Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:58 26.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: падане на шкафнови [re: Герисъм]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано30.01.16 12:07



Да, А=/=0, естествено. Все едно шкафа се превръща в един стърчащ пирон/игла с маса, боднат в стената (или в дюбела, все едно). Ако ти трябват два дюбела - два пирона забити в тях, ако трябва да са свързани - свързани с конец например :) Идеята е, че няма долен ръб, който да участва в лостова схема. При всички тези случаи В=0, А=/=0 и силата по твоята формула излиза безкрайност независимо от теглото, демек пироните сами ще се изстрелват само защото имат ненулева маса.

Ми вече ти е отговорено от 741, при В=0 няма лостова схема, има само едно рамо.
Архимед е казал дайте ми достатъчно дълъг лост и опорна точка и аз ще преместя Земята. А защо лостът трябва да е много дълъг, можем да скъсим късото рамо, колкото по-късо толкова по-голяма сила ще се получи на края му, но и преместването му, и при дължина нула преместването ще е точно нула.

Ей по-горе Уравнение е дал друга формула. За нея пък, ако А->безкрайност (демек увеличаваме рамото/лоста, на което ще действа силата на тежеста), силата в резултата пък намалява до нула , демек теслата трябва да вади пирони по-трудно ако и се удължи дръжката...

Хайде де, нали задачата е проста от статиката? :)


Уравнение се е объркал:
F = g. A.B / (A^2 + B^2)
изобщо не ми е ясно защо в числителя е произведението на А и В това не е рамо, а в знаменателя какво прави (A^2 + B^2) също не ми е ясно, sqrt(A^2 + B^2) е рамо и то трябва да е в числителя защото на него рамо се прилага силата, но силата не е перпендикулярна относно това рамо, а реалното рамо спрямо опорната точка (в случая линия долния ръб) е по-малко, виж момент на сила.
А второто рамо е В, то трябва да е в знаменателя, колкото е по-малко толкова по-голяма е силата, но ако е нула вече нямаме лост.



Тема Re: падане на шкафнови [re: 741]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано30.01.16 16:11



Хм, това когато едното рамо на лоста клони към нула не е отразено пряко във формулата. То е по-близо до ситуацията, в която центъра на тежестта е много далеко от точката на закрепване, демек А->безкрайност, може би приближението А >> В. Докато В=0 е еквивалентно на хоризонтално забит в стената лост.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: падане на шкафнови [re: forestt]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано31.01.16 00:16



Погледнах, какво съм си записал за двата въртящи момента вчера. Наистина се учудих, че радиуса r = sqrt(a^2 + b^2) е останал в отношението, и наистина, защо B е в числител. Погледнах пак, и гледам, как съм инвертирал r/B.

Да, въртящия момент, който се съпротивлява на въртенето е Mo= -F.b. А въртящия момент, от товара е M = r.g.A/r = g.A

Границата на силата върху захващането в горния края, от която M > Mo е
F = g.A/B

Поздрави!

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: падане на шкафнови [re: Герисъм]  
Автор 741 ()
Публикувано31.01.16 09:03



Докато В=0 е еквивалентно на хоризонтално забит в стената лост.

Няма такива филми. Лостът носи усилия само на опън и натиск. Ако искаш усилие на срез или огъване, слагаш греда, а греда с нулева дебелина няма.
За да задържиш тежестта на хоризонтално рамо, ти трябва момент, който да противостои на момента на тежестта, а момент с една точка на стената няма как.

Редакция: да поясня - имам предвид "лост" в смисъла от механиката, а не лост от първи и втори род. Уточнявам, щото най-хубавите флеймове стават с омешана терминология :))
Обаче ти разбрах идеята - цялата тежест и момент да се поемат от винта, като шкафът виси без да се опира в друга точка на стената. Но както казах по-горе, то е друга задача.

Редактирано от 741 на 31.01.16 09:34.



Тема Re: падане на шкафнови [re: naiv]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано31.01.16 13:43



Като са къси дюбелите има голяма вероятност да са попаднали само в мазилката.
Освен това - както някой спомена, стените не са идеално прави, но да предположим, че са и че шкафовете са строго вертикални. При късия дюбел силата на тежестта е съсредоточена на по-малка площ и ако има пукнатини - нещо неизбежно след дупчене, особено ако стената е тухлена. Тогава винтовете леко започват да се отклоняват от хоризонталното положение (ако предположим, че са били точно хоризонтални), съответно се създава и въртящ момент и става золумът.



Тема Re: падане на шкафнови [re: bozho-109952]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано31.01.16 18:59



съответно се създава и въртящ момент и става золумът.
Чак пък въртящ момент? Къде го видя тоя въртящ момент?
Иначе за дължината на дюбелите си прав - ако са къси, най-често дължината им не достига за закрепване в самата стена.



Тема Re: падане на шкафнови [re: bozho-109952]  
Автор naiv (тя)
Публикувано31.01.16 22:15



Каква стена, какви пет лева! Това наистина е за форум "направи си сам", но все повече стигам до това, че "дюбел за тухлена стена" е абсолютно подвеждащо название. Тухлената стена има разни части - може да е от плътни тухли или от такива с дупки, между тухлите има хоросан, за което дюбелът очевидно не е предназначен. Ако правилно си спомням от опит да дупча тухла, това е доста трудно и не съм сигурна какъв точно ще е отворът на дупката. След като може да се попадне между тухлите в хоросана, никакви шкафове не мисля, че трябва да се монтират с дюбели. Определено дървеното трупче ми се вижда много по-сигурно. Дюбелът за някакви леки неща може, но то може и без него. Що пирони има по стените на тухлените сгради и колкото за картина, огледало, чиния и други декорации си е ОК.



Тема Re: падане на шкафнови [re: 741]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано01.02.16 01:12



Мисълта ми е друга.

При еднакви условия трябва да имаме еднакви състояния, поне в механиката. В случая състоянието при другата задача - чисто забит лост/винт с маса (еквивалентно на липса на рамо, В=0) - трябва да съвпада със състоянието на граничният преход В->0 при лостовата задача. А те не съвпадат. Ако вместо дюбел сложим пружина закрепена за винта, тя ще се натегне до различна степен, при еднакво крайно състояние В=0 според двете задачи. Което някак не е нормално, няма условия за такъв хистерезис.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: падане на шкафнови [re: Герисъм]  
Автор 741 ()
Публикувано01.02.16 09:21



ОК. Ето ти го решението за граничния преход: при закрепване със сили в две точки, и разстояние В между точките клонящо към 0, силата необходима да задържи шкафа в изправено положение клони към безкрайност. Когато В стане 0, тоест двете точки съвпаднат, задачата няма решение и шкафът не може да стои вертикално при никаква сила в тая точка. Ще трябва да увисне под ъгъл, така че масовият център да застане под точката на захващане.
Толкоз.



Тема Re: падане на шкафнови [re: Tom_cat]  
Автор bozho-109952 (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано01.02.16 11:46



В отговор на:

Чак пък въртящ момент? Къде го видя тоя въртящ момент?



Щом се отклони съвсем малко от вертикално положение. А няма гаранция, че поначало шкафът е би строго вертикален. Обикновено има отклонение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.