Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:36 26.04.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема ТО и ГВ?  
Автор Shpaga ()
Публикувано01.05.16 10:15



Зачетох се в

на Макс Тегмарк. И се зачудих как Теорията за Големия взрив се "връзва" с казаното по-долу:

"Айнщайн ни е научил, че има два равностойни начина за виждане на физическата реалност. Тя може да е триизмерна реалност, наречена пространство, където нещата се променят с времето. Но също е четириизмерна реалност, наречена пространство-време, което просто съществува, не се променя, не е създавано, не се разрушава."

Според мен това, болдираното, напълно противоречи на ТГВ.

После пък попаднах на

А същевременно категоричното твърдение е, че:
"Големият взрив е космологична научна теория, описваща ранното развитие на Вселената. Разширяването на Вселената, което следва от уравненията на общата теория на относителността, бива потвърдено с наблюденията за раздалечаване на галактиките..."

Каква е тая лутаница? И дали е само в моята глава, или все пак си има своите основания?



Тема Re: ТО и ГВ?нови [re: Shpaga]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано01.05.16 11:26



Къде точно е проблема!



Тема Re: ТО и ГВ?нови [re: Shpaga]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано01.05.16 13:05



Погледни

едно интересно интервю с Алън Гут за инфлацията.

А , на стр.394, има интересна статия за Андрей Линде, също по въпросите за космическата инфлация, за нейната хаотичност и вечно протичане.

Може да получиш някои отговори, за сметка на други въпроси

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: ТО и ГВ?нови [re: Shpaga]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано01.05.16 17:46



"Айнщайн ни е научил, че има два равностойни начина за виждане на физическата реалност. Тя може да е триизмерна реалност, наречена пространство, където нещата се променят с времето. Но също е четириизмерна реалност, наречена пространство-време, което просто съществува, не се променя, не е създавано, не се разрушава."

Според мен това, болдираното, напълно противоречи на ТГВ.

После пък попаднах на Неизвестна теория на Айнщайн твърди: Вселената не се е родила в големия взрив

А същевременно категоричното твърдение е, че:
"Големият взрив е космологична научна теория, описваща ранното развитие на Вселената. Разширяването на Вселената, което следва от уравненията на общата теория на относителността, бива потвърдено с наблюденията за раздалечаване на галактиките..."

Каква е тая лутаница? И дали е само в моята глава, или все пак си има своите основания?


Ами и да няма ГВ, пак това ще се наблюдава, като Вселена.
(Реликтовото съответства на разпределението на водорода - 21см е една от негова дължина на вълна.
При, все още, раждане на частици - те си вземат "светлина" от хаотичните полета на космофона и Космосът е черен.
Разбягването
- борят се две сили с ентропиен произход - гравитация (привличане) и хаотична - от превръщания и излъчвания при обединяване в по-крупни обекти от гравитация и елмагн. взаимодействия - отблъскваща сила в резултат

. На сравнително малки разстояния - гравитацията превъзхожда по интензивност ентропийната - полетата "отлитат" от мястото на превръщане-обединяване, но гравитацията остава в обема на взаимодействие. Обаче - хаосът е голям между Галактиките и образуването на частиците им е в посока "бягане" от хаоса. Галактиките бягат една от друга - равномерна скорост, защото и големината на хаоса (отблъскването) зависи от взаимодействията на вещевите в тях.
На големи разстояния - гравитацията отслабва, а хаосът започва да се "изглажда" - Галактиките бягат с ускорение)

Така че - всичко може да започва с множество "малки" взривове, на различни места във вакуума ... ехе-й - из цялото на Вселената.
Така започва да има резон и струнната хипотеза. Вещеви обекти "стават" възможни там, където има инфлексна точка на кривината на пространството. И понеже в сравнително по-голям размер е "правата" отсечка при инфлексия (нулите, измеренията в матмоделите) - то и моделът на строеж върху вакуума ни изглежда плосък евклидов.
Но - за реалност - истинността за времето е използваема само за "времеви интервал"! Тогава - и сингулярности няма.. Виждаме само "минало"!, като част от нас е в настояще - само интервалът време има смисъл. Часовниците, за реалност - не!
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: ТО и ГВ?нови [re: Shpaga]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано02.05.16 13:48



Ето ти

и една интересна спекулация за циклична вселена като алтернатива за ГВ.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: ТО и ГВ?нови [re: harish_chandra]  
Автор Shpaga ()
Публикувано02.05.16 15:48



Недоумението ми е свързано с това:

Как може да е имало Голям взрив и Вселената хем да е на 13-15 милиарда години, хем -- както е според ТО -- да считаме, че "пространство-времето просто съществува, не се променя, не е създавано, не се разрушава".

Тези две твърдения се изключват взаимно.



Тема Re: ТО и ГВ?нови [re: zornik2]  
Автор Shpaga ()
Публикувано02.05.16 15:53



Здрасти, Зорник!
Не успях да схвана как обясняваш противоречието между вечно и статично пространство-време и Голям взрив, "положил" началото на пространството и времето.
Може би съм позабравила хипотезата ти...



Тема Re: ТО и ГВ?нови [re: Герисъм]  
Автор Shpaga ()
Публикувано02.05.16 15:59



Дал си линкове към много интересни материали! Сега чета за Цикличната вселена и съм неприятно изненадана, че дори не бях чувала за този физик -- Пол Стайнхар.



Тема Re: ТО и ГВ?нови [re: Shpaga]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано02.05.16 17:05



Пространство-времето не се променя защото времето (всичкото) е включено в него. Това не означава, че времето трябва да е неграничено. Ето един пример, вземи моята биография, от рождението ми до смърта ми, тя е неизменна, просто защото всички събития от моя живот са включени, няма какво и как да се променя. Това разбира се не означава, че живота ми е безкрайно дълъг. Същото е и с пространство-времето, то се състои от всички събития, така че няма как да се променя. Определен избор на времева координата може да е такъв, че тя (координатата) има ограничение стойности, например от нула до 100 милиарда.



Тема Re: ТО и ГВ?нови [re: harish_chandra]  
Автор Shpaga ()
Публикувано02.05.16 17:15



Пространство-времето не се променя защото времето (всичкото) е включено в него. Това не означава, че времето трябва да е неграничено. Ето един пример, вземи моята биография, от рождението ми до смърта ми, тя е неизменна, просто защото всички събития от моя живот са включени, няма какво и как да се променя. Това разбира се не означава, че живота ми е безкрайно дълъг. Същото е и с пространство-времето, то се състои от всички събития, така че няма как да се променя. Определен избор на времева координата може да е такъв, че тя (координатата) има ограничение стойности, например от нула до 100 милиарда.

Разбрах!

Благодаря ти за разяснението!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.