Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:13 09.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема галактиките във Вселенатанови  
Автор selski_tarikat (пристрастен)
Публикувано19.04.16 15:47



Галактиките - привличат ли се гравитационно като се има предвид голямото разстояние помежду им? Тъкмо четох за някаква галактика на 400 000 св.години от нашата галактика да се зачудих дали се привличат? Или поне до такава степен че това да определя движението им?



Тема Re: галактиките във Вселенатанови [re: selski_tarikat]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано19.04.16 18:05



Привличат се. Иначе гравитация не е това за което се смята. Но пък ефекта на вселенско разширение трябва да го има и причините за него са тези които са и за гравитация , така ли казва Айнщайн, чакай Гери да се намеси.





Тема Re: галактиките във Вселенатанови [re: laplandetza]  
Автор selski_tarikat (пристрастен)
Публикувано19.04.16 20:14



Чакай, чакай. Стана ми интересно дали движенията на галактиките се определят от гравитацията между тях; съвсем според класическите закони. Т.е. въпреки големите маси дали голямото разстояние "убива" привличането, или просто галактиките са толкова тежки че даже и на милиони светлинни години гравитацията е силата която управлява движението им.



Тема Re: галактиките във Вселенатанови [re: selski_tarikat]  
Автор Jacq (...)
Публикувано19.04.16 21:40



Според съвременните идеи за еволюцията на вселената, самото пространство се разширява и се е разширявало още от момента на Големия взрив. Скоростта на разширението в наблюдаемата вселена, в днешни дни е около 67 km/s за мегапарсек (3.3 милиона светлинни години). Защо пространстовот се разширява е въпрос, чийто отговор все още не е намерен.
Гравитацията влияе на местната форма на пространството и го сгъва около масивни обекти. Така две галаткити, дори да са отдалечени пригъват леко пространстовото по между си, тоест се привличат взаимно. Но това не пречи на пространстовото да се разширява и в много големи мащаби, въпреки че се привличат, галактиките се разбягват.

Уакаримаска?


----
бял подпис на бяло поле


Тема Re: галактиките във Вселенатанови [re: selski_tarikat]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано20.04.16 00:58



Коя е тази галактика на 400 000 светлинни години от Млечния Път?

Мисля, че гравитацията между галактиките в суперклъстърите (не знам как се превежда на български) е достатъчно силна, за да преодолее разширението на Вселената. Суперклъстърите обаче се раздалечават един от друг.

Нашата родна галактика след няколко милиарда години ще се сблъска с Андромеда, която в момента е на 2 500 000 светлинни години.



Тема Re: галактиките във Вселенатанови [re: croesus]  
Автор selski_tarikat (пристрастен)
Публикувано20.04.16 08:50



http://it.dir.bg/news.php?id=22359404
ето от тук ми се породи въпроса.



Тема Re: галактиките във Вселенатанови [re: selski_tarikat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано20.04.16 09:05



400к светлинни години дори не е съсед, в същата къща е , не напразно пише че е спътник на нашата. най-близката самостоятелна галактика м31 е на няколко милиона, и тя вече може да се нарече съседна галактика, най-далечните са на милиарди светлинни години. а, и да, привличат се.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: галактиките във Вселенатанови [re: Jacq]  
Автор M1l1tary M1nD ()
Публикувано20.04.16 10:17





Някой ако може да ми каже как точно това нещо ще се разширява? Все едно имаме една редица от галактики между които има сила на привличане и в същото време между две много отдалечени галактики, от тази редица, разстоянието да се увеличава. Как ще стане? С магия ли? Това не е ли логическо противоречие, отвсякъде? Такива и други разсъждения ме карат да мисля, че въобще не става въпрос, нито за разширение, нито за отдалечаване на галактики, а за илюзия, породена от неизвестен процес.

Моята хипотеза е, че пространството в напречно движещите се потенциални ями на пътя източник-наблюдател създава тази илюзия за разширение, поради динамично увеличение на пътя на ЕМВ.

Awaken my child, and embrace the glory that is your birthright.

Редактирано от M1l1tary M1nD на 20.04.16 10:21.



Тема Re: галактиките във Вселенатанови [re: M1l1tary M1nD]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано20.04.16 10:33



Как ще стане? С магия ли? Това не е ли логическо противоречие, отвсякъде?
така е, логическо противоречие е, но логиката е ненадежден инструмент, избягвай да я ползваш, по-добре слушай батковците




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: галактиките във Вселенатанови [re: zaphod]  
Автор M1l1tary M1nD ()
Публикувано20.04.16 10:41



Практиката показва друго. Единствено непълната информация може да подведе логиката (ми).



Awaken my child, and embrace the glory that is your birthright.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.