Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:03 30.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | (покажи всички)
Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: Герисъм]  
Автор 741 ()
Публикувано24.03.16 11:16



Няма източник. При оная постановка колкото заряд не ни достига на едната плоча на кондензатора, толкова си взимаме от другата.



Тема Re: Ролята на индуктивността в RLC вериганови [re: Alenadrow]  
Автор 741 ()
Публикувано24.03.16 11:26



Е, тук-там някой да си поизбие комплексите не го броя отдавна за скарване - свикнал съм.

Не са комплекси. Като казвам, че "парадоксът" е учебникарски пример, то не е за да ти покажа колко много знам (щото това не се прави с демонстриране на базови знания от букварите), а да ти подскажа, че задачата наистина е проста и сам ще я решиш, стига да хванеш молива.
С четене на статии за частен случай и екстраполиране върху всяко зареждане на кондензатор не става.



Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: Alenadrow]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано24.03.16 11:27



голяма каша ти е в главата.
когато подскоча, изхабявам стотина джаула, но в моята отправна система с тия 100 джаула ускорявам цялата вселена със безкрайната и маса. голяма далавера е да мериш енергията в подходящата отправна система






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: mr Chaos]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано24.03.16 11:40



това че в повечето технически решения за да спреш нещо подвижно, трябва да изхабиш енергия, най-малкото за да се протегнеш до копчето за спиране, не го прави универсален принцип. като цяло в електрическите системи е по-лесно да си получиш енергията обратно, и това се ползва, когато наистина ти е важно. в повечето случаи не за самата енергия, а защото изхвърлянето и като топлина е по-голям проблем, отколкото да си я върнеш в захранването. не че ще платиш огромна сметка ако телевизора харчи 200 вата вместо 20, но ще стане дебел и грозен заради радиаторите.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Ролята на индуктивността в RLC вериганови [re: 741]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано24.03.16 11:41



Бате,

Като е проста задачата що не кажеш как да прехвърлим целия заряд от единия кондензатор в другия без да загум половината енергия? Давай конкретно.

Иначе изпитите са за да те подготвят за социалния живот - те нямат някаква абстрактна академична цел. Т.е. за да сравняваме кой как си е взел или не взел някакви изпити ще трябва да си сравняваме социалния статус и начина на постигането му, което струва ми се е извън приетото в този форум.



Молбата ми е, ако нещо е толкова просто за теб, да покажеш колко е просто на тези, за които това не е очевидно, а не да декларираш, че било просто и в кой курс се учило. Пиши как да прехвърлим цялата енергия почти без загуби от единия кондензатор в другия, щом това си го решавал на изпита, пък ще видим дали излиза сметката. До тук според мен е видно, че не излиза нито на теория, нито на симулаторите. Единствените, които твърдят че било просто, сте ти и zaphod, ама не казвате как - само някакви общи приказки за живота и Вселената.

Пусни схема, ще я вкараме в симулатора, ще я налепим ако трябва, Гери ще помогне с теорията и, пък то ще се види кой в кой курс какъв изпит е взел, от кой път и как.



Тема Re: Парадокс на двата кондензаторанови [re: zaphod]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано24.03.16 11:44



Не енергията, а посоката. Напоследък четенето не е измежду силните ти качества.





Тема Re: Ролята на индуктивността в RLC вериганови [re: Alenadrow]  
Автор 741 ()
Публикувано24.03.16 11:47



Като е проста задачата що не кажеш как да прехвърлим целия заряд от единия кондензатор в другия без да загум половината енергия? Давай конкретно.


Защото ако го кажа втори път, ще искаш да ти го напиша за трети.



Тема Re: Ролята на индуктивността в RLC вериганови [re: 741]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано24.03.16 11:52



До тук не си дал никава схема на работещо решение, която да може да се изчисли и реализира.

Само някакви съмнителни сценарии за чевръсто мърдане на ключета, което аз лично го сложих в графа "литературни упражнения".

Нали си взел изпитите от втори курс - ерго знаеш какво е схема? Дай я да я изчислим и пуснем - не мога да разбера що бягаш от това. Отнема няколко минути на пълни аматьори като мен да го нахвърлят в произволна програма - за разбирач трябва да е въпрос на секунди.



Тема Re: Ролята на индуктивността в RLC вериганови [re: Alenadrow]  
Автор 741 ()
Публикувано24.03.16 11:56



Бъркаш ме с Гери :))

Да допълня: дал съм достатъчно ясно описание. Повече от това означава да надвия моя мързел, за да поощрявам твоя. Не става.

Редактирано от 741 на 24.03.16 12:01.



Тема Re: Ролята на индуктивността в RLC вериганови [re: Alenadrow]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано24.03.16 12:00



До тук според мен е видно, че не излиза нито на теория, нито на симулаторите
единственото очевидно до тук е че не можеш да констриураш по описание,
за теб отговор е само завършена схема готова за пускане.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: << 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.