Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:34 30.04.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Тема Черна дупка в пето измерение  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано21.02.16 16:22



Заглавието е подвеждащо. Според мен причината е тривиална - грешка в софтуера или недостатъчна сегментация на изчисленията. Предвид, че това е първата подобна симулация и двете са напълно възможни. Все пак нека се знае, че Айнщайн може да е "сбъркал".






Тема Re: Черна дупка в пето измерениенови [re: croesus]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано21.02.16 16:39



Теорията на струните не е нещо ново.



Тема Re: Черна дупка в пето измерениенови [re: croesus]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано21.02.16 16:42



И защо според теб има грешка и каква е грешката?



Тема Re: Черна дупка в пето измерениенови [re: harish_chandra]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано21.02.16 16:54



Интуитивно предположих. Професията ми е програмист и знам, че грешките, особено логическите грешки, са най-нормалното нещо при компютърните програми. Нека да видим 10-15 различни симулации и тогава да съдим дали е сгрешил Айнщайн.

Но не отричам, че някой ден може да има нова теория, която да е по-точна от ОТО. Обаче се съмнявам, че тя ще е нейно опровержение, по-скоро ще е допълнение или по-точно - ОТО ще е нейно първо приближение.

И друго се мисля (пак интуитивно) - ако сложността на евентуална нова теория е съотносима към сложоността на ОТО, както ОТО е съотносима към нютоновата механика, то ще се наложи да почакаме известно време за нея.





Тема Re: Черна дупка в пето измерениенови [re: croesus]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано21.02.16 17:20



Мисля, че не с хващаш за какво става дума. Става дума за ОТО в 5 измерения. ОТО може да се формулира в произволен брой измерения и в различните случаи има различни свойства. Например в 4 и в 5 мерния случаи имаш теоремата за положителната маса. В 4D имаш теореми за липсата на коса на черните дупки, в 5D тези теореми не са верни. Космическата цензура се очаква, макар и все още да не е доказано, да е валидна в 4D. В 5D ситуацията тези симулации показват, че може бе няма космическа цензура в 5D ОТО.

За какво опревергаване на Айнщайн и каква нова теоря си мислиш не е ясно.



Тема Re: Черна дупка в пето измерениенови [re: harish_chandra]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано21.02.16 17:29



Много добре разбирам за какво става дума, просто коментирах текста на новината. Там на едно място пише, че "симулацията показва че ако наистина във вселената има 4то и 5то измерение, то ОТО е грешна".



Тема Re: Черна дупка в пето измерениенови [re: croesus]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано21.02.16 17:38



И защо е грешна ако има пето измерение?



Тема Re: Черна дупка в пето измерениенови [re: croesus]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано21.02.16 18:21



Черните дупки са граничен случай за ТО. Отвъд границата вече трябват други теории. Квантова гравитация да речем.



Тема Re: Черна дупка в пето измерениенови [re: harish_chandra]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано21.02.16 22:04



Все пак какво е измерения, от тук и различията, например Време , общо е различно от 4 измерение, пространсвено време е възможно да се пришие към простр. движение , но не е 4 то измерение. Електрично поле и Гравитация , вероятно са различни измерения.





Тема Re: Черна дупка в пето измерениенови [re: bozho-109952]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано21.02.16 22:07



Така , съгласен съм , така мисля и аз. За тези т.н. Черни дупки отвъд андроните ядра на дупки.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.