Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:55 24.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | (покажи всички)
Тема Re: За същността на измерванетонови [re: polu]  
Автор Taratulko Mutko (любопитко)
Публикувано25.06.15 20:30



Трудно мога да следя мисълта ви в тези твърде фрагментирани и нашарени изложения. Няма да се спирам на отговорите ви от вида 'не, не е така', защото без необходимата информация 'защо' те не означават нищо, освен субективно несъгласие. Ще отговоря на това, което счита за съществено.


Относно задачата. Аз съм коментирал точно това, което съм счел за важно. Не разбирам твърденията ви, че задачата не е коректна и не е подходяща. Ако замените пространствената ос с времевата, и дължината на иглата с времевата протяжност на фотона, задачата става напълно тъждествена със задачата на Бюфон. Такива тъждествени задачи имат еднакви решения, приложими в съответната област на аналогията: в задачата на Бюфон - за отношението на пространствени размери, за вашият случай - отношение на времеви продължителности. Проявете малко повече абстрактно мислене, все пак аналогията е практически на рефлекторно равнище.

Не приемам възраженията ви, че формулата получена чрез аналогията със задачата на Бюфон е погрешна. Дадох ви пример за крайните стойности - фотон с нулева дължина и фотон с дължина равна на интервала. Примерите са напълно коректни, и във вторият от тях съвсем логично следва резултатът р=1, от съвсем прости геометрични съоображения, нямащи общо с формулата. Обозначението t в примера не е 'време на тръгване на каруцата', няма нищо общо с примерът с каруците, а е средният интервал между фотоните. Мисля, че не сте разбрали задачата на Бюфон в аналогията с фотоните. Ако вие продължавате да настоявате, че не е вярна в моята интерпретация, кажете защо. Иначе няма смисъл да дискутираме.



Не разбирам защо намесвате ъгълът между двата светлинни лъча, след като той не участва във вашата постановка на експеримента. След като сте построили схемата на постановката без този ъгъл, то не можете да твърдите, че задачата не е пълна. Или ви е погрешна постановката? Не става ясно какво искате да кажете с приказките за кафето и ъгъла. С този ъгъл и това кафе се опитвате да изместите темата в някаква посока, която не мога да отгатна каква е.


Мухите въведох като аналогия на фотоните във вашият случай за да демонстрирам причинно-следствена връзка. Сблъскването на мухите в една точка, съвместяването им в пространството, е необходимо условие те да си взаимодействат. За вашият пример - времевото застъпване на фотоните е същото такова условие. Ако два фотона не се застъпват времево, няма как единият да въздейства с другият, след като не е част от неговото настояще. Времевото застъпване демонстрирам с пространственото застъпване на срещналите се мухи. Времево застъпване във вашият случай означава, че в някаква пространствена област, например интерферометъра, двата фотона ще се намират едновременно, и потенциално биха могли да взаимодействуват. Ако няма такова застъпване - дори да се намират в интерферометъра, изчезва потенциалната възможност за такова взаимодействие. Примерът с мухите е съвсем адекватен за вашият случай, аналогията е чрез смяна на прострнствени с времеви координати. Освен ако нямате никакво пространствено въображение - тогава и проблемът на Бюфон няма да ви свърши работа.


И накрая не съм съгласен с коментарите ви за математиката. Математиката е необходим и много коректен инструмент, създаващ пряка връзка между реалността и моделите в нашите глави. Но тя трябва да се ползва коректно, освен формулите трябва да се отчитат и съответните начални и гранични условия - те са механизмът, който адаптира една и съща формула към различни проблеми от реалността. Аз мисля, че съм достатъчно квалифициран да използувам коректно този инструмент. Ако имате претенции по същество, бих ги изслушал и коментирал. Но не приемам безадресни подхвърляния. Дадох ви линк към Уикипедията за проблемът на Бюфон, защото там на сравнително елементарно равнище може да се проследи валидността на изводът на вероятността, която да бъде ползвана. Не може просто така да не се съгласявате и да отхвърляте последващата аналогия, това не е достатъчно. Това не е пътят за плодотворна дискусия.


Много се разприказвах и аз, извинявам се. Надявам се на по-стегнати тези от ваша страна, които ще изискват и по-кратки коментари.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: polu]  
Автор min4o praznikov (тъпак)
Публикувано26.06.15 16:41



много са лицата и езиците на опашатия момче.
ти говориш с онова същество гери а си мислиш че говориш с някой друг.



ето ти един прост жокер. всеки който обожава и се прехласва по писанията на онова същество, в същност е самото то.


а иначе, времето за което една мравка излиза от един мравуняк, няма нищо общо с броя на мравките в мравуняка, нито с броя на мравуняците по земята, нито с вероятността дали тази мравка ще срещне някъде друга мравка или крокодил.
едното няма нищо общо с другото. едното е време а другото е място и количество.

освен това никъде няма 100% интерференция, а има само приблизителна, линиите са широки, размити и подвижни. така че вероятността за среща на два фотона е огромна и е реален факт както се вижда.



Редактирано от min4o praznikov на 26.06.15 16:51.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: Taratulko Mutko]  
Автор polu (идиот)
Публикувано26.06.15 18:52



Трудно мога да следя мисълта ви в тези твърде фрагментирани и нашарени изложения.

Ти май искаш да играеш роляра на Митко сърдитко, вместо да почнеш (това което те и помолих) да я караш наред, с кое си съгласен с кое не си ,пропуснал ли съм нещо и т.н.

Аз затова и в този пост: 25.06.15 11:30 ви наблегнах на математичната задача, още повече, че имате претенции да разбирате математиката.


Няма да се спирам на отговорите ви от вида 'не, не е така', защото без необходимата информация 'защо' те не означават нищо, освен субективно несъгласие.

Ако имаш в предвид тази част от поста:

‘‘‘‘‘‘ „Ако те са в такова времево съотношение извън интерферометъра, те ще останат с него и в интерфериметъра.“
Това не е така. Но тука има и други тънкости и ще го оставим за друг пост.“““““


То не е проблем да я обясня в отделен пост. Но е нещо което не е споменавано и ще кажеш усложняваш нещата, не му е мястото, в задачата го няма предварително.
Ще го опиша отделно в друг пост, не сега.








Ще отговоря на това, което счита за съществено. Ама така седянката под липата ще се разтури и момента не е подходящ за вас, и двете разглеждани гранични стойности по формулите ви не дават коректен резултат, а също и средните стойности.



Относно задачата. Аз съм коментирал точно това, което съм счел за важно. Не разбирам твърденията ви, че задачата не е коректна и не е подходяща. Ако замените пространствената ос с времевата, и дължината на иглата с времевата протяжност на фотона, задачата става напълно тъждествена със задачата на Бюфон.
Ако : замените пространствената ос с времевата = дължината на иглата с времевата протяжност на фотона. Т.е. и под двете да се разбира абсолютно едно и също, то до тука няма проблем. Но можем да го кажем и много по просто: имаме две движещи се игли.
Не знам какво е според теб ‘‘‘‘‘времевата протяжност на фотона‘‘‘‘‘‘‘.Защото по долу казвате това: фотон с нулева дължина и фотон с дължина равна на интервала което няма никаква физична същност.



Такива тъждествени задачи имат еднакви решения, приложими в съответната област на аналогията: в задачата на Бюфон - за отношението на пространствени размери, за вашият случай - отношение на времеви продължителности. Проявете малко повече абстрактно мислене, все пак аналогията е практически на рефлекторно равнище.
Не е напълно тъждествена задачата. Казах ви за ъгъла помежду светлините снопове, има го и в моя чертеж (тука в първия ми пост от темата) и в чертежа на книгата и в статията.
В другите постове пишеш за случаен фотон спрямо 5-те фотона от примерно лазер-1. (И всичко това е статистика.) Но случая е по друг (а и вече съм ви го писал). Всеки от 5-те фотона от другия лазер се явяват случаени за 5-те фотона от лазер-1. Което трябва да промени алгоритъма на преработената вече задача на Бюфор, а съответно и формулите които използвате за основа.(Предполагам, че може, не съм мислил как, но има ли смисъл след като от Бюфор няма да остане нищо. )




Не приемам възраженията ви, че формулата получена чрез аналогията със задачата на Бюфон е погрешна. Може да не приемате, това си е ваше право. Но ви показах, математично е вярно, но съгласно физичната същност не е
Т.е. формулата ти и в двата гранични случая не е вяна, а и изобщо не е вярна но тука (двата гранични случая) ясно се вижда, че се дъни.


Дадох ви пример за крайните стойности - фотон с нулева дължина и фотон с дължина равна на интервала.
Няма такива фотони бе човек, фотона няма размер. Грешката ти идва от това ,че оприличаваш фотоните с геометрия (а те не са), тъй като тръгваш от задачата на Бюфор.
Гери разглежда I= 10^-15 и за него казва: времето за което се излъчва фотон (което си е пълна глупост от където и да го погледнеш, но това е друга работа). Ти разглеждаш това време като геометрия, неоснователно. Затова и се получава парадокса, математично е вярно но физически не е. Толкова ли е трудно да разбереш, че дори при I= 0 то фотона пак трябва да премине по интерферометъра и в П.П. (по моя чертеж тука в първия пост) да се срещне с фотон от драгия лазер тъй като статистически това не е забранено. Какво още да се коментира?


Примерите са напълно коректни, и във вторият от тях съвсем логично следва резултатът р=1, от съвсем прости геометрични съоображения, нямащи общо с формулата.
Да но фотона не е геометрия, Разглеждането с геометрия води до грешни изводи, вече писах по това.

Обозначението t в примера не е 'време на тръгване на каруцата', няма нищо общо с примерът с каруците, а е средният интервал между фотоните.
Написал съм на кратко разглеждане с каруци (както предложи), може и да не е ясно какво се казва. Ако не разтурим седянката под липата, ще разгледам целия случай подробно с каруци, но ще е друг ден. (Но първото обещание си остава в сила.)
Мисля, че не сте разбрали задачата на Бюфон в аналогията с фотоните. Ако вие продължавате да настоявате, че не е вярна в моята интерпретация, кажете защо. Иначе няма смисъл да дискутираме.

Миля , че обясних, в случая геометрията не е подходяща.


Не разбирам защо намесвате ъгълът между двата светлинни лъча, след като той не участва във вашата постановка на експеримента. След като сте построили схемата на постановката без този ъгъл, то не можете да твърдите, че задачата не е пълна. Или ви е погрешна постановката? Не става ясно какво искате да кажете с приказките за кафето и ъгъла. За ъгъла вече обясних, а за кафетата ако разглеждам пълния вариант с каруците. С този ъгъл и това кафе се опитвате да изместите темата в някаква посока, която не мога да отгатна каква е.
Така ти се струва.


Мухите въведох Не трябваше, аз съм разгледал веднъж с влакове и с каруци като я подхванахме, мухите просто са нещо допълнително което само усложнява. като аналогия на фотоните във вашият случай за да демонстрирам причинно-следствена връзка. Сблъскването на мухите в една точка, съвместяването им в пространството, е необходимо условие те да си взаимодействат. За вашият пример - времевото застъпване на фотоните е същото такова условие. Така е. Ако два фотона не се застъпват времево, няма как единият да въздейства с другият, след като не е част от неговото настояще. Времевото застъпване демонстрирам с пространственото застъпване на срещналите се мухи. Времево застъпване във вашият случай означава, че в някаква пространствена област, например интерферометъра, двата фотона ще се намират едновременно, и потенциално биха могли да взаимодействуват. Така е. Ако няма такова застъпване - дори да се намират в интерферометъра, изчезва потенциалната възможност за такова взаимодействие. Така е.
Примерът с мухите е съвсем адекватен за вашият случай, аналогията е чрез смяна на прострнствени с времеви координати. Освен ако нямате никакво пространствено въображение - тогава и проблемът на Бюфон няма да ви свърши работа.
Бюфон, с две летящи игли които нямата размер, става. Но това вече е нещо друго.

И накрая не съм съгласен с коментарите ви за математиката. Твоя си работа, но на практика виж какво става, математически вярно, но физически реално не е (фотона няма размер.)

Математиката е необходим и много коректен инструмент, създаващ пряка връзка между реалността и моделите в нашите глави. Но тя трябва да се ползва коректно,
Имено. Разглеждаш фотона като геометрия (с някакви дължини) и се получава парадокс. освен формулите трябва да се отчитат и съответните начални и гранични условия - те са механизмът, който адаптира една и съща формула към различни проблеми от реалността. Имено. И при двете ви гранични стойности явно се вижда, уж вярна математика а физически не е така.

Аз мисля, че съм достатъчно квалифициран да използувам коректно този инструмент.
В случая не сте, използвате размер, геометрия за фотон и съответно получените парадокси.
Ако имате претенции по същество, бих ги изслушал и коментирал. Но не приемам безадресни подхвърляния. Дадох ви линк към Уикипедията за проблемът на Бюфон, защото там на сравнително елементарно равнище може да се проследи валидността на изводът на вероятността, която да бъде ползвана. Не може просто така да не се съгласявате и да отхвърляте последващата аналогия, това не е достатъчно. Четох. И за капитана четох. Това не е пътят за плодотворна дискусия.
Не знам според вас какво е плодотворно, но не мога да приема да се разглежда размер на фотона и на основа геометрията му да се правят изводи. Физическата същност е друга, геометрията не е подходяща за случая, тя въвежда в заблуда.



Много се разприказвах и аз, извинявам се. Надявам се на по-стегнати тези от ваша страна, които ще изискват и по-кратки коментари.

Опитах се да съм кратък , но и не съм пропукал изречения от поста ти.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: min4o praznikov]  
Автор polu (идиот)
Публикувано26.06.15 19:12



много са лицата и езиците на опашатия момче.
ти говориш с онова същество гери а си мислиш че говориш с някой друг.
Прав си до някъде. Но не съм убеден. Но по мурафетите се приближава, въпреки вие –то и оная идилия под липата.


ето ти един прост жокер. всеки който обожава и се прехласва по писанията на онова същество, в същност е самото то.



а иначе, времето за което една мравка излиза от един мравуняк, няма нищо общо с броя на мравките в мравуняка, нито с броя на мравуняците по земята, нито с вероятността дали тази мравка ще срещне някъде друга мравка или крокодил.
едното няма нищо общо с другото. едното е време а другото е място и количество. Така е , виждам,че си схванал задачата. Хайде чао, че имам работа, друг път ще ти пиша повече.


освен това никъде няма 100% интерференция, а има само приблизителна, линиите са широки, размити и подвижни. така че вероятността за среща на два фотона е огромна и е реален факт както се вижда.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: polu]  
Автор Taratulko Mutko (любопитко)
Публикувано26.06.15 20:59



Ако : замените пространствената ос с времевата = дължината на иглата с времевата протяжност на фотона. Т.е. и под двете да се разбира абсолютно едно и също, то до тука няма проблем. Но можем да го кажем и много по просто: имаме две движещи се игли.
Не знам какво е според теб ‘‘‘‘‘времевата протяжност на фотона‘‘‘‘‘‘‘.Защото по долу казвате това: фотон с нулева дължина и фотон с дължина равна на интервала което няма никаква физична същност.


Под времева протяжност на фотона разбирам това, което следва от аналогията - размерът на фотонът във времето, така както пространствената протяжност на иглата е нейният размер в пространството (времевата протяжност на иглата ще бъде нейният размер във времето, от точката на създаване до точката на унищожаване). В разглежданият случай времевата протяжност на фотона е 10 на -15 секунди, както го разглеждате по даденост - от момента в който атомът започне да го излъчва, до момента в който завърши това действие. Времевата протяжност определена от средната честота на попадане на фотоните в интерферометъра е 2 микросекунди. Ако си нарисуваме времевата ос на хартия като права и разстоянието между две базови деления приемем да съответства на 10 на -15 секунди, то фотонът върху тази права ще заема една чертица между две деления, а средният интервал между фотоните ще заема чертица обхващаща 2 по 10 на 9 деления. Считам, че сега стана по-ясна аналогията с иглата: иглата е дълга 1 деление (l), а линиите за проблема на Бюфон са на разстояние 2 по 10 на 9 деления (t).

Не разбирам какво значение има движението на иглите в аналогията? С какво се променя резултатът? Върху оста те са в статично съотношение, вероятността да се застъпят или не е същата.

За това което използвам като пример - фотон с нулева дължина и фотон с дължина равна на интервалът - то го казвам с цел демонстрация на валидността на формулата. Ако фотонът имаше нулева продължителност, на по-горната схема той щеше да се изобрази като безразмерна точка. Вероятността една случайно избрана такава точка да се окаже точно в крайщата на избраният интервал е нула, както сочи и формулата. Това демонстрира, че тя правилно работи в този граничен случай. Ако фотонът имаше продължителност равна (или по-голяма) на интервалът, то той винаги ще пресича една от неговите граници, тоест той винаги ще е в състояние на времево съвпадение с поне един от фотоните определящи тази граница, и вероятността за времево съвпадение на два фотона ще бъде 1, както сочи формулата. Това демонстрира верността на формулата и в този граничен случай. Това е физическият смисъл на примерът ми, за демонстрация на валидността на математическият извод. Този извод обаче ще работи дори реалните фотони да не достигат такива гранични стойности, това вече е смисълът на самата формула. Смятам, че това обяснение снема вашето възражение за липса на някаква физическа същност?



Не е напълно тъждествена задачата. Казах ви за ъгъла помежду светлините снопове, има го и в моя чертеж (тука в първия ми пост от темата) и в чертежа на книгата и в статията.

В момента не виждам необходимост да обсъждаме този ъгъл. Малки негови величини няма да променят обсъжданата вероятност, по-големи вероятно няма да дадат възможност за интерференция. Пак погледнах в статията на Пфлегор и Мандел, там те съобщават, че интерференция има само при много малък ъгъл. Това трябва да го включим в раздел факти.



В другите постове пишеш за случаен фотон спрямо 5-те фотона от примерно лазер-1. (И всичко това е статистика.) Но случая е по друг (а и вече съм ви го писал). Всеки от 5-те фотона от другия лазер се явяват случаени за 5-те фотона от лазер-1. Което трябва да промени алгоритъма на преработената вече задача на Бюфор, а съответно и формулите които използвате за основа.(Предполагам, че може, не съм мислил как, но има ли смисъл след като от Бюфор няма да остане нищо. )

Ако един от 5-те фотона го разглеждаме като случаен, задачата се променя дотолкова доколкото период между определящите средният интервал фотони ще стане 4 микросекунди. Това с нищо принципно не променя задачата, само намалява крайната стойност на изчислената вероятност 2 пъти. За мен е мисловно по-просто да поставя случайният фотон между определящите среден период 2 микросекунди. Въпрос на избор. Този случаен фотон може с пълно основание да е един от петте. С който и да не сте съгласен от двата варианта, верен е единият от тях, и вероятността остава в същият порядък.



Може да не приемате, това си е ваше право. Но ви показах, математично е вярно, но съгласно физичната същност не е
Т.е. формулата ти и в двата гранични случая не е вяна, а и изобщо не е вярна но тука (двата гранични случая) ясно се вижда, че се дъни.


Ако под показване имате пред вид твърдението, че няма фотони с времева продължителност такава, каквато използувах като гранични случаи на формулата, разясних въпросът по-горе. Това беше опит за визуална демонстрация, за да ви подскажа как да осмислите аналогията с иглата и валидността на крайният резултат и за фотони.



Няма такива фотони бе човек, фотона няма размер. Грешката ти идва от това ,че оприличаваш фотоните с геометрия (а те не са), тъй като тръгваш от задачата на Бюфор.

Ако под размер имате пред вид някаква пространствена протяжност, не сте ме разбрали в идеята за аналогията. Смяната на пространствената ос с времевата изисква под размер да се има пред вид времевата протяжност на фотона, в случая 10 на -15 секунди. Тази времева протяжност вие задавате като факт. Не възприемайте нещата буквално, това е все пак аналогията. Не оприличавам фотоните с геометрия, а ползвам терминологията идваща от аналогията. При нея геометрията се разгръща върху времевата ос.


Считам, че до тук изяснихме недоразуменията. Можете да разглеждате размер на фотона като времева продължителност, което би ви отворило врата към самата формула за вероятностите, която използвам наготово от Бюфон.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: Taratulko Mutko]  
Автор polu (идиот)
Публикувано27.06.15 20:03



Ако : замените пространствената ос с времевата = дължината на иглата с времевата протяжност на фотона. Т.е. и под двете да се разбира абсолютно едно и също, то до тука няма проблем. Но можем да го кажем и много по просто: имаме две движещи се игли.
Не знам какво е според теб ‘‘‘‘‘времевата протяжност на фотона‘‘‘‘‘‘‘.Защото по долу казвате това: фотон с нулева дължина и фотон с дължина равна на интервала което няма никаква физична същност.

Под времева протяжност на фотона разбирам това, което следва от аналогията - размерът на фотонът във времето, така както пространствената протяжност на иглата е нейният размер в пространството (времевата протяжност на иглата ще бъде нейният размер във времето, от точката на създаване до точката на унищожаване). В разглежданият случай времевата протяжност на фотона е 10 на -15 секунди, както го разглеждате по даденост - от момента в който атомът започне да го излъчва, до момента в който завърши това действие. Времевата протяжност определена от средната честота на попадане на фотоните в интерферометъра е 2 микросекунди. Ако си нарисуваме времевата ос на хартия като права и разстоянието между две базови деления приемем да съответства на 10 на -15 секунди, то фотонът върху тази права ще заема една чертица между две деления, а средният интервал между фотоните ще заема чертица обхващаща 2 по 10 на 9 деления. Считам, че сега стана по-ясна аналогията с иглата: иглата е дълга 1 деление (l), а линиите за проблема на Бюфон са на разстояние 2 по 10 на 9 деления (t).

Не разбирам какво значение има движението на иглите в аналогията? С какво се променя резултатът? Върху оста те са в статично съотношение, вероятността да се застъпят или не е същата.

За това което използвам като пример - фотон с нулева дължина и фотон с дължина равна на интервалът - то го казвам с цел демонстрация на валидността на формулата. Ако фотонът имаше нулева продължителност, на по-горната схема той щеше да се изобрази като безразмерна точка. Вероятността една случайно избрана такава точка да се окаже точно в крайщата на избраният интервал е нула, както сочи и формулата. Това демонстрира, че тя правилно работи в този граничен случай. Ако фотонът имаше продължителност равна (или по-голяма) на интервалът, то той винаги ще пресича една от неговите граници, тоест той винаги ще е в състояние на времево съвпадение с поне един от фотоните определящи тази граница, и вероятността за времево съвпадение на два фотона ще бъде 1, както сочи формулата. Това демонстрира верността на формулата и в този граничен случай. Това е физическият смисъл на примерът ми, за демонстрация на валидността на математическият извод. Този извод обаче ще работи дори реалните фотони да не достигат такива гранични стойности, това вече е смисълът на самата формула. Смятам, че това обяснение снема вашето възражение за липса на някаква физическа същност?

Гърците имат един такъв лаф.Тоя много говори (но разбират друго). Тая, времева протяжност на фотона, не ти е ясна кога можеш да я използваш, тя не върши работа за нашия случай, няма смисъл да ме кандърдисваш с много думи.


Не е напълно тъждествена задачата. Казах ви за ъгъла помежду светлините снопове, има го и в моя чертеж (тука в първия ми пост от темата) и в чертежа на книгата и в статията.

В момента не виждам необходимост да обсъждаме този ъгъл. Малки негови величини няма да променят обсъжданата вероятност, по-големи вероятно няма да дадат възможност за интерференция. Пак погледнах в статията на Пфлегор и Мандел, там те съобщават, че интерференция има само при много малък ъгъл. Това трябва да го включим в раздел факти.



В другите постове пишеш за случаен фотон спрямо 5-те фотона от примерно лазер-1. (И всичко това е статистика.) Но случая е по друг (а и вече съм ви го писал). Всеки от 5-те фотона от другия лазер се явяват случаени за 5-те фотона от лазер-1. Което трябва да промени алгоритъма на преработената вече задача на Бюфор, а съответно и формулите които използвате за основа.(Предполагам, че може, не съм мислил как, но има ли смисъл след като от Бюфор няма да остане нищо. )

Ако един от 5-те фотона го разглеждаме като случаен, задачата се променя дотолкова доколкото период между определящите средният интервал фотони ще стане 4 микросекунди. Това с нищо принципно не променя задачата, само намалява крайната стойност на изчислената вероятност 2 пъти.
Как ще се намали 2 пъти? Ще се увеличи бе Митко, виж какво ти се казва в моя абзац. Мислех, че понеже имащ претенции за някакви математични знания, ще разбереш какво ти се казва, но явно и тука съм се подвел. Да разгледаме нещо елементарно, за да схванеш. При тотото от едно жопче вадят топката , която случайно попада там. Избираме си една цифра примерно 13 и чакаме да попадне в жопчето, има някаква статистическа вероятност 13 да попадне. Но ако използваме 5 жопчета (вадим 5 топки от 5 джоба) вероятността ще е по голяма естествено да извади 13. А ти казваш ‘‘‘‘‘намалява крайната стойност на изчислената ‘‘‘‘‘‘‘‘ , явно няма да се разбираме така и си губя само времето.
За мен е мисловно по-просто да поставя случайният фотон между определящите среден период 2 микросекунди. Въпрос на избор. Този случаен фотон може с пълно основание да е един от петте. С който и да не сте съгласен от двата варианта, верен е единият от тях, и вероятността остава в същият порядък.



Може да не приемате, това си е ваше право. Но ви показах, математично е вярно, но съгласно физичната същност не е
Т.е. формулата ти и в двата гранични случая не е вяна, а и изобщо не е вярна но тука (двата гранични случая) ясно се вижда, че се дъни.

Ако под показване имате пред вид твърдението, че няма фотони с времева продължителност такава, каквато използувах като гранични случаи на формулата, разясних въпросът по-горе. Това беше опит за визуална демонстрация, за да ви подскажа как да осмислите аналогията с иглата и валидността на крайният резултат и за фотони.



Няма такива фотони бе човек, фотона няма размер. Грешката ти идва от това ,че оприличаваш фотоните с геометрия (а те не са), тъй като тръгваш от задачата на Бюфор.

Ако под размер имате пред вид някаква пространствена протяжност, не сте ме разбрали в идеята за аналогията. Смяната на пространствената ос с времевата изисква под размер да се има пред вид времевата протяжност на фотона, в случая 10 на -15 секунди. Тази времева протяжност вие задавате като факт. Не възприемайте нещата буквално, това е все пак аналогията. Не оприличавам фотоните с геометрия, а ползвам терминологията идваща от аналогията. При нея геометрията се разгръща върху времевата ос.


Считам, че до тук изяснихме недоразуменията. Няма нищо за изясняване. Факт е неработеща формула.
Можете да разглеждате размер на фотона като времева продължителност,
Такова разглеждане води до заблуда, разтягаш и свиваш фотона като дакела в една стара реклама, явно физиката не ти е силната страна (заблудил съм се в началото,че е, жалко).



Тема Re: Само за уточнение:нови [re: Shpaga]  
Автор polu (идиот)
Публикувано27.06.15 21:12



Здравей, Шпага!



Именно защото прочетох първия ти пост, а и повечето от следващите, останах с впечатлението, че в отговорите си към теб Гери доста се отклонява от това, което ти твърдиш.
Това е нормално за него.
Не е за първи път в този клуб да има привиден диалог, а всъщност всеки да води нещо като монолог...
Не е така, в случая всичко е обяснено с чертежи и т.н. в първия ми пост (донякъде по твое предложение, но няма ортаклък мое си е, да не кажеш после 50/50. ). Аз защитавам това което вече съм написал и гери не успява да го опровергае, въпреки всичките си мурафети.


Не взимам участие в спора, защото нямам достатъчно знания по обсъжданите въпроси. Например, според мен за константата на Планк ти си прав, а възраженията на Гери и новият участник са погрешни и дори в някакъв смисъл манипулативни, но за да се аргументирам, освен повече знания, ще ми трябва и време, с каквото не разполагам. Константата си е константа, тя просто се мери (тя е коефициент) и от година на година все по точно.
http://physics.nist.gov/cgi-bin/cuu/Value?h
Въпреки малкия размер на детектора, сякаш напук на вКМ.



Не съм отрязала Гери, а просто се отказах от опитите си да обясня какво имам предвид. За мен отговорите на Гери бяха напълно неадекватни - особено примера с лявата и дясна ръкавица при положение че ставаше дума за квантова корелация...

С кое не си съгласна ама четно ако може, дори няма да го използвам срещу никого, давам дума.

С абсолютно нищо от това, което ми е отговорил Гери, не съм съгласна, защото то фактически не е и отговор на въпросите ми. Но да се впускам в още обяснения... немам нерви

Съгласен.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: polu]  
Автор Taratulko Mutko (любопитко)
Публикувано27.06.15 21:25



Гърците имат един такъв лаф.Тоя много говори (но разбират друго). Тая, времева протяжност на фотона, не ти е ясна кога можеш да я използваш, тя не върши работа за нашия случай, няма смисъл да ме кандърдисваш с много думи.

Считах (и продължавам да считам), че имате необходимост да ви се обяснят нещата подробно, защото още не разбирате смисъла и дълбочината на аналогията, която води до крайното решение. А без това разбиране няма смисъл да продължаваме.

Обосновете се защо според вас времевата протяжност на фотона не върши работа. Аз показах пълнотата на аналогията, която води до същото решение. Само да отбележа, вие не предлагате решение за тази вероятност досега. Проявете малко абстрактно мислене, така ще разберете проблемът. Може да имате късмет и да намерите ваша формула за вероятността, не само да отхвърляте без причина. Апелирам, подходете конструктивно, повече няма да обръщам внимание на такъв род инатчийско отричане, както досега. Реално вие не изказвате твърдение, което си струва да се обсъжда.



Как ще се намали 2 пъти? Ще се увеличи бе Митко, виж какво ти се казва в моя абзац. Мислех, че понеже имащ претенции за някакви математични знания, ще разбереш какво ти се казва, но явно и тука съм се подвел. Да разгледаме нещо елементарно, за да схванеш. При тотото от едно жопче вадят топката , която случайно попада там. Избираме си една цифра примерно 13 и чакаме да попадне в жопчето, има някаква статистическа вероятност 13 да попадне.

Не зная как е при тотото, но разглежданата ситуация няма допирни точки с него. Аналогията с проблемът на Бюфон и неговото решение е пълна. По формулата за вероятност, която съответства на този проблем, имаме същата времева продължителност на фотона - 10 на -15 секунда, но разделена на два пъти по-голям интервал - 4 микросекунди. Вероятността ще се намали два пъти, както вече обясних в предишното си изложение.

Ако настоявате за друг вариант, първо изведете аналитичният вид на вероятността, за да можем да я изследваме тук.



Няма нищо за изясняване. Факт е неработеща формула.

Това ли ви е начинът на дискусия, да повтаряте неверни твърдения? Защо следвате такава деструктивност? Аз показах, че формулата е вярна за два крайни случая на величините, участващи в нея. Самият начин на нейното извеждане гарантира верността и за всички стойности на тези величини.



Такова разглеждане води до заблуда, разтягаш и свиваш фотона като дакела в една стара реклама, явно физиката не ти е силната страна (заблудил съм се в началото,че е, жалко).

Вече съм напълно убеден, че имате проблем с абстрактното мислене. Затова още не сте разбрали аналогията и написаното от мен дотук и интерпретирате думите ми по погрешен начин. Спестете ми реакцията си по този повод.

Не разтягам и не свивам фотона, разглеждайки неговата фиксирана времева продължителност. Няма смисъл да ви обаснявам отново елементарните истини, които вече споменах. Само искам да ви изясня един прост факт.

В математиката - и във физиката също - задачите много често се решават по аналогия. Ако сте научили урокът, че 2 ябълки + още 3 ябълки = 5 ябълки, същото решение по аналогия може да приложите за всякакви други обекти: 2 държави + 3 държави = 5 държави. Аналогията лежи в основата на много методи за разрешаване на проблеми. В разглежданият случай ситуацията с пространствените съотношения на иглата и разграничителните линии при проблемът на Бюфон е тривиално тъждествена със ситуацията при времевите съотношения между фотоните и интервалите които се определят чрез тях. Това ни гарантира еднакво решение - каквото аз посочих и което ползвам. Ако не сте съгласен с това, предлагам ви да изведете вашето решение, с интерес бих го дискутирал.


Искахте мнението ми по въпросът с вероятността - получихте го. Бих дискутирал само конструктивен развой на темата.



Тема Re: За същността на измерванетонови [re: Taratulko Mutko]  
Автор polu (идиот)
Публикувано27.06.15 22:14



„Няма нищо за изясняване. Факт е неработеща формула. „

Това ли ви е начинът на дискусия,

Дикусията приключи още тука:

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=Phisics&Number=1953819443&page=0&view=collapsed&sb=5


Въпреки това продължих да ви пиша по вашите последващи постове и изречение по изречение да ви отговарям. (А вие прескачахте това което ви се казва и с много думи нищо (ново) не казвахте.) Виждам, че вдетиняването ви продължава но това само ще ми изгуби времето. Край на седянката.
Жив и здрав да сте.




П.П. Това което обещах да пиша, ще го напиша към поста на Минчо (следи там). От това ще разберете защо не търся стриктно решение на задачата а само показвам грешното решение което ми предлагате.




Тема Re: За същността на измерванетонови [re: polu]  
Автор multiplikator (старо куче)
Публикувано27.06.15 22:16




Считам, че до тук изяснихме недоразуменията. Няма нищо за изясняване. Факт е неработеща формула.
Можете да разглеждате размер на фотона като времева продължителност,
Такова разглеждане води до заблуда, разтягаш и свиваш фотона като дакела в една стара реклама, явно физиката не ти е силната страна (заблудил съм се в началото,че е, жалко).


Правилно си се досетил






Страници по тази тема: << 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.