Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:32 26.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Мнения, критики, забележки, допълнения  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано10.04.16 20:36



Относно тази статия:



Благодаря.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zimbra]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано10.04.16 21:26



Kakvi sa tvoite vpechetlenia?



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zimbra]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано11.04.16 10:31



"Музиката на Вселената. Теорията на струните
Във физиката има две основни физични теории. Първата от тях е Общата теория на относителността, която отговаря на въпроса за произхода и еволюцията на Вселената и обяснява добре поведението на макрообекти. Втората теория е квантовата механика, която постигна голям успех в разясняване на физиката на микросвета. Ако обединим тези две теории, ще получим почти пълна картина на Вселената - от вътрешноядрените взаимодействия до поведението на галактиките.

Какъв е проблемът?

Проблемът е, че тези две теории, потвърдени от различни изчисления и експерименти са напълно несъвместими една с друга. Прилагането на квантовата механика към галактическите взаимодействия и използването на теорията на относителността за изучаване на ядрените взаимодействия води до абсурдни резултати.

Айнщайн е прекарал последните години от живота си в опити да обедини тези 2 теории, тъй като в някои случаи има проблеми и несъответствия, които показват, че нито едната, нито другата теория има всички отговори. Те са по същество непълни.

..."

М... да. Но, за да е музика, трябва и "тембър". Да се различават "инструментите", щото това е информация, начин за съвместно, устойчиво съществуване на образувание, на обект.


Тембър -
Обратната връзка на образуваното от струни, зависи и от собствените честоти на "инструмента", а те - зависят от цялото им околно пространство - поне локално взето.
За външен наблюдател на такъв обект- обвивката от "гърченето на струните" е информация. Тя се реализира с много по-голяма честота (обвита форма), от честотата с която Изследовател наблюдава обекта..., докато се стигнат размери на обект, за наблюдаване в средните мащаби.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zornik2]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано11.04.16 11:54



Хубав материал, но се съмнявам, че някой музикант ще разбере нещо от него.
Ще кажат - да, много хубаво, но ще ми се види сложно, и не вярвам дори да го прочетат цялото, нито да вникнат. Накрая ще знаят, че има някакво обяснение, и са го чели, ама...
И всичко е защото са се опитали да го обяснят уж по-популярно, като за музиканти. А за музиканти е достатъчно да се каже "цвят", "окраска" на тона.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zimbra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.04.16 12:08



мнението ми не само за тая, но и за всички научно популярни статии е че са за деца.
аз много обичах научно популярни филми и книги като бях ученик, но това време мина отдавна.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано11.04.16 13:04



Не са само за деца. Преодолей високомерието си. Повечето хора нямат познания в нищо. Най-много да имат конкретно в това, с което се занимават.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: Tom_cat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.04.16 15:33



е, ами тогава поне тази статия е. вярно че чат пат съм срещал книги и статии, които хем не са за специалисти, хем са доста информативни.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zaphod]  
Автор naiv (тя)
Публикувано11.04.16 22:20



Какво знаеш за теория на струните? Може да си специалист, като не си дете.

Много си е информативна статията. С много картинки, което помага за хора като мене да се зачетат и да поразберат. Не че ще я дочета, за съжаление, но ми хареса.

А, освен картинки, има и една формула, което вече е в стил Хокинг.;)

От всичко в българския интернет, а предполагам и във вестниците, Офнюз са класи над останалите, които публикуват нещо за наука. Няма глупости и неразбории, а ми се струва, ча голяма част от статиите са оригинални - на автори не знам откъде взели се.

Редактирано от naiv на 11.04.16 22:28.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zaphod]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано12.04.16 18:34



По тази причина питам какво ви е мнението.
Вижда ми се добре написана, ясна, лесна.
Смятам да я препоръчам на дете.





Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: naiv]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано12.04.16 18:40



Хлапето ще е очаровано и за това искам мнения за нея. Като за начало, за обща информация е добре, мисля. Напоследък започна да проявява вече по-задълбочени интереси тип "Какво, къде, кога?" относно физиката и изобщо.

Все пак ако има нещо, да се поправи или доуточни.

И аз съм с такива впечатления за Офнюз.
Нали знаеш и кой ги списва?
"Бръсначът на Окам" я поканиха да пише там вече.


А няма спор, че си беше и е един от най-приятните информативни сайтове на БГ на такива теми, точно за умни хлапета.


Редактирано от zimbra на 12.04.16 18:46.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zaphod]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано12.04.16 18:41



времето е минало за нас, но времето на учениците е в наличност
стига да не се издънят в пространството де...



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zimbra]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано13.04.16 12:37



Имат и добри статии защото имат и гостуващи автори, които разбират това което пишат. Останалите са преводи и преразкази от тук от там и са на (според мен) много ниско ниво.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: harish_chandra]  
Автор naiv (тя)
Публикувано13.04.16 14:54



Сигурно имат и редактор, който да не допуска в преводите "Бозе-Айнщайн кондензатор" и какви още бисери имаше. И на това сме доволни, разбираем текст без глупости.:(

Преразказите са наистина трудна работа - най-неприятно е дословното превеждане с пропускане на цели пасажи за по-лесно.

Вече ще поглеждам за автори. Попаднах и на интервю, но не познавам толкова добре сайта. Все пак няколко пъти приятно ме изненадва.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: harish_chandra]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано14.04.16 06:14



преводи и преразкази от тук от там и са на (според мен) много ниско ниво.
Това е проблемът.
Че ако ти можеш да прецениш, аз и много други хора като мен не можем да преценим добре кое си струва и кое не толкова, вкл. кое просто не е вярно или остаряло. Не можем да оценим добре стойността на материалите. И разбира се ставаме жертви на дезинформацията.
Вече съм толкова предпазлива, че за това пуснах статията и тук, за второ мнение, преди да я предложа за научнопопулярен прочит.

Много пъти сме били подвеждани от научнопопулярния, вече често и от псевдонаучния поток. Мислим си че нещо сме понаучили, а когато споделим "знанието" в среда запозната в дълбочина се оказва, че направо са ни подвели.

Същото и с новия сериал с Морган Фрийман по Нейшънъл. Точно си помислих, че ще се представи една толкова спорна тема по-синтезирано и сериозно, а още първия епизод завърши с поредната доза мистификация за съспенс. Стана дума за прословутите спомени за Отвъдното на "връщащите се от смъртта". Поредицата ни го представи по следния начин: Видите ли, има такива спомени и сега какво правим с Отвъдното? Нито дума за възможните научни обяснения, а такива има. Остана поредната широко отворена врата за спекулации.
Сори, че се отплеснах с пример по мой вкус, само исках да подчертая, че оправия в научнопсевдопопулярното май за сега няма.

Лек ден на всички!



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zimbra]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано14.04.16 08:23



Това е проблемът

Според мен не е това проблемът. Наистина задълбочени знания в някаква област се оформят в човек в десетината години следващи висшето му образование. Горе-долу така е последните две-три поколения и по принцип варира, но рядко.

Научнопопулярните издания имат съвсем други цели. Доста от тези цели са елементарни - в мнозинството от хората има естествен стремеж към познание и когато попаднат на нещо ново и непознато се опитват да го асимилират. Т.е. невежия в някаква област човек е добър таргет за всеки, търсещ широка аудитория. На практика при постигането на тези цели е все едно дали поднесената информация е поне донякъде достоверна или не, но който може да си го позволи, гледа все пак да не прекалява с волните програми и се допитва до науката малко или много. Който не може - пише глупости, като това като цяло трайно го компроментира, но пък все пак остава една малка лумпенизирана аудитория, която за невисоки цели често е достатъчна.

По-важната цел, която прави почти всички, освен най-брутално невежите, опити за популяризиране на наука толкова приемливи и толерирани от хората, е да събуди любопитство в подрастващите. Това е цел която се постига най-често на вторична основа - т.е. издателя си гони бизнеса, а покрай това фокусира интереса на някое детенце. Но този факт е маловажен - единственото важно е, че се фокусира вниманието на детето.

Според мен е съвсем ненужно да се притесняваш - дали едно дете ще прочете, че Вселената е изградена от струни или от спагети е абсолютно все тая - не е това познанието, което ще се формира в него, ако някога стане физик. Многократно по-важен е интересът, който евентуално ще бъде предизвикан, а качеството на фактологията е просто без значение. Доколкото ми е известно дори често се практикува известно идиотизиране на познанието с цел областта му да стане по-атрактивна и лесна за стимулиране на желание.

За възрастните, разбира се, е по-кофти, ако се опитат да усвояват някакви познания от научно-популярни източници, но дори и при тях сякаш понякога е по-добре да имат непълна, отколкото никаква информация. Много зависи и от човека - има и цели групи, при които непълната и повърхностна информация води до тежки и видими отклонения в интерпретацията на заобикалящата действителност, но все пак при мнозина всяко късче познание се отразява положително на адекватността им.

А хора като Гери и Хариш какво очакваш да кажат? С техните познания почти всяка литература, освен наистина научната или поне съвсем строго специализираната, граничи с глупост. Просто те знаят, да речем, повече от почти всички от останалите хора. Както се вижда от това следва парадоксалния извод, че мнението им за научно-популярните произведения всъщност не е меродавно, тъй като почти всички такива издания са далеч под прага им на чувствителност към информацията. Или да го кажем направо - почти всичко, което се публикува, на тях им изглежда непълно и неточно. А за да се оцени ползата от някакви популярни публикации човек просто трябва да погледне с други очи. Едно време, в училище, добре беше формулирано - "който знае, той го прави, а който не знае - учи другите". В онези години си мислех, че това е обида към учителите - трябваше ми известно време за да схвана добре завоалираната мъдрост.





Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zimbra]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано14.04.16 17:38



Абе всичко им давайте на децата да четат, само духовна литература избягвайте - като пораснат, сами ще решат струва ли си. Важното е да се научат сами да четат и търсят. Аз на моите деца непрекъснато им повтарях - в училище нищо съществено няма да ви научат, всичко зависи от вас, сами да четете. И сега съм доволен от резултата.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: Tom_cat]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано14.04.16 17:39



Хубав материал, но се съмнявам, че някой музикант ще разбере нещо от него.
Ще кажат - да, много хубаво, но ще ми се види сложно, и не вярвам дори да го прочетат цялото, нито да вникнат. Накрая ще знаят, че има някакво обяснение, и са го чели, ама...
И всичко е защото са се опитали да го обяснят уж по-популярно, като за музиканти. А за музиканти е достатъчно да се каже "цвят", "окраска" на тона.


Провокира ме, да разкажа "музикантски" виц, в защита на музикантите:


Един, влиза към 2-3 часа-нощем в бар, да си пийне и поприказва... Гледа, вътре всички изпонападали пияни - не стават за приказка ... само барманът шета зад бара и пианистът дрънка нещо...
Седнал на бара и казал: Бармане, едно уиски-чисто!
Барманът налива в чаша и я плъзга по тезгяха към клиента. Обаче - на гредата над тезгяха имало една маймуна - скочила, натопила си ташаците в чашата и пак се качила на гредата! (страшна физика!)
Клиентът излял уискито с отвращение и пак: Бармане, дай едно уиски!.. Но - ситуацията се повторила, потретила ... на барманът му омръзнало и се скрил в кухничката...
Огледал се нашият за "компания"- не е могъл да пийне, даже ... само пианистът мърда...
Отива при него поне да поговори и му казва: А бе, приятел, знаеш ли... защо маймуната си топи ташаците в уискито?
Пианистът отговорил, раздвижвайки пръстите си: Ти само я започни, аз ще я хвана!..

Та, не са неразбрани музикантите, а поръчващите музиката - и трябва да си плащат.

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zornik2]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано14.04.16 18:15



Не ме разбра. Нищо против музикантите нямам. Нито ги смятам за глупави.
Просто не мисля че спектралния анализ е точно от тяхната област. Ако те правят подобен "анализ", правят го с ушите си. Т.е. те би трябвало да знаят какво чуват.

Вица с маймуната, нещо не можах да схвана какво се опита да кажеш с него. Даже на Къци Вапцаров май му бяха по-малко плоски вицовете.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: Tom_cat]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано15.04.16 07:23



Аз също мислих дълго над вица с маймуната и накрая реших, че днес не ми е ден за мислене. Обаче щом не съм единствен ще е интересно да се види какво ни убягва.





Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: Alenadrow]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано15.04.16 09:18



... Обаче щом не съм единствен ще е интересно да се види какво ни убягва.

Стига, бе - да обяснявам виц?!



(Пианистът е "готов" да изсвири песен със заглавие: "Защо маймуната си топи ташаците в уискито!"... нашичкият само да я започне, пък той ще я "хване" на пианото...
Явно, непознаване на музикантския жаргон - станало е "английски хумор" - не сте единствени... И аз съм малко технократ, но съм бил музикант цели две "студентски" години)

пп Великите музиканти са със световна известност преди великите физици!.. Също като музиката на Вселената - известна е преди струнната теория.

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: Alenadrow]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано15.04.16 10:38



Момчета, много стрес ви се е насъбрал

Поотпуснете се, да разбирате по-лесно вицовете :)

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: Alenadrow]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано15.04.16 12:10



Може би съм ненужно критичен в конкретния случай.

Не мисля, че популярноста на даден текст (или филм) има общо с това дали ще го намеря за добър или не. Има много популярни изложения, които харесвам, нампример "Космос" на Карл Сейгън.



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: zornik2]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано15.04.16 14:26



Е да, сега вече е ясно, но виц, който е трябвало да бъде обяснен губи смешката.
Наистина подобен виц вероятно би бил смешен в музикантски среди.

Аз пък ще ти кажа друг.
Попитали един звукар колко деца има, а той отговорил:
- Ееей шест! Шест!!!



Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: harish_chandra]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано15.04.16 15:58



Имах предвид, че добър лекар трудно ще оцени д-р Хаус като информативен филм, дори да му хареса. Докато за мен, например, филмът носи доста повече информация, отколкото аз имам по темата. Т.е. разбирача дори да оцени нещо като стойностно произведение просто няма да обърне никакво внимание на фатологията в него, защото просто за него тя ще е шум. Докато нищо неразбиращият може да излезе малко от малко по-образован от съвсем същия материал.

Т.е. качеството на информацията и нейната полезност до голяма степен зависят от интерпретатора и потребителя и, а в много по-малка степен имат някаква абсолютна стойност. Горе-долу това се опитах да кажа с много думи.





Тема Re: Мнения, критики, забележки, допълнениянови [re: harish_chandra]  
Автор zornik2 (неспасяем)
Публикувано15.04.16 16:51



Може би съм ненужно критичен в конкретния случай.

Не мисля, че популярноста на даден текст (или филм) има общо с това дали ще го намеря за добър или не. Има много популярни изложения, които харесвам, нампример "Космос" на Карл Сейгън.


Да, художествено прекрояване на научни проблеми е полезно за любопитните-любители на науката.
Един учен (не помня имена, но в книгата на Саскинд - Гери беше я дал - борбата му с Хокинг за загубата на инфо в ЧД), та там беше споменато: "Квантова теория - това е научна фантастика плюс математика" (по памет)
Новите "Космос" с Нийл де Граас Тайсън - също са хубави, откъм информация. Също и ток-шоуто му: "Да поговорим за звездите" - днес говориха за креативността в музиката и науката... Ами в сериала: "Теория за Големия взрив"?

... също беше обсъждано като странен начин (забавен), да се покажат проблеми.
Да не говорим, че именно във форуми се обсъждат странности - извън учебникови знания - това е забавното - иначе, по-добре човек да си чете учебниците - там поне са приетите за истина факти.
Забавлението е част от обсъжданията.

По темата, едно недоизкусурено, според мен - единична струна трепти, ако са "твърдо" закачени краищата й... Значи, има и "още нещо", което: или вътрешно ограничава размаха й и вътрешно обръща палачинката, или има извън струната нещо-потенциал, до който е възможно да е ограничена, като в потенциална яма... И в двата случая - трябва още нещо, за да съществува образуванието.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.