложняване на въпроса)нови [re: 741]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано18.09.16 14:29



Да, при взаимодействието с електрони имаме колапс. Поне дотолкова, доколкото и велектрона колапсира.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: моето мнение (и усложняване на въпроса)нови [re: 741]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано18.09.16 15:14



всъщност има вариант допускането че има "междинни" ситуации между заковани огледала и свободни огледала да е просто невярно. напълно възможно е интерференция да се наблюдава само ако оптичните елементи имат енергия на връзката един с друг по-голяма от енергията на отражението. като се замисля, това ми звучи най-добре.
с една дума, ако елементите са наистина свободни по дефиницията отгоре, фотона ще очертае път и няма да има интерференция ако пуснеш много фотони, ако пък не са свободни, то всички огледалца ще се задвижат вкупом и няма да се очертае път, но пък ще има интерференция. пак се върна вярата ми в съществуването на колапса :)




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 18.09.16 15:16.



Тема Re: За мнение от Министъра на образованиетонови [re: zaphod]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано18.09.16 17:52



пледирам. Той само мюфтия не е ставал още, учен е! Министъра знае.



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано19.09.16 08:54



... поставили сме сплитера да се рее свободно, и пускаме единичен фотон по Х.

Това по-скоро е "единичен ФРОНТ от фотони" от ЕМВълна.
Тогава -а) - при наличие на ефективен детектор, предвиден във -в)



Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zornik2]  
Автор min4o praznikov (тъпак)
Публикувано19.09.16 21:14



Това по-скоро е "единичен ФРОНТ от фотони" от ЕМВълна.

най-после каза нещо умно и затапи един релативистки “гении“.



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: min4o praznikov]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано19.09.16 22:07



Абе вие така и не схванахте какво е фотон, ама нейсе, все трябва да има и такива хора, за да е правилно статистическото разпределение.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано20.09.16 15:53



Интересно усложняване на въпроса е, какво ще стане, ако няма детектори. Тогава неопределеноста я има.



Тема Re: философствашнови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано24.09.16 13:15



"Даже и по така наречената вКМ фотона не минава и по двата възможни пътя а само по единия, но не сме можели да определим по кой е минал и т.н. "

Понятието "път" е наша човешка измислица за по-лесно мислене. В квантовата механика частиците не ходят по пътища, и самата постановка да определяме пътища е изначално грешна. И това е разликата между КМ и твоята вКМ

Философстваш бре зомчо, само философстващ колкото да кажеш нещо. И при вКМ си има път затова и инструментите определящи пътя - огледала, лещи, процепи и т.н. се слагат по оптичния път на експерименталната постановка за да се получи съответния резултат. Ако не сложиш инструментите на точното място резултат примерно интерференчна картина ще видиш на куково лято, ахъ. Без път не става, хептен на магия я удряш.



И това е разликата между КМ и твоята вКМ

Що се правиш на улав? Нали знаеш приказката за болен здрав носи? Ти пледираш за вКМ и си е твоя та дрънка, ахъ.
КМ не се нуждае от вуду магия. Само на онази надстройка на КМ наречена за по кратко вудуКМ и трябва магия за да може фотона без причинно да се хили или баба Яга да му подсказва къде да попадне и т.н., защото нямаш реални взаимодействия които да влияят на фотона по някакъв начин а и трябва тия влияещи взаимодействия да влияят (да се движат) със над светлини скорости, ахъ.




Тема Re:Много фурни хляб ти трябва.нови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано24.09.16 13:24



Така те обичам, наврян в ъгъла да си траеш там.

Ойййй боже нещастника за какво си мечтаел. Много фурни хляб трябва да изядеш докато стане това, а не ти обръщам внимание щото нищо ново не каззваш (не броим зомските номера и подхвърляния, ахъ.)




При експериментите с отложен избор промяната в установката се извършва след като фотонът премине някаква част от апаратурата. Например, ако апаратурата е за интерференция с два процепа, ако след като фотонът мине разстоянието до процепите, но още не е достигнал интерференчният екран, ти успееш да запушиш единият процеп, в резултат няма да получиш интерференция, а само дифракция. Енергията вложена в тази промяна не се предава на фотона - на екрана той си има същата енергия, с каквато е тръгнал.

Абре зомчо, знам, че си повреден ама хептен си изкукуригал.
Примера на момчето което говори с морето на някакъв странен език (заход де , нали е от Варна), не е с отложен избор и при него фотона отдава част от енергията си на реещото се огледало и не пристига до екрана със същата енергия. Демек тъп си като галош щото не можа да вденеш коя експериментална постановка е в сила и т.н.

И сега, в този пост пробутваш друга експериментална постановка колкото да кажеш уж нещо, но не се ли усещаш,че с тази постановка директно се качваш на метлата на баба Яга. (Но ще го напиша в отделен пост за да е сеира по голям.)




Тема Re: философствашнови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано24.09.16 13:55



"Философстваш бре зомчо, само философстващ колкото да кажеш нещо."

Задаваш въпрос, аз отговарям. Това че нещо не ти се нрави отговора, си е за твоя сметка, още повече че с по-добър не разполагаш. Това е особено често срещано явление при хора, които са си втълпили някакви предразсъдъци, и истината не им пасва.


" И при вКМ си има път затова и инструментите определящи пътя "

Именно, и това е разликата между твоята вКМ и истинската КМ. Огледалата не определят пътя, те са само точки от цялото пространство. Между две огледала пътища бол.


"Ако не сложиш инструментите на точното място резултат примерно интерференчна картина ще видиш на куково лято, ахъ. Без път не става, хептен на магия я удряш. "

Интерференцията не изисква точно място, а точно взаимно разположение. Но това не определя пътят - припомни си експеримента с двата процепа де, нали за това става дума. Забравяш, забравяш и за това циклиш напразно.


"Ти пледираш за вКМ и си е твоя та дрънка, ахъ."

Пак с нещо си се нашушил, или не си изтрезнял от вчера? Айде не ми приписвай собствените си проблеми. Това че не си разбрал резултатите от експериментите съпровождащи квантовата механика и продължаваш да си ги въобразяваш само като някакви мислени опити за обяснения на някакви теоретически положение си е твой проблем. Светът е много по-напред от точката в която си замръзнал.


" и трябва магия за да може фотона без причинно да се хили или баба Яга да му подсказва къде да попадне и т.н., защото нямаш реални взаимодействия които да влияят на фотона по някакъв начин"

Взаимодействия бол, от излъчването до регистрирането. Проблемът е, че ти се мъчиш да си ги обясниш чисто механистично, което в случая не се получава. Опитай се да проумееш какво казват неравенствата на Бел, и че проявата на квантовомеханичните ефекти не изисква някакво допълнителни тайнствени взаимодействия. Не се надявам да го сториш, твърде сложна е тая задача за тебе.

Изобщо, преди да продължаваш да се тръшкаш, ограмоти се повече какви точно са резултати, които така юрбулишки свързваш с някакво хилене



Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re:Много фурни хляб ти трябва.нови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано24.09.16 14:07



" а не ти обръщам внимание щото нищо ново не каззваш "

Тъй де, то не е въпроса само за слушане, а и за чуване.


"Примера на момчето което говори с морето на някакъв странен език (заход де , нали е от Варна), не е с отложен избор "

Аз коментирам твоите лични твърдения в последният смислен пост, цитирам ги:
При класическото разглеждане на експериментите с отложен избор, експериментатора или някаква автоматика променя нещо по постановката влагайки енергия от вън за експерименталната постановка.
Какво продължаваш да се мяташ като риба на сухо? Определи какво точно искаш да кажеш и да коментираш, дай някаква последователност в мисленето ти да можем да проследм, за да се ориентираме.


"и при него фотона отдава част от енергията си на реещото се огледало и не пристига до екрана със същата енергия"

Тъй, И какво от това?

Така че за какво всъщност се тръшкаш? От толкова оправдания, нищо не се разбра.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: философствашнови [re: Герисъм]  
Автор xristogagovGmailcom229 (пришълец)
Публикувано24.09.16 14:36



Зомб, нищо не се придвижва премества, без изминаване на път, ъхъ, това и петко ти го набиваше в черясалото ти канче хи хи хи хи хи хи хи

сега раздухвай врели - некипели за някаква квантова вуду магия дето квантите не изминавали път но се премествали в пространството. Смотани зомбски твърдения, хи хи хи хи хи хи хи хи хи

(и нека да пребъде во веки веков само истината)

Тема Re: философствашнови [re: xristogagovGmailcom2]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано24.09.16 15:58



Пак ли не си си вземал лекарствата? Вземи ги, по-малко ще халюцинираш.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Какво означава пътнови [re: Герисъм]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано24.09.16 20:17



Какво е път, не е ли това идеализираният обем от пространство в който по някакъв начин , някога в идеализирана поредност е повлиял обекта. В тоя смисъл път, траектория, поредица от зони на влияние, поредността от промяната на енергийната плътност в пространството , това всичко е едно и също.



Тема Re: Какво означава пътнови [re: laplandetza]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано24.09.16 20:41



Траектория е поредицата от пространствени точки, в които се е намирал движещият се обект във всеки момент. Ако е протяжен обект, за удобство като точка разглеждаме центъра на масата му например. Път и траектория в случая съвпадат по значение. В КМ няма такива траектории. Ако тръгнеш да се мъчиш с плътности, хързулваш се към вероятностната интерпретация и бягаш от траекторията.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Какво означава пътнови [re: Герисъм]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано24.09.16 22:53



Целта е да избягам от нея,път като траектория е класически смисъл.





Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор 258873-205468 (ентусиаст)
Публикувано25.09.16 19:04



Според мен двуличието на фотона се дължи на хипотетични частици,които поради своята маломерност,не можем все още да регистрираме.Фотона е гигант спрямо тях,и преминавайки предизвиква вълнова реакция от тези частици.Затова дори и един фотон ще предизвика вълна която ще се разпредели по равно на двата изхода.



Тема Re: философствашнови [re: polu]  
Автор min4o praznikov (тъпак)
Публикувано25.09.16 20:21



точно така. зомба се скапа напълно. вече бръщолеви явни идиотщини.
не съществувал път.


насрах се от смях. релативизма си отива дарагие таваришчи.

и се вижда че това е трол. денонощно драска тука, на всяка манджа мерудия.



Тема Re: философствашнови [re: min4o praznikov]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано25.09.16 20:53



Давай Минчо, само така! Пикайте газ за народното благополучие, като друго не можете!



Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: какво ще се случи?нови [re: 258873-205468]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано25.09.16 20:56



Какво ги държи тези чатици заедно? И какво ги кара да взаимодействат като едно, а не всяка поотделно? Ако фотонът може така да се дели по двата изхода, защо не можем да го разделим по някакъв начин?

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано26.09.16 00:58



При експериментите с отложен избор промяната в установката се извършва след като фотонът премине някаква част от апаратурата. Например, ако апаратурата е за интерференция с два процепа, ако след като фотонът мине разстоянието до процепите, но още не е достигнал интерференчният екран, ти успееш да запушиш единият процеп, в резултат няма да получиш интерференция, а само дифракция.

Абе тъпчо ти не можеш да разбереш дори елементарна постановка камо ли да я анализираш и да направиш някакви смислени изводи. А като папагал повтаряш мантрите на някой торен бръмбар скарабей.

1. Само с един единствен фотон нямаш нито интерференция нито дифракция. А имаш случайно попаднал фотон и нищо повече. Това, че можеш да пресметнеш къде ще е максимума не ти помага нищо. Без множество последователно достигнали до екрана фотони нямаш нищо, нямаш нужната статистика нито за интерференция нито за дифракция както се изисква от вКМ и то при условие, че фотона сам със себе си интерферира.

( В тази тема правих забележка на заход, че му трябват много единични последователно достигнали до екрана фотони за да получи интерференчна картина (и да цака вКМ), но в неговия случай импулса на още първия фотон му променя геометрията на интеферометъра – полупрозрачното огледало се измества съответно се измества и максимума и т.н. a идеята му става хубав кон ама куц. Ако беше схванал това което писах на заход нямаше да ми пишеш тези глупости и да се излагаш за пред зомчетата, че с един единствен фотон имаш интерференция или дифракция. )


2. При твоя пример следващ фотон не променя геометрията на интеферометъра но имаш други проблеми.

Получаването на единични фотони с филтри, пластини и т.н. е случаен процес, писали сме по това набивах ти го в канчето. (При средно статистически 20-тина фотона за секунда, те не идват като влаковете в метрото точно през определен интервал за да можеш да „запушиш единият процеп“ – в определеното време както ти се ще в примера ти, а идват хаотично. Да не говорим, че представата за получаването на единичен фотон не е вярна и т.н.) Следователно всяка мантра, всяко твърдение, че едни такъв експеримент е коректен е пълна глупост. Всяко скарабейче което твърди, че такъв експеримент е коректен или е наивен глупак несхващаш какво прави или е най обикновен мошеник възползваш се от това, че в КМ има неясноти а вКМ е на мода и се възползва с цел келепир както е казал Алеко.
В твоя пример имаш само едно нещо синорно: че фотона пристига до екрана да кажем точно в 5 часа. Но това не ти върши никаква работа, щото както казва народа след дъжд качулка (не можеш да върнеш времето назад и да запушиш процепа в нужния за тебе момент), тъй като вълновата функция съгласно вКМ вече е колапсирала и фотона го няма освен петното върху екрана. Ако използваш някакво периодично запушване на процепа то трябва да става много бързо съизмеримо с периодичността на ЕМВ които в случая са във видимия спектър а нямаш такова бързодействие на манипулиране на процепа и т.н.

И най важното, при такъв експеримент (така наречените експерименти Аспе, коментирали сме статията в сп. Света на Физиката но се правиш на улав) вместо интерференция има проектиране на процепите, т.е вКМ е една глупава надстройка.



3. Нека допуснем, че по някакъв начин знаеш кога преминава всеки пореден единичен фотон през процепа (свише ти се казва), а също и че сам фотон интерферира сам със себе си. А интерференчния екран е на разстояние 1000 светлини години от процепите. Как фотона ще отреагира ако му е останало да измине последното разстояние от 1 светлина секунда демек 300 000 км.
Как фотона ще разбере, че в този момент е запушен процепа за да попадне където трябва върху екрана? Какво ще пресметне фотона, както се изразяват някои скрабеи –смятай и не питай? Като единственото сигурно в случая е че фотона попада върху екрана в точно 5 часа, но това време е в бъдещето и никаква работа не ти върши. Защото на фотона му е нужна информация в момента, т.е. 1 секунда преди колапса.

Това е същността бре зомчо, фотона няма и не може да получи информация (дори да приемем, че е интелигентен и може по някакъв начин да я използва) тъй като процепа и действието запушване на процепа става на разстоянието 1000 светлини години и няма преносител на информация по бърз от С за да настигне фотона и му прошепне на ухото, т.е. при липса на възможност за предаване на информация ти остава само обяснението с магия. Същото е и ако искаме да използваме някое от познатите ни взаимодействие (кулонови , магнитни ,ядрени или гравитация) и те се разпространяват със скорост С, демек много по бавно от нужното и пак ти трябва магия.

(Като намериш преносител на информация или взаимодействие много по бързо от скоростта на светлината – С тогава кандърдисвай в полза на скарабейската физика щото за сега ставаш смешен.)

И единственото ти спасение за момента е Баба Яга със метлата да те качи до нея и когато се запуши процепа гас до ламарината. А като настигнете фотона да му прошепнеш в ушенцето, но ако не разбира от дума (не ползва информация) тогава ти остава да го риташ и му се пречкаш та да влезе в правия път, демек да интерферира или дифрактира. Успех.

П.П. Бъди много внимателен когато се пречкаш и риташ фотона да не паднеш от метлата и да станеш зян (скоростите са много високи), дръж се стискай здраво метлата. Задължителни са предварителни тренировки спане с метла за да натрупаш малко мускулна маса на ръцете.
(Между другото да не си въобразиш, че като спиш с метлата можеш вече да не си слагаш каската, тя каската е за другите ти глупости, нали си знаеш.)
Хайде лека нощ и умната.




Тема Re: философствашнови [re: min4o praznikov]  
Автор polu (идиот)
Публикувано26.09.16 01:04



точно така. зомба се скапа напълно.
вече бръщолеви явни идиотщини.
не съществувал път.
Прав си, усещам го последните години нещо изперкулясва.

насрах се от смях. релативизма си отива дарагие таваришчи.

и се вижда че това е трол. денонощно драска тука, на всяка манджа мерудия.
Може пък да го израсте.



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано26.09.16 09:34



"1. Само с един единствен фотон нямаш нито интерференция нито дифракция. А имаш случайно попаднал фотон и нищо повече. "

След като само от един фотон имаш случайно попадение, и от следващият ще имаш също случайно попадение, то поредица единични фотони би трябвало да направи само размазано петно. Докато тя очертава интерференчната картина. Поради което попадението не е случайно, и няма защо да се пениш преди да си си изяснил тея неща. Интерференчната картина се очертава именно защото фотоните не попадат на случайни места.

Още първото ти твърдение е погрешно.


"Получаването на единични фотони с филтри, пластини и т.н. е случаен процес,"

Случаен процес може и да е, но резултатът е закономерен - от изходът на едно устройство, генериращо единични фотонои, в крайна сметка излизат единични фотони. Ето

NPL, лабораторията правеща най-точните атомни часовници, съобщава за създаден източик на база квантови точки, гарантиращо генериращ единични фотони за измервателни цели. Може да си купиш и да не се тревожиш повече.

Това че е случаен процес не променя факта, че на изхода на един уред генериращ единични фотони, фотоните са единични. Ако не беше случаен процес, светлината на изхода щеше да корелира и да има някакво ниво на кохерентност, което вече не са единични фотони. Тъй че радвай се че процеса е случаен.


"И най важното, при такъв експеримент (така наречените експерименти Аспе, коментирали сме статията в сп. Света на Физиката но се правиш на улав) вместо интерференция има проектиране на процепите, т.е вКМ е една глупава надстройка."

За каква вКМ говориш, след като имаш резултат от експеримент? Искаш да кажеш, че реалността е магическа? Е аз нали преди години точно това ти разправях, и ти от тогава изтрещя?


"3. Нека допуснем, че по някакъв начин знаеш кога преминава всеки пореден единичен фотон през процепа (свише ти се казва), а също и че сам фотон интерферира сам със себе си. А интерференчния екран е на разстояние 1000 светлини години от процепите. Как фотона ще отреагира ако му е останало да измине последното разстояние от 1 светлина секунда демек 300 000 км.
Как фотона ще разбере, че в този момент е запушен процепа за да попадне където трябва върху екрана? "

А, най-после почна да опитваш да задаваш въпроси. Само че защо в класическа форма, в която те нямат отговор?

Фактите са следните: КМ предсказва какво ще се случи в твоята постановка, и реалността го потвърждава (под формата на съществуващите експерименти с отложен избор). "Как" няма отговор в случая. Остава правилото на Файнман - вероятността фотонът да попадне някъде се определя от вероятността по всички възможни пътища, по които той може да мине. Ако ти промениш геометрията преди фотонът да е достигнал екрана, тези пътища се променят и съответсно - в синхрон с резултатите от експеримента - и тази вероятност се променя. Твърдението на Файнман не е съвместимо с въпроса "как". Схвана ли сега как работи квантовата механика? И че не задаваш правилните въпроци?

Именно това е същността - няма отговор на въпроси като "как", но резултатът може да бъде предсказан, и експеримента потвърждава теорията.


"фотона няма и не може да получи информация "

Но пък резултатите от експеримента казват, че фотонът се държи така, като че ли получава нужната му информация. ФАКТ. И какво правим сега с тръшкането?

Те експериментите с отложен избор именно за това са толкова красиви, защото са анти-класически и антиинтуитивни, и в същото време в пълен синхрон с теорията

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор ayahuasca (ентусиаст)
Публикувано26.09.16 15:50



"Какво ги държи тези чатици заедно?" - сили

"И какво ги кара да взаимодействат като едно, а не всяка поотделно?" - други сили

"Ако фотонът може така да се дели по двата изхода, защо не можем да го разделим по някакъв начин?" - защото все още не познаваме горните сили :)



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: ayahuasca]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано26.09.16 16:31



Какви сили? Фотонът няма заряд, не участва в силното взаимодействие. Гравитация? Смях :)

Изобщо, а що да не е Баба Яга? Както виждаш, такова обяснение няма голям смисъл поради произволността си.

Ако имаше някакви сили, те щяха да се проявяват във взаимодействието на фотоните, и най-малкото два фотона щяха да взаимодействат един с друг при среща в пространството - след като съставните им частици се привличат, ще се привличат и със съставните частици на друг фотон.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор ayahuasca (ентусиаст)
Публикувано26.09.16 17:48



Да,но ти имаш ли друго обяснение,което да изключва напълно Баба Яга?Ако все още нямаш,какво пречи да е Баба Яга?



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: ayahuasca]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано26.09.16 17:54



Нищо не пречи, напротив, това ми е любимото. Може да обясни всичко. И именно за това не се позлва :)

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: polu]  
Автор min4o praznikov (тъпак)
Публикувано26.09.16 21:51



зомба не знае какво е път, а ти му говориш за интерференция.
магаре и космос.





Тема Re: какво ще се случи?нови [re: min4o praznikov]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано26.09.16 22:11



Минчо, и ти си замръзнал на някакви представи от преди 80 години

Алоу, хора, светът продължава да се развива.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: какво ще се случи?нови [re: min4o praznikov]  
Автор polu (идиот)
Публикувано02.10.16 15:17



зомба не знае какво е път, а ти му говориш за интерференция.
магаре и космос.
Бъзикам го завалията, щото кандърдисва в полза на скарабейската наука но пропуща неудобните подробности. И като му ги покажеш хлъзгаво бяга по перваза.



Тема Re: каквото се случи с Титаник!нови [re: min4o praznikov]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано02.10.16 21:20



Това ще се случи ако всички мислим като теб, Polu, Необогомил... Когато не разбираш е едно, а когато не искаш да разбереш ... идва големият айсберг и те размазва. За за физици... най вероятно в другия живот ще станете. Вие сте самата войнстваща посредственост в най чистия и вид.
Ми направете си теория и я изложете в ваш си форум. Ще ви се смеят и ще ви подиграват Е, ако станете депутати няма да е така, та нали ще си имате охрана.



Тема Re: каквото се случи с Титаник!нови [re: stillpigi-166243]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано02.10.16 21:28



Рачо, не се коси, те само толкова могат.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: какво ще се случи?нови [re: Герисъм]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано03.10.16 12:21



Няма повече да им се ядосвам. Просто стига.
Ако н а и с т и н а си видял кораб като Титаник, значи си видял нещо голямо.....
Ако си видял като айсберга, потопил Титаник значи си видял нещо наистина голямо!!!



Тема Re: какво ще се случи?нови [re: polu]  
Автор min4o praznikov (тъпак)
Публикувано03.10.16 20:29



плужека не може да лети.





Тема Re: какво ще се случи?нови [re: min4o praznikov]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано03.10.16 20:38



Добре добре, продължавай да пикаеш газ. За награда ето ти една песничка





Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: какво ще се случи?нови [re: zaphod]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано26.10.16 13:37



положение а/




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.