Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:55 26.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Re: иде безплатната енергия!нови  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано27.07.15 13:07



Ужас! Ама не случайно един от предните ти никове беше kyx4o .
Толкова ли е трудно да разбереш че дори и да има такова нещо като безплатна енергия,
това нито ще направи по-достъпна всяка стока, пак ще има бедни дето няма да могат да преяждат с кебапчета и ти отново и никога няма да можеш да си купиш ново BMW.
Елементарно е. Явно обаче за теб е много сложно.
Хайде сега бягай да ревеш и да се оплачеш и от мен.


hidrazin4o демонстрираш пълно неразбиране на икономиката, няма как промяната на цената на енергийните източници (а и на каквото и да е нужно за производството на дадена стока) да не се отрази и на цената на стоката!!!


Как може да не се проумява това!!!
То бедни винаги ще има, но има различна бедност, ние сме по-бедни в сравнение с германците и дори гърците въпреки че реват че са обеднели много, но милиони африканци умират от глад и мечтаят да са сити като нас, а BMW-та (без значение нови или стари) аз не харесвам.

Очевидно е, че не аз, а интелектуално недоразвитият ми опонент се е оплаквал и най-невероятното е, че Хариш е застанал на негова страна и му е позволил да напише един пълен с лъжи пост и упреква мене в разправии, след което заключил темата, която аз много ясно съм написал, че съм я отворил не за да споря там, а моля други да му обяснят на идиота къде бърка!!!

П.П. hidrazin4o да не вземеш и ти сега да се оплакваш, аз само ти отговорих, между впрочем както и на онова говно защото то ми задаваше въпроси!!!



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: forestt]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано27.07.15 14:35



hidrazin4o демонстрираш пълно неразбиране на икономиката, няма как промяната на цената на енергийните източници (а и на каквото и да е нужно за производството на дадена стока) да не се отрази и на цената на стоката!!!

Няма как, няма как да не се отрази. Ето например, когато петрола беше 120 долара за барел БМВ-тата бяха три пъти по-скъпи. Кебапчетата също. А бе въобще откакто петрола стана на $50 за барел, абсолютно всичко е най-малко два пъти по-евтино. Или пък не е съвсем така?

Не, че има значение, защото това не е било тема на който и да е разговор напоследък.

Геният продължава да не разбира, че ако "енергията всичката си е безплатна", както твърдеше самият той, то тя няма как да "поевтинее" - колко струва нещо безплатно след като поевтинее? Такива са му възможностите на човека. Привидяло му се е някъде някой да говори за икономика - нещо, от което той несъмнено разбира колкото и от всичко останало.

Без съмнение виждам, че геният в него не спи - но милиони африканци умират от глад и мечтаят да са сити като нас, а BMW-та (без значение нови или стари) аз не харесвам. Несъмнено има прака връзка между това дали един гаражен гений харесва БМВ-та и милиони африканци, които умират от глад. Само едно нещо не ми стана ясно - нали слънчевата енергия всичката си е безплатна - защо кебапчетата в Африка не са достигнали до символични цени, а хората там продължават да умират от глад? Разбирам да умираха от глад в Англия, където Слънцето рядко се показва зад облаците, а то баш в Африка, дето си е по цял ден на небето в цялото си великолепие и дава енергия, кято всичката си е безплатна.

Гений, що не спреш да се излагаш с несвързаниците, които пишеш? Беше смешно, сега вече става леко жалко. Хайде пийни си там каквото си пиеш да с успокоиш и спри да си фантазираш как някой на някого се оплаква, иска позволения и какви ли още не конспирации, при това за съвсем очевидни неща, които средно развит дебил би схванал без затруднение. Никой никога не е обсъждал разходи, данъци, такси, икономики и прочее странни измислици, съществуващи единствено в съзнанието ти. Въпросът беше прост - как от безплатна енергия се получава кебапче. zaphod го допълни с как от вечен двигател се получава безплатна енергия. Виж си умнотиите дето продължаваш да пишеш и кажи как те са свързани с тези два въпроса?!?!



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: Alenadrow]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано27.07.15 16:28



hidrazin4o демонстрираш пълно неразбиране на икономиката, няма как промяната на цената на енергийните източници (а и на каквото и да е нужно за производството на дадена стока) да не се отрази и на цената на стоката!!!

Няма как, няма как да не се отрази. Ето например, когато петрола беше 120 долара за барел БМВ-тата бяха три пъти по-скъпи. Кебапчетата също. А бе въобще откакто петрола стана на $50 за барел, абсолютно всичко е най-малко два пъти по-евтино. Или пък не е съвсем така? Не, че има значение, защото това не е било тема на който и да е разговор напоследък.


Хубаво, че си ме цитирал в болд, но явно пак не можеш да го разбереш, по-какъвто и начин да го напиша!
Така ли, не знаех, че за производството на BMW-та използват енергия добита от петрол, аз си мислех, че е електроенергия, която в Германия се добива главно в ТЕЦ и не съм чувал да са и намалявали цената там, а и тук!!!


Но много други неща поевтиняха, например разходите ми за Opel-а намаляха, основният е горивото, не съм изненадан ако разходите за твоето раздрънкано BMW не са намалели, ами нарастват.

Геният продължава да не разбира, че ако "енергията всичката си е безплатна", както твърдеше самият той, то тя няма как да "поевтинее" - колко струва нещо безплатно след като поевтинее? Такива са му възможностите на човека. Привидяло му се е някъде някой да говори за икономика - нещо, от което той несъмнено разбира колкото и от всичко останало.

Никъде не съм казвал, че нещо безплатно ще поевтинява!!!
Твърдението, че всичката енергия е безплатна е част от едно изречение в което обяснявам, че се плаща за доставката и данъци, като дори съм пропуснал запетайката между безплатна и плащаш, след това в същото изречение се обяснява, че енергия и пари са различни неща. То за нормалните хора не е нужно да се обяснява, сами биха си направили извода, че паричната стойност на енергията се получава от доставката, която включва, добив, преобразуване от един вид в друг, транспортиране и др. неща съпътстващи енергията за да дойде тя при тебе в удобен за ползване от теб вид!!! Но някои хора колкото и да им се обяснява, явно не могат да го разберат, а вместо това демонстрират способностите си да водят безсмислени спорове, не знам на какво се дължи, не мога да преценя дали имат психически отклонения защото не съм психиатър.

Без съмнение виждам, че геният в него не спи - но милиони африканци умират от глад и мечтаят да са сити като нас, а BMW-та (без значение нови или стари) аз не харесвам. Несъмнено има прака връзка между това дали един гаражен гений харесва БМВ-та и милиони африканци, които умират от глад. Само едно нещо не ми стана ясно - нали слънчевата енергия всичката си е безплатна - защо кебапчетата в Африка не са достигнали до символични цени, а хората там продължават да умират от глад? Разбирам да умираха от глад в Англия, където Слънцето рядко се показва зад облаците, а то баш в Африка, дето си е по цял ден на небето в цялото си великолепие и дава енергия, кято всичката си е безплатна.

Връзката между гладните африканци и какви коли харесвам е, че hidrazin4o ме пита за тях в едно изречение, цитат:
Толкова ли е трудно да разбереш че дори и да има такова нещо като безплатна енергия,
това нито ще направи по-достъпна всяка стока, пак ще има бедни дето няма да могат да преяждат с кебапчета и ти отново и никога няма да можеш да си купиш ново BMW.

Мислех да ги отделя в отделни изречения, но последно реших както ме питат, така и да отговарям.
За да си направиш кебапчета трябва да имаш кайма, а и да не ти се вярва можеш да ги изпечеш и на слънчева светлина ако имаш френелова леща.

Гений, що не спреш да се излагаш с несвързаниците, които пишеш? Беше смешно, сега вече става леко жалко. Хайде пийни си там каквото си пиеш да с успокоиш и спри да си фантазираш как някой на някого се оплаква, иска позволения и какви ли още не конспирации, при това за съвсем очевидни неща, които средно развит дебил би схванал без затруднение. Никой никога не е обсъждал разходи, данъци, такси, икономики и прочее странни измислици, съществуващи единствено в съзнанието ти. Въпросът беше прост - как от безплатна енергия се получава кебапче. zaphod го допълни с как от вечен двигател се получава безплатна енергия. Виж си умнотиите дето продължаваш да пишеш и кажи как те са свързани с тези два въпроса?!?!

А кой ти е казал на тебе, че ще прави кебапче от безплатна енергия???!!!
След като казвам, че безплатната енергия ще намали цената на кебапчето, казал съм само "ще намали", а не ще направи кебапчето безплатно значи, че дори и да е безплатна не е достатъчна за направата на кебапче.
Въпросът на zaphod е по-различен, защото много казват, че ще правят безплатна енергия, напиши в търсачката безплатна енергия (или свободна енергия) и ще видиш колко много са, и не ги наричай гаражни гении, за мен гаражни гении са братя Райт, а ония са гаражни идиоти, zaphod искаше да се побъзика с тях, но в момента форума явно не се посещава от такива, но преди имаше.
Така че разликата в отношението ми към zaphod и теб не е субективна, а в зависимост от това което пишеш!!!

ти писа в последния си пост:
Пожелавам ти много здраве и щастие, но си твърде, твърде далеч от нивото, което считам за необходимо да имаш, включително като ментална стабилсност, за да продължа да ти отговарям на каквото и да е.

А защо сега отговаряш при това отговаряш на мой пост в който аз отговарям на hidrazin4o.
И защо си писал отговарям, след като ти задаваше въпросите, а аз отговарях, и в този пост е същото (зададох само един контра въпрос)!!!

Редактирано от forestt на 27.07.15 16:32.



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: forestt]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано27.07.15 17:05



Мноооого подробно си отговорил на собствените си въпроси пак. Що не отговориш за разнообразие и на оригиналните? А те бяха:

1. Как от безлатна енергия се прави кебапче или БМВ?
2. Как от вечен двигател се получава безплатна енергия?
3. Колко ще струва нещо безплатно след като поевтинее.

Това бяха оригиналните въпроси - никой не е говорил или питал какво може да намали цената на кебачето, макар че безплатната енергия определено да не е измежду най-значимите кандидати за топ причина за такова намаление.

Изумителното е, че самият ти казваш в поста, на който отговарям:

За да си направиш кебапчета трябва да имаш кайма, а и да не ти се вярва можеш да ги изпечеш и на слънчева светлина ако имаш френелова леща.

Ха така. И кажи как според теб кебапчетата ще поевтинеят, т.е. как тяхната цена ще се намали като следствие на безплатна енергия, след като според самият теб "можеш да ги изпечеш и на слънчева светлина", като при това никъде никой не е говорил специално за печени кебапчета. Как може да си противоречиш сам толкова брутално и да продължаваш да се инатиш и да се правиш, че не схващаш.

Продължаваш да пишеш някаква безмислена смесица от очевидни, но несвързини, както и от очевидно неверни, неща. Според мен първо трябва внимателно да видиш кой какво пита или твърди и да се придържаш към темата или ясно да поставиш нов въпрос или разсъждения. Очевидно, че въпросът как от безплатна енергия се получава кебапче, който беше зададен, няма никаква връзка с отговор какво може да намали цената на кебапчетата - това са смислово различни въпрос и отговор.

Определено имаш някакъв много сериозен проблем със схващане на същността на един разговор. Ако не говориш по-същество, то няма значение колко си прав. Иначе на всеки пост можеш да отговаряш "Слънцето утре ще изгрее от изток" и с огромна вероятно ще бъдеш прав ден след ден, ден след ден. Ама какво от това, като никой не е засягал темата откъде ще изгрее Слънцето утре? Не е трудно - концентрирай се и ще разбереш.



П.П. Междувременно виж дай отговор на трите въпроса по-горе. Отвори три теми, мрънка, псува, заплавша, а по въпроса от оригиналната тема дори не си се изказал още. Давай по-смело, не се притеснявай. Изведнъж може да три просветне за какво е бил разговора, а ти за какво си си писал междувременно.

П.П.П. Съветвам те също да се въздържаш да залагаш на познанията си по цени на енергията - много вероятно ше бъде да загубиш. Друг съвет е да правиш разлика между електроенергия и енергия - всяка електроенергия е енергия, но обратното е почти винаги невярно.



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: Alenadrow]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано27.07.15 20:38



Мноооого подробно си отговорил на собствените си въпроси пак. Що не отговориш за разнообразие и на оригиналните? А те бяха:

1. Как от безлатна енергия се прави кебапче или БМВ?
2. Как от вечен двигател се получава безплатна енергия?
3. Колко ще струва нещо безплатно след като поевтинее.


Не си спомням да съм си задавал въпроси на себе си, ако твърдиш посочи ги!

1. на първият въпрос отговорът ми беше:
"А кой ти е казал на тебе, че ще прави кебапче от безплатна енергия???!!!
След като казвам, че безплатната енергия ще намали цената на кебапчето, казал съм само "ще намали", а не ще направи кебапчето безплатно значи, че дори и да е безплатна не е достатъчна за направата на кебапче. "

Започнал съм с контравъпрос, не на себе си, а на теб, ти не си отговорил! Въпросът ти е безсмислен, никой не е правил и не обещава да прави кебапчета от безплатна енергия, отговорът ми е достатъчно конкретен, всеки човек който може да мисли логически и абстрактно ще си схване смисъла, ти обаче не можеш дори и след като ти се разтълкува!!!

цитат коментарите на Alenadrow:
Това бяха оригиналните въпроси - никой не е говорил или питал какво може да намали цената на кебачето, макар че безплатната енергия определено да не е измежду най-значимите кандидати за топ причина за такова намаление.

Изумителното е, че самият ти казваш в поста, на който отговарям:

За да си направиш кебапчета трябва да имаш кайма, а и да не ти се вярва можеш да ги изпечеш и на слънчева светлина ако имаш френелова леща.

Ха така. И кажи как според теб кебапчетата ще поевтинеят, т.е. как тяхната цена ще се намали като следствие на безплатна енергия, след като според самият теб "можеш да ги изпечеш и на слънчева светлина", като при това никъде никой не е говорил специално за печени кебапчета. Как може да си противоречиш сам толкова брутално и да продължаваш да се инатиш и да се правиш, че не схващаш.

Продължаваш да пишеш някаква безмислена смесица от очевидни, но несвързини, както и от очевидно неверни, неща. Според мен първо трябва внимателно да видиш кой какво пита или твърди и да се придържаш към темата или ясно да поставиш нов въпрос или разсъждения. Очевидно, че въпросът как от безплатна енергия се получава кебапче, който беше зададен, няма никаква връзка с отговор какво може да намали цената на кебапчетата - това са смислово различни въпрос и отговор.


Нали искаше само да се отговори на три конкретни въпроса, защо в коментарите си задаваш още куп други, това разводнява темата, ще трябва и на тях да отговарям!
Очевидно е, че кебапчетата които са произведени с безплатна енергия ще са по-евтини в сравнение с тези произведени с платена, дал съм ти пример за печене с безплатна енергия това е слънчевата светлина, за какво още намаляване на цената питаш?!!! Просто е след като говориш за безплатна, другият вариант е платна (произнася се платена). По-нататък пишеш, че не си говорил специално за печени кебапчета, какво имаш предвид, че могат да са и пържени ли или имаш предвид сурови (тоест кайма), а може и да не са още смлени и дори живи и да припкат по баирите, ти се отплесваш!!!

Да твърдиш, че въпросът как от безплатна енергия се получава кебапче няма никаква връзка с отговор как разликата дали е платена или безплатна енергията се отразява на цената, показва точно липса на каквато и да е мисъл у този който го казва, защото отговорът показва каква е връзката между кебапчето и енергията.
А твоето философстване е все едно някой да пита как от вода се прави електроенергия и след като започнат да му обясняват, че трябва да се направи язовирна стена, турбини, генератори и той да каже не ме занимавайте с такива глупости, стени, перки и желязо с омотана тел около него, кажете ми как се прави ток от вода, много простичък въпрос задавам!!! Не схващат обясняващите същността на разговора и не отговарят по същество, така ли???!!!
Ако някой пита кога Слънцето ще изгрее от запад и след като получи отговор, че Слънцето изгрява от изток защото гледана от север Земята се върти в посока обратна на часовниковата стрелка, това също ли не е отговор по-същество, във въпроса не се пита в каква посока се върти Земята и откъде се гледа, така ли???!!!

Ти дори не питаш може или не може да се направи кебапче от енергия, значи дори да ти се отговори може или не може няма да е по същество, извън същността на разговора ще е, защото ти питаш как!!!
Е вече стана ясно каква е същността на разговора който си решил да водиш ти, не те интересува какво отношение може да има енергията към кебапчето, а един безкраен спор!!! Спор заради самия спор!!! Дървено философстване!!!

Според теб това ли трябва да се пише в клуб Физика???
Според мен не, мястото на такива разговори е в клуб Философия!!!



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: forestt]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано27.07.15 21:47



Хммм - ти казваш - "А кой ти е казал на тебе, че ще прави кебапче от безплатна енергия?" Никой не ми е казал, просто питах. Това беше моят въпрос, като първи отговор на който ти започна да твърдиш, че безплатната енергия ще намали цената на кебапчето и други тъпотии. Очевидно продължаваш да не схващаш защо съм задал въпроса, затова ще се опитам да ти го обясня възможно най-добронамерено.

Да приемем за краткост, че фиксираме само кебапчетата и електрическата енергия. Наистина е за краткост, защото накрая ще се разбере, че това не е толкова важно. Да приемем, че утре имаме безплатна и достъпна за всички електрическа енергия - това може да стане много лесно, но затова накрая. Да видим какво става в други ден.

Първо, според мен очевидно, се увеличава паричната маса у хората и бизнеса. Ако до вчера човек е плащал сто лева на месец за ток, то вече тези пари му остават за друго. Второ, също близко до акъла, е че ще има хора, които ще поискат да си купят с тези допълнителни пари, спестени от цената на енергията, кебапчета.

Проблемът е, че количеството на кебапчетата е едно и също. Някаква минимална част от разхода за производството им (електрическата енергия) е изчезнала, но количеството не се е увеличило. От друга страна се е увеличило търсенето на кебапчета, защото повече хора могат да си позволят повече кебапчета.

При едно и също предлагане, но повишено търсене, се случва винаги едно нещо - цената на кебапчето се увеличава. Просто и ясно е това. Увеличава се печалбата на заетите в производството на кебапчета, но цената им се увеличава, тъй като повече хора могат да си ги позволят, а количеството им е непроменено.

Ако до тук си схванал как най-общо работи икономиката, то трябва да си наясно и че не е необходимо никакво физическо чудо, за да се постигне безплатна енергия. Това може да стане по следния много прост начин - чрез увеличаване на паричната маса със стойността на всички разходи за енергия. Или да го кажем по-просто - да стане енергията безплатна е икономически еквивалентно на това да се напечатат пари, които да покрият всички разходи за енергия. Съвсем очевидно е, че това ще доведе до повишаване на цените на кебапчетата - и на всичко останало, разбира се. Пробвано е многократно, между другото, и винаги резултатът е бил един и същ.

Единствения начин да се намалят цените на кебапчетата, като се запази тяхната достъпност, е да се "налеят" повече кебапчета в икономиката. Затова и беше първият ми въпрос - ако безплатната енергия не може да проведе кебапче, тя е чисто и просто еквивалентна на печатането на пари. Повечето хора, разбира се, разбират това - затова такъв тип въпроси се наричат "реторични".

Това е положението - колкото повече "безплатно" напрвиш едно нещо, толкова повече ще се вдигне цената на всичко останало. Специално затова вметнах и за БМВ-то - за да може и някой с по-лимитирани способности да схване, но всуе. А цената на БМВ-то ще се вдигне, защото печалбата на определена категория хора (занимаващи с кебапчета) ще се повиши, с което ще нарастне и търсенето на луксозни стоки.

Сега за теб самия.

Първо отговаряш на реторичен въпрос с безумно несвързан и абсолютно погрешен отговор. Отговорът на въпросът "как от безплатна енергия се получават кебапчета" към момента е очевидно "никак". Не ми се вярва и дори и имбецил да не схваща това. Фактът, че не го осъзнаваш говори за сериозни проблеми с осъзнаването на комуникацията.

Но по-лошото е, че въпреки откровената тъпота, вложена в такъв "отговор", то ти си позволяваш да го направиш обидно, агресивно и вулгарно. Но за целта трябваше поне да направиш малко усилие за да вникнеш в това, което твърдиш, а ти не го направи.

Хайде сега кажи ми как да нарека човек, който към реторичен въпрос отправя очевидно напълно погрешно твърдение, при това с агресия и абсолютна убеденост, че несвързаното неправилно твърдение е правилно, а задаващия реторичния въпрос е идиот?

Ами медицинският термин е "имбецил" - извинявай ако те обижда, но да ти припомня точния ти израз "Много ясно ти го обясних, ама като за идиот като тебе айде пак. Безплатната енергия ще намали цената и на кебапчето и на БМВ-то (като за идиот да поясня ще намали и на двете, а не да изравни) и ще ги направи по достъпни.".

Разбираш ли? "Идиот" е малко по-нагоре от "имбецил", поради което е правилно с имбецил да се характеризират всички, които мислят хората с по-вярно мнение за "идиоти"



Извинявам се, ако си приел обидно - стараех се да съм максимално точен в квалификацията си. Не мисля, че е обидно да се използва медицински термин за каквото и да е състояние, но ако те засяга и тормози в бъдеще мога да те наричам "безпогрешен гений" - нещо, което оределено ще носи твърде много обиден заряд, защото макар да е спорно дали си гений, то е очевидно невярно, че си безпогрешен - да не кажа, че е вярно по-скоро обратното.

П.П. Всъщност горното ми изложение беше за да ти покажа, че дори това, което си мислиш, е съвсем погрешно. Инак ти през цялото време твърдеше, че енергията си е безплатна всичката, но появата на някаква друга, също безплатна, ще намали цената на кебачето, което освен че беше погрешно, беше и тотално несвързано. Но хайде от мен да мине - ще приема, че си писал без да осмиляш написаното.

П.П.П. Посъветвах те да спреш да пишеш за неща, от които не разбираш дори основата, че само се излагаш още повече - не слушаш, но ако още имаш някакви съмнения по въпроса продължавай - на мен ми е забавно. Хайде със здраве.



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: Alenadrow]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано28.07.15 02:07



Хммм - ти казваш - "А кой ти е казал на тебе, че ще прави кебапче от безплатна енергия?" Никой не ми е казал, просто питах. Това беше моят въпрос, като първи отговор на който ти започна да твърдиш, че безплатната енергия ще намали цената на кебапчето и други тъпотии. Очевидно продължаваш да не схващаш защо съм задал въпроса, затова ще се опитам да ти го обясня възможно най-добронамерено.

Да приемем за краткост, че фиксираме само кебапчетата и електрическата енергия. Наистина е за краткост, защото накрая ще се разбере, че това не е толкова важно. Да приемем, че утре имаме безплатна и достъпна за всички електрическа енергия - това може да стане много лесно, но затова накрая. Да видим какво става в други ден.

Първо, според мен очевидно, се увеличава паричната маса у хората и бизнеса. Ако до вчера човек е плащал сто лева на месец за ток, то вече тези пари му остават за друго. Второ, също близко до акъла, е че ще има хора, които ще поискат да си купят с тези допълнителни пари, спестени от цената на енергията, кебапчета.

Проблемът е, че количеството на кебапчетата е едно и също. Някаква минимална част от разхода за производството им (електрическата енергия) е изчезнала, но количеството не се е увеличило. От друга страна се е увеличило търсенето на кебапчета, защото повече хора могат да си позволят повече кебапчета.

При едно и също предлагане, но повишено търсене, се случва винаги едно нещо - цената на кебапчето се увеличава. Просто и ясно е това. Увеличава се печалбата на заетите в производството на кебапчета, но цената им се увеличава, тъй като повече хора могат да си ги позволят, а количеството им е непроменено.


В предния си пост ти каза:
Очевидно, че въпросът как от безплатна енергия се получава кебапче, който беше зададен, няма никаква връзка с отговор какво може да намали цената на кебапчетата - това са смислово различни въпрос и отговор.

Що не взема и аз да пофилософствам:
Каква връзка има паричната маса у хората, колко лева давал на месец човек за ток, търсенето на кебапчета с въпроса как от безплатна енергия се прави кебапче, това са смислово различни въпрос и отговор. Написал си някаква безмислена смесица от очевидни, но несвързани, както и от очевидно неверни, неща.



А сега сериозно да ти отговоря:
Наистина има неверни неща (по-скоро неща в които ти вероятно искрено се заблуждаваш), но ти едва ли ще разбереш защо, а и да разбереш доколкото те опознах няма да си признаеш, че си се заблуждавал, но все пак ще опитам:

Пазарната икономика изобщо не функционира така както си представяш ти, на увеличеното търсене предприемачите (бизнесмени собственици на кебапчийници) ще реагират като увеличат производството, дори още преди да се е увеличила цената, първо като накарат работниците си да работят извънредно, после ако увеличението на търсенето не е временно, а трайно, ще инвестират в още машини (месомелачки и скари) и ще наемат още персонал, тогава вече ще увеличат заплатите за да привлекат още хора или да не загубят тези които са наели, тук има един момент, производството на кебапчета може да се увеличи много бързо и лесно с минимални капиталовложения, но животновъдството не може да реагира толкова бързо, там са нужни от една до няколко години в зависимост за какви животни става въпрос и по-големи капиталовложения, там ще има поскъпване на месото докато се засити увеличеното търсене. Но пък тук не е Африка, гладни няма, ако се увеличи търсенето на кебапчета, то ще е съпроводено от намаление на търсенето на други храни, например колбаси, така че може и да не е нужно увеличаване на животновъдството. А увеличението на цената на кебапчетата ако изобщо го има ще е само в началото, после ще спадне по-ниско отколкото преди!!!

Ако до тук си схванал как най-общо работи икономиката, то трябва да си наясно и че не е необходимо никакво физическо чудо, за да се постигне безплатна енергия. Това може да стане по следния много прост начин - чрез увеличаване на паричната маса със стойността на всички разходи за енергия. Или да го кажем по-просто - да стане енергията безплатна е икономически еквивалентно на това да се напечатат пари, които да покрият всички разходи за енергия. Съвсем очевидно е, че това ще доведе до повишаване на цените на кебапчетата - и на всичко останало, разбира се. Пробвано е многократно, между другото, и винаги резултатът е бил един и същ.

Що за идиот може да изтърси подобна глупост, това не е безплатна енергия, а субсидирана, потребителя може и да не плаща, но някой друг, например държавата я плаща. Може и без да се печатат допълнително пари, а да се увеличат данъците, но полза никаква, това може да доведе само до разхищаване на енергия.

Единствения начин да се намалят цените на кебапчетата, като се запази тяхната достъпност, е да се "налеят" повече кебапчета в икономиката. Затова и беше първият ми въпрос - ако безплатната енергия не може да проведе кебапче, тя е чисто и просто еквивалентна на печатането на пари. Повечето хора, разбира се, разбират това - затова такъв тип въпроси се наричат "реторични".

Както вече казах производството на кебапчета може да се увеличи още от утре само да има търсене, ако не вярваш питай в някоя фирма която произвежда кебапчета, кажи че имаш верига от заведения за бързо хранене и искаш от тях да купуваш кебапчета, не само че няма да вдигнат цената, а може и отстъпка да ти направят, въпреки че ще им се наложи да увеличат производството!
Ти от производство на кебапчета не разбираш, там персоналът се обучава за един ден, на другия са опитни кебапчии. Какво да ти говоря за производство на енергия. Бива те само в реториката!!!

Това е положението - колкото повече "безплатно" напрвиш едно нещо, толкова повече ще се вдигне цената на всичко останало. Специално затова вметнах и за БМВ-то - за да може и някой с по-лимитирани способности да схване, но всуе. А цената на БМВ-то ще се вдигне, защото печалбата на определена категория хора (занимаващи с кебапчета) ще се повиши, с което ще нарастне и търсенето на луксозни стоки.

Май наистина съм много недосетлив, защото аз си помислих, че каращ BMW, пък на теб не ти стигали парите за кебапчета, ми ожени се за някоя кебапчийка, ще си хапваш поне кебапчета, BMW-то обаче само ще го сънуваш!

Сега за теб самия.

Първо отговаряш на реторичен въпрос с безумно несвързан и абсолютно погрешен отговор. Отговорът на въпросът "как от безплатна енергия се получават кебапчета" към момента е очевидно "никак". Не ми се вярва и дори и имбецил да не схваща това. Фактът, че не го осъзнаваш говори за сериозни проблеми с осъзнаването на комуникацията.

Но по-лошото е, че въпреки откровената тъпота, вложена в такъв "отговор", то ти си позволяваш да го направиш обидно, агресивно и вулгарно. Но за целта трябваше поне да направиш малко усилие за да вникнеш в това, което твърдиш, а ти не го направи.

Хайде сега кажи ми как да нарека човек, който към реторичен въпрос отправя очевидно напълно погрешно твърдение, при това с агресия и абсолютна убеденост, че несвързаното неправилно твърдение е правилно, а задаващия реторичния въпрос е идиот?

Ами медицинският термин е "имбецил" - извинявай ако те обижда, но да ти припомня точния ти израз "Много ясно ти го обясних, ама като за идиот като тебе айде пак. Безплатната енергия ще намали цената и на кебапчето и на БМВ-то (като за идиот да поясня ще намали и на двете, а не да изравни) и ще ги направи по достъпни.".

Разбираш ли? "Идиот" е малко по-нагоре от "имбецил", поради което е правилно с имбецил да се характеризират всички, които мислят хората с по-вярно мнение за "идиоти"

Извинявам се, ако си приел обидно - стараех се да съм максимално точен в квалификацията си. Не мисля, че е обидно да се използва медицински термин за каквото и да е състояние, но ако те засяга и тормози в бъдеще мога да те наричам "безпогрешен гений" - нещо, което оределено ще носи твърде много обиден заряд, защото макар да е спорно дали си гений, то е очевидно невярно, че си безпогрешен - да не кажа, че е вярно по-скоро обратното.


Сега за реторичните въпроси. Гледах една реклама, един хвалеше някакъв сайдер, казваше, че бил номер 1, а събеседникът му го попита, а кой е номер 2, на което първия отвърна "а кой е вторият човек стъпил на Луната", вторият не знаеше, аз обаче случайно знам и ако бях там щях да отвърна Бъз Олдрин и значи оня ако беше "умник" като тебе трябваше да ми отвърне че не отговарям по същество и няма значение колко съм прав!!!
Виждал съм при подобна ситуация хората отговарят веднага, "това беше само реторичен въпрос", сигурно щото не са умни като теб така ли?!
Толкова с реторичните въпроси.

Откъде ги знаеш тия думи идиот, имбецил и най-вече кое е по-горе и кое по-долу (защото и аз съм ги чувал ама незнам кое е по-горе), защото ако не си психиатър, то най-вероятно си ги научил от психиатър и би ли ни казал по каква причина го посети ако не е тайна, това не е реторичен въпрос?

П.П. Всъщност горното ми изложение беше за да ти покажа, че дори това, което си мислиш, е съвсем погрешно. Инак ти през цялото време твърдеше, че енергията си е безплатна всичката, но появата на някаква друга, също безплатна, ще намали цената на кебачето, което освен че беше погрешно, беше и тотално несвързано. Но хайде от мен да мине - ще приема, че си писал без да осмиляш написаното.

Човече наистина ли не си в ред или се правиш???!!!
Че всичката енергия е безплатна е писано за пръв път в и е част от изречение, цялото е:
А енергията, ми тя всичката си е безплатна плащаш за доставката и данъци, енергия и пари не са една и съща величина (както джаул, калория или киловатчас), съотношението им може да варира и да има произволни стойности!!!
А че безплатната енергия ще намали цената на кебапчето е от , точните ми думи са:
За производството на всяко нещо е нужна енергия, наличието на безплатна и неизчерпаема енергия ще намали цената и ще направи по-достъпна всяка стока
Няма връзка между двете, колко пъти да ти се казва и обяснява!!!

П.П.П. Посъветвах те да спреш да пишеш за неща, от които не разбираш дори основата, че само се излагаш още повече - не слушаш, но ако още имаш някакви съмнения по въпроса продължавай - на мен ми е забавно. Хайде със здраве.

Човече май наистина не се усещаш, това дори няма да го коментирам!!!

Редактирано от forestt на 28.07.15 03:05.



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: Alenadrow]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано28.07.15 03:25



Първо отговаряш на реторичен въпрос с безумно несвързан и абсолютно погрешен отговор. Отговорът на въпросът "как от безплатна енергия се получават кебапчета" към момента е очевидно "никак". Не ми се вярва и дори и имбецил да не схваща това. Фактът, че не го осъзнаваш говори за сериозни проблеми с осъзнаването на комуникацията.

Опа, как съм пропуснал да отговоря конкретно на това, а толкова го очаквах.

Знаеш тази формула какво значи:
E=m.c^2
Кебапчето си има енергиен еквивалент равняващ се на произведението от масата му и скоростта на светлината на квадрат. На практика не е осъществимо, но теоретично от енергия може да се направи кебапче.





Тема Re: иде безплатната енергия! [re: forestt]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.07.15 08:44



и като се отрази кво? голям прас. днес всеки бедняк има по-обилна трапеза от богаташ през 18ти век, но да се е променило нещо? бедните пак се окайват колко са бедни, дори днес се окайват повече защото имат телевизори и виждат яките батки с яхтите и манекенките. той релативизма не е само във физиката, това е фундаментално явление на всяко ниво.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: иде безплатната енергия! [re: forestt]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано28.07.15 08:49



Продължаваш с несвързаните твърдения, които противоречат сами на себе се. Новото е, че вече успяваш да изкажеш две противоположни тези в едно единствено изречение:

"... на увеличеното търсене предприемачите (бизнесмени собственици на кебапчийници) ще реагират като увеличат производството, дори още преди да се е увеличила цената, първо като накарат работниците си да работят извънредно, после ако увеличението на търсенето не е временно, а трайно, ще инвестират в още машини (месомелачки и скари) и ще наемат още персонал, тогава вече ще увеличат заплатите за да привлекат още хора или да не загубят тези които са наели, тук има един момент, производството на кебапчета може да се увеличи много бързо и лесно с минимални капиталовложения, но животновъдството не може да реагира толкова бързо, там са нужни от една до няколко години в зависимост за какви животни става въпрос..."

Значи всички минават на две смени, инвестират в машини и съоръжения и после като отидат да купят месо им казват "елате след две години, в момента месото е кът и затова цената му е висока". Не всички са тъпи колкото някои от пишещите в този форум - повечето хора ще си направят точна сметка за цените на суровините и тренда им преди да разширяват каквото и да е, камо ли собственото си производство. Но е похвално, че си започнал да схващаш, че без месо няма кебапче - мисловният ти процес бааавно се появява - браво!

Но това, че си противоречиш сам е малкия проблем. По-големия е, че си мислиш, че увеличеното търсене само по себе си увеличава предлагането. Това не е така, дори напротив. Увеличеното търсене може дори да намали предлагането. В крайна сметка защо някой ще увеличава предлагането, като от това само ще си намали печалбата?!?!

Увеличеното търсене на определен продукт води до засилване на конкуренцията сред производителите на този продукт, когато това е възможно. Най-често това се получава именно поради възможността за по-големи печалби и съответно увеличаване на заинтересованите да получат поне част от тези печалби. Проблемът е, че в моя опростен пример имаме само кебапчета - няма откъде някой да се пренасочи, за да увличи конкурентния натиск и да увеличи предлагането. По-общо, ако има увеличено търсене на повечето продукти това не води до засилване на конкуренцията, а до инфлация. Нещо повече - в примера известен брой дребни кебапчийници, които са работели само за да допълнят бюджета на собственика им за други разходи за енергия, например, е възможно да затворят, защото собственика им вече няма да има нужда от допълнителни приходи.

По нататък пишеш "Що за идиот може да изтърси подобна глупост, това не е безплатна енергия, а субсидирана, потребителя може и да не плаща, но някой друг, например държавата я плаща. Може и без да се печатат допълнително пари, а да се увеличат данъците, но полза никаква, това може да доведе само до разхищаване на енергия.". Продължаваш с агресивно комплексарския си стил. Ми не, печатането на пари не е субсидия. Субсидия е парична подкрепа за създаването или подпомагането на дейността на предприятие. Как се финансира субсидията е друг въпрос, това което трябва да запомниш е, че печатането на пари само по-себе си не е субсидия.

Както внимателно ти подсказах, безплатната енергия е еквивалентна на отпечатването на пари. Не на преразпределение на пари. Мисли малко за разнообразие преди да пишеш де? Каква е разликата дали обществото е изнамерило безплатна и общодостъпна енергия или се е разбрало да печата пари равни на паричния еквивалент на израходената такава? Забележи - израходената такава, не произведената.

По-долу продължаваш да твърдиш, че увеличеното търсене някак увеличавало предлагането. По-горе ти дадох накои насоки, но явно са ти нужни и някои примери.

Да започнем с търсенето на тоалетна хартия във Венецуела. Там търсенето на тоалетна хартия беше на нива, които доведоха на практика до изчезването и. Армията превзе фабриките за тоалетна хартия. Цялата държавна машина беше задвижена да задоволи това търсене. Резултатът беше, че търсенето си остана, а тоалетна хартия нямаше.

Да минем сега на IPhone. Изключително търсен продукт, уникален по своя характер и желанието за притежание, което предизвикваше у много хора. Да си чул Apple да са намалили цената, за да задоволят търсенето? Не. Да са увеличили производството? Да, но само толкова, че да запазят чувството за дефицит, високата цена и усещането за удоволствие да си от късметлиите, които са се уредили с телефон на безбожна цена. Цените паднаха много по-късно, когато конкуренцията увеличи рязко предлагането.

Запомни - повишеното търсене не води до повишено предлагане. Единствено конкуренцията води до повишено предлагане. А единствено свободната конкуренция може да доведе до понижение на цените, като последното се постига не и без драконовски мерки срещу картелните споразумения, които са първата ествествена реакция на бизнеса при повишаване на възможността за постигане на висока норма на печалба. Т.е. свободната конкуренция, водеща до повишено предлагане _и_ по-ниски цени далеч не е естествено състояния на икономиката - това състояние се поддържа активно чрез закони и регулация, които ако не съществуваха, тогава повишеното търсене щеше да води директно до монопол и много по-високи цени.

Заключението няма да ти го коментирам - какво значение има кое в кой пост си написал?!?! В единия пишеш, че "енергията всичката си е безплатна", а в другия, че "безплатната енергия ще намали цената". Кое си написал в първия и кое в третия пост е без значение - остава си въпросът как така безплатната енергия ще намали цената не нещо си, при положение че според теб самия тя всичката си е безплатна?!?! И в две различни теми да го беше написал, товва пак щеше да означава, че ти не си наясно какво твърдиш, тъй като е очевидно невъзможно и двете твърдения да са верни.

Някакви други затруднения ако имаш с асимилирането на прости икономически механизми - моля не се притеснявай да ги споделиш. Ясно е, че ти е трудно да схващаш дори елементарни неща, а едва ли друг ще ти търпи агресивния тон с който правиш неверни констатации, така че аз ще се жертвам - на хората трябва да се помага, дори на тези с трудности в логическото мислене и недостатъци във възпитанието...



Като начало бих ти дал един съвет, който безотказно работи при всички, но най-помага на хората с лимитирани способности за логическо мислене. Когато имаш някакъв, на пръв поглед, сложен казус, можеш винаги да започнеш с някакъв ясен граничен случай. По конкретния въпрос можеш да се запиташ - "А какво ще стане, ако всичко стане безплатно"? Защо се органичаваш само с казуса за безплатна енергия - разгледай далеч по-общия случай, когато всичко става безплатно. Това е просто - утре премахваме парите и всичко вече е безплатно. Какво ще се случи?

Разглеждайки този граничен случай след това можеш да се опиташ да схванеш по-сложна система - какво ще стане, ако енергията, храните и жилищата са безплатни, а всичко останало е платено? Така, лека полека и при добро желание, ще разбереш, надявам се, какво се случва когато придадем на нещо свойството да е "безплатно" и защо последствията са точно обратните на това, за което си бръщолевят отвеяни утописти, комунисти и прочее търтейска сган.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.