Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:24 11.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Какво е заключението, има ли значение триенетонови [re: multiplikator]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано17.07.15 17:44



Преблемът е че ти възразяваш във всички ситуации, и когато съм прав, и когато не съм, щото не ти работи критерия, който да отличава двете. Релативизма ти е най-малкия проблем на тебе, имаш много по-тежки.

`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`


Тема Re: Какво е заключението, има ли значение триенетонови [re: Герисъм]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано17.07.15 20:24



Преблемът е че ти възразяваш във всички ситуации, и когато съм прав, и когато не съм, щото не ти работи критерия, който да отличава двете. Релативизма ти е най-малкия проблем на тебе, имаш много по-тежки.

Не е вярно току що не съм ти възразявал, напротив казах че съм съгласен със това което твърдиш по темата тук.



Тема Re: хм, я свери посокитенови [re: laplandetza]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано17.07.15 21:34



Лапландец, Гери не се е омотал. Гери разглежда идеалния случай, а ти разглеждаш реалния. По тая логика аз мога да кажа, че ти си се омотал, ако се случи от там да мине торнадо.

На практитка аз поне съм съгласен с теб, че по-малко съпротивление би довело до по-голямо отклонение - т.е. че ефкта ще бъде по-ярко изразен. Но това е защото ще се губи по-малко енергия за забавяне на въртенето, съответно повече от нея ще се запази за отклонението.

Не казвам, че съм прав, но мисля, че в този случай говорите за една и съща ситуация, но гледана от различни страни. Ефекта си е ефект, но ще ти е трудно да завъртиш едно пухче със скоростта, с която да го постигнеш. Т.е. ако премахнем тиренето, Гери си остава прав, но ако намерим нещо с огромно триене, то ефекта става толкова незначителен, че няма ка да се установи.



Тема Re: хм, я свери посокитенови [re: Alenadrow]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано17.07.15 22:43



Далеч си от завръзката на това. Описано е от материалите, има и още в нета.
Работата беше, Герито от начало каза , че за реалния случай няма значение повърхността , триенето и после в механизма на увличане нямало триене, онова нямало общо с триенето. Той се изПУФффКа

, и сетне взе да врътка, ...... меренге , меренге, ма пасивно, та от Цар , стана направо на Бог



Тема Re: Какво е заключението, има ли значение триенетонови [re: Герисъм]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано18.07.15 00:42



Ефектът се основава на различната скорост на потока от двете страни на въртящото се тяло, което по законът на Бернули води до сила в посоката на страната с по-голямата скорост. А разликата в скоростта се получава от взаимодействието на молекулите на потока и въртящата се повърхност - от едната страна въртящата се повърхност внася забавяне на отразената от нея молекула, щото има съставка на въртенето срещу скоростта, от другата страна - ускорява отразената молекула, щото въртенето е в посока движението на тази молекула. По тази причина се получава разликата в ксотостите и от там силата. Не е нужно да има вискозитет течността и триене с повърхността.

Наппречната компонента на скоростта на молекулите (напречна на движението на потока) от едната страна ще е по-малка, от другата ще е по-голяма, и именно разликата в импулсите от двете страни води до разлика в налягането и силата на Бернули.


Грешиш!!!


Ако причината за ефекта беше различната скорост на въздуха от двете страни на въртящото се тяло, то щеше да се отклонява в обратна посока!!!
Като завъртиш топката около хоризонтална ос откъм тебе надолу и я пуснеш, то скоростта откъм тебе е по-голяма и топката би трябвало да се отклони към тебе и да се удари в стената ако причината беше разликата в скоростта, но не става така, топката се отклонява в обратна посока, отдалечава се от тебе.
Причината е увличането на въздуха зад въртящото се тяло, те вече го казаха, ти не го ли схвана?!


Силата причинена от ефекта на Магнус е много по-голяма от силата на Бернули. Освен това силата на Бернули в тоя случай не е такава каквато очакваш пресмятайки скоростите на потока от двете страни само чрез въртенето, защото там където трябва да е по-ниска се увеличава допълнително от повечето въздух който минава оттам защото челната част го отклонява натам поради въртенето си в нея посока, на картинката е дадено.




Тема Re: Какво е заключението, има ли значение триенетонови [re: multiplikator]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано18.07.15 01:15



Ефектът се основава на различната скорост на потока от двете страни на въртящото се тяло, което по законът на Бернули води до сила в посоката на страната с по-голямата скорост. А разликата в скоростта се получава от взаимодействието на молекулите на потока и въртящата се повърхност - от едната страна въртящата се повърхност внася забавяне на отразената от нея молекула, щото има съставка на въртенето срещу скоростта, от другата страна - ускорява отразената молекула, щото въртенето е в посока движението на тази молекула. По тази причина се получава разликата в ксотостите и от там силата. Не е нужно да има вискозитет течността и триене с повърхността.

Наппречната компонента на скоростта на молекулите (напречна на движението на потока) от едната страна ще е по-малка, от другата ще е по-голяма, и именно разликата в импулсите от двете страни води до разлика в налягането и силата на Бернули.


Съгласен така е, виждаш ли че когато си прав аз не ти възразявам, обаче си тръгнал по кривият път на релативизма за съжаление.


Само че точно тука Герчо греши като пренебрегва триенето, то има значение, ако изобщо няма триене (което е невъзможно дори при напълно гладка топка)напречната компонента на скоростта на молекулите от двете страни за която говори ще бъде напълно еднаква!!!
Но според мен най-голямата сила идва от увличането на въздуха зад тялото, а то зависи силно от триенето, много грапава топка с външни ребра ще хвърчи като пиле както каза вече някой.



Тема Re: Какво е заключението, има ли значение триенетонови [re: forestt]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано18.07.15 02:24



"Като завъртиш топката около хоризонтална ос откъм тебе надолу и я пуснеш, то скоростта откъм тебе е по-голяма и топката би трябвало да се отклони към тебе и да се удари в стената ако причината беше разликата в скоростта, но не става така, топката се отклонява в обратна посока, отдалечава се от тебе. "

А ти за коя скорост си мислиш всъщност? Май мислим за различни скорости.


"Освен това силата на Бернули в тоя случай не е такава каквато очакваш пресмятайки скоростите на потока от двете страни само чрез въртенето"

Ти от къде знаеш аз какво очаквам?


"...защото там където трябва да е по-ниска се увеличава допълнително от повечето въздух който минава оттам защото челната част го отклонява натам поради въртенето си в нея посока, на картинката е дадено. "

А къде трябва да е по-ниска скоростта (и чия скорост, първия въпрос)? Аз залагам, че от долу (на чертежа), а не там накъдето се отклонявал допълнително въздух. Пък и си противоречиш. След като има повече въздух там, налягането ще е по-високо и силата трябва да е надолу



`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`

Тема Re: Какво е заключението, има ли значение триенетонови [re: forestt]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано18.07.15 08:09



Кухар, отдолу ще има по голямо триене, има срещуположно движение на въздушна струя спрямо повърхност от въртящият се цилиндър , много ясно че цилиндърът ще се стреми да върви нагоре. Освен това относителните скоростти на въздушните течения отгоре и отдолу не са едни и същи, отдолу е по голяма отколкото отгоре, по закона на Бернули където има по висока скорост на флуид там се образува зона с по ниско атмосферно налягане, а отдолу е тъкмо тази зона, под тази зона има зона с по високо налягане от нея, и налягането стремейки се да се изравни отдолу на въртящият се цилиндър, прилага сила с вектор отдолу на горе на въртящият се цилиндър.



Тема Re: хм, я свери посокитенови [re: laplandetza]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано18.07.15 09:49



Ами аз лично друго разбрах още от самото начало - че ефекта не е базиран на триенето, което е така. Той по едно време написа "не е нужно ... триене". Т.е. поне аз разбрах, че ефектът си съществува с или без триене, а не, че триенето няма да повлияе по никакъв начин на движението.

Според мен е абсолютно очевидно, че ако топката се приплъзне по язовирната стена или по друг начин триенето рязко се увеличавайки, то траекторията ще се промени рязко и съществено - не вярвам да си мислиш, че Гери е твърдял нещо друго, освен, че ефекта не се базира базира на триенето.

Не адвокатствам, просто казвам какво аз разбрах, защото е очевидно обратното на това, което ти си разбрал, а сме чели едно и също...



Тема Re: хм, я свери посокитенови [re: Alenadrow]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано18.07.15 10:50



<<..Ами аз лично друго разбрах още от самото начало - че ефекта не е базиран на триенето, което е така. Той по едно време написа "не е нужно ... триене". Т.е. поне аз разбрах, че ефектът си съществува с или без триене, а не, че триенето няма да повлияе по никакъв начин на движението. ...>>>

Каза той , каза. Гледам редактирал е и постове. Специално с триенето, каза то няма значение за реалния случай и че забавянето и забързването на потока НЕзависело от триене което просто не е вярно.
А всъщност хубавото в темата е че се разрових и опитах да помисля за този проблем/въпрос. Другото интересно е да наблюдавам предсказуемото поведение на Гери.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.