Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:19 18.05.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Слънчеви протуберансинови  
Автор Tom_cat ()
Публикувано19.10.15 21:56



Въпросът ми ще прозвучи лаишки, но въпреки това ще го задам.
Днес видях в медиите как НАСА заснели слънчеви изригвания и беше показан видеоклип. Хубаво, но в статията се споменаваше, че тези маси, които се отделят от Слънцето се били задържали от магнитното поле (подразбира се пак на Слънцето).
Звучи логично, но аз си задавам следния въпрос - та нали на Слънцето всичко е с много висока температура - милиони градуси. А също така си спомням и за температурата на Кюри, над която даден обект, вещество, метал или каквото и да е друго си губи магнитните свойства. Та как се връзва тази история с магнитното поле и високата температура на Слънцето с температурата на Кюри?
Някой ако може да обясни без да се стига до препирни на релативисти и антирелативисти моля.



Тема Re: Слънчеви протуберансинови [re: Tom_cat]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано19.10.15 23:34



Температурата на Кюри, просто казано, определя температурата, при която постоянен магнит от някакъв материал губи магнитните си свойства. Докато в случая със слънцето става дума за електромагнити - магнитно поле, създадено от движението на заредена плазма (демек от токове заредени частици). За това няма температурни ограничения.

За разлика от главата, стомахът се усеща когато е празен...


Тема Re: Слънчеви протуберансинови [re: Tom_cat]  
Автор PekoHcTpykTop (дарвинист)
Публикувано19.10.15 23:46



Ако под "магнитни свойства" разбираш магнитчето на хладилника, то това се дължи на

, които са региони в материала, където магнитните моменти на атомите са подредени в една посока. Отвъд точката на Кюри, подреждането изчезва и момента на всеки атом почва да сочи на където си иска и всички заедно се "гасят" едни други.
Полето няма нищо общо с всичко това.

И не правильно думать, что есть чьим-то богом обещанный рай...

Тема Re: Слънчеви протуберансинови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано20.10.15 01:44



Това, че магнитното поле се създава от движение на електрически заряди ми е ясно.
Но самата маса, която се изхвърля, там какво движение на заряди има, и то достатъчно насочено, че да се получи магнитно поле?
Ако движението е хаотично, ясно е, че крайният ефект ще е нула или близък до нула практически.
Т.е. как така магнитното поле, създадено от слънцето взаимодейства с някакви маси, които колкото и да са по-студени от вътрешността, пак са достатъчно нагорещени.
А температурата на Кюри не е само за постоянни магнити, а също така се отнася и за промяна на магнитната проницаемост на даден феромагнитен материал.
Това се използва дори в много случаи в техниката като вид сензор за температура, тъй като ефектът е обратим. Например това се ползваше в някои стари модели поялници Weller. В по-новите модели не знам дали се ползва.



Тема Re: Слънчеви протуберансинови [re: Tom_cat]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано20.10.15 07:30



в казармата един спореше че няма как на двата края на панамския канал нивото да е различно, защото световния океан е скачен съд и нивото трябва да е еднакво навсякъде. е, явно физиката лъже, спете спокойно деца.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Слънчеви протуберансинови [re: zaphod]  
Автор 741 ()
Публикувано20.10.15 09:49



Ми прав е бил. Отклоненията в нивата на двата океана са нищо на фона на денивелацията на самия канал.



Тема Re: Слънчеви протуберансинови [re: zaphod]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано20.10.15 12:05



Аз не споря, и не твърдя, че физиката лъже, а търся отговор, зададох въпрос и уточнявам въпроса си, както и разсъжденията си.
Далеч съм от някакви глупости и дървено философстване.
Съвсем възможно е да не съм прав, но бих искал да знам защо, трябва ми задоволително обяснение.

А твърдението на твоя приятел от казармата е съвсем логично на пръв поглед, но не е вярно. Сега като се замислих, виждам, че тази аномалия би могла да се ползва като ВЕИ. Водата ще тече винаги в едната посока, и може да задвижва някаква електроцентрала примерно, ако се направи подходящо съоръжение. Не знам обаче дали ще е икономически ефективно с оглед на многото работа по прокопаването на канала.



Тема Re: Слънчеви протуберансинови [re: Tom_cat]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано20.10.15 12:56



Самата маса, която се изхвърля, е с много висока температура. При това положение материята е йонизирана, под формата на плазма. Имаме хаорично движение на практически самостоятелни заряди - електрони и йони. Тоест такава материя при движението си създава магнитни полета, и в същото време движението и се подчинява на тези полета - демек такова състояние материята може да се самоорганизира по много начини. ВЪв вътрешността на слънцето има допълнителна организация - там материята в една или друга степен се държи като флуид, т.е. собствените движения на големи маси йонизирана материя могат да създадат допълнителни магнитни полета.

Но в тази материя няма допълнителната подреденост, която я има в статичните постоянни магнити. А температурата на Кюри е температурата, при която тази подреденост се нарушава. Затова за процесите на слънцето няма значение такава температура.

За разлика от главата, стомахът се усеща когато е празен...


Тема Re: Слънчеви протуберансинови [re: Герисъм]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано20.10.15 18:28



Самата маса, която се изхвърля, е с много висока температура. При това положение материята е йонизирана, под формата на плазма. Имаме хаорично движение на практически самостоятелни заряди - електрони и йони. Тоест такава материя при движението си създава магнитни полета, и в същото време движението и се подчинява на тези полета - демек такова състояние материята може да се самоорганизира по много начини. ВЪв вътрешността на слънцето има допълнителна организация - там материята в една или друга степен се държи като флуид, т.е. собствените движения на големи маси йонизирана материя могат да създадат допълнителни магнитни полета.

Но в тази материя няма допълнителната подреденост, която я има в статичните постоянни магнити. А температурата на Кюри е температурата, при която тази подреденост се нарушава. Затова за процесите на слънцето няма значение такава температура.


Пълни глупости си написал.

РИБАРЯ


Тема Re: Слънчеви протуберансинови [re: Герисъм]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано20.10.15 22:54



Без да искам да те обидя, обяснението ти звучи неубедително и някак скалъпено.
Все говориш, че температурата на Кюри се отнася за постоянни магнити, а това не е така.
Ето какво пише в Уикипедия:
Температура на Кюри, или още точка на Кюри това е стойността на температурата, над която феромагнитните вещества стават парамагнитни, или с други думи когато магнитните материали губят магнитните си свойства.
Аз съм напълно съгласен с това определение, защото и аз това съм учил. И това е малко по-различно от постоянен магнит, който губи свойствата си на такъв. В смисъл, че е по-общо, точно както споменах в някой от предишните си постове.

Въпреки това, очевидно в случая наистина няма място да се говори за точка на Кюри, тъй като всичката маса е с температура далеч по-висока, всичко е йонизирано, в състояние на плазма и т.н.

Ако изобщо приемем, че има магнитни полета, и те са причината за задържането на тези маси, отделени от слънцето, някак не ми се връзват нещата. Както сам казваш, тези електрически заредени частици, или електрически заряди, без значение дали са йони или електрони, се движат хаотично. След като се движат хаотично, очевидно не могат заедно да създадат някакво "общо" магнитно поле. Всяка частица сама за себе си може да създава такова поле, но тъй като се движи хаотично заедно с всички други частици около нея, техните полета очевидно взаимно се неутрализират, или в най-добрия случай имаме шумово, хаотично магнитно поле. Дотук говорих за масите, които се отделят от повърхността на Слънцето.
А какво става вътре във вътрешността на Слънцето не знам. Възможно е и да има някакво ламинарно движение на някакви слоеве, области, маси, не знам как да ги нарека, може би нещо като конвективно движение, или подобно на някои ветрове на Земята като пасати или мусони, забравил съм ги вече кое какво беше точно, и които да създават магнитно поле.

Единственото що годе смислено обяснение, което ми идва на ум в момента е - Слънцето има магнитно поле поради посочените по-горе причини. А отделените от него маси, тъй като се състоят от заредени частици, електрически заряди, на практика за тях се получава нещо като магнитна спирачка, съгласно закона на Ленц. Може би това ги възпира, не точно задържа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.