Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:46 18.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема падане на шкафнови  
Автор naiv (тя)
Публикувано26.01.16 18:15



Хайде пак битовизми, но това е животът.:)

Как е възможно да падне горен кухненски шкаф (шкафове)? Казусът е, че падат 5 шкафа, които са свързани помежду си. Хипотезата, обясняваща падането, е, че 1. дюбелите били къси, 2. помогнало е, че шкафовете са свързани.

Тук инженерната и физическа мисъл да помогне. Ако правилно разбирам, не е възможно да падне шкаф, колкото и малък да е дюбелът, защото няма сила, който да действа в посоката на измъкване на дюбела от стената. Всичката сила е силата на тежестта, която действа перпендикулярно на дюбела. (Да не би дюбелът да е бил забит не точно перпендикулюрно на стената и това да е причината?!)

Някакви идеи и наблюдения?



Тема Re: падане на шкафнови [re: naiv]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано26.01.16 18:33



Тук инженерната и физическа мисъл да помогне. Ако правилно разбирам, не е възможно да падне шкаф, колкото и малък да е дюбелът, защото няма сила, който да действа в посоката на измъкване на дюбела от стената. Всичката сила е силата на тежестта, която действа перпендикулярно на дюбела. (Да не би дюбелът да е бил забит не точно перпендикулюрно на стената и това да е причината?!)

Не е така, силата щеше да е точно перпендикулярна ако шкафът беше напълно плосък и центърът на масата му лежеше в равнината на стената, но не е така и центърът му е на примерно 10-20 см. от стената.



Тема Re: падане на шкафнови [re: forestt]  
Автор naiv (тя)
Публикувано26.01.16 19:43



Мдам, и сега трябва да си рисувам схемичка с центъра на тежестта ли, и да объркам?

Някой няма ли да свърши тая работа - въпреки че май си го представям и ми изглежда логично. Все пак моля знаещите да кажат.

П.П. Има ли значение дали са свързани шкафовете или не - свързани шкафове да падат по-лесно!?


Редактирано от naiv на 26.01.16 19:45.



Тема Re: падане на шкафнови [re: naiv]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано26.01.16 21:53



Свързани шкафове падат по-лесно, когато стената е огъната а не - плоска. И също - когато дюбелите са забити не в стената, а в нещо, което би се отлепило от стената.

Добре, инженерите, не заучават отговори, нито таблици - с две думи - не стават инженери по качеството информираност - защо са ти инженери, когато имаш факти?

Отговорът е вероятно е, че проблемът е предизвикан от Теоретика или от Майстора и сега се търси инженер да покаже, как се прави за конкретни условия и с конкретни количества, а не само с общи съждения.

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: падане на шкафнови [re: YpaBHeHue]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано26.01.16 22:59




Падат от некадърност и безмозъчна употреба. Моите монтирания са безупречни , винаги под ъгъл спрямо перпендик. на стената.



Тема Re: падане на шкафнови [re: YpaBHeHue]  
Автор naiv (тя)
Публикувано26.01.16 23:49



Добре, инженерите, не заучават отговори, нито таблици - с две думи - не стават инженери по качеството информираност - защо са ти инженери, когато имаш факти?

Защото се кълнях, че не е нужно да се слагат големи дюбели и може да ми паднат и моите шкафове на главата. Тези падналите са на една приятелка, и тя е имала късмет да е по-далече от тях!

Освен това по принципни съображения - просто да знам как стават нещата, иначе защо са ми цялата нАука и инжИнерия.

И ти като ми нарисуваш схемичка, и дадеш някои лесни формулки, аз може да си сметна за конктените условия. Така че що не се упражниш?



Тема Re: падане на шкафнови [re: laplandetza]  
Автор naiv (тя)
Публикувано26.01.16 23:50



Какъв ъгъл? По нАуката ли е това или ти си си го измислил?



Тема Получила си "влакче"нови [re: naiv]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано27.01.16 07:07



Ако не са били накачени, да е тръгнало само "локомотивчето", преди време.

Всъщност, ако вагоните и локомотивът са твърдо свързани, на двигателите няма да им стига сила да "отлепят".

Ползата от свързването ти е във възможността за по-слабо укрепване и ако си имала динамометрични датчици във връзките, да си предотвратила тръгването на "композицията".




"Моите" ДРЕВНИ ДРУГАРЧЕТА също са като шкафовете ти - ВИСЯТ ЗАЕДНО и ще...




Тема Re: падане на шкафнови [re: naiv]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано27.01.16 09:21



И ти като ми нарисуваш схемичка, и дадеш някои лесни формулки, аз може да си сметна за конктените условия

Според мен ще ти е много трудно да сметнеш, просто защото факторите са много. Да речем, че някак изчислиш точната сила, която действа по-посока на изваждане на дюбела - това е сравнително сложна задача, но все пак решима.

От там нататък, обаче, ще трябва да изчислиш как да я неутрализираш, което вече ми се струва теоретично изключително трудно. Първо стената най-често не е еднородна - т.е. имаш основен материал, замазка, шпакловка. Самото пробиване води до нееднакви отвори в различните материали. Второ съпротивлението на дюбела във всеки от тях е различно само по себе си. Трето дюбелите за различни материали са различни, но аз не съм виждал такива, които да могат да се закрепят едновременно за повече от един материал.

Съмнявам се, че може да се изведе някаква достатъчно точна формула при тези условия - на практика мисля, че параметрите на дюбела се установяват опитно от производителя, а не са предмет на инженерни изчисления. Т.е. първо се проектира дюбела, а после се определят количествено възможностите му да неутрализира силите, които действат върху него при различни условия.

Иначе, ако говорим чисто прагматично, за да "държи" един дюбел трябва да са изпълнени поне следните условия - първо, дюбела да е предназначен за основния материал на стената - доста са различни за бетон, за газобетон, за тухла, за гипсокартон. Второ той трябва да влиза в основния материал поне толкова, колкото е посочено от производителя - т.е. ако имаш бетон, над него мазилка, а над нея замазка, то се брои само колко дюбела за бетон ще влезне в самия бетон, не общо в стената. Последно е добре да се приложи и малката хитрина, спомената от Лапландеца - монтаж дори под лек ъгъл ефктивно увеличава доста хоризонталната сила, необходима за да се извади дюбела.

За съжаление не мога да дам никакви формули, така че ако въпросът е бил чисто теоретичен се извинявам за очевидните неща, които описах.





Тема Re: падане на шкафнови [re: naiv]  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано27.01.16 10:34



Това би трябвало да внесе яснота по въпроса












Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.