Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:48 26.09.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | (покажи всички)
Тема Re: Още от театрото с чичко Митко с балона.нови [re: Герисъм]  
Автор polu (идиот)
Публикувано01.07.15 20:56



"Пак прочети предния ми пост, за да схванеш какво ти се казва към твоето театро а не общите приказки дето си написал като отговор"

Какво да му чета? Че се тръшкаш на тема мистицизъм с "може би", "много са", и прочие гадателска терминология? Напиши нещо смислено, което да има смисъл да го препоръчваш.

Мисля, че проблема ти да не разглеждаш своето театро, което ти се казва, е че все пак усещаш как си се издънил. Това вероятно се дължи (не съм сигурен но предполагам), че като малък си изпущан на главата си и то вероятно не само един път, щото с един път патологичен лъжец не се става.

Затова ти препоръчвам (само ти го препоръчвам, ако стане по лошо ти си отговаряш), да се треснеш веднъж в нещо твърдо. Плочка в банята, ръб на врата каквото си избереш и колкото силно успееш (колкото по силно толкова по вероятно е да премине през стената).
Все пак има вероятност, ако никой не те гледа да преминеш през стената и да докажеш вКМ.
Успех.




Тема Re: За същността на измерванетонови [re: polu]  
Автор min4o praznikov (тъпак)
Публикувано01.07.15 21:24



Благодаря за пожеланието, сега съм по-добре!


четох някъде един прост метод за описване на интерференцията, чрез ефекта на стробоскопа.
в този метод се счита, че кохерентната светлина е на импулси като стробоскоп.
после светлината преминава през системата на юнг и интерферира върху екрана.
при това два фотона не могат да интерферират сами в празно пространство, а само чрез посредник.
тоест интерференцията става само върху екрана, а не в празното пространство пред него.
двата фотона попадат върху една голяма молекула от екрана и чрез нея интерферират, индиректно, тоест резонират в молекулата.
дори не е нужно, двата фотона да са точно еднакви, или точно едновременни, за да интерферират. прост резонанс.
така е много елементарно. освен това опровергава щуротиите на релативистката квантова механика за вуду фотони.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: min4o praznikov]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано01.07.15 21:54



Благодаря за пожеланието, сега съм по-добре!
четох някъде един прост метод за описване на интерференцията, чрез ефекта на стробоскопа.
в този метод се счита, че кохерентната светлина е на импулси като стробоскоп.
после светлината преминава през системата на юнг и интерферира върху екрана.
при това два фотона не могат да интерферират сами в празно пространство, а само чрез посредник.
тоест интерференцията става само върху екрана, а не в празното пространство пред него.
двата фотона попадат върху една голяма молекула от екрана и чрез нея интерферират, индиректно, тоест резонират в молекулата.
дори не е нужно, двата фотона да са точно еднакви, или точно едновременни, за да интерферират. прост резонанс.
така е много елементарно. освен това опровергава щуротиите на релативистката квантова механика за вуду фотони.


Много по разумно изглежда да е така, отколкото налудничавите интерпретации на КМ, като, вълново - корпусколярен дуализъм на частиците





Тема Re: За балона на чичко Митконови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано01.07.15 22:04



Нещо май съвсем си се оплел. Аз твърдя нещо за принципа на неопределеност. Таратулко ти обяснява как се смятат вероятности.

А какви си ги наплел в този пост..., явно показва колко ги знаеш нещата. Погледни само:

"Съотношение на неопределеност на Хайзенберг е твърдение в квантовата физика, че мястото и импулса на дадена частица не могат да бъдат точно определени едновременно. Но това се отнася за частици с маса в покой и не е за каквото ти дойде на акъл. "

Тц. Най-първата формулировка на съотношението е била между неопределеността на позицията и неопределеността в скоростта, и е имала формата:


Тук действително при частици с нулева маса се очертава проблем: неопределеността в скоростта е безкрайно голяма. Но, както казах, това е била исторически първата оценка - тя не се е съобразявала нито с резултата на СТО - че скоростта на светлината е константа, т.е. в нея няма неопределеност, нито се е съобразявала изобщо с понятието фотон. Малко по-късно Хайзенберг публикува коректната формула - в която вместо неопределеност на скорост, се съдържа неопределеност в импулса. Тази формула е приложима за всички квантови обекти. И може да се опиташ да забележиш - от този момент в квантовата механика престава да се употребява понятието скорост (освен в много малко изключения), вместо него се използва импулс. Много по-удобно е.


"При анихилация на електрон и позитрон се раждат два фотона с абсолютно еднаква енергия – факт.
Като измерим енергията на всеки от фотоните с малък детектор, то съгласно твоите грешно представи. В първия детектор ще измерим енергия различна от действителната (съгласно дрънканиците ти), примерно по малка с дадена стойност. "

Браво, почваш да шаваш с гънката!
Точно така, с всеки детектор ще измерим различна енегия. Това нещо се нарича експериментална грешка, и хората се сблъскват непрекъснато с него - независимо от размера на детектора. Толкова много е написано по тема оценка на грешките, че ми е чудно от кой свят падаш, като даваш такива примери.

Нещо повече, изобщо не е задължително при анихилация да се получат фотони с еднаква енергия. Еднакви са енергиите само в системата, свързана с центъра на масата на анихилиращите частици. Лабораторната система, в която се мерят енергиите обаче, не съвпада със системата на центъра на масата в общият случай. Така че не само процесът на измерване ще е причината за различната енергия, получена за всеки фотон - те изначално ще имат различна енергия. Но това вече е видсш пилотаж за теб май.


"Но за да е в сила закона за запазване на енергията (ЗЗЕ) във втория детектор измерената енергия трябва да е по голяма със съответно същата стойност. (Можем да приравним измерването с ускорение на частица с маса в покой за да е по реалистично разглеждането.) "

Законът за запазване на енергията е абстракция от конкретните резултати на човешкият опит. Едни умни глави са преценили, че независимо от грешките, с които задължително измерваме нещата, има някаква закономерност зад тях - например липсата на тренд. Тоест, ако се абстрахираме от тях, в някакви идеални условия, то ние ще установим точният закон. И в твоят опит е така - при някакви идеални условия, измерител с безкрайно голяма апертура например, ти ще можеш да измериш безкрайно точно енергията на фотона. Без такъв измерител, вече ти сметнах какви са ограниченията.

Това циклене на елементарни положения от експерименталната физика, не ти ли показва смели пропуски в знанията ти? Както онези, с които се хвалеше пред Минчо


"Въпроса е, че няма логика по която детекторите да измерят различни енергии така, че ЗЗЕ да остане верен дори и в нелепите твърдения на оная част на КМ. "

Има логика, и тя се нарича шум. Измерването като процес е съпроводено винаги с шумове, които довеждат до грешки в това измерване. Винаги! И колкото и да се бориш с шума, има долна граница, наречена квантов шум. Това е шумът, който не може да се елиминира с никакви технически средства. Рой Глаубер прекрасно го е обяснил. Амо кой да го чете...


"Нямаш преносител който да казва на примерно втория детектор, детекторите не си говорят, примерно: Първия - аз съм измерил по малка енергия, така че ти гледай да я нагласиш някак си така, че да измериш по голяма. Това може да стане само с вуду магия, но това вече не е физика, не е наука а папагалщина на нещасници които не разбират същността при измерване. "

Няма преносител, верно. И въпреки всичко измерителите измерват различна енергия - ако ще в третия, ако ще в десетия десетичен знак - но винаги е различна. Има една шега - ако измерват еднакво, значи някъде има грешка в експеримента

Ха сега си обясни какво е това вуду... Много ти е смахната представата за науката, затова все на магии те избива.


"А съвременните лазери вече излъчват фотоните с завидно еднаква енергия: "

Както вече ти набивам канчето от много време, проблемът не е в излъчването (макар и там да го има), а в измерването. Два фотона от един и същи лазер да се напънеш да измерваш, ще получиш различни резултати, а ти си тръгнал да гледаш към различни лазери. Ми озапти се де, лазерите излъчват на база спектрална линия, тази линия има естествена ненулева ширина, т.е. и фотоните в един и същи лъч от един и същи лазер са с различна енергия. Каквои остава за други лазери. Тя затова и кохерентността при лазерите също е крайна.


"Ако двата датчика са на светлини години един от друг, то измерването което е реално отдаване на енергия от фотон на някаква материална система ще промени и енергийното състояние на вселената в местата където става измерването (отдаването на енергия от фотона). Т.е. глуповатото ти твърдение ще доведе до нееднородност на вселената (за милиардите години време на съществуването си) с много лоши последици каквито не се наблюдават, и т.н. "

За тебе всяко твърдение, различно от ограниченото ти познание, е глупаво. При това не се опитваш да мислиш изобщо. Каква нееднородност във вселената, какви торби с цимент? Айде пак - каква е разликата между величината на реалната енергия и числото получено в резултат на измерването на тази енергия?


Ти май забрави за какво ставаше дума, а? Нали експеримент искаш да правиш, в който за да докажеш нещо, трябва да измериш нещо друго? Именно минималната грешка в измерванията се определя от принципа за неопределеност. Именно този принцип е това, което не позволява такъв експеримент да бъде извършен.

`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`

Редактирано от Герисъм на 01.07.15 23:40.



Тема Re: Още от театрото с чичко Митко с балона.нови [re: polu]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано01.07.15 22:11



"Мисля, че проблема ти да не разглеждаш своето театро, което ти се казва, е че все пак усещаш как си се издънил. Това вероятно се дължи (не съм сигурен но предполагам), че като малък си изпущан на главата си и то вероятно не само един път, щото с един път патологичен лъжец не се става. "

Хаха, сбръчках те в кьошето, и сега почваш да се гърчиш на тема личностни оценки, а?

Аз те питам какво разбираш под интерференция, щото съвсем на екстрасенщина го изби, а ти почна да даваш отбой. Ми така кажи, да не те питам за основните неща. Макар че хем не ги знаеш, хем изписа по тях тонове - явно безсмислен - спам.

`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`


Тема Re: За същността на измерванетонови [re: multiplikator]  
Автор min4o praznikov (тъпак)
Публикувано01.07.15 23:20







Тема Re: За същността на измерванетонови [re: min4o praznikov]  
Автор polu (идиот)
Публикувано02.07.15 14:26



Благодаря за пожеланието, сега съм по-добре!
Радвам се.

четох някъде един прост метод за описване на интерференцията, чрез ефекта на стробоскопа.
в този метод се счита, че кохерентната светлина е на импулси като стробоскоп.

Не съм запознат с това. Но ако имаш нещо по ръка дай да видим.




после светлината преминава през системата на юнг и интерферира върху екрана.
при това два фотона не могат да интерферират сами в празно пространство, а само чрез посредник.

При Юнг се получава нещо по сложно за разглеждане. Там дифрактиралата светлина (фотони) после интерферират. (За качествена интерференчна картина има изисквания за размера на процепите и за разстоянието помежду процепите и т.н. .)
(А също и не може да се промени енергията само на единния лъч (само през единия Юнгов процеп) , но това е за конкретното мое разглеждане.)
Затова и ще разглеждам експерименталната постановка от първия ми пост:
http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/bwy1433413534k.gif





тоест интерференцията става само върху екрана,
На каква основа го твърдиш това, аз не виждам такава. Върху екрана се наблюдава интерференчна картина, т.е. специфичното разпределение на фотоните което си е закон божи. (В случая имам в предвид, моята постановка от чертежа и без движение на МК.) Ако използваме бял лист хартия за екран, наблюдаваме стандартно разпределение на фотоните. Ако използваме фотоплака, след промиването пак същото, специфичното разпределение на фотоните.
Ако използваме отделни пиксели (принципната работа на ССD), то попаденията на всеки фотон, след преглеждане с някаква техника ще даде пак специфичното разпределение на фотоните. Но вече с ССD ясно се вижда, че всеки фотон е попаднал върху отделен пиксел, а всеки пиксел си е самостоятелен (няма магия някаква си помежду пикселите, поне по това сме едрини). Следователно и екрана, не участва (той не е интелигентен, или пък отделен пиксел) в законните за интерференция, той само регистрира попаденията на фотони и нищо повече.

(И вече, ако има движение на МК и след измерване на енергията на фотон попаднал на конкретен пиксел, ще имаме информация (на основа измерената енергия) от кой лазер е фотона и съответно пътя му. А специфичното разпределение на фотоните, при преглеждане с техника ще покаже стандартна интерференчна картина.
Ще ме извиниш, отклоних се но използвах случая, че лесно се достига до цялата същност описана в първия ми пост.)


а не в празното пространство пред него. Точно там в празното пространство става интерференцията (това показано като П.П.) Ще се опитам на кратко да ти докажа, че е така. (Разглеждам моя чертеж и условният за които съм писал.)

Когато и двата лазера излъчват, то върху екрана (разбирай , фотоплака, пиксели и т.н.), ще наблюдаваме интерференчна картина, т.е. специфичното разпределение на фотоните.
Ако работи само единия лазер, то ще наблюдаваме дифракционна картина.
Каква ще е причината (при два работещи лазера) за прегрупирване, промяна на посоката на фотоните, така,че да имаме интерфреннчна картина (без да използваме някаква вуду глупост). Единствената причина е в пространството (вакуума) там където двата светлини снопа (лъчи ) се пресичат. Нищо друго не сме променили освен втори лъч който по някакъв начин влияе на първия.
В случая казвам - светлини снопа (лъчи ), т.е. термини касаещи геометрията на експерименталната постановка. Но по пълното разглеждане изисква вече светилния сноп да се разглежда като съставен от фотони, т.е. ЕМВ. Параметрите на ЕМВ, интензитет, дължина на вълната, фаза помежду двата лъча и всички условия осигурени (предварително) за интерфренция дават заедно с „преминаването“ – летенето на фотон във вакуума едно друго разглеждане по същността на нещата, която не може да се обясни с няколко изречения а и не това е целта сега.



двата фотона попадат върху една голяма молекула от екрана и чрез нея интерферират, индиректно, тоест резонират в молекулата. Такава възможност отпада при отделните пиксели, всеки пиксел си е самостоятелен с нищо не са обвързани та да може да има някакъв резонанс помежду тях.

дори не е нужно, двата фотона да са точно еднакви, или точно едновременни, за да интерферират. прост резонанс. За резонанса също има изисквания за едновременност, поне в някакви граници (при голям екран от 1 квадратен метър, като разглеждам) трябва да има съгласуване по време. Но освен това, такова резониране в молекулата, както казваш и каквото и да означава това, трябва да става с преносител от молекула в единия ъгъл на екрана към другия ъгъл, т.е. преносителя дори и реален трябва да премине през много други молекули, а и не може да стане без загуби и шумове (при условие че разглеждаме някакъв екран примерно фотоплака). Но това предложение изобщо не се връзва с отделни самостоятелни пиксели.

така е много елементарно. освен това опровергава щуротиите на релативистката квантова механика за вуду фотони.
Не се връзва с всичко което се изисква, особено при разглеждане с отделни самостоятелни пиксели.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: polu]  
Автор min4o praznikov (тъпак)
Публикувано02.07.15 16:01



молекулата за която става дума е отделен малък пиксел. на екрана има безрбой такива.
екрана е състававен от молекули, те вършат нещо, активни са, а не просто стоят.
става и с фотоплака или друго, същата работа.

фотоните не са частици. в празно пространство те се държат най-вече като вълни и не взаимодействат помежду си самостоятелно.
ако кръстосаш два лъча фотони, еднакви или различни, в празно пространство, нищо не се случва. няма рикошети нито деформации.
а ако кръстосаш два лъча електрони например е съвсем друго.

за резонанса има условия. резонанс става дори и когато двете вълни нямат точно еднакви честоти или фази. просто тогава резонанса е по-слаб съответно.

онази твоя снимка не се отваря в гугъл, сега я видях за първи път.
не ми стана много ясно защо има изключвател между лазерите и защо е толкова сложна схема.
според мен си губиш времето с ония мендьо и пендьо.
ако искаш да докажеш че можем да измерим енергията на отделно взет фотон, това е доказано отдавна. тук няма нищо за доказване.
да, това отново доказва, че релативистката квантова механика е грешна.

а оня метод с молекулите на екрана не пречи за измерването на един фотон.
два фотона могат да се срещнат върху молекула и да интерферират, но също така могат и да не се срещнат. може да попадне само един фотон върху молекула. и само тогава можеш да измериш енергията му.

освен това, източника на фотона може да определиш и по ъгъла от който идва фотона. двата лъча са под ъгъл на твоята схема.
няма проблем с пикселите.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: min4o praznikov]  
Автор polu (идиот)
Публикувано02.07.15 17:25



Изглежда не си разбрал какво съм ти писал по това изречение.

„двата фотона попадат върху една голяма молекула от екрана и чрез нея интерферират, индиректно, тоест резонират в молекулата. „

Такава възможност отпада при отделните пиксели, всеки пиксел си е самостоятелен с нищо не са обвързани та да може да има някакъв резонанс помежду тях.


(Пак вземам за основа чертежа и условията от първия ми пост.)

Нека подберем така интензитета на лазерите и броя пиксели, че статистически всеки фотон да попадне на отделен пиксел.

Пикселите са самостоятелни (те регистрират непопадение, или попадение и съответно измерват енергията на фотон ). Когато върху пиксел попадне фотон, то друг пиксел дори и представа няма за такова попадение. Те пикселите нямат никаква връзка помежду си за да се получи някакъв резонанс помежду тях и по този начин екрана да участва в интерференцията. Нищо, абсолютно нищо не обвързва едни пиксел с друг.
Аз не се сещам за нищо. Ти кажи какво ги свързва?



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: polu]  
Автор min4o praznikov (тъпак)
Публикувано02.07.15 19:03



същото казах и аз. две молекули, или два пиксела, нямат нищо общо, те са независими. когато два фотона попаднат върху една молекула, или пиксел, почти едновременно, тогава те интерферират. по-просто не може.




Страници по тази тема: << 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.