Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:04 30.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: laplandetza]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано20.03.16 14:26



"как обаче без протичане на ток става изравняване на напрежение в двата кондензатора"

Не знам без ток как става изравняване. Как реши, че е без ток?

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Кондензатор на късо.нови [re: laplandetza]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано20.03.16 14:28



Според мен в предложената моя постановка, не всички заряди ще полуяат еднакво ускорение и няма да има пълно разреждане на заредения кондензатор, но ще е близко до пълното. При някакво напрежение близко до максимума 12 волта , но по малко ще става осцилирането. Вие как мислите.
Той потребител 741 предложи кондензатор на късо и ако и при него имаме нулево съпротивление и някакво физическо преместване на зарядите, т.е. без проводници , неотчитайки електромагн. излъчване при ускоренията ще има незатихващ осцилатор, тояно като това за което говоря.





Тема Кондензатори се РАЗРЕЖДАТ, ТОПЛИНА.....нови [re: laplandetza]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано20.03.16 14:32



След някакво време разреждане и превръщане на потенциалната енергия основно в топлина , Така ли е Гери , съгласи ли се с мен !





Тема ПУФФФФФ...............нови [re: laplandetza]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано20.03.16 14:46







Тема Re: Кондензатори се РАЗРЕЖДАТ, ТОПЛИНА.....нови [re: laplandetza]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано20.03.16 15:32



Хмм , само наполовина познах, така като преглеждам пак няма да има разреждане на кондензаторите , а разпределение на заряди , като те намалят на половина.От там и част от потенц. енергия преминава в топлина. Но без съпротивление и неотчитане на електром. излъчване , има осцилатор.



Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: klapaucius]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано20.03.16 15:50



С този идеализиран модел задачата ти няма смисъл за R=0, има смисъл само за R>0.
Аз си мисля, че точно за R=0 или R~0 задачата става интересна и има смисъл. По-скоро този граничен случай не се вписва в предложените от теб модели, и затова обявяваш, че няма смисъл.
Но това, което не можеш да обясниш не бива да го отхвърляш и да казваш, че няма смисъл.



Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано20.03.16 16:06



Топлината... Защо да е непременно излъчване на електромагнитни вълни топлината?
Замислих се, и реших да погледна в уикипедия какво пише по въпроса.
И какво се оказа - в българската пише нещо много смущаващо - според статията - топлината има за мярка енергия, но специално се подчертава, че топлината не била енергия, нито работа.
В англоезичната уикипедия, първото изречение по въпроса е-
In physics, heat is energy as it spontaneously passes between a system and its surroundings, other than as work or with the transfer of matter.
За мен това си е противоречие.

Така, но топлината не е непременно излъчване, топлината е енергия. Топлината може да се разпространява както чрез излъчване, така и чрез топлопроводност, конвекция и т.н. Т.е. не е еднозначно топлина <-> излъчване на електромагнитни вълни с някакъв спектър.
Учудваш ме с такива изказвания, честно казано.

Какво значи божа работа? Какво би се случило при нулево съпротивление? Свръхпроводници съществуват. (при определени условия - примерно крио температури) Ако променим условието на задачата, и изрично упоменем, че двата кондензатора са свързани помежду си със свръхпроводници, тогава какво се получава?

За мен въпросът остава без отговор, поне не и категоричен, небудещ съмнение отговор.



Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: Tom_cat]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано20.03.16 16:27



Българската Уикипедия не я брой в списъка...

Топлината, най-общо казано, е енергия в друга форма. В нашият случай имаме добра илюстрация на нарастване на ентропията - от енергия, която може да свърши някаква работа, стигаме до по-малко такава енергия и топлина, която за нищо не можем да ползваме.

Божа работа значчи, че примерът ни не е съвсем реален - твърдо сме зафичили в него нулева индуктивност, което ни пречи да анализираме някакви конкретни процеси на излъчване, с което не става ясен крайният механизъм за утилизация на енергията при нулево съпротивление.

Както виждаш, крайното решение не зависи от величината на съпротивлението - няма проблем да се приложи за безкрайно големи този за безкрайно малко време, или обратното, за безкрайно малки този за безкрайно голямо време, двете крайности безкрайно малко и безкрайно голямо съпротивление. Решението обхваща всички варианти (но без индуктивност).

Имаш свръхпроводници, ама не са у ред за нашата задача - през тях не може да тече безкраен ток, както изисква решението, саморазрушават се над някакъв ток.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано20.03.16 16:35



Това малко ми звучи като софистика.
От една страна


и при R=0 и мощността е 0.
Респективно и енергията трябва да е 0.

Редактирано от Tom_cat на 20.03.16 16:40.



Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано20.03.16 16:39



Виж в другия ми пост - не може енергията или мощността отдадена върху съпротивление да не зависи от съпротивлението.
И никъде не е казано, че не можем и не бива да ползваме също така индуктивност на проводниците, и всичко останало, налично във физиката.
Това, че ти се ограничи да не ползваш индуктивност беше твое решение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.