Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:25 16.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Смалява ли се слънцето?нови  
Автор naiv (тя)
Публикувано06.04.15 11:33



И с колко? И продължава ли "да държи" Земята на същото "място"?

(Много са сладки такива сметки - като почнат да си смятат, леко се захласват чак.:)

Дайте предположение, преди да гледате, разбира се - който може, и да смята.;)





Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: naiv]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано07.04.15 08:03



мисля че беше нещо от рода на 600 тона в секунда




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: zaphod]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано07.04.15 10:08



Горните сметки са за абсолютната загуба - 6 милиона тона да речем, но не отчитат, че и доста материя пада обратно върху Слънцето. Слънчевата система е доста прашно място и не знам дали има някакъв разумен метод да се изчисли колко точно успява да си "събере".

Tези 600 тона предполагам, че отчитат и двата процеса - помниш ли линк или нещо подобно? Аз претърсих набързо, но не успях да намеря смислени сметки за оценка на увеличението на масата му, а без тях крайния резултат не знам колко коректно може да се предположи дори.



Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: naiv]  
Автор Arctur (член)
Публикувано07.04.15 11:00



Всяка секунда на Слънце-то от 564 000 000 тона водород се синтезират
560 000 000 тона хелий. Масовият дефект от 4 000 000 t/s при този
термоядрен процес е равен на енергията, която се излъчва. Вероятно,
има загуба на маса и по други механизми, но термоядрения синтез е
основната причина за намаляването на масата му.



Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: Alenadrow]  
Автор naiv (тя)
Публикувано07.04.15 12:04



Ето такива оценки за Земята, пак с хубави сметчици.:) Сигурно може да се отнесе към слънцето някак.





Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: Arctur]  
Автор naiv (тя)
Публикувано07.04.15 12:06



Е, много лесно го сметна, освен това не си сложил нули на степен за объркване на народа. ;)



Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: naiv]  
Автор Arctur (член)
Публикувано07.04.15 14:03



E, не съм го смятал аз. Взел съм го наготово, защото е сметнато доста отдавна
и е проверявано многократно.



Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: naiv]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано07.04.15 14:52



Ми за Земята има някакви оценки, но не съм сигурен, че може да се отнесе някак към Слънцето - т.е. аз поне не знам как да стане. От една страна слънчевата площ е приблизително 12000 по-голяма от земната, а гравитацията да речем приблизително 28 пъти по-голяма. В обратната посока обаче имаме налягане на слънчевия вятър, което не изключвам да e достатъчно да "отнесе" по-дребните микрочастици. Аз поне не знам как да интерпретирам тези данни.

Другият проблем е, че по различни източници оценките за това колко материя пада на земята са доста различни - според линка предложен от теб са 500000 тона, а например тук:


говорят за 40000 тона годишно. Все пак разликата е повече от десетократна.

Но дори да вземем най-балъшката сметка - 500000*12000=6000000000 тона годишно - 6000000000/31536000 ~ 190 тона на секунда. Дори да го умножим директно по 28, то пак говорим за има-няма 5300 тона на секунда, което е нищо сравнено с 6 милиона тона загуба на секунда.

Обаче горните "сметки" съзнавам, че са абсолютно идиотски и вероятно нещата са несравними и такъв подход е неуместен и тотално погрешен.

Все пак 600 тона от поста на zaphod все идва от някъде, макар в този случай някой трябва да е бил в състояние да изчисли колко точно пада върху Слънцето с точност до 0.01 процент, което ми е крайно съмнително. Не на последно място zaphod може просто да е казал число по някакъв немеродавен спомен - т.е. директно да се е объркал с няколко порядъка.

Та затова го и питах за линк - аз поне не мога да се сетя някакъв логичен начин за поне приблизителна оценка на това, колко материя придобива Слънцето, а би ми било интересно да прочета възможен подход за такава оценка.



Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: Alenadrow]  
Автор naiv (тя)
Публикувано07.04.15 16:20



Е, той Зейфод не го е смятал, нито търсил някакви дании - отнякъде му е хрумнало, не го взимай насериозно.

Но явно е доста по-малко получената маса - каквито и да са оценките, са "на година", а не "на секунда"!



Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: naiv]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано08.04.15 08:23



от долинковата ера е, не мога да се сетя от де.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.