Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:44 20.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Още съм на вълна "електростатика".нови  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано02.10.15 12:49



Здравейте, от доста време се чудя, как да наелектризирам предмет...
Само дето искам наелектризирането да става без движения и триене.
Примерно, имаме кутийка с отвор отпред. Поставяме парче целофан пред отвора и то се впива в ръката ни... :)
Въпросът е, какво трябва да има в кутийката за да създаде необходимите условия целофанът да се наелектризира.
Щом е възможно немита коса да се наелектризира от нищото и да щръкне, значи бихме могли да създадем условия за наелектризиране без да въртим/трием и създаваме сложни електростатични генератори.
Имате ли идея какъв би могъл да бъде отговорът на моя въпрос?

Или друго...
Задача: Да се подредят няколко пластинки така, че при слабо движение. което ще предизвика трештенето на пластинките. те да се наелектризират до степен, между тях да прехвърчат искри.
Въпроси:
1. От какъв материал трябва да са пластинките и къде да го открием в бита?
1.1 Колко е най-добре да са на брой?
2. От какъв материал трябва да е предметът за който са прикрепени пластинките и къде да го открием в бита?
3. Как трябва да са подредени пластинките и какво да е разстоянието между тях (в една равнина,срещуположно...)? Сигурен съм, че трябва да са разделени (искам да кажа, не можем да нарежем ресни на някоя лента - пластинките не трябва да се допират - или така си мислв).
4. Какъв трябва да е материалът за прикрепяне (ако използваме метал или тиксо, те вероятно ще неутрализират статичното електричество и няма да имаме желания ефект)?



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: The cursed]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано02.10.15 17:42



пробвай с тахо, от старите телевизори с електронолъчева тръба.



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано02.10.15 18:07



Благодаря, само дето съм болен - глух и полусляп. Къде ще ти ги търся тези неща.
Ако имаш отговор точно на въпросите ми, ще се опитам да създам нещо със затворени очи.



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: The cursed]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано02.10.15 20:42



Къде ще ти ги търся тези неща.

Отиваш в някой гаражен телевизионен сервиз, питаш имат ли случайно умножител на напрежение жаргонно наречено " тахо ", за старите електронолъчеви кинескопни телевизори ( събират такива бракувани та даже и работещи, за чарколаци ) представлява платка със вход 220 V~ и изход над 1000 V DC . Ако искаш може да ти кажа как да си направиш хвърчащо самолетче от фолио, захранено с такова тахо. Ама внимавай да не пипаш жиците че страшно тресе

Става и за наелектризиране на предмети, без търкане, точно както искаш ти



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано03.10.15 09:38



Не заблуждавайте човека! "Тахо"! Трансформатор за хоризонтално отклонение - ТеХеО!
Със здраве!



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: fordesc]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано03.10.15 18:08



Не заблуждавайте човека! "Тахо"! Трансформатор за хоризонтално отклонение - ТеХеО!

Заблуден си ти





Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: fordesc]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано03.10.15 19:16



За това ли намерихте да спорите?!


Не мога да отида до някой гаражен сервиз и да попитам защото съм глух и полусляп (в буквалния смисъл).
Добре де, мама му стара (както се казва де. някой да не го приеме лично). Често се случва, някой да бъде принуден да лепне наелектризиран целофан на близката стена, защото не може да го махне от ръцете си - залепен е за едната ръка (в действителност, ръката е залепена за целофана), човекът се опитва да го махне с другата и целофанът се впива пък в нея... и накрая, го лепва на някоя стена за да се отърве.
Е, как се е наелектризирал този целофан??? Никой ли не може да предизвика този ефект с подръчни материали? Все на природата и случайността ли трябва да чакаме?



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: The cursed]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано03.10.15 20:15



Е, как се е наелектризирал този целофан???

Аз като разпечатвам целофана от кутиката за цигари, и той се наелектризира и почва да ми лепне по пръстите. Ами незабележимо триене, то е виновника, друго няма. Просто е като картоф





Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано03.10.15 21:46



А какво да направя за да го предизвикам и да наелектризирам нещо (виж самата тема)?



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: The cursed]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано04.10.15 10:05



А какво да направя за да го предизвикам и да наелектризирам нещо (виж самата тема)?

Освен чрез триене, другият начин е да приложиш високо електростатично напрежение. Вече писах как става със умножител на напрежение от стар телевизор.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.