Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:53 26.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: Arctur]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано08.04.15 08:30



аз го изкарах 560 000 тона чист масов дефект. не можах да намеря чистата мощност на слънцето, но на орбитата на земята е 1400 вата на квадратен метър, от там тръгвайки -> 560 000 тона/секунда.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: zaphod]  
Автор Arctur (член)
Публикувано08.04.15 09:05



1400 W, но след като атмосферата е погълнала вече около 50%. За това се
сещам на първо четене. Вероятно има и друго.



Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: Arctur]  
Автор 741 ()
Публикувано08.04.15 09:13



Не е това, по-скоро е грешка в сметките някъде. И аз така го смятах. С 1400 W/m2 и 150 млн километра разстояние излиза 4.4 млн тона в секунда.



Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: zaphod]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано08.04.15 09:18



Щом е от долинковата ера, значи е фейк



Жалко - и аз не мога да намеря нищо по-точно, още по-малко пък да си представя логичен метод за изчисление... Явно и в линковата ера няма отговори на всички въпроси



Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: zaphod]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано09.04.15 04:42



аз го изкарах 560 000 тона чист масов дефект. не можах да намеря чистата мощност на слънцето, но на орбитата на земята е 1400 вата на квадратен метър, от там тръгвайки -> 560 000 тона/секунда.

Е как да не можа, а как тогава получаваш масовият дефект за секунда което си е мощност ако го умножиш по скоростта на светлината на квадрат.
А след като знаеш мощността на слънцето на квадратен метър при орбитата на земята 1400 вата на квадратен метър, просто го умножаваш по площта на повърхността на сфера с радиус разстоянието между слънцето и земята и получаваш някакво невъобразимо голямо число дето се записва като 10 на едикоя си степен дето го иска Наив и после като разделиш това число на квадрата на скоростта на светлината трябва да получиш някъде към 4 милиона тона/секунда.
Ако не го получаваш значи си сбъркал в сметките някъде.



Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: forestt]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.04.15 08:56



може, лесно е да се сбърка.
аз набивах цифри на елката, но сега като се замислих като разпишеш резултата изхождайки не от готов радиус на орбитата, а от времето за което светлината стига до земята (8 минути) резултата се получава доста прост с буквички и грешката е много по-малко вероятна. точната формула е 4*pi*P*t^2



NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 09.04.15 09:04.



Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: Alenadrow]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.04.15 09:00



метода за изчисление е доста прост, светлината стига до земята за 8 минути, мощността и е киловат и половина на квадратен метър. от там пълната мощност е 1500*4*пи*(8*60*с)^2 , делиш на c^2 за да стане на маса, резултата е 1500*4*пи*(8*60)^2= 4 милиона тона/сек




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: zaphod]  
Автор Alenadrow (ентусиаст)
Публикувано09.04.15 12:09



Това е по въпроса колко се губи - по този въпрос има няколко начина за изчисление и те дават сходни резултати, демек броим ги за малко или много меродавни.

На мен ми се губи метода по който може да се изчисли (поне приблизително) с колко в същото време се увеличава масата на Слънцето. Това не е ясно, а без него няма как да се тегли чертата и да се види в последна сметка "слабее" ли то или "дебелее", еле пък с колко точно за определен период от време.



Т.е. на практика аз не мисля, че ние знаем, или можем някак да предположим, дали Слънцето губи маса, увеличава масата си или пък масата му е относително постоянна - имам предвид като се вземат предвид всички свързани процеси.

И се чудех дали наистина това е неизвестно или все пак има някакъв смислен подход да се даде отговор на този въпрос?



Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: zaphod]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано10.04.15 09:41



може, лесно е да се сбърка.
аз набивах цифри на елката, но сега като се замислих като разпишеш резултата изхождайки не от готов радиус на орбитата, а от времето за което светлината стига до земята (8 минути) резултата се получава доста прост с буквички и грешката е много по-малко вероятна. точната формула е 4*pi*P*t^2


Да така е, лесно може да се сбърка когато се набиват много цифри.
Гениално проста формула си измислил, ти направо получаваш масата която губи слънцето. Но тя всъщност е съкращение на онова което казах аз, защото квадратът на радиусът от лицето на сферата което си е разстояние на квадрат и се съкращава с квадратът на разстоянието от скоростта на светлината на квадрат от айнщайновата формула за зависимостта на енергията от масата E=M*c^2 и затова във формулата се появява времето на квадрат. Ще отбележа че времето трябва да е в секунди и тези 8 минути са закръгление, по-точно е ако го закръглим на 500 секунди, а не 480.





Тема Re: Смалява ли се слънцето?нови [re: Alenadrow]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано10.04.15 13:05



Какво според теб би могло да пада на Слънцето (в количество по-голямо от 4,4 милиона тона в секунда, което за година прави към 140 трилиона тона това е колкото астероид с диаметър 30-40 километра) че да дебелее то.
Космическият газ то го е издухало до хелиопаузата, вероятността да падне астероид на Слънцето е по-малка отколкото на някоя от планетите (освен това аз мисля че когато се говори за маса на Слънцето в нея трябва да се включва цялата маса на слънчевата система), дали има толкова силни метеоритни потоци които навлизат отвън в слънчевата система.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.