Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:03 28.09.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: падане на шкафнови [re: forestt]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано27.01.16 22:12



Е как каква формула искам? Коментирам това това твърдение: "Това не е сложна задача. Това е статика."

Щом не е сложна задачата, да и видим решението. Съображенията на база някакъв опит не са решението на тази задача. Картинката на mr Chaos е хубава, но как от нея се стига до дебелината и дължината на нужните дюбели? Как в решението се имплементира якостта на мазилката върху основата? Такива работи. А ако това прави задачата сложна, началното твърдение е фалшиво.

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!


Тема Re: падане на шкафнови [re: YpaBHeHue]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано27.01.16 23:19



За шкафове дюбелите не са найлонови, а - метални. Който ползва полимерни дюбели за товар повече от 5 кг на дюбел е и причината за последствията.

За шкафове не се ползват и винтове, а - болтове, - разликата и в резбата, и в еднократната деформация на формата на дюбела при монтажа на съединението със стената.

С метални дюбели при навиване на болта, критичното триенето със стената изчезва като фактор изобщо, тъй като деформацията им е такава, че изисква разрушаване на стената на многократно по-голяма площ от тази на площта на контакт на дюбела със стената, за да добият скорост >0.


Брей аз пък да не знам, че не можело да си монтирам шкафовете с пластмасови дюбели. Интересно защо моите шкафове, монтирани с пластмасови дюбели не падат в такъв случай? Може би защото не съм питал теб.

Метални дюбели... не знам точно какво имаш предвид. Ако е за бетон им казват анкери. Ако е за някаква друга стена, не знам.
Интересно ми е ако стената е тухлена какви анкери ще закрепиш в нея.

Задачата съвсем не е толкова проста, ако трябва да се реши истински и да се вземат предвид в сметката всички практически фактори, които влияят.
Ако разглеждаме някакъв идеализиран вариант, някакъв модел, то тогава наистина задачата е сравнително проста и е от статиката.
Но дори и тогава са нужни емпирични данни за различни материали, дюбели, сцепления и т.н. По тоя начин, дето казваш, че е лесен можеш да сметнеш само силата на измъкване на дюбела колко ще е.

Практическото оразмеряване и избор на подходящи според конструкцията на шкафа и материала на стената крепежни елементи, както и реалното изпълнение на задачата обаче е съвсем друго нещо.

Ама ти си си вредител, тъй че няма какво да се разправяме. Защо смени ника, онзи по ти отиваше.



Тема Re: падане на шкафнови [re: forestt]  
Автор naiv (тя)
Публикувано27.01.16 23:20



Не, не мога да се сетя подобни неща, за А/В и по товара. Но в линка ги пише като за мене.:) (Подлежи на допълнително осмисляне, ако имам време да се занимавам.;)

Ужасът ми става все по-голям, защото аз като гледам полици и етажерки с едни ъгли как се монтират, то това страшно опасно и катастрофично вече започва да ми изглежда. Дето е на картинката, и се получава като тесла за вадене на пирони наистина!



Тема Re: падане на шкафнови [re: Tom_cat]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано28.01.16 00:34



Разбира се, че полимерните ти дюбели могат, ползват се и за картини с относително тежки рамки и за огледала, но не и за динамично натоварване.

Тяхната слабост е още в идеята на монтажа им, защото се крепят неподвижно в опората единствено с триене. И те се натоварват при монтажа от винта с цел да се деформират за заклинване в отвора. Най-слабото им място е точно в тази желана деформация, нужен етап от монтажа. При деформацията им те често се... чупят и част от тях става свободна от винта, или ако не се прекъснат стават "готови", тогава останалото от тях "цяло" парче се държи на триенето на неговата по-плитка повърхнина. И без да се счупи дюбела, статичното натоварване на повърхността му варира от размера на отвора. С времето също продължаващата пластичната деформация на стената в някои материали намалява натоварвнето на повърхността на дюбела, чиято еластичност е нула след приключилата му деформаци след монтажа. При метала еластичното натоварване на повърхността на дюбела след монтажа не е нула.

При монтажа на металния дюбел има няколко сценария, в зависимост от структурата на стената. Анкър (котва) се получава специфично при монтаж в куха стена с челни панели, по-тънки от дължината на дюбела. Иначе, монтажът е тип - клин, също - като полимерния дюбел.

Пример: Когато стената има тънки повърхности (куха), металния дюбел не се третира да се заклинва с триене в отвора изобщо, а деформацията го занитва от двете страни на стената. Деформацията му е само на най-вътрешния край от цялата му дължина, главата му е плоска и ляга на външната поврхност. Това е най-добрия сценарий. Движението (непреднамерено) на дюбела е възможно само чрез разрушаване на част от стената с размер по-голям от повърхността на отвора за дюбела.

Металния се ползва и в твърди недеформируеми стени - бетон, тухла, защото натискът с който се натоварва дюбела към повърхността на отвора е огромен при несвиваем материал на стената, металът не се чупи. То е ясно, че металът на дюбела не пробива дупката в бетона, видията го прави. При този сцераний задържането също е чрез триене в отвора. Натискът, натоварен от болта е много по-голям, пак с мощността на една ръка, защото не си даваш сметка, че резбата на болта има много по-голям коефициент на умножение на сила в сравнение с резбатана винт.

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: падане на шкафнови [re: forestt]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано28.01.16 08:44



А за мен задачата беше толкова елементарна, че реших, че не си струва да се занимавам с нея. Не се иска дори средно ниво на интелигентност за да я решиш, достатъчно е само да не си имбецил.

Покажи тогава отговора на задачата, моля.



Тема Re: падане на шкафнови [re: YpaBHeHue]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано28.01.16 08:59



Доста си се объркал. Дюбели има всякакви - от дървени до метални, но материалът и формата на дюбела зависят от вида на основата, в която ще се монтират, а не от тежестта, която ще държат. Към момента за бетон не съм сигурен, че има други специализирани дюбели, освен полимерните. За тухла, газобетон и гипсокартон има и метални, но и за трите материала има и полимерни.

От всички видове дюбели именно полимерните са най-модерните и най-издържливите - всички закрепвания с химически смеси (химически анкери) имат полимерен компонент, който е свръзката между носещия метал и втърдената към основата смес, а тези анкери - най-малките - носят по един тон когато са монтирани в бетонов таван и това им го пише на опаковката. На мен ми се струва, че това не е малко натоварване, като за 8 милиметрова шпилка, "бодната" в тавана. Подобно нещо с метален е невъзможно - само с дървен и то докато е "мокро" дървото.

Дюбела служи само и единствено да предотврати силата успоредна на отвора, чрез триене, включително заклинване. Сам по себе си той не носи почти никакъв товар, това зависи изцяло от винта или анкера влизащи в него.



Тема Re: падане на шкафнови [re: Alenadrow]  
Автор naiv (тя)
Публикувано28.01.16 10:16



За дървените дюбели - ще проверя дали се продават такива и как изглеждат. Но моите шкафове, аз пак взимам нещата лично, са монтирани много отдавна и са на дървени трупчета, закрепени с гипс. Между другото никога не е падало нищо по старите жилища с тази технология, затова толкова ще изненадах, че може да падне шкаф. С дюбели е много по-лесен монтажа, но щом има толкова тънкости, например ширината на отвора преди слагане на дюбела, видове и т.н., дали не е по-добре човек да си слага пак трупчета на тухлена стена?



Тема Re: падане на шкафнови [re: naiv]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.01.16 10:16



има си съвсем ясно изразена сила перпендикулярно на стената, шкафа се опитва да се катурне напред




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: падане на шкафнови [re: zaphod]  
Автор naiv (тя)
Публикувано28.01.16 10:20



Е, да, ама като идеализира човек шкафа като плосък, и няма такава.;)

Все още се чудя как може да се "измъкне" винт от стена! Предполагам заедно с дюбела е било, ще питам за подробности.

П.П. Е, как няма да падне! То е било рамка (ламели с дупчици), на която са шкафовете, а дюбелите са били 4 см дълги, не е ясно в каква стена, излезли са не винтовете, а дюбелите са се изтръгнали.

Редактирано от naiv на 28.01.16 12:56.



Тема Re: падане на шкафнови [re: naiv]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано28.01.16 11:15



Не, не - дървените дюбели са история. Дървото, като се раздуе, става изключително сдрава "спойка", но като се разсъхне е неприятно. Тези дюбели са минало, забрави ги, само ги споменах като възможност. Иначе то няма какво да се продават - взимаш някаква "клечка" с малко по-голям диаметър от отвора и и издялкваш няколко ивици - като вдлъбнати пръстени. После се забива с чук и не мърда, докато евентуално не се разсъхне дървото.

Трупчетата също вършат работа, но и те са минало, а за шкафове пък съвсем са неподходящи - ако ще е дървено, трябва да е с клиновидна форма. Трупчетата просто преобразуват хоризонталната сила на предната си страна във вертикална вътре в стената.

"Тухлена стена" е малко общо понятие - има плътни тухли, има порести, има и кухи - за всеки тип си има измислени модерни дюбели. По принцип най-добре е при екстремни случаи да се ползват т.н. химически анкери - това представлява много здрава (по-здрава от бетон) химическа смес, която почти не се деформира, т.е. не се свива и не се разширява, и има отлично сцепление както с основата, така и с метала на анкера. Но това е скъпа технология (няколко десетки лева за три-четири дюбела), а и е просто излишна за нормален шкаф, закрепен на нормално здрава стена, който е стотина-двеста килограма максимум, когато е натоварен.

Чисто практически е най-добре да се потърсят дюбели точно за вида стена, като се подберат възможно най-дългите според дебелината и. Отворът, разбира се, трябва да е точно за дюбела - на всички си пише колко трябва да е. Ако се даде лек хоризонтален наклон на отвора - дори само един-два градуса - така че той да сочи леко нагоре, нещата стават още по-здрави. Не на последно място е добре да се предвидят достатъчно дюбели - силата ще се разпредели малко или повече между всички, т.е. няма да има една или две слаби точки, които да държат магията.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.