Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:13 15.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Има ли черни дупки?нови  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано03.05.15 14:21



Често съм виждал хора изразяващи съмнение относно съществуването на черни дупки. Включително и от хора, които са доста навътре в материята. Но всичките причини за съмнението (които посочват) са доста неубедителни. Та въпроса ми е виждали ли сте аргументи, кото да са достатъчно убедителни за да накарат човек да се замисли?

Ето конкретен пример. Белите дупки също са допустими решения, но има достатъчно причини да се смята, че те най-вероятно не съществуват в природата. Например не е известен процес, които да води до образуването на бяла дупка. Няма наблюдателни данни дори и за кандитати. И една камра други причини.

Но при черните дупки ситуацията е коренно различна. И все пак има хора, които не просто са скептични, а смята за почти сигурно, че черни дупки няма.

Та да повторя, знаете ли за известни аргументи, които биха могли да разклатят моята вяра.





Тема Re: Има ли черни дупки?нови [re: harish_chandra]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано03.05.15 16:11



Няма аргументи, така до колкото успях да разбера нещо по скоро няма <теоретични черни дупки>.



Тема Re: Има ли черни дупки?нови [re: laplandetza]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано03.05.15 17:20



Много интересно - как го направи този гениален извод от изказването на хариш?
Теория за черни дупки съществува много преди откриването на какъвто и да било практически кандидат, т.е., теорията си я има на 100%, донякъде има потвърждение и изглежда няма опровержение.




Тема Re: Има ли черни дупки?нови [re: klapaucius]  
Автор laplandetza (старо куче)
Публикувано03.05.15 17:36



Писах накратко и си разбрал грешно, няма аргументи за това което Хариша говори , отричането.
Според мен теоретичните сегашни представи за Ч.Д. , се разминават с наличното.



Тема Re: Има ли черни дупки?нови [re: harish_chandra]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано03.05.15 17:42



Аргументите се крепят основно на различни

. Доста от алтернативите вече са попаднали в категорията "отхвърлени", но напоследък се нароиха доста нови, особено покрай тъмната материя и енергия. И не е лесно да се проевери доколко са конкурентноспособни, доколко не. Много от изтънчените алтернативи на ОТО дават в голяма част от предсказанията си неотличими в рамките на грешката величини от предсказанията на ОТО, поради което не могат да бъдат отхвърлени, но в други области дават големи различия. Има такива които дават различия и по отношение на черните дупки. Но истинско чудо е, че ОТО вече почти 100 години стои непоколебимо в отряда на възможните теории :)

`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`

Тема Re: Има ли черни дупки?нови [re: Герисъм]  
Автор multiplikator (пристрастен)
Публикувано03.05.15 19:54



Какво ще кажеш за Стивън хокинг, отрича черните дупки като сингуларност, това което си мислят релативистите за черни дупки, е нещо много по различно.





Тема Re: Има ли черни дупки?нови [re: laplandetza]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано03.05.15 20:27



Аха, мисля, че разбрах - така ми звучи разумно.
Моето мнение донякъде съвпада с твоето, с допълнението, че според мен част от съществуващите модели не дават точно описание за ЧД, и наблюдаваните ЧД нито отричат, нито напълно потвърждават тези модели.




Тема Re: Има ли черни дупки?нови [re: Герисъм]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано04.05.15 13:05



Интересно! Тези, които дават разлика за черните дупки, какво дават? Например при колапс при който в ОТО ще се стигне до черна дупка, при алтернативите до какво се стига?

А другото ми чудене, защото съм виждал писания от разбирачи, има ли аргументи защо в рамките на ОТО на решенията с черни дупки трябва да се гледа като на чисто математически решения, които не се реализират в природата.



Тема Re: Има ли черни дупки?нови [re: harish_chandra]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано04.05.15 15:24



Преди много време бях се запознал в подробности с една от алтернативните теории, тази на Логунов (тя в посочената класификация отпада като кандидат по много причини). Там черната дупка беше със свойствата на Лапласовата черна дупка - обектите не можеха да я напуснат, защото първата космическа скорост надвишаваше тази на светлината, нямаше обаче хоризонт на събитията със свойствата от ОТО, и декартовата координатна система неямаше сингуларност на тази граница. Но самата светлина можеше да напусне дупката, ако има достатъчно енергия, за да се пребори с гравитационният потенциал. От далечен наблюдател такива дупки излъчваха слабо в далечният радиодиапазон, защото малка част от лъчението - ниската високоенергерична част от Планковото разпределение - можеше да си позволи възможността да има нужната енергия.

Във физиката всяко математическо решение може да се отхвърля само на базата физически аргументи срещу него. За черните дупки в Айнщайновата теория не съм срещал такива аргументи.

`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`


Тема Re: Има ли черни дупки?нови [re: multiplikator]  
Автор multiplikator (пристрастен)
Публикувано04.05.15 18:54



Имам прозрение че някои звезди са черни дупки, но без сингуларност, тоест засмукват материя от космоса и чрез акрецията светят като слънца






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.