Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:52 17.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Мнения, критики, забележки, допълнениянови  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано10.04.16 20:36



Относно тази статия:



Благодаря.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zimbra]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано10.04.16 21:26



Kakvi sa tvoite vpechetlenia?



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zimbra]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано11.04.16 10:31



"Музиката на Вселената. Теорията на струните
Във физиката има две основни физични теории. Първата от тях е Общата теория на относителността, която отговаря на въпроса за произхода и еволюцията на Вселената и обяснява добре поведението на макрообекти. Втората теория е квантовата механика, която постигна голям успех в разясняване на физиката на микросвета. Ако обединим тези две теории, ще получим почти пълна картина на Вселената - от вътрешноядрените взаимодействия до поведението на галактиките.

Какъв е проблемът?

Проблемът е, че тези две теории, потвърдени от различни изчисления и експерименти са напълно несъвместими една с друга. Прилагането на квантовата механика към галактическите взаимодействия и използването на теорията на относителността за изучаване на ядрените взаимодействия води до абсурдни резултати.

Айнщайн е прекарал последните години от живота си в опити да обедини тези 2 теории, тъй като в някои случаи има проблеми и несъответствия, които показват, че нито едната, нито другата теория има всички отговори. Те са по същество непълни.

..."

М... да. Но, за да е музика, трябва и "тембър". Да се различават "инструментите", щото това е информация, начин за съвместно, устойчиво съществуване на образувание, на обект.


Тембър -
Обратната връзка на образуваното от струни, зависи и от собствените честоти на "инструмента", а те - зависят от цялото им околно пространство - поне локално взето.
За външен наблюдател на такъв обект- обвивката от "гърченето на струните" е информация. Тя се реализира с много по-голяма честота (обвита форма), от честотата с която Изследовател наблюдава обекта..., докато се стигнат размери на обект, за наблюдаване в средните мащаби.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zornik2]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано11.04.16 11:54



Хубав материал, но се съмнявам, че някой музикант ще разбере нещо от него.
Ще кажат - да, много хубаво, но ще ми се види сложно, и не вярвам дори да го прочетат цялото, нито да вникнат. Накрая ще знаят, че има някакво обяснение, и са го чели, ама...
И всичко е защото са се опитали да го обяснят уж по-популярно, като за музиканти. А за музиканти е достатъчно да се каже "цвят", "окраска" на тона.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zimbra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.04.16 12:08



мнението ми не само за тая, но и за всички научно популярни статии е че са за деца.
аз много обичах научно популярни филми и книги като бях ученик, но това време мина отдавна.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано11.04.16 13:04



Не са само за деца. Преодолей високомерието си. Повечето хора нямат познания в нищо. Най-много да имат конкретно в това, с което се занимават.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнения [re: Tom_cat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.04.16 15:33



е, ами тогава поне тази статия е. вярно че чат пат съм срещал книги и статии, които хем не са за специалисти, хем са доста информативни.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zaphod]  
Автор naiv (тя)
Публикувано11.04.16 22:20



Какво знаеш за теория на струните? Може да си специалист, като не си дете.

Много си е информативна статията. С много картинки, което помага за хора като мене да се зачетат и да поразберат. Не че ще я дочета, за съжаление, но ми хареса.

А, освен картинки, има и една формула, което вече е в стил Хокинг.;)

От всичко в българския интернет, а предполагам и във вестниците, Офнюз са класи над останалите, които публикуват нещо за наука. Няма глупости и неразбории, а ми се струва, ча голяма част от статиите са оригинални - на автори не знам откъде взели се.

Редактирано от naiv на 11.04.16 22:28.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zaphod]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано12.04.16 18:34



По тази причина питам какво ви е мнението.
Вижда ми се добре написана, ясна, лесна.
Смятам да я препоръчам на дете.





Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: naiv]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано12.04.16 18:40



Хлапето ще е очаровано и за това искам мнения за нея. Като за начало, за обща информация е добре, мисля. Напоследък започна да проявява вече по-задълбочени интереси тип "Какво, къде, кога?" относно физиката и изобщо.

Все пак ако има нещо, да се поправи или доуточни.

И аз съм с такива впечатления за Офнюз.
Нали знаеш и кой ги списва?
"Бръсначът на Окам" я поканиха да пише там вече.


А няма спор, че си беше и е един от най-приятните информативни сайтове на БГ на такива теми, точно за умни хлапета.


Редактирано от zimbra на 12.04.16 18:46.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.