Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:21 13.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано04.10.15 12:24



По едно време си играх... Направих от картон пирамида без дъно. От вътрешната страна, налепих по стените триъгълници от алуминиево фолио.
От пирамидата започна да лъха хлад. Това е някаква енергив... Не може ли да се ползва?
Изобщо, ми се струва, че алуминиевото фолио раздвижваенергията и ако се направи подходящата "конструкция" (или система от подредени в определвн ред алуминиеви фигури) ще се получи нещо...
Само разсъждавам де - тук има по-големи специалисти от мен които биха могли да дадат мнението си.



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор rgr9 (ентусиаст)
Публикувано04.10.15 16:06



по добре да не се занимава с умножители на напрежение, щото нали е полу сляп, може да се убие



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: rgr9]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано04.10.15 19:47



по добре да не се занимава с умножители на напрежение, щото нали е полу сляп, може да се убие

Аз не го убеждавам да се занимава, просто го информирам, щото той питаше как можело да се наелектризира предмет без триене.





Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: The cursed]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано04.10.15 19:50



По едно време си играх... Направих от картон пирамида без дъно. От вътрешната страна, налепих по стените триъгълници от алуминиево фолио.
От пирамидата започна да лъха хлад. Това е някаква енергив... Не може ли да се ползва?


Според мен така ти се струва, пробвай с термометър да измериш температурна разлика.



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано05.10.15 11:46



"Смей се ти, смей се! Като падне атомната бомба, аз ще се смея" - прочетох го в сайт за вицове (бисер от старшина). :)
Термометърът няма да отчете нищо защото енергията се усеща като хладен полъх (няма реална промяна в температурата).

Като казвам "без триене", исках да кажа електростатичният генератор да се направи без нищо в него да се върти и трие (имаше някакъв там с копринена лента и въртящи се ролки...), а не да трием самият предмет. Както писах в началото - кутихйка с отвор от едната страна и поставеният предмет пред отвора (ако е от подходящ материал) се наелектризира. Какво трябва да има в кутийката което да е неподвижно, и ако кутийката е достатъчно малка, да може да се държи в ръка (това за държенето в ръка да не се приема в буквалния смисъл, а като представа, че кутийката не е включена към нищо и не се изисква механично задвижване).



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: The cursed]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано05.10.15 12:49



Термометърът няма да отчете нищо защото енергията се усеща като хладен полъх (няма реална промяна в температурата).

А ти откъде си убеден че това е някакъв вид енергия ? само от това че ти е станало приятно хладно ли ?

Като казвам "без триене", исках да кажа електростатичният генератор да се направи без нищо в него да се върти и трие (имаше някакъв там с копринена лента и въртящи се ролки...), а не да трием самият предмет.

Има разни електростатични генератори.

Генератори на Ван де Граф, машини на Уилшмит и т.н .



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано05.10.15 14:40



Да, само от хладния полъх си правя извода, че е енергия... А то какво друго може да е? Да не искаш да кажеш, че алуминиевото фолио завихря въздуха през кухата пирамида... :)

Явно, това което търся го няма още на Земята (или не е публикувано) и ще трябва да си го изобретя сам (пък било и със затворени очи), но не ми достига инфо.



А с какъв генератор се зареждат най-обикновените постоянни магнити?



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано06.10.15 14:38



Така...
До тук (не само от тази тема), стигнах до извода, че това което търся го има някъде из домовете (помня, че съм го виждал), но е масово неизвестно. За това, ще трябва да го преизобретим. Може би, някой който го има, чете тази тема и се забавлява...

Щом ще преизобретяваме (патент не искам на това), ще трябва да поразсъждаваме (много глави мислят по-добре от една, а в дискусия се раждат много гениални идеи).

Значи: 'Наелектризиран' е предмет, в чийто атоми броят на протоните надвишава броят на електроните (или обратното).
Сега, въпросът е, от къде да ги вземем тези протони/електрони, че и да ги натикаме в атомите на тялото (то това си става само де).
Да 'хванем за ушите' един протон. Какво е 'протон'? Положително заредена частица 'шматкаща се' нейде из атома (р+). Е, това нищо не ми говори. От къде да ги намеря тия гадини без въртене и копринени ленти...

В хода на разсъжденията, генераторите имат отгоре алуминиев купол. За какво слжи той? Има ли някаква роля в създаването (или увеличаването) на заредените частици (р+ или е-) или само ги събира и насочва?



Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: The cursed]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано06.10.15 18:12



Само електроните се отдават - приемат от атомите. Стават положително или отрицателно заредени йони, не си ли го учил по физика за 7 клас. Пък генераторите за електроенергия не е задължително да са със алуминиев корпус. Забрави за разни хладни и мистични енергии





Тема Re: Още съм на вълна "електростатика".нови [re: multiplikator]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано06.10.15 20:16



Електростатичните генератори са с алуминиеви куполи, а не тези за променлив ток.
Искаш да кажеш, че протоните си стоят постоянно с един и същ брой, а електроните или се множат или намаляват, така ли?
Ако е така, значи ми трябват електрони в насипно състояние.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.