Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:44 30.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: laplandetza]  
Автор STAX (непознат )
Публикувано20.03.16 21:23



Лапландец, спри се малко бе човек. Zaphod просто се шегува а ти му се хващаш на въдиците като някой шаран.
Все пак не може да му се отрече, че майтапите му са добри. На мен ми хареса това, че енергията е в краката на кондензаторите



Ето тук е написано малко по-разбираемо.
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electric/capeng2.html#c4

Редактирано от STAX на 20.03.16 21:33.



Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: Tom_cat]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано20.03.16 21:45



Виж сега, няма смисъл от толкова усложнения. Крайният ефект е ясен - зарядът на единият кондензатор, както и да се кандилка по схемата, в крайна сметка се разпределя на две равни части на двата кондензатора. В резултат - половината енергия на основният кондензатор се губи. Аз проверих хипотезата, дали тази енергия се разсейва на съпротивлението? Хипотезата се оказа вярна. От тук нататък, може да усложняваш схемата, ще трябва да вземаш пред вид и излъчвания и т.н. Но няма смисъл, основната схема с двата кондензатора показва, че наличието на съпротивление е достатъчно условие за да се обясни количествено загубата на енергията.

Естествено че ефекта ще е реален, няма мърдане тука. Сметката само го потвърждава. До колко се наблюдава на практика? Къде смяташ, че се отделя топлината? Ако сложиш сравнително голямо съпротивление - в него, но бавно, щото то ограничава тока и процесът на изравняване е бавен, което позволява то да изстива от околната температура. Ако дадеш на късо - топлината ще се отдели в самите кондензатори, ще мине време да избие на повърхността, и пак околната температура ще яде силно от ефекта. Пък и какъв ефект очакваш? Температурната разлика се определя, като количеството топлина разделиш на специфичната топлоемкост и масата на кондензатора, а това ще е малък ефект.

Като се преборя с едни софтуерни проблеми, може да ти сметна същото и с индуктивност.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: laplandetza]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано20.03.16 21:49



"Не си показал с някакво количествено решение, но хич не означава , че не осцилира."

Смени си очилата и пак пробвай.


"Показваш категорично само запазване на зарядите като брой , но разпределени в крайна сметка в два кондензатора."

Ако се беше получило друго, да има за какво да протестираш, ама сега?Естествено, това е само доказателство че решението е коректно.


"Само това, но не казваш за конкретния механизъм , как става ускорението на зарядите, съпротивлението как влияе "

Това изобщо не ни вълнува в термините ток и съпротивление, които се използват във физииката. Ама прочети базовите дефиниции, за какво ги дават хората? Нали именно да предотвратят такива въпроси



Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: Герисъм]  
Автор STAX (непознат )
Публикувано20.03.16 22:02



Гери прав си, че енергията която се отделя под формата на топлина ще е незначителна при еднократно зареждане и разреждане. Но ако този процес се повтаря постоянно през кратки интервали от време би следвало да имаме значително повишаване на температурата!



Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: STAX]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано20.03.16 22:03



Може и да се шегува , сложил е смешка човека. Все пак мисля ще има някакво осцилиране. В случай с нулево съпротивление защо да няма . Ще видим.



Тема Стана ИНТЕРЕСНОнови [re: Герисъм]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано20.03.16 22:30



Възможно е аз да не се изразявам правилно. Мен ме интересува практически конкретният начин на изравняване зарядите в двата кондензатора с реални проводници с минимално съпротивление. Как става, как протича ел.ток.Има ли <презареждане> на единия след момент на достигане равен брой заряди в едноименните плочки и съответно това е някаква осцилация. Предложените от теб формули не говорят нищо за тези ми въпроси. Как мислиш да се съглася изравняването да стане ей тъй хоп с магическа пръчка спира точно до момента на изравняване на зарядите. Това не е ли невъзможно. Как се развива токът по проводника и как затихва, това е основният въпрос. Имаш ли идея.



Тема Re: Стана ИНТЕРЕСНОнови [re: laplandetza]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано20.03.16 23:13



Ами то си има за това цяла наука - преходни процеси в електротехниката. Съставя се интегрално-диференциално уравнение според схемата. И в зависимост от началните условия се решава уравнението, като се ползва операционно смятане с трансформация на Лаплас доколкото си спомням за да се улеснят сметките.

Най-вероятно в случая е апериодичен процес, при който може би има известно разколебаване около равновесната стойност, но в крайна сметка тези колебания затихват и се установява равновесно положение, от което вече напрежението почва да пада бавно заради утечката на кондензаторите. Конкретно колко продължават и колко са големи разтрептяванията зависи от активните загуби.



Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано20.03.16 23:16



Няма нужда да ми го смяташ. Мисля че имам идея какво ще се получи.



Тема Re: Стана ИНТЕРЕСНОнови [re: Tom_cat]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано20.03.16 23:23



<<..........при който може би има известно разколебаване около равновесната стойност, но в крайна сметка тези колебания затихват и се установява равновесно положение, от което вече напрежението почва да пада бавно заради утечката на кондензаторите. Конкретно колко продължават и колко са големи разтрептяванията зависи от активните загуби. >>>

И аз предположих подобно , тези <разтрептявания> са точно някакви бьрзо затихващи осцилации.



Тема Re: Стана ИНТЕРЕСНОнови [re: laplandetza]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано20.03.16 23:34



В конкретната задача няма разколебавания никакви, каквото и показва решението. Презареждането е апериодичен процес, затихващ експоненнциално, демек продължаващ безкрайно дълго време. Скоростта на презареждане зависи единствено от потенциалната разлика между двата кондензатора, и само намалява с времето, без да си променя знака. Пак повтарям, всичко за конкретната ситуация е казано в решението, няма място за никакво мърдане и фантазиране. Какъв е токът и как затихва също е написано в решението. Кога ще се научиш да четеш това, което искаш да коментираш, преди да задаваш въпросите си?

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.