Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:36 07.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Въпрос...  
Автор Shpaga ()
Публикувано31.08.16 09:44



Може би въпросът ми ще се окаже доста тъп, но все пак ще го задам:

Защо при прострелване с пистолет входната рана винаги е по-малка от изходната?



Тема Re: Въпрос...нови [re: Shpaga]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано31.08.16 09:53



Не е точно така. При прострелване от упор е обратно, входната рана е по-голяма.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Въпрос...нови [re: Shpaga]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано31.08.16 10:07



Не винаги, но обикновено да. Защото проектилът се деформира в тялото при среща с кости и излиза с друга форма.

Има специални проектили с кухини в челната част, които вкарват известно количество въздух при навлизане в тялото и така причиняват по-голяма входна рана.

Зависи какъв е проектила(куршума).

Както е казал Гери от упор също е обратно заради газовете които навлизат....

Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!


Тема Re: Въпрос...нови [re: Shpaga]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано31.08.16 10:07



Нямам опит с огнестрелни рани, но и аз съм чувал, че е така.

Обаче мога да кажа, че при пробиване на отвор, дупка в стена с ударна бормашина, когато свредлото премине през цялата стена и излезе от другата страна, много често се откъртва доста голямо парче от стената, вместо да има хубав, правилен отвор с диаметъра на свредлото, както е при входндия отвор.

За мен това е нещо аналогично. Въпросът, мисля е от областта на печално известния сред студентите като много труден предмет съпромат (съпротивление на материалите). Аз за съжаление нямам спомени от съпромата (при нас беше обединен заедно с динамика, кинематика, статика и трибология

в обща дисциплина техническа механика) и не мога да дам точен и коректен отговор на въпроса ти.

П.С. Брей че сте бързи, докато пишех това, двама вече са успели да напишат отговор.

Редактирано от Tom_cat на 31.08.16 10:09.



Тема Re: Въпрос...нови [re: kikimor]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано31.08.16 10:16



Май по-скоро тези с изместен център на тежестта създават по-големи поражения, но не знам дали точно по-голям изходящ отвор.
А ти може би имаш предвид куршумите "дум-дум", които са с кух връх.



Тема Re: Въпрос...нови [re: Shpaga]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано31.08.16 10:17



защото отзад се откъртва парче, отпред няма как да се откърти




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Въпрос...нови [re: Tom_cat]  
Автор kikimor (зеленолюспест)
Публикувано31.08.16 11:21



Тези с изместен център на тежестта се завъртат в тялото и често излизат странично..

Да, дум дум, както други модерни сега куршуми.



Много е трудно да откриеш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма в стаята!

Тема Re: Въпрос...нови [re: Shpaga]  
Автор PekoHcTpykTop (дарвинист)
Публикувано31.08.16 11:28



Два фактора - куршума се разпада и започва да се върти.

И не правильно думать, что есть чьим-то богом обещанный рай...


Тема Re: Въпрос...нови [re: PekoHcTpykTop]  
Автор naiv (тя)
Публикувано31.08.16 21:09



Я и аз да питам тъп въпрос, който се яви, като гледах едни красиви кадри от олимпиадата на мятане на копие. То се хвърля направо, а защо започва да се върти!?

Същото за куршума.

Всъщност за куршума май има жлебове по дулото, които го завъртат, но въпросът за копието остава.

Редактирано от naiv на 31.08.16 21:12.



Тема Re: Въпрос... [re: naiv]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано31.08.16 21:22



Куршумът по начало в повечето случаи се върти около оста, по която се движи, което стабилизира движеието му. Когато попадне в по-плътна среда, центъра на тежестта му нарушава правото движение, и при слаби отклонения то преминава в прецесия около центъра на масата. Такова движение среща по-голяма площ на съпротивление и нанася по-големи поражения, и това се очертава на изхода. Изобщо има един оптимум от енергия на куршума, при която той прави най-големи поражения на изхода. При близък изстрел, криминалистите определят "близък" под дължината на две дула, енергията му е достатъчна той да измине по-голям път стабилно, и да направи по-малка дупка на изхода, за сметка на по-голямата входна, причинена от газовете от дулото. При голямо разстояние, енергията на куршума на изхода може толкова да отслабне, че той да направи малка цепка през която да излезе. Но в междинните случаи изходният отвор е по-голям от входният именно заради загубата на равновесие. Плътта е достатъчно еластична, за да не се "откъртва" както бяха изказани няколко варианта.

При копието предполагам, че самото начално засилване задава прецесия, която после съпротивлението на въздуха усилва.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.