Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:55 13.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: The cursed]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано06.10.15 22:49



Искаш да кажеш, че протоните си стоят постоянно с един и същ брой, а електроните или се множат или намаляват, така ли?
Ако е така, значи ми трябват електрони в насипно състояние.


Вземаш кожен ремък и стъклена пръчица, търкаш търкаш пръчицата със кожената кърпичка-ремък, и получаваш електрони в насипно състояние върху пръчицата, после като поднесеш пръчицата близо до кожата , изръсваш обратно насипните електрони върху кожата. И това става със пукот и искри. Доказателство че насипните електрони са се търкулили върху кожата-ремък

(май беше обратното, насипните електрони остават върху кожата, и после се изръсват върху стъклената пръчица) Ама това ще стане във вакуум, а в атмосфера първо се изръсват в атомите на атмосферата и после върху пръчицата.



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано07.10.15 00:17



Става ли обикновен колан от естествена кожа и стъклена чаша (да речем или друг стъклен прибор - къде да търся точно пък пръчка)?
А как да ги изръся върху предварително подготвено парче целофан така, че да се наелектризира достатъчно за да се впие силно в ръката ми и да не мога да се отърва от него, освед ако го лепна на някоя стена?



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: The cursed]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано07.10.15 12:45



Става ли обикновен колан от естествена кожа и стъклена чаша (да речем или друг стъклен прибор - къде да търся точно пък пръчка)?
А как да ги изръся върху предварително подготвено парче целофан така, че да се наелектризира достатъчно за да се впие силно в ръката ми и да не мога да се отърва от него, освед ако го лепна на някоя стена?


Става и като решеш косата си със пластмасов гребен.



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано07.10.15 17:29



Ама косата трябва да не е мита.

Защо копна моето мнение, а не отговори на въпросите?
Ако натъркам гърлото на винена бутилка в опънат колан, ще се получи ли? И после, как да наелектризирам целофана след като приключа с упражнението с натъркванеето на стъклото в кожата?



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: The cursed]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано07.10.15 17:45



Ама косата трябва да не е мита.

Не е задължително

Защо копна моето мнение, а не отговори на въпросите?

Защото мълчанието е знак на съгласие



Ако натъркам гърлото на винена бутилка в опънат колан, ще се получи ли?

Ще се получи ама ще е слабо, щото зарядите се разпределят на по голяма повърхност.

И после, как да наелектризирам целофана след като приключа с упражнението с натъркванеето на стъклото в кожата?


Абе направо търкай целофана у стъкло, или кожа, пробвай , за проба пари не се иска.



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано07.10.15 18:23



Търках в стъклото на прозореца - нищо не стана. В кожа не съм, но се наелектризира слабо във вълнен плат. Трябва ми нещо по-силно...
По-горе бях започнал разсъждения с цел преизобретяване на такъв тип елстат. генератор. Карай по разсъжденията - то е ясно, че никой не го знае (или не казва) и ще трябва да го открием сами.



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: The cursed]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано07.10.15 18:41



Събличал ли си блуза от изкуствен плат през главата ? ако е тъмно ще виждаш искри по блузата , ще се чува пукот и ще мирише на озон. Някъде 100 000 волта се развиват.



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано07.10.15 20:20



Да, знам го това. Даже имам едно старо, скъсано поло от което си режа парцалчета в опит да ги наелектризирам, но нещо не се получава.
Пак става с триене - или от това, че цял ден дрехата е била на гърба ни и се е търкала в кожата ни, или от триенето с косата при събличането.



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: The cursed]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано07.10.15 20:52



" или от триенето с косата при събличането."

от това е, пробвай.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.