Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:34 28.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: Идея за система за отваряне на парашутанови [re: Герисъм]  
Автор Firi (новак)
Публикувано29.07.16 12:46



Да бе първата идея на всеки е примерно една ампула с проводяща течност. Когато ракетата лети нагоре течността е в долната част на ампулата. Когато ракетата стигне горе и се обърне и хоп- течността стига в горната част и активира парашута:) Да ама не. Парашута ще се активира още при първите наченки на отрицателно ускорение от въздуха след завършване на активната фаза т.е. ще се получи нещо като показания от мен полет което е силно нежелателно. Место на повече от километър и половина тая ракета отиде само на некви си 200 метра я има я няма.



Тема Re: Идея за система за отваряне на парашутанови [re: Heoбoгoмил]  
Автор Firi (новак)
Публикувано29.07.16 12:48



Чети по-долу точно за тоя кллуб е темата.



Тема Re: Идея за система за отваряне на парашутанови [re: Firi]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано29.07.16 13:11



яко, аз мислех че говориш за по-малки ракети, а ти с алуминиев корпус!
аз съм правил много ракети навремето, ама гледах да стигнат високо, после не ми пукаше какво става с тях, и бяха максимално олекотени.
ето ти много тъпа идея от мене: направи носа на ракетата напълно отделен от тялото, когато ракетата се издига, носа ще е притиснат от въздуха, но когато почне да пада, в първия момент ракетата е още със задницата надолу, и ако сложиш някакви съвсем малки перца отстрани на носа, въздуха бутайки отдолу ще го отлепи и ще го раздели от тялото. вече самия нос може да го ползваш да издърпа с въженце парашута, или ако усилието е твърде голямо поне да задейства заряд който да го изхвърли




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Идея за система за отваряне на парашутанови [re: zaphod]  
Автор Firi (новак)
Публикувано29.07.16 13:56



Е то баш тая не е особенно голяма, а корпуса е алуминиев от тръба за тонер щото е по-здрав и лек от хартиен с епоксидна смола но все пак въобще не очаквах тия конци така да го срежат, по-скоро той да ги среже и да се откъснат.
Принципно и даже практически се правят и такива ракети които стигайки апогея не се преобръщат и си падат така както са долетели но повечето и моите включително стигайки до апогея се преобръщат с носа надолу.Запас от стабилност трябва за стабилен полет за да не лети по някаква странна спирална траектория.А и при мен носа влиза сравнително плътно и го изхвърля мощен барутен заряд, а и носа е сравнително тежък за да има кинетична енергия сигурно да изтегли парашута не да си излезе, а парашута да остане в ракетата:)Бе общо взето от дълго време без да се хваля нямам сработил заряд и неотворил се парашут т.е. тая технология не искам да я променям. Проблема е активиране на заряда на парашута в точния момент т.е. самото активиране не е проблем-просто се чудя някакъв по-свестен начин от простия таймер било фитил било с електронно реле. Светодиодния датчик се оказа тъпа работа- някога работи перфектно друг път не- от както един път го включих и отвори парашута още на старта не ми се занимава повече с него:)
П.С.Системата с датчик на налягането също понякога дава дефекти- ракетата навлезе в някакъв поток от въздух с по-малко налягане и датчика активира парашута, а скоростта може да си е голяма и ракетата да е далеч от апогея си:)

Редактирано от Firi на 29.07.16 14:16.



Тема Re: Идея за система за отваряне на парашутанови [re: Firi]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано29.07.16 14:04



щом носиш електроника, акселерометър е най-доброто.

ако се тревожиш че никога не става нула, няма нужда. правиш интегратор, той ти дава височината. след интегратора слагаш диод и кондензатор. това кондензатора на компаратор, интегратор и той, с леко офсетче. когато компаратора се обърне, това е момента.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 29.07.16 14:07.



Тема Re: Идея за система за отваряне на парашутанови [re: zaphod]  
Автор Firi (новак)
Публикувано29.07.16 14:24



Дай малко по-подробно. значи в началото на полета т.е. активнатъа фаза ускорението над 10g. С посока нагоре.После става силно отрицателно поради съпротивлението на въздуха. После при да кажем идеален полет право нагоре скоростта почва да пада и въздушното съпротивление не играе толкова и само благодарение на земното скоростта става около 0. Бе с две думи схемата трябва да сработва при започване на скоростта да нараства като се игнорират началните 5 секунди т.е. 2-3 на двигателя и 2-3 запас.На ти съм с електрониката доколкото мога да запоявам по схема и знам как действат елементарните схеми с диоди и транзистори, най-сложното което съм запоявал с разбиране е операционен усилвател. Метни некоя схема ако не ти е проблем. Значи пак да конкретизирам- 5 секунди след старта тая схема не трябва да подава никакъв сигнал. До тогава нека си следи скоростта но след 5 тата секунда усети ли увеличение на скоростта трябва да подава сигнал към заряда на парашута.
П.С. За стабилна работа и 20-30 м/с да усети нарастване на скоростта не е проблем- тоя парашут се отвори на околозвукова или свръхзвукова скорост:)

Редактирано от Firi на 29.07.16 14:26.



Тема Re: Идея за система за отваряне на парашутанови [re: Firi]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано30.07.16 09:17



това което описах не е съвсем точно, сега ще ти го опиша прецизно.
идеята е да детектнеш точката където скоростта става отрицателна или където височината е максимална, това при всички случаи е възможно, но трябва да се отчита какъв точно сигнал вади акселерометъра, дали е по геометричната ос, или е абсолютен, с отчитане на завъртането (има жироскоп). в първия вариант няма как да различиш гравитацията от истинско ускорение, не можеш да я компенсираш защото не знаеш посоката. сигурен съм че с разни хитрини пак ще стане, ама трябват бая опити. във втория случай можеш да я компенсираш и всичко ще стане ок. най-добре ползвай акселерометър от втория тип, те вероятно дори да компенсират гравитацията вътрешно.
с една дума, интегрираш ускорението в посока нагоре, това което получаваш е скороатта. слагаш си прага на леко отрицателна скорост (за да не гръмне още на старта), примерно 1-2 метра в секунда, и това е. ако не си толкова в час с електрониката че да конструираш и дебъгваш схеми само по принцип на работа, ползвай микроконтролер.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Идея за система за отваряне на парашутанови [re: Firi]  
Автор PekoHcTpykTop (дарвинист)
Публикувано01.08.16 12:16



Интегрирането на тримерния акселерометър дава посока и скорост (вектор). От там, ако вектора с няква дължина сочи надолу, очевидно ракетата пада.
Но без процесор и малко код няма да стане. Но веднъж направено, ще работи абсолютно безотказно.

И не правильно думать, что есть чьим-то богом обещанный рай...


Тема Re: Идея за система за отваряне на парашутанови [re: PekoHcTpykTop]  
Автор Firi (новак)
Публикувано01.08.16 13:37



Чак тримерен няма нужда според мен. Трябва да се има предвид, че при не вертикален полет ракетата се ускорява, забавя от въздуха и пак ускорява без изибщо да стига скорост 0. Т.е. когато започне второто ускорение след двигателя системата трябва да подаде сигнал за отваряне на парашута. Има такива системи разбира се, даже и се продават но струват колкото всичките ми средства вложени в ракетомоделизма за цяла година, а аз постоянно експериментирам с нови двигатели и ракети и чат пат се получават и катастрофи и съвсем често и загубени ракети.Като сложим и един gps трекер и тая ракета стана към 400 лв само електрониката:)



Тема Re: Идея за система за отваряне на парашутанови [re: zaphod]  
Автор Firi (новак)
Публикувано01.08.16 13:42



Значи да упростим нещата. Парашута трябва да сработи при наличие на второ ускорение с посока върха на ракетата.Първото е по време на работа на двигателя. После имаме забавяне от въздуха, После пак ускорение, при това последното ускорение трябва да се отвори парашута. Т. едномерен акселерометър разположен по надлъжната ос на ракетата. С тия електронкаджийски работи определено не ми се занимава. Нито съм телевизионен техник нито имам намерение да ставам, за мене дизайна и двигателя на ракетата:)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.