Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:52 26.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: падане на шкафнови [re: Alenadrow]  
Автор naiv (тя)
Публикувано28.01.16 18:52



Трупчетата просто преобразуват хоризонталната сила на предната си страна във вертикална вътре в стената.

Дали не е това номерът, за да е добра технологията на трупчетата?

Иначе да, явно трябва да се внимава, но не е толкова страшно. Всъщност от всичкото разбрах, че дюбела ще го натаманим, но стената трябва да е здрава, да не се рони, в моя случай да не попадне дупката в тухла или хоросан или бетон - явно това са различни неща.



Тема Re: падане на шкафнови [re: Alenadrow]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано28.01.16 20:37



Разбрах всичко, което каза и за таван и за стени. Виждам твоето самомнение за разбиране върху задачи тип СъпроМат, и сложността да се определи отношението между силата на срязване (заклинване) и силата на опън (измъкване) на дюбел в стена при рафтове. Не само с мен се заяждаш да се даде формулата за рамо на сила. Дали си прав в предположенията си, че съм се объркал - "доста"? Питам: За кой мой избор?!

Е, феноменален факт е, че не съм се обърквал с моя избор на дюбели - Да чукам на дървен дюбел! - защото не ми е паднало или да се е разхлабило едно нещо, което съм строил или монтирал - чукам на дървен дюбел пак!

Дразни те, разбирам, аз показах, че ти не си прав: Технологията на съпромата я описах с прости думи и не ми отне дълго (като прескочих само правилата за съсредоточаване на разпределен товар, това не е необходимо за на най-лошия случай).

Да, допълнително говорих за неща извън съпромата, които виждам са ти интересни - разликите между дюбелите. Май можах да съм полезен, макар да казах различно от това, което ти би искал хората да правят на своя отговорност.

Разбира се, полимерни дюбели в бетон могат да се ползват, когато няма компонента на опън, а цялата сила е на срязване, защото тя - цялата - е сила на триене и заклинване. Такива дюбели - вече казах - се ползват и за относително тежки тела - като картини с тежки рамки и огледала с или без рамки. И причината е очевидна.

Но за рафтове, и в таван - не. Има причина - вече я казах - измъкване поради нула еластичност след еднократната деформация, при продължаващо във времето охлабване - деформация на отвора във времето (разтваряне на газове и влага, пластична деформация от термични цикли, и промени от химически съединения/редукция с разтворените газове, разпрашаване...).

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: падане на шкафнови [re: YpaBHeHue]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано28.01.16 22:47



Не личи да си разбрал, та ще трябват уточнения. Първо, за да не говорим наизуст, ето каталога на един от най-големите производители на дюбели



В този каталог аз не виждам някаква класификация "за рафтове" и "за нерафтове" - съмнява ме да съществува такава, а и темата не беше за рафтове, а за шкафове, но така или иначе аз съм свикнал на видимата ти отвеяност.

Та на въпроса къде и как може да се използва един дюбел - поглеждаме на страница 229 и четем за универсален дюбел SX - това е найлонов дюбел, точно както всеки си представя дюбелите - следните параметри за най-високи препоръчителни натоварвания на един дюбел при фактор на сигурност 7 за SX10x80 с винт 8мм:

Бетон 1,20 kN
Плътни тухли 1,20 kN
Варопъсъчни плътни тухли 1,20 kN
Газобетон PB2, PP2 (G2) 0,20 kN
Газобетон PB4, PP4 (G4) 0,60 kN
Вертикално перфорирани тухли 0,50 kN
Варопясъчни плътни тухли 0,80 kN

В каталога изрично е посочено, че указаните стойности са валидни за сили на опън, срязване и опън под ъгъл.

Значи най-простия универсален дюбел, дълъг 10см с винтче с диаметър 8мм може да издържи на планетата Земя 20кг, когато е поставен във възможно най-кекавата основа и 120кг, когато е поставен в бетон или плътна тухла. Дори при най-икономично закрепване на един шкаф с два дюбела в горния край, то пак излиза, че при здрава основа и правилно закрепване 200кг не са никакъв проблем, при това с фактор на сигурност 7 - т.е. може да издържи кратковременния натоварвания 7 пъти по-големи!

Мдаааа - излиза, че ако мръсните капиталисти не ни лъжат, то един универсален найлонов дюбел издържа предостатъчно, при това на сили във всички посоки, за да държи един кухненски шкаф. Поради причинита, че един такъв дюбел е около левче, то спокойно могат да се поставят няколко дюбела така, че закрепването на шкафа към стената да е многократно по-здраво от конструкцията на самия шкаф. А това далеч не е нито най-дългия, нито най-дебелия универсален дюбел на пазара.

Разбира се готов съм да прочета всяка препратка, която ми посочиш, където дюбелите се делят на "за рафтове", "за картини с тежки рамки" и прочее лирически определения - аз попаднах само на някакви скучни kN, като при това си пише, че те важат за сили на опън, сряз и опън под ъгъл. Никъде не попаднах да дюбел, който да се ползва когато няма компонента на опън за огледала с или без рамки, ама може да не съм търсил където трябва - мястото, откъдето извират безпощадните ти аргументи е някаква непозната мистерия за мен.

От там нататък какво на кой си показал мисля, че е видно - обичайните си бълнувания как ти си показъл, че си прав, ама някой се заяждал като искал от теб формула, а от другите да правели нещо на своя отговорност. Откъде се раждат в празната ти кратуна тези фантазии едвали някога ще разбера, но нищо ново - свикнал съм ти вече.

Въпреки това ще се опитам да те насоча към едно-две неща, в случай че решиш малко да си повишиш общата култура. Първото е дали ти се струва, че има връзка между думите дюбел, дибла и dowel? Второто е кога според теб човчеството е започнало да използва бетон и тухли, кога пластмаси и дали междувременно не е закачало разни неща на стените си и, ако да, какви дюбели е използвало? Тези свръх елементарни отговори, които изискват съвсем малко езикова култура и кратка историческа справка, ще те насочат към простото прозрение, че самата етимология на думата дюбел е свързана с дървото и много дълго време е било така, така че някакво перчене с неграмотност не е прагматично по темата. Последните десетилетия, разбира се, качествово на пластмасите се повиши, а производството на различни компоненти се понижи, така че много дървени неща бяха заменени с изкуствени, което по никакъв начин не изключва първите. Един дървен дюбел може да е поне толкова здрав, колкото и найлоновия и металния, при подходяща форма и размери, разбира се.

Така че чукай спокойно на дървен дюбел и чети, преди да пишеш - ако не помогне, то няма да ти навреди със сигурност, не се притеснявай.



Тема Re: падане на шкафнови [re: Alenadrow]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано28.01.16 23:29



1. Дивя се на товята некомпетентност, колко параметъра се специфицират за такова изделие и може ли да се екстраполира теория от числа в спецификация!

2. Рафт е визуално ясно общо понятие, заменящо техническото понятие "конзолни конструкции", то включва и сандъци за саксии, и конзоли за телевизори, прожектори, аудио колони... и - едиствено за неразбиращи информацията в спецификациите буквалисти като теб е изключващо шкаф; не е отвеяност.

3. Найлоновия дюбел, драги, е издържлив и го ползвам масово, но за кухненски шкафове и въобще за конструкции над определени обекти в къщата, в гаража, и отвън, би било скъпоструващо да се ремонтира аварирало шкафче, окачено със 7-ми фактор за безопасност найлонови дюбели 10см. Безпощаден пример: от шкафче в кухня на приятелка -20 000 лв.

Забавлявай се, бе, човек!

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: падане на шкафнови [re: YpaBHeHue]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано28.01.16 23:58



1. Дивя се на товята некомпетентност, колко параметъра се специфицират за такова изделие и може ли да се екстраполира теория от числа в спецификация!

Не винаги може. Но все пак по-добре числа в спецификация, отколкото глупави разсъждения, несвързани с реалността въобще - то затова са и спецификациите донякъде.

2. Рафт е визуално ясно общо понятие, заменящо техническото понятие "конзолни конструкции", то включва и сандъци за саксии, и конзоли за телевизори, прожектори, аудио колони... и - едиствено за неразбиращи информацията в спецификациите буквалисти като теб е изключващо шкаф; не е отвеяност.

Къде в спецификациите видя да се изключват един или друг вид конструкции при приложението на някой дюбел? Мислиш, че дюбела някак разбира дали носи "конзолна конструкция" или "картина с тежка рамка"?!

3. Найлоновия дюбел, драги, е издържлив и го ползвам масово, но за кухненски шкафове и въобще за конструкции над определени обекти в къщата, в гаража, и отвън, би било скъпоструващо да се ремонтира аварирало шкафче, окачено със 7-ми фактор за безопасност найлонови дюбели 10см. Безпощаден пример: от шкафче в кухня на приятелка -20 000 лв.

Както казах дюбела не знае какво държи. Ако се прочете спецификацията и се използва съобразно нея, то е все тая какъв крепежен елемент каква конструкция ще носи. Затова са спецификациите - четеш, смяташ и ако излиза сметката - действаш. Ако ти е по-леко на душата може и златни дюбели да ползваш - лошо няма. Между другото - изненадам съм, че шкафче в кухня струващо 20 000 лева има нужда от каквито и да е крепежни елементи - според мен за тези пари трбява да седи където му кажеш, с устна команда или жест, от само себе си, но това е според мен. Аз лично въобще не бих използвал бормашина в близост до нещо, струващо толкова пари, ама аз съм страхлив, не съм безпощаден като теб.

Все пак нямаше да е лошо цитираш някаква спецификация и ти, че да видим колко пък толкова са по-добри параметрите на въпросните метални дюбели. Дай нещо числа, да можем да сравняваме - по цената на шкафчето в кухнята на приятелка много трудно могат да се направят някакви сравнения между различни видове дюбели. Аз пък мога да кажа, че имам един познат, дето шкафчето в гаража на Майбаха му е закрепено с дървени дюбели - и?

Забавлявай се, бе, човек!

Ми забавлявам се, няма майтап.





Тема Re: падане на шкафнови [re: Alenadrow]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано29.01.16 00:44



Забравяш, какво си казал:

В този каталог аз не виждам някаква класификация "за рафтове" и "за нерафтове" - съмнява ме да съществува такава, а и темата не беше за рафтове, а за шкафове, но така или иначе аз съм свикнал на видимата ти отвеяност.


Ясно съм казал:

2. Рафт е визуално ясно общо понятие, заменящо техническото понятие "конзолни конструкции", то включва и сандъци за саксии, и конзоли за телевизори, прожектори, аудио колони... и - едиствено за неразбиращи информацията в спецификациите буквалисти като теб е изключващо шкаф; не е отвеяност.

Къде в спецификациите видя да се изключват един или друг вид конструкции при приложението на някой дюбел?

- Ти, бе, ти изключваш шкафовете, когато се споменат рафтове. Това е неадекватност. Какъв разговор може да се води!?

Мога да се усмихна само, на това, че съм безсилен с твоето разбиране. Ти тотално неутрализира безпощадната ситуация с кухнята.

Анализ: В кухнята са ползвали дюбели и винтове. Всичко правилно, значи. Ако не бяха ползвали дюбели - това би било проблема, но в тази кухня проблем не е имало. И винтовете заедно с дюбелите са излязли от стената. Останали са си отворите, в които са били дюбелите.
Заключение: Не дюбелите, не винтовете, а празнината в дупките е причина за недостатъчното заклинване. И така, по спецификация!- няма то значение, дали е огледало или рафт, дали дюбела е в стена или в таван, демек дали е сила на опън или е под друг ъгъл.

Компетентност:

Както казах дюбела не знае какво държи. Ако се прочете спецификацията и се използва съобразно нея, то е все тая какъв крепежен елемент каква конструкция ще носи. Затова са спецификациите - четеш, смяташ и ако излиза сметката - действаш.

Разбиране за 20 000 лв.:

Между другото - изненадам съм, че шкафче в кухня струващо 20 000 лева има нужда от каквито и да е крепежни елементи
Аз лично въобще не бих използвал бормашина в близост до нещо, струващо толкова пари


Само усмивка... Друго какво да направя при този ограничен разговор!?

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!

Редактирано от YpaBHeHue на 29.01.16 00:46.



Тема Re: падане на шкафнови [re: YpaBHeHue]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано29.01.16 02:46



но за кухненски шкафове и въобще за конструкции над определени обекти в къщата, в гаража, и отвън, би било скъпоструващо да се ремонтира аварирало шкафче, окачено със 7-ми фактор за безопасност найлонови дюбели 10см. Безпощаден пример: от шкафче в кухня на приятелка -20 000 лв.

Това не ми стана съвсем ясно, опитваш се да обясниш, че кухненския шкаф на твоя приятелка струва 20 000 лева ли? Е и? Каква е връзката с дюбелите и закрепването на шкафовете си остава мистерия. Какво беше безпощадното на малоумния ти пример? Че си безпощадно некомпетентен и неадекватен?

Ей богу, аз нямам никаки притеснения за шкафовете в моята кухня. Те са закрепени с пластмасови, или полимерни ако щеш ги наречи дюбели. И са закрепени наистина добре.



Тема Re: падане на шкафнови [re: Alenadrow]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано29.01.16 02:57



Знаеш ли какво се сетих?
Едно време в панелните апартаменти, наречени галено "панелки" се поставяха кухненски шкафове още със самото предаване на апартамента на неговите ползватели.
Тези шкафове се закрепваха по една технология, която няма много общо с дюбелите.
А именно със стоманени, да ги наречем пирони, които се забиваха еднократно с някакъв "пистолет". Не съм виждал точно как става забиването, но знам какъв е резултата - това нещо се забива в панела, и мърдане няма. За вечни времена.
Въпросните "пирони" обаче бяха къси и дебели (относително и сравнително, не мога да дам точни размери, а само впечатления по далечни спомени).



Тема Re: падане на шкафнови [re: naiv]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано29.01.16 03:00



Не знам точно каква рамка и какви ламели са ползвани, но очевидно закрепването не е било правилно оразмерено и изпълнено, което е автоматически ясно от резултата, а именно - паднал шкаф.



Тема Re: падане на шкафнови [re: Tom_cat]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано29.01.16 04:17



И ти ли, бе, човек?

Каква моя приятелка!? Тук не прочете ли, за чия приятелка се описа случая с провала. Та, шкафът и десет лева да е струвал (заедно с дюбелите), той е откъртил останалите шкафове и се е попиляла цяла кухня! Тези шкафове над какво са били според теб?! Най-малко 20 000лв, според мен, ще отидат заради заключението от разбирането на написаното върху етикета за кило-нютоните на дюбел.

А дано разбра!
Поздрави!

П.П. Зачудих се, от дискусията: Тук са все физици, конкретно - механици, корифеи в законодателството на Нютон, ама се оказа, че най-голямата сила не е в умение за статично пренасяне на сила от товар в опора, а силата на вещите е в... дюбели.

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!

Редактирано от YpaBHeHue на 29.01.16 04:20.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.