Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:20 28.04.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Готварска сол и вода  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано21.04.16 23:29



Някой може ли да обясни защо се получава експлозия в

?

Авторът на клипа предполага, че причината е капки вода, които проникват в разтопената сол, но това не ми звучи много вярно, защото ако беше така, то взрив щеше да има и при по-ниски температури - 800 градуса например? Какво мислите?

Със сигурност реакцията със солта не е химична (при експеримента с течния натрий е чиста химия - образува се водород и той се запалва от високата температура).



Тема Re: Готварска сол и воданови [re: croesus]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано22.04.16 00:02



Намирисва ми на някакво прегряване във връзка с

.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: Готварска сол и вода [re: croesus]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.04.16 08:58



според мен обяснението на автора е напълно вярно, експлозията е от верижно увеличаване на контактната площ между водата и солта




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Готварска сол и вода [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано22.04.16 09:48



А защо ефектът не е същия с други вещества?



Тема Re: Готварска сол и вода [re: Tom_cat]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано22.04.16 14:35



Може би има някаква математика с плътността, спецефечния топлинен капацитет, вискозитета или повърхностното напрежение на течната сол.

Нямам представа, но иначе взрива си го бива.





Тема Re: Готварска сол и воданови [re: Tom_cat]  
Автор Jacq (...)
Публикувано22.04.16 16:14



Другите вещества не са добър контрол за NaCl, те са боракс (Na2B4O7·10H2O), сода (Na2CO3) и борна к-на (H3BO3). Първите две са соли с многовалентни аниони, а разтопената борна киселина е просто разтопен борен оксид, който не е електролит.

Подходящи контроли биха били: Na2SO4, CaCl2, AlCl3 и KCl например - за да видим дали размерът и заряда на катиона или аниона има значение.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Готварска сол и вода [re: croesus]  
Автор Jacq (...)
Публикувано22.04.16 16:26



Струва ми се, че ефектът на Лиденфрост не е валиден или е много по-слаб, ако разтопеното вещество реагира химически с водните пари. Самият ефект е свързан с това, че слой от прегрята водна пара убива топлопреноса от горещото тяло към течността.
Аз мисля, че ако водната пара реагира химически или бъде адсорбирана физически от горещото тяло, то топлпреносът няма да се забави. Във видеото - разтопеният натрий не се докосва до водата, просто реагира с водните пари. Хлебната сол не реагира химически с водата (дори енталпията на разтваряне е практически нула), но има афинитет към нея - допускам, че водните пари се разтварят в разтопената сол и така създават възможност за топлопренос.


----
бял подпис на бяло поле

Редактирано от Jacq на 22.04.16 16:27.



Тема Re: Готварска сол и вода [re: Jacq]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано22.04.16 16:32



На 5:10 автора споменава, че ефектът на Лиденфрост "предпазва" останалите соли от експлозия. Т.е. според него този ефект играе обратна роля в случая. Не разбрах какво има предвид Гери с "прегряването", но май е точно това.



Тема Re: Готварска сол и воданови [re: croesus]  
Автор Jacq (...)
Публикувано22.04.16 16:53



Останалите соли не са добри контроли. Бораксът е слабо разтоврим във вода; содата – също, а борната киселина при разтапяне преминава в борен оксид, който е неразтворим.


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: Готварска сол и воданови [re: Jacq]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано22.04.16 17:19



Не бях се сетил за това.

На око казвам, че с KCl ефектът ще е подобен.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.