Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:00 24.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | (покажи всички)
Тема Re: За същността на измерванетонови [re: min4o praznikov]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано02.07.15 22:33



фотоните не са частици. в празно пространство те се държат най-вече като вълни и не взаимодействат помежду си самостоятелно.

Да но това отваря коридор към интерференция на фотони преди да попаднат върху екрана, което е в противоречие с първоначалното ти становище че фотоните интерферират едва като попаднат върху екрана.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: min4o praznikov]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано02.07.15 22:36



същото казах и аз. две молекули, или два пиксела, нямат нищо общо, те са независими. когато два фотона попаднат върху една молекула, или пиксел, почти едновременно, тогава те интерферират. по-просто не може.

Аз го разбирам, а полу защо не може, не знам





Тема Re: За същността на измерванетонови [re: min4o praznikov]  
Автор polu (идиот)
Публикувано03.07.15 11:38



В предишния пост има това условие (изречение). По него съм писал и по рано, затова съм го казал накратко. Разбираш ли какво следва от това или да до разгледам по подробно:

"Нека подберем така интензитета на лазерите и броя пиксели, че статистически всеки фотон да попадне на отделен пиксел. "





същото казах и аз. две молекули, или два пиксела, нямат нищо общо, те са независими.
И съответно попадането на един фотон (статистически определен от най горните съображения) ще ни даде, специфичното разпределение на фотоните отговарящо на закономерностите на интерференчна картина.

когато два фотона попаднат върху една молекула, или пиксел, почти едновременно, тогава те интерферират. по-просто не може.

Такова попадение на два фотона върху една молекула или пиксел, ще е изключително рядко. При подбран интензитет, размер на фотолпака (или екран съставен от множество пиксели) то статистически всеки фотон ще попадне на отделна молекула или пиксел.

Ако сложим една лещова система след П.П. (или процепите при Юнг), то фотоплаката (а също и за екрана от пиксели) може да я направим много по голяма, без това да влоши качеството на наблюдаваната интерференчна картина.

Ако използваме пиксели на основа фотоумножители, вече няма молекула а фотона взаимодейства (отдава енергия) с електрон (квазисвободен електрон) и съответно следва лавиния процеси т.н.


Така, че попадението на два фотона върху една молекула е изключително рядко и няма отношение към разпределението и закономерностите за наблюдавана интерференчна картина.




Тема Re: За същността на измерванетонови [re: multiplikator]  
Автор polu (идиот)
Публикувано03.07.15 11:45



„същото казах и аз. две молекули, или два пиксела, нямат нищо общо, те са независими. когато два фотона попаднат върху една молекула, или пиксел, почти едновременно, тогава те интерферират. по-просто не може. „

Аз го разбирам, а полу защо не може, не знам

Виж писал съм на Минчо по въпроса:
Такова попадение на два фотона върху една молекула или пиксел, ще е изключително рядко и т.н.

А когато използваме пиксели на основа фотоумножители, вече няма молекули.




Тема Re: За същността на измерванетонови [re: polu]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано03.07.15 12:29



Такова попадение на два фотона върху една молекула или пиксел, ще е изключително рядко и т.н.

Зависи от интензитетът на лъчението, фотонът двойка, попада винаги някъде върху екрана, а той се състои от молекули. минчо казва че само два фотона попадайки в една молекула дава интерференция, освен ако не съм го разбрал.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: polu]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано03.07.15 12:34



Така, че попадението на два фотона върху една молекула е изключително рядко и няма отношение към разпределението и закономерностите за наблюдавана интерференчна картина.


Може да се предположи, че попадайки едновременно на два фотона върху интерферентният екран, те разлюляват мрежата от молекули пиксели, подобно на муха уловена в паяжина, от резонанса се образува интерферентен образ.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано03.07.15 12:46



Е, както се видя, нито в на Минчо представите, нито твоите, има нещо верно



Какво ще се случи, като попаднат два фотона върху една молекула? Голям праз. Само един фотон е достатъчен, за да се получи редукция на сребърният йон в сребърния халогенид на фоточувствителният слой до сребърен атом, при което се получава визуално наблюдаваното почерняване на фотоплаката след проявяването. Два фотона не могат нищо да направят на една и съща молекула - дали ще попаднат едновременно или последователно, резултатът ще е един и същ - от нея ще се произведе само един сребърен атом, и това не засяга околните молекули. Жонглирането с неясното в случая понятие "резонанс" е призвано само да прикрие куцостта на идеята. АКо ще и сто фотона да попаднат едновременно на една молекула, повече от един сребърен атом от нея няма как да се отдели. А че само по една молекула с фотон реагират, това е отдавна доказан факт.

И при твоята идея е същото. Ти просто не си запознат с фактите, затова такива ги ръсиш. Ако намалим интензитетът до режим на единични фотони, се запазва резултатът - интерференчна картина върху фотоплаката. Но се изключва възможността два или повече фотони да си взаимодействат някак в пространството. В нета има куп филмчета, в които се показва как се трупа интерференчна картина върху CCD камера със скорост 2-3 фотона в секунда. Никакъв шанс два фотона да се намират едновременно в интерферометъра и да взаимодействат, нали? Въпреки това и при единични фотони, резултатът при наличие на два процепа е коренно различен от резултатът при само един процеп. А и Минчо ти подсказа - ако имаше такова взаимодействие, щеше да се наблюдава при пресичане на два лъча - разсейване лъч върху лъч. И такива факти няма. Демек всичко е буксуване е непроизводително направление.

Е, сега узря ли, че никакви класически модели не могат да опишат интерференцията? Нито взаимодействия на фотони, нито някакви резонанси, нито вълнови пакети. Та да се върнем на ролята на втория лазер

`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`

Тема Re: За същността на измерванетонови [re: multiplikator]  
Автор polu (идиот)
Публикувано03.07.15 12:53



Така, че попадението на два фотона върху една молекула е изключително рядко и няма отношение към разпределението и закономерностите за наблюдавана интерференчна картина.


Може да се предположи, че попадайки едновременно на два фотона върху интерферентният екран, те разлюляват мрежата от молекули пиксели, подобно на муха уловена в паяжина, от резонанса се образува интерферентен образ.



Няма условия за мрежа. Виж какво казвам в този пост:

02.07.15 17:25

А в този и минчо е съгласен с мен:
02.07.15 19:03






Тема Re: За същността на измерванетонови [re: min4o praznikov]  
Автор polu (идиот)
Публикувано03.07.15 21:45



молекулата за която става дума е отделен малък пиксел. на екрана има безрбой такива.
екрана е състававен от молекули, те вършат нещо, активни са, а не просто стоят.
става и с фотоплака или друго, същата работа.
Молекулите, пикселите преди да ги достигне (удари) фотона просто си стоят. Те няма информация за да правят каквото и да било, защото не знаят дали до тях ще достигне изобщо фотон (или фотони в редки случаи). Фотоните също не знаят до какво ще достигнат. Никой нищо не знае (освен духа на Караджата, но това е в кръга на майтапа).
Единствено условията които сме осигурили за конкретна експериментална постановка определят специфичното разпределение на фотоните отговарящо на закономерностите за
1. Интерференчна картина (при два излъчващи лазера)
2. Дифракциона картина (при един излъчващ лазер)



фотоните не са частици. Най кратко, най ясно което може да се каже за фотоните е; квант на действие, пренасят енергия от източник до приемник.
в празно пространство те се държат най-вече като вълни
Нека да са и вълни, но как тази вълна ще премине през двата процепа на Юнг, без предварителна информация за процепите. Във вКМ, се интерпретира нещо такова, фотона някак си разбирал колко процепа имало пред него, разбирал дръжки, без баба Яга да му нашепва в ухото нищо не знае.

И друго съм срещал, фотона бил дълъг около 3 до 5 метра за видимия спектър на светлината, за други честоти дължината му била съответно друга. Но и в този случай, не се съгласуват нещата, при някои експерименти такъв дълъг фотон лесно би се прищипвал както опашката на Габровска котка се прищипва, та затова я режат в Габрово.



и не взаимодействат помежду си самостоятелно.
Взаимодействат естествено. Ако по постановката (чертежа дето съм дал) излъчва само единия лазер имаме специфичното разпределение на фотоните отговарящо на закономерностите за дифракциона картина.
При излъчване на двата лазера в резултат на взаимодействието между фотоните от двата светлини снопа имаме специфичното разпределение на фотоните отговарящо на закономерностите за интерференчна картина.
(Елементарно и ясно, без нужда от мистика.)


ако кръстосаш два лъча фотони, еднакви или различни, в празно пространство, нищо не се случва. няма рикошети нито деформации.
Напротив, случва се преди да са кръстосани имаш дифракция, след кръстосване интерференция (но са важни и условията, да не се повтарям пак ). А щом нямаш рикошет, то фотоните нямат свойството на твърди топчета или нещо от този род.

а ако кръстосаш два лъча електрони например е съвсем друго.
Естествено, електроните имат други свойства и са електро натоварени. Чете ли това което ти дадох по рано:
http://ivanik3.narod.ru/MM/Demjanov/diffraction_ru.pdf
Фотоните и електроните са бамбашка бири.



за резонанса има условия. резонанс става дори и когато двете вълни нямат точно еднакви честоти или фази. просто тогава резонанса е по-слаб съответно.
При много голям интензитет, така наречената нелинейна оптика има подобни ефекти, частни случаи, но е съвсем друго.


онази твоя снимка не се отваря в гугъл, Що гугала, нямам ортаклък с гугала използвам този сайт: http://alfa.kachi-snimka.info/ , удобен и лесен начин.
сега я видях за първи път.
http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/bwy1433413534k.gif , винаги се е отваряла.

не ми стана много ясно защо има изключвател между лазерите Пише го защо, разглеждам варианти без и със синхронизация.
и защо е толкова сложна схема. Кое е сложното?

според мен си губиш времето с ония мендьо и пендьо. Разтоварвам се, пък и смях пада за сметка на зомчовците.

ако искаш да докажеш че можем да измерим енергията на отделно взет фотон, това е доказано отдавна. тук няма нищо за доказване. Знам.

да, това отново доказва, че релативистката квантова механика е грешна. Така е.

а оня метод с молекулите на екрана не пречи за измерването на един фотон.
два фотона могат да се срещнат върху молекула и да интерферират, но също така могат и да не се срещнат. може да попадне само един фотон върху молекула. и само тогава можеш да измериш енергията му.
При фотоумножителите може и без молекула.


освен това, източника на фотона може да определиш и по ъгъла от който идва фотона. двата лъча са под ъгъл на твоята схема. няма проблем с пикселите. Не може. Екрана е перрендикулярен на ъглополовящата на двата светлини лъча, интерферометъра е симетричен, писал съм го в първия пост.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: polu]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано03.07.15 22:36



А ти как си обясняваш интерференцията на фотони ? съгласен ли си със КМ интерпретация че са едновременно и частици и вълни ?




Страници по тази тема: << 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.