Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:18 09.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема Re: Поредната алабаланицанови [re: Alenadrow]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано10.11.15 13:16



Да ти кажа честно - не ми се вярва да е способен.

Способен е човек, който наистина търси правилните отговори. Аз самата ги търся, но правилният отгвор не е този, който ни се харсва, а този който е базиран на правилната информация. И ако този човек бе наистина способен не би следвало да си позволи подобна излагация, да не говорим за откровените лъжи - доста от нещата, които приписва на този или онзи не са това, което са казали или открили. Напасва ги за тероиите си буквално съшити с бели конци. Дори с моите елементарни познания и някаква уж поопреснена /начална/ физика го хвашам в яки недоразумения.

А и дълбоко подозирам, че не само, че си вярва, но и трябва да се прегледа, но нека не преекспонирам на база първоначални впечатления.





Тема Re: Поредната алабаланицанови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано10.11.15 13:30



Точно братя Стругацки нещо не мога да ги възприема. Чел съм 1 тяхна книга, и съм правил опит за още няколко неща, но след няколко страници се отказвам. Не е за мен. Не ми харесва. Меко казано. Не знам какво намират хората у тях, че чак ги и харесват.
Не знаех, че отец Христофор Събев е бил лазерджия. Впрочем какво стана с него? Сякаш отдавна някой го отлюспи, и от тогава ни вест ни кост. А беше много деен и активен.



Тема Re: Поредната алабаланицанови [re: zimbra]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано10.11.15 13:32



Нямам идея. Гери казва, че е проверил, и че човекът наистина е завършил физика, значи това е факт.
Аз бих казал, че борави с термини по-уверено от обикновения мошеник, пробутващ езотерия, но някак за целите на това, което си е поставил за цел очевидно.
Много се дразня от такива дрънканици. Този специално може да размъти главата на много хора, понеже започва с истини или полуистини, леко преиначени истини, т.е. почва с факти и след това забива нанякъде и прави тотално погрешни изводи, но авторитетно.
Щях да кажа - да, очевидно този подход продава и е доходен за него, но истинският хайде да не е чак учен, но поне човек имащ някакво минимално висше образование би следвало да има и морал, обаче това на практика не е вярно.

Редактирано от Tom_cat на 10.11.15 13:34.



Тема Re: Поредната алабаланицанови [re: zimbra]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано10.11.15 13:34



А, бива, бива такова нещо, и е доста разпространено. Сега от прима виста ми хрумва за Волфганг Паули, който също се отдава на мистични разсъждения за духа на материята... Не знам дали знаеш, но той заедно с Юнг създават понятията за синхроничност и архетиповете на душата. Той поне дава богат принос и във физиката. Иначе само да спомена Фритьоф Капра с неговата книга "Дао на физиката", Майкъл Талбот с "Холографската вселена", и още много могат да се изброят, за физичните постижения на които нищо особено не може да се каже, но са се прочули с всякаква езотерична литература. Изглежда това е по-лесният начин да станеш известен, ако гониш такива цели. Или просто повече ти се отдава от физиката и взема превес.

В нашият случай това е доведено до крайност. И щом му обръщат внимание, обратната връзка се задейства - дейността се засилва, за да се обръща още повече внимание. Абе като децата на лейтенент Шмид, но издигнали нещата от самосиндикални прояви до търговски дружества :)

За разлика от главата, стомахът се усеща когато е празен...


Тема Re: Поредната алабаланицанови [re: Tom_cat]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано10.11.15 13:43



Може би не си попаднал на подходящо четиво от Стругацки. Те наистина имат тежки книги, самият аз съм се сблъсквал навремето. Любопитно е, че в по-късните години същите книги като ги прочета, се оказват много смислени. Иначе може да почнеш с нещо леко и весело, "Понеделник започва в събота" и "Трудно е да бъдеш бог". Също така "Пикник край пътя".

За отец Събев последната информация ми е от преди година и половина. Във великотърновският университет правеше някакви изследвания, за свръхсветлинно предаване на информация. Дисертация ли се опитваше да пише, не можах да разбера :) Иначе беше забягнал в Щатите, ама се е върнал.

За разлика от главата, стомахът се усеща когато е празен...


Тема Re: Поредната алабаланицанови [re: zimbra]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано10.11.15 13:57



А бе по принцип си прав, но има хора, които за пари правят далеч по-сериозни компромиси от този с познанието. В крайна сметка на първо място генетично си седи оцеляването на индивида и рода, оцеляването (и в частност познанието) на вида като цяло са по-назад в класацията.

Мен ако питаш тези хора не са никакъв проблем, проблем са хилядите, които ги слушат и им се връзват на приказките, при това плащайки дорбоволно за това - ако плащаха половината от тези пари, за да отидат на лекция на която да чуят фактите такива, каквито са, всичко щеше да е съвсем друго. Но простия човек има нужда от шаман, не от преподавател. Шамана дава искрица надежда и вменява чувство за собствена значимост, докато при преподавателя трябва да се внимава, да се чете, да се мисли - все сложни неща.



Иначе аз не мога да преценя дали си вярва, но по-скоро не. Човек който е способен на такава стройна организация за стригане на овце би трябвало да е над средното ниво. Още повече, че преди години ги е стригал и с разни други глупости - просто сега това се търси - нещо да има там Вселени, измерения, енергия - няма значение как са подредени и какъв е пълнежа.



Тема Re: Поредната алабаланицанови [re: Герисъм]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано10.11.15 14:00



Да, знам за архетипите и според мен има резон. В края на краищата ние имаме памет и генетична способност за предаване на информация. Не бих се учудила ако това, което разпознаваме като архетипи са генетични механизми за съхранение на информацията, които на пръв поглед изглеждат отчуждени от съзнанието, изглеждат като възприемани от един вид външна "банка" с информация (ако не се лъжа "много древна" според Юнг - позабравила съм детайлите), но всъщност са само един "генетичен спомен" (еволюционен модел), който все още не ни е добре познат (не достатъчно изследван).
Отново се сблъсквам с огранчиения в понятията, за да мога да се изразя по-добре. Но така поставено няма нищо ненаучно и за езотериците веднага става безинтересно



Може ли малко повече за ролята на Паули спрямо идеите на Юнг? Признавам, че не съм добре запозната с тази връзка между двамата.

Редактирано от zimbra на 10.11.15 14:14.



Тема Re: Поредната алабаланицанови [re: Alenadrow]  
Автор zimbra (мюх)
Публикувано10.11.15 14:08



Прав-а. Това за протокола, знам не личи от ника в момента.

Много е сложна материята, за това предпочитат тази версия за нещата. Самата аз доста лековерно подхождах на времето докато не си поставих за цел да не вярвам в нищо не проверено и всеки мозъчен вирус, който ме нападне да бъде лекуван от подходящи за целта ментори



Дакото се ровех го пипнах на едно интервю и загледах малко. Продалъжавам да подозирам, че май е шизо по ред поведенчески признаци...Или е бил доста фиркан в конкретния момент!



Тема Re: Поредната алабаланицанови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано10.11.15 14:10



Мерси за информацията за Събев. Странно, той май не може да реши физик ли е или свещеник, и се лута между двете поприща.

Колкото до Стругацки, няма да променя мнението си, и всичките изброени от теб съм опитвал да чета, ужасни са. Нищо леко и весело няма в тях. За мен те не са фантасти.



Тема Re: Поредната алабаланицанови [re: zimbra]  
Автор Alenadrow (пристрастен)
Публикувано10.11.15 14:35



Еми то има и други примери, ето един пресен линк от днес -



Като се замисля този човек също не ми изглежда тъп - подбрал си е внимателно твърдението, че "не сме сами във Вселената", а после хитро пробутва една-две конспиративни теории, както и назовава примерна цена, на която би могъл няколко години да работи по въпроса, а именно един милион долара. Инак се титолува професор по астрофизика от Института за Космически изследвания и технологии на БАН.

В крайна сметка живеем в пазарна икономика, където чистото познание няма директен паричен еквивалент и всеки прибягва до всевъзможни трикове за финансиране. И все пак физиците не са най-зле - те дори са мразени от повечето учени като "свръхфинансирани". За съжаление при хуманитаристите се налагат още по-директни еквилибристики, за да не сложат катанеца съвсем. Разните философи трудно вече могат да оцелеят, ако не пробутат съвсем директно един-два курса от сорта на "философия на печалбата", "семиотика на бранда" и т.н.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.