Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:37 24.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: Alenadrow]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано05.08.15 14:22



На Германците им казах - отказаха се.

Ама на французите не се отказват, нито японците, а те са си и патили от ядрената енергия.

А германците се отказаха, но на думи, ще ги спрат чак 2022 година.



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: forestt]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано05.08.15 15:34



Ако мога да отида до Марс или Плутон или където и другаде да е, защо не и до други звездни системи също така бързо и лесно както до София

И как точно ще отидеш до други звездни системи "също така бързо и лесно, както до София"? Ето - подарявам ти енергията на Слънцето - кажи ми как се отива до най-близката зведза. Не ми се вярва да има село, отдалечено на минимум пет-десет години от София, дори да говорим за технологии, които въобще още не съществуват. Безтегловността може и да не ти е проблем, но определено ускорението ще ти дойде в повече.

Явно си чел някакви фантастични разкази, но не си схванал най-важното - не цената на енергията ти пречи да отидеш до центъра на нашата галактика. Има мноооого други фактори, като най-важният от тях е - защо си мислиш, че някой ще харчи ресурси, за да прати точно теб извън пределите на Земята. Хайде, енергията да речем ще дойде отнякъде безплатна, но остават материали и труд по космическия кораб, доста пари за провизии, да не говорим инвестиции за развой на наука и технологии, за да стане възможно това. И накрая как реши, че някой ще изхарчи няколкостотин милиарда (от които енергията и сега е няколко стотин хиляди), за да прати именно теб на Марс например?

Хей от там тръгни, щото на Плутон и между звездите хора в твоя живот няма да отидат, но до Марс може и да стигнат. Въпроса е, че няма да си ти, а няма да си ти, не защото енергията не е безплатна, а защото нямаш нужните качества. Разбира се, дори енергията да беше безплатна, твоите качества щяха да останат същите и пак нямаше точно ти да отидеш никъде. Схващаш ли сега защо те питах за кебапчето? Защото освен енергия ти тряват и суровини, и наука, и технологии, и труд. А тъй като ти не можеш да правиш нито едно от тези неща, то пари пак ще ти трябват, ако ще някой да ти плаща за да му ползваш енергията.



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: Alenadrow]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано05.08.15 16:59



Явно си чел някакви фантастични разкази, но не си схванал най-важното - не цената на енергията ти пречи да отидеш до центъра на нашата галактика. Има мноооого други фактори, като най-важният от тях е - защо си мислиш, че някой ще харчи ресурси, за да прати точно теб извън пределите на Земята. Хайде, енергията да речем ще дойде отнякъде безплатна, но остават материали и труд по космическия кораб, доста пари за провизии, да не говорим инвестиции за развой на наука и технологии, за да стане възможно това. И накрая как реши, че някой ще изхарчи няколкостотин милиарда (от които енергията и сега е няколко стотин хиляди), за да прати именно теб на Марс например?

Я пак, как го изръси само какво е това "само няколко стотин хиляди"?
Ти в ред ли си, не знаеш ли че 90% от масата на една ракета е гориво и окислител (да трябва да си носи и кислорода ако незнаеш)?
Знаеш ли че ракетата Сатурн 5 извела Аполо до Луната е 3 000 тона, а че водорода и кислорода са доста по-скъпи от бензинеца с който си караш колата, ако не беше, горивните клетки отдавна да са се наложили.
А иначе да, всяка апаратура която се произвежда в един брой, а не серийно ще е много скъпа, но ако започне масирано изследване на други планети, то и апаратурата ще се произвежда в много бройки и цената за един брой няма да е толкова астрономическа.

П.П. Хайде сега яж си кебапчетата и не се напъвай да мислиш за неща които никога няма да разбереш.



Редактирано от forestt на 05.08.15 17:01.



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: forestt]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано05.08.15 18:38



Мдааа, да. Логиката ти е железна. Falcon 9 на любимите ти SpaceX харчи $200000 за гориво на изстрелване. А и не бих казал, че водорода и кислорода по-принцип са доста по-скъпи:


Значи $0.98 за галон водород и $0.67 за галон кислород - това по цени "купува" на НАСА, които всички знаем, че са "леко" завишена в полза на доставчиците. В момента един галон от "бензинеца" пак в САЩ e около $2.70 по бензиностанциите. Хайде пак седни и пресметни кое е по-скъпо - нали си високо интелигентен?

Инийската мисия до Марс изхарчи половината на това, което харчеше совалката, а това от своя страна се равнява на по-малко от процент от горивото, което харчат ВВС на САЩ на ден -

Не мога да разбера дебилният ти ентусиазъм да заявяваш проверимо неверни неща с уверена гордост - а бе толкова ли е трудно да потъсиш малко информация тук-там? На мен ми отне тридесет секунди - по-малко отколкото ми отне да ти напиша учтив отговор.



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: Alenadrow]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано05.08.15 21:03



Мдааа, да. Логиката ти е железна. Falcon 9 на любимите ти SpaceX харчи $200000 за гориво на изстрелване. А и не бих казал, че водорода и кислорода по-принцип са доста по-скъпи:
http://www.quora.com/How-much-does-NASA-pay-per-kg-for-hydrogen-and-oxygen-in-rocket-fuel
Значи $0.98 за галон водород и $0.67 за галон кислород - това по цени "купува" на НАСА, които всички знаем, че са "леко" завишена в полза на доставчиците. В момента един галон от "бензинеца" пак в САЩ e около $2.70 по бензиностанциите. Хайде пак седни и пресметни кое е по-скъпо - нали си високо интелигентен?


Браво ти четеш ли ги линковете като ги даваш или само каквото ти хареса там!
Ми не е $200000, аз видях там друго: "The total cost of all propellant for "rocket fuel" is $1,380,000. "
и по-предното:
"NASA bought hydrogen at 98 cents per gallon. A gallon of liquid hydrogen weighs 0.2679 kg, so they paid $3.66 per kg for liquid hydrogen."
Да галонът водород е $0.98, но този галон тежи (weighs) само 0.2679 кг и дори са ти го сметнали че килограм течен водород струва $3.66 ми не виждам да са завишени, дори и така се изненадвам колко са ниски, (няма нищо общо с изкупуването на електроенергия от частни електроцентрали на абсурдно завишени цени в Б-я). А сега да ти сметна ли колко струва килограм бензин, един галон е 3.7854 литра, литърът бензин е около 0.74 кг и значи 1 галон е 2.8 кг, значи според както си писал $2.70 за галон бензин, килограм бензин излиза $0.96
я какво се оказа:
1 кг водород $3.66
1 кг бензин $0.96

Инийската мисия до Марс изхарчи половината на това, което харчеше совалката, а това от своя страна се равнява на по-малко от процент от горивото, което харчат ВВС на САЩ на ден - http://www.csmonitor.com/Environment/Energy-Voices/2013/1105/India-Mars-mission-How-much-fuel-do-you-need-to-get-to-Mars-video

С инийците ние не можем се мери!

Не мога да разбера дебилният ти ентусиазъм да заявяваш проверимо неверни неща с уверена гордост - а бе толкова ли е трудно да потъсиш малко информация тук-там? На мен ми отне тридесет секунди - по-малко отколкото ми отне да ти напиша учтив отговор.

30 секунди си търсил хубаво, а трябваше и да попрочетеш 1-2 минутки, че да не се излагаш.





Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: forestt]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано05.08.15 21:42



Ти гледай кое колко енергия отделя на дадено количество както е разположено в резервоара:



Т.е. един галон бензин е 115 BTU, а един галон водород е 130 BTU - това горе-долу е сравнимата величина. Нали все смяташ - смятай сравними величини. Иначе то може да го сметнем и цена на кубик в свободно състояние.

А бе така като се разговорихме - той водорода и кислорода не са ли без пари бе? Поне кислорода е без пари за повечето коли на планетата - гледам НАСА нещо ги муфтят с "безплатната" енергия, като им я продават - верно по-евтинко от бензина, но по-скъпо от кебапчетата. Що така продават безплатна енергия при тия полети бе?!?!

И последно:
Браво ти четеш ли ги линковете като ги даваш или само каквото ти хареса там!
Ми не е $200000, аз видях там друго: "The total cost of all propellant for "rocket fuel" is $1,380,000. "


Олигофрен - казал съм ти специално, че $200000 е за Falcon 9 на SpaceX, а статията е за совалката, че даже съм ти и намекнал, че цената сигурно не баш такава, на каквато я купува НАСА. Не мога за всяко нещо да ти пускам линк на готово, ама хайде да не си преумориш органа, който при другите хора служи за осмисляне:





Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: Alenadrow]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано06.08.15 14:07



Ти гледай кое колко енергия отделя на дадено количество както е разположено в резервоара:

Аз много добре знам, че в килограм водород има няколко пъти повече енергия (почти три пъти), ти не си в час с мерните единици и се вижда по-нататък в поста ти.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gasoline

Т.е. един галон бензин е 115 BTU, а един галон водород е 130 BTU - това горе-долу е сравнимата величина. Нали все смяташ - смятай сравними величини. Иначе то може да го сметнем и цена на кубик в свободно състояние.


Галон бензин е 115400 BTU, a водорода пишат 130 BTU, и най-вероятно става въпрос за газообразен, а това (48) като погледнеш по-долу те насочва към линк от къде са взели тази стойност за водорода,

, само че на мен не ми го отваря, но няма значение. Ти погледни първата графа Gross MJ/L на бензина e 34.8MJ/L, а на водорода 10.1MJ/L (at 20 kelvin), (там става въпрос за течен иначе защо ще пишат 20 келвина (-253С))

А бе така като се разговорихме - той водорода и кислорода не са ли без пари бе? Поне кислорода е без пари за повечето коли на планетата - гледам НАСА нещо ги муфтят с "безплатната" енергия, като им я продават - верно по-евтинко от бензина, но по-скъпо от кебапчетата. Що така продават безплатна енергия при тия полети бе?!?!

Безплатни са, вода има колкото искаш и преди доста години бях прочел за една идея от един такъв умник като тебе, през много ситно сито да се пуска вода, при което по-малките водородни атоми щели да минават, а по-големите кислородни нямали да могат и така щели да се разделят, а не да се хаби енергия за електролиза, ти пишеше за по-ефективни технологии, да нямаш предвид нещо такова?

Олигофрен - казал съм ти специално, че $200000 е за Falcon 9 на SpaceX, а статията е за совалката, че даже съм ти и намекнал, че цената сигурно не баш такава, на каквато я купува НАСА. Не мога за всяко нещо да ти пускам линк на готово, ама хайде да не си преумориш органа, който при другите хора служи за осмисляне:

http://qz.com/153969/spacex-just-made-rocket-launches-affordable-heres-how-it-could-make-them-downright-cheap/


И какво искаш да кажеш нищо не ти се разбира?!
Хубаво, пише цена на горивото $200000, цена на ракетата $54 милиона, кое от двете оспорваш, че не е баш такава цена на която купува НАСА?!!!
Държавната фирма НАСА си правеше ракети и си извеждаше спътници и хора в околоземна орбита, появи се частна фирма SpaceX която го прави на няколко пъти по-ниска цена и държавната НАСА започна да купува от тях, в статията пише и че още можела да се намали цената ако ракетата е многократна и разходите са само за гориво и наземно обслужване!!!
И какво ми лаеш, всичко това са плюсове за частната SpaceX и че решението на NASA да купуват от тях е правилно!!!
А горивото на Falcon 9 не е течен водород, и двете и степени горят керосин и течен кислород. Следващата Falcon 9-R ще е многократна, правят всичко за да снижат разходите.

П.П. Кажи тебе къде те сърби? Предприемачите се стремели към печалба и дай политиците да назначават "предприемачи" и да купуваме от тях на все по-високи цени за да можели те да печелят все повече защото така правели предприемачите (бизнесмени, капиталисти), това ли е. Това изобщо не е предприемачество, това са феодални взаимоотношения и изобщо не му е мястото тука в клуб Физика да ги пропагандираш!!!



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: forestt]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано06.08.15 15:15



Кажи тебе къде те сърби

Никъде бе пич, просто направи три теми с десетки постове за да разбереш, няма такова понятие, като нещо "безплатно", което ще развие човечеството. Именно защото нищо не е безплатно имаме Елон Мъск, имаме и мисия до Плутон, няколко автоматизирани до Марс, ще имаме и хора на Марс.

Разбирам, че си добронамерен (по-принцип - не към мен), но не мога да разбера защо отричаш регулаторния механизъм на парите - те друг нямат. Още тогава те попитах - добре, всичко ще е безплатно - какъв ще е критерия за успех? Сега са парите - лош критерии, но критерии. Кажи ми твоят критерии - цитирах ти най-добронамерено Томас Мор и неговата утопия - развий твоята. Защо не го правиш?

Изписа стотици постове за да покажеш какво го..о съм аз, а можеше просто да изложиш своя възглед за общенственото устройство. Защо не го правиш??? Кажи ми как, ако всичко е общодостъпо, ще се разределя лимитирания ресурс. Например за хората лимитиран ресурс са качествените индивиди от другия пол. Как ще работи еволюцията? Напиши го, дай идея. Ти казваш - дай да ограмотим Alenadrow, че да мисли като мен. Изложи как ще бъде - махни го Alenadrow. Колко по добронамерен да бъда не знам.

Дай поле за дискусия, изложи идеи, дай перспектива. Alenadrow е тъпак, който защитава статуквото - ОК. Покажи алтернативата на статуквото? Вложи малко позитивна енергия. Кой го интересува колко тъп съм аз и колко умен си ти? Дай живец на темата, дай дух, дай нещо! Не и не - Alenadrow е тъп, а аз съм умен. Кой мислиш, че ще се впечатли от това, при положение, че не познава нито мен, нито теб? Сложи малко позитивизъм - с "лошите са тъпи" една революция може да изкара ден-два дни, докато "добрите умни" огладнеят - според мен.

П.П. Щом Елън Мъск може да изкара в орбиита товар с гориво за $200000, то значи, че цените на които купува НАСА "безплатната енергия" са "леко" завишени - около четири пъти, да речем. Не, че е тайна - там всичко е около толкова пъти завишено - къде смислено, къде заради проста далавера.



Тема Re: иде безплатната енергия!нови [re: Alenadrow]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано08.08.15 10:53



Никъде бе пич, просто направи три теми с десетки постове за да разбереш, няма такова понятие, като нещо "безплатно", което ще развие човечеството. Именно защото нищо не е безплатно имаме Елон Мъск, имаме и мисия до Плутон, няколко автоматизирани до Марс, ще имаме и хора на Марс.

Темите ти ги създаде като повдигна този въпрос, аз само ти отговарях!
Така и не разбра, че безплатни неща има (вече няма да си правя труд да ти ги изреждам), ако нямаше, нямаше и да има човечество, защото изобщо нямаше да се появи живот на земята.
Ако вярваш, че животът на Земята не е възникнал от само себе си, а някой го е създал, то пак не можеш да зачеркнеш безплатните неща, а само променяш местонахождението им някъде другаде, където се е появил тоя "някой"!!!

Разбирам, че си добронамерен (по-принцип - не към мен), но не мога да разбера защо отричаш регулаторния механизъм на парите - те друг нямат. Още тогава те попитах - добре, всичко ще е безплатно - какъв ще е критерия за успех? Сега са парите - лош критерии, но критерии. Кажи ми твоят критерии - цитирах ти най-добронамерено Томас Мор и неговата утопия - развий твоята. Защо не го правиш?

Изписа стотици постове за да покажеш какво го..о съм аз, а можеше просто да изложиш своя възглед за общенственото устройство. Защо не го правиш??? Кажи ми как, ако всичко е общодостъпо, ще се разределя лимитирания ресурс. Например за хората лимитиран ресурс са качествените индивиди от другия пол. Как ще работи еволюцията? Напиши го, дай идея. Ти казваш - дай да ограмотим Alenadrow, че да мисли като мен. Изложи как ще бъде - махни го Alenadrow. Колко по добронамерен да бъда не знам.

Дай поле за дискусия, изложи идеи, дай перспектива. Alenadrow е тъпак, който защитава статуквото - ОК. Покажи алтернативата на статуквото? Вложи малко позитивна енергия. Кой го интересува колко тъп съм аз и колко умен си ти? Дай живец на темата, дай дух, дай нещо! Не и не - Alenadrow е тъп, а аз съм умен. Кой мислиш, че ще се впечатли от това, при положение, че не познава нито мен, нито теб? Сложи малко позитивизъм - с "лошите са тъпи" една революция може да изкара ден-два дни, докато "добрите умни" огладнеят - според мен.


Никъде нито в един пост не съм отричал парите!!! Ти пита как от безплатната енергия ще се направи кебапче, а аз ти отговорих, че от безплатната енергия ще намалеят цените. Мислех, че това е достатъчно за разумен човек да си направи извода, че цената на енергията само влияе на цените на стоките, ти пита за безплатна енергия и аз отговарям за такава, без никъде да съм твърдял, че енергията трябва да е безплатна. Какво да развивам, аз съм за парите, за пазарна икономика такава каквато декларираха, че ще правят, нищо друго не искам. Но много ме дразни това което става в енергетиката, построиха още два напълно ненужни ТЕЦ-а, та ние имаме свръхпроизводство на ток, как бяха определени тия две компании, не съм чувал да е имало търг, откъде накъде ще изкупуват тяхната електроенергия на завишени цени, нали са частници да продават на свободния пазар, а и въглищата да си ги купуват на свободния пазар. Що за предприемачи са тия които отиват да произвеждат нещо в страна в която то е в излишък и на много ниски цени, откъде им хрумва, че от тях ще го изкупуват на неколкократно завишени цени. Що за медии са тия дето непрекъснато ни ни заливат, че били законни договорите, само съдът може да се произнесе, очевидно е, че става въпрос за милиарди, с тези пари тези мафиоти ще се опитват да купуват дори и съдии, без да броим платените им интернет клакьори, трябва всички да се противопоставим, да запознаем и международната общественост с този фрапиращ корупционен акт.

Това само ме интересува, да няма корупция, и всеки който се опитва по някакъв начин да намеква или натъртва (щом натъртва и той трябва да бъде натъртен), че цената на нещо си трябвало да се покачва, трябва да бъде разобличен, пазарът ще определи цената! Както виждаш темата не е моя, тя изобщо не ме интересува, не е от областта на физика, мястото и не е тука. Но не е допустимо последният в такава тема да пропагандира или рекламира нещо си.

Ако изсера едно лайно на площада, то вече си е там, и си е статукво и никой няма право да го чисти така ли?



П.П. Щом Елън Мъск може да изкара в орбиита товар с гориво за $200000, то значи, че цените на които купува НАСА "безплатната енергия" са "леко" завишени - около четири пъти, да речем. Не, че е тайна - там всичко е около толкова пъти завишено - къде смислено, къде заради проста далавера.

Ама що за наглост да обвиняваш, че завишавал цените някой се е захванал с това за да ги намали и е успял!!! В статията се праска колко евтини е направил полетите и, че още по-евтини щял да ги направи! Ако има друг който предлага на NASA по ниски цени е друг въпрос.



Тема Re: КОЙ ТИ Е КРИВ ЧЕ СИ ПРАВ? :)нови [re: forestt]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано08.08.15 10:57



Темите ти ги създаде като повдигна този въпрос, аз само ти отговарях!
Така и не разбра, че безплатни неща има (вече няма да си правя труд да ти ги изреждам), ако нямаше, нямаше и да има човечество, защото изобщо нямаше да се появи живот на земята.
Ако вярваш, че животът на Земята не е възникнал от само себе си, а някой го е създал, то пак не можеш да зачеркнеш безплатните неща, а само променяш местонахождението им някъде другаде, където се е появил тоя "някой"!!!





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.